50 Backstroke Men - Final A (Friday 9 Mars 2018 - 18h08) | ||||||||||
1. | STRAVIUS Jérémy | 1988 | FRA | AMIENS METROPOLE NAT. | 00:25.42 | +0.66 | 1265 pts | |||
2. | SPANOUDAKIS Georgios | 1994 | GRE | GRÈCE | 00:25.51 | +0.64 | 1259 pts | |||
3. | WALKER-HEBBORN Chris | 1990 | GBR | BATH NATIONAL CENTRE | 00:25.71 | +0.54 | 1247 pts | |||
4. | HUILLE Stanislas | 1999 | FRA | SN VERSAILLES | 00:26.30 | +0.59 | 1210 pts | |||
5. | DESPREZ Pierre-Yves | 1996 | FRA | BOURGOGNE-FRANCHE-COMTÉ | 00:26.38 | +0.54 | 1206 pts | |||
6. | MANNES Max | 1997 | LUX | SWIMMING LUXEMBOURG | 00:26.46 | +0.58 | 1201 pts | |||
7. | AVETAND Thomas | 1995 | FRA | AMIENS METROPOLE NAT. | 00:27.19 | +0.54 | 1157 pts | |||
8. | RYGSGAARD Mathias zander | 1998 | DEN | DANEMARK | 00:27.29 | +0.54 | 1151 pts | |||
50 Backstroke Men - Final B (Friday 9 Mars 2018 - 18h06) | ||||||||||
1. | BELLAY Mathieu | 1997 | FRA | AAS SARCELLES NATATION 95 | 00:26.86 | +0.61 | 1177 pts | |||
2. | SKAANING Daniel | 1993 | DEN | DANEMARK | 00:26.91 | +0.58 | 1174 pts | |||
3. | STOLK Kyle | 1996 | NED | PAYS-BAS | 00:27.11 | +0.61 | 1162 pts | |||
4. | CHATTI Souhaiel | 2000 | FRA | STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE | 00:27.28 | +0.77 | 1151 pts | |||
5. | PASTULA Kacper | 2001 | FRA | ES VITRY | 00:27.35 | +0.65 | 1147 pts | |||
6. | FRIBERG Gustav | 1997 | DEN | DANEMARK | 00:27.69 | +0.56 | 1127 pts | |||
7. | SCHMITT Emilien | 1994 | FRA | BOURGOGNE-FRANCHE-COMTÉ | 00:28.91 | +0.62 | 1057 pts | |||
--- | THIBAULT Maxime | 1999 | FRA | STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE | DSQ |
--- | ||||
50 Backstroke Men - Final C (Friday 9 Mars 2018 - 18h04) | ||||||||||
1. | FOURRE Anthony | 1999 | FRA | A.S PLESSIS-SAVIGNY | 00:28.44 | +0.64 | 1084 pts | |||
2. | GIORDANI Shakil | 2002 | GBR | MIDDLESEX COUNTY ASA | 00:28.51 | +0.68 | 1080 pts | |||
3. | CHANA Dillon | 2003 | GBR | MIDDLESEX COUNTY ASA | 00:28.94 | +0.61 | 1055 pts | |||
4. | HAMOUCHANE Souhail | 1997 | MAR | AAS SARCELLES NATATION 95 | 00:29.10 | +0.65 | 1046 pts | |||
5. | VANMOEN Romain | 2002 | FRA | AS MONACO NATATION | 00:29.27 | +0.70 | 1036 pts | |||
6. | DURIEUX Yannick | 2002 | BEL | USB LONGWY NATATION | 00:30.54 | +0.64 | 966 pts | |||
7. | GEOFFROY Axel | 2002 | FRA | CN MELUN VAL DE SEINE | 00:30.62 | +0.76 | 961 pts | |||
8. | LEE-KNOWLES Billy | 2003 | GBR | MIDDLESEX COUNTY ASA | 00:31.04 | +0.72 | 939 pts | |||
50 Backstroke Men - Bfa (Friday 9 Mars 2018 - 09h14) | ||||||||||
1. | RYGSGAARD Mathias zander | 1998 | DEN | DANEMARK | 00:26.98 | +0.57 | 1169 pts | QFA | ||
2. | SKAANING Daniel | 1993 | DEN | DANEMARK | 00:27.07 | +0.62 | 1164 pts | QFB | ||
50 Backstroke Men - Prelims (Friday 9 Mars 2018 - 10h45) | ||||||||||
