50 Backstroke Women - Final A (Saturday 3 June 2017 - 18h57) | ||||||||||
1. | RAZAFY Elodie | 1998 | FRA | CN MELUN VAL DE SEINE | 00:31.67 | +0.70 | 1095 pts | |||
2. | BOURNONVILLE Mey | 1999 | FRA | ES VITRY | 00:31.76 | +0.63 | 1090 pts | |||
3. | ALMEIDA Léana | 2001 | FRA | ES MASSY NATATION | 00:32.01 | +0.57 | 1077 pts | |||
4. | FERGUENE Ines | 2001 | FRA | ES MASSY NATATION | 00:32.71 | +0.70 | 1039 pts | |||
5. | PARKER Lena | 2001 | FRA | STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE | 00:32.83 | 1033 pts | ||||
6. | CHADEBAUD Mathilde | 2002 | FRA | STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE | 00:33.22 | 1012 pts | ||||
7. | FIGUEIREDO Mariana | 2000 | FRA | CN MELUN VAL DE SEINE | 00:33.58 | +0.84 | 994 pts | |||
--- | CASBAS Charlotte | 2001 | FRA | CERGY PONTOISE NATATION | DNS dec |
--- | ||||
50 Backstroke Women - Final B 17 ans et moins : 11-17 ans (Saturday 3 June 2017 - 18h53) | ||||||||||
1. | COGNAC Eleonore | 2002 | FRA | CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE | 00:33.39 | +0.75 | 1004 pts | |||
2. | CONNETABLE Barbara | 2000 | FRA | SO ROSNY | 00:34.13 | 965 pts | ||||
3. | SAIDJ Feryel | 2002 | FRA | STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE | 00:34.33 | +0.82 | 955 pts | |||
4. | SUESCUN Clémence | 2002 | FRA | CSN GUYANCOURT | 00:34.34 | +0.62 | 955 pts | |||
5. | LOMBA Claire | 2000 | FRA | AS PORCHEVILLE | 00:34.50 | +0.75 | 947 pts | |||
6. | GAULTIER Eva | 2003 | FRA | US JEUNESSE MITRY-MORY | 00:35.03 | 920 pts | ||||
7. | BELLAHCENE Ines | 2001 | FRA | AC VILLEPINTE | 00:35.93 | +0.67 | 876 pts | |||
--- | GRALL Anaïs | 2001 | FRA | CERGY PONTOISE NATATION | DNS dec |
--- | ||||
50 Backstroke Women - Final C 17 ans et moins : 11-17 ans (Saturday 3 June 2017 - 18h49) | ||||||||||
1. | EMERAUD Anais | 2001 | FRA | UN PLOËRMEL | 00:33.91 | +0.72 | 977 pts | |||
2. | BELBACHIR Aliya | 2002 | FRA | ES MASSY NATATION | 00:34.15 | +0.65 | 964 pts | |||
3. | BERGER Paoline | 2002 | FRA | CN ST-MICHEL-SUR-ORGE | 00:34.38 | +0.69 | 953 pts | |||
4. | LEROY Lucie | 2000 | FRA | C.N DE VALLEE DE SEINE | 00:35.11 | 916 pts | ||||
5. | BARBE Lea | 2002 | FRA | US JEUNESSE MITRY-MORY | 00:35.15 | +0.57 | 914 pts | |||
6. | FARHAT Manon | 2003 | FRA | CN MELUN VAL DE SEINE | 00:35.42 | +0.66 | 901 pts | |||
7. | EMTIR Taj-Mahal | 2000 | FRA | AC VILLEPINTE | 00:37.50 | +0.88 | 801 pts | |||
--- | BLONDEAU Alexandra | 2000 | FRA | VILLIERS SPORTS JEUNESSE | DNS dec |
--- | ||||
50 Backstroke Women - Prelims (Saturday 3 June 2017 - 16h04) | ||||||||||
1. | BOURNONVILLE Mey | 1999 | FRA | ES VITRY | 00:31.62 | +0.65 | 1098 pts | QFA | ||
2. | RAZAFY Elodie | 1998 | FRA | CN MELUN VAL DE SEINE | 00:31.69 | +0.64 | 1094 pts | QFA | ||
2. | ALMEIDA Léana | 2001 | FRA | ES MASSY NATATION | 00:31.69 | +0.57 | 1094 pts | QFA | ||
4. | FIGUEIREDO Mariana | 2000 | FRA | CN MELUN VAL DE SEINE | 00:31.83 | +0.84 | 1086 pts | QFA | ||