1. | WALKER-HEBBORN Chris | 1990 | GBR | BATH NATIONAL CENTRE | 00:25.62 | 1252 pts | QFA | |||
2. | SPANOUDAKIS Georgios | 1994 | GRE | GRÈCE | 00:25.65 | 1250 pts | QFA | |||
3. | STRAVIUS Jérémy | 1988 | FRA | AMIENS METROPOLE NAT. | 00:25.67 | 1249 pts | QFA | |||
4. | DESPREZ Pierre-Yves | 1996 | FRA | BOURGOGNE-FRANCHE-COMTÉ | 00:26.41 | 1204 pts | QFA | |||
5. | HUILLE Stanislas | 1999 | FRA | SN VERSAILLES | 00:26.56 | 1195 pts | QFA | |||
6. | MANNES Max | 1997 | LUX | SWIMMING LUXEMBOURG | 00:26.78 | 1181 pts | QFA | |||
7. | AVETAND Thomas | 1995 | FRA | AMIENS METROPOLE NAT. | 00:26.83 | 1178 pts | QFA | |||
7. | PONTI Noe | 2001 | SUI | FEDERAZIONE TICINESE DI NUOTO | 00:26.83 | 1178 pts | QFA | |||
9. | RYGSGAARD Mathias zander | 1998 | DEN | DANEMARK | 00:26.95 | 1171 pts | QFB | |||
9. | SKAANING Daniel | 1993 | DEN | DANEMARK | 00:26.95 | 1171 pts | QFB | |||
11. | STOLK Kyle | 1996 | NED | PAYS-BAS | 00:27.18 | 1157 pts | QFB | |||
12. | PASTULA Kacper | 2001 | FRA | ES VITRY | 00:27.23 | 1154 pts | QFB | |||
13. | BELLAY Mathieu | 1997 | FRA | AAS SARCELLES NATATION 95 | 00:27.34 | 1148 pts | QFB | |||
14. | CHATTI Souhaiel | 2000 | FRA | STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE | 00:27.49 | 1139 pts | QFB | |||
15. | THIBAULT Maxime | 1999 | FRA | STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE | 00:27.56 | 1135 pts | QFB | |||
16. | FRIBERG Gustav | 1997 | DEN | DANEMARK | 00:27.66 | 1129 pts | QFB | |||
17. | SCHMITT Emilien | 1994 | FRA | BOURGOGNE-FRANCHE-COMTÉ | 00:28.40 | 1086 pts | QFC | |||
18. | FOURRE Anthony | 1999 | FRA | A.S PLESSIS-SAVIGNY | 00:28.53 | 1078 pts | QFC | |||
19. | CHANA Dillon | 2003 | GBR | MIDDLESEX COUNTY ASA | 00:29.03 | 1050 pts | QFC | |||
20. | GIORDANI Shakil | 2002 | GBR | MIDDLESEX COUNTY ASA | 00:29.07 | 1048 pts | QFC | |||
21. | HAMOUCHANE Souhail | 1997 | MAR | AAS SARCELLES NATATION 95 | 00:29.17 | 1042 pts | QFC | |||
22. | VANMOEN Romain | 2002 | FRA | AS MONACO NATATION | 00:29.38 | 1030 pts | QFC | |||
23. | VAN DEN BOSSCHE Yann | 2001 | LUX | SWIMMING LUXEMBOURG | 00:30.14 | 988 pts | QFC | |||
24. | GEOFFROY Axel | 2002 | FRA | CN MELUN VAL DE SEINE | 00:30.24 | 982 pts | QFC | |||
25. | DURIEUX Yannick | 2002 | BEL | USB LONGWY NATATION | 00:30.55 | 965 pts | ||||
26. | LEE-KNOWLES Billy | 2003 | GBR | MIDDLESEX COUNTY ASA | 00:31.37 | 921 pts | ||||
27. | CARO Eliott | 2000 | FRA | SCUF PARIS | 00:31.56 | 911 pts | ||||
28. | TAYLOR Ewan | 2002 | GBR | MIDDLESEX COUNTY ASA | 00:31.72 | 903 pts | ||||
29. | PAGANELLI Tom | 2003 | FRA | USB LONGWY NATATION | 00:32.28 | 873 pts | ||||
30. | DA SILVA UMMENHOVER Thibault | 2001 | FRA | NOGENT NATATION 94 | 00:32.29 | 873 pts | ||||
31. | ZOUAGHI Saned | 2002 | FRA | SCUF PARIS | 00:33.44 | 814 pts |