5. | CASBAS Charlotte | 2001 | FRA | CERGY PONTOISE NATATION | 00:32.61 | +0.69 | 1044 pts | QFA | ||
6. | FERGUENE Ines | 2001 | FRA | ES MASSY NATATION | 00:32.86 | +0.68 | 1031 pts | QFA | ||
7. | CHADEBAUD Mathilde | 2002 | FRA | STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE | 00:33.12 | +0.67 | 1018 pts | QFA | ||
8. | PARKER Lena | 2001 | FRA | STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE | 00:33.23 | +0.71 | 1012 pts | QFA | ||
9. | COGNAC Eleonore | 2002 | FRA | CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE | 00:33.25 | +0.75 | 1011 pts | QFB | ||
10. | BELLAHCENE Ines | 2001 | FRA | AC VILLEPINTE | 00:33.61 | +0.65 | 992 pts | QFB | ||
11. | SUESCUN Clémence | 2002 | FRA | CSN GUYANCOURT | 00:33.66 | +0.63 | 990 pts | QFB | ||
12. | GRALL Anaïs | 2001 | FRA | CERGY PONTOISE NATATION | 00:33.78 | +0.80 | 983 pts | QFB | ||
13. | LOMBA Claire | 2000 | FRA | AS PORCHEVILLE | 00:33.80 | +0.75 | 982 pts | QFB | ||
14. | DANGER Florine | 1999 | FRA | EN LONGJUMEAU | 00:33.99 | +0.80 | 973 pts | |||
15. | PICARD Nina | 1999 | FRA | AQUA CLUB PONTAULT-ROISSY | 00:34.22 | +0.72 | 961 pts | |||
16. | SAIDJ Feryel | 2002 | FRA | STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE | 00:34.24 | 960 pts | QFB | |||
17. | SUSINI Marine | 1998 | FRA | ASN LOUVRES-ROISSY-SURVILLIERS | 00:34.31 | +0.63 | 956 pts | |||
18. | GAULTIER Eva | 2003 | FRA | US JEUNESSE MITRY-MORY | 00:34.33 | +0.79 | 955 pts | QFB | ||
19. | CONNETABLE Barbara | 2000 | FRA | SO ROSNY | 00:34.47 | +0.72 | 948 pts | QFB | ||
20. | BERGER Paoline | 2002 | FRA | CN ST-MICHEL-SUR-ORGE | 00:34.52 | +0.69 | 946 pts | QFC | ||
21. | BELBACHIR Aliya | 2002 | FRA | ES MASSY NATATION | 00:34.61 | +0.63 | 941 pts | QFC | ||
22. | EMERAUD Anais | 2001 | FRA | UN PLOËRMEL | 00:34.87 | +0.70 | 928 pts | QFC | ||
23. | BARBE Lea | 2002 | FRA | US JEUNESSE MITRY-MORY | 00:34.91 | 926 pts | QFC | |||
24. | BLONDEAU Alexandra | 2000 | FRA | VILLIERS SPORTS JEUNESSE | 00:35.05 | +0.67 | 919 pts | QFC | ||
25. | FARHAT Manon | 2003 | FRA | CN MELUN VAL DE SEINE | 00:35.06 | +0.66 | 919 pts | QFC | ||
26. | EMTIR Taj-Mahal | 2000 | FRA | AC VILLEPINTE | 00:35.07 | 918 pts | QFC | |||
27. | LEROY Lucie | 2000 | FRA | C.N DE VALLEE DE SEINE | 00:35.08 | +0.77 | 918 pts | QFC | ||
28. | MARTINS Chloe | 2001 | FRA | US JEUNESSE MITRY-MORY | 00:35.13 | +0.63 | 915 pts | |||
29. | FOURMY Marina | 2003 | FRA | ES MASSY NATATION | 00:35.15 | +0.74 | 914 pts | |||
30. | LALLEMAND Eva | 2000 | FRA | ASSO NATATION DE SARTROUVILLE | 00:35.16 | +0.77 | 914 pts | |||
31. | QUELVEN Marie | 2001 | FRA | US JEUNESSE MITRY-MORY | 00:35.21 | +0.64 | 911 pts | |||
32. | PONCET Julie | 2000 | FRA | VILLIERS SPORTS JEUNESSE | 00:35.66 | +0.63 | 889 pts | |||
33. | DRUART Morgane | 2003 | FRA | AQUA CLUB PONTAULT-ROISSY | 00:35.95 | +0.72 | 875 pts | |||
34. | LEFEVRE Léna | 2003 | FRA | AC VILLEPINTE | 00:36.21 | +0.77 | 862 pts | |||
35. | ROTTIERS Margot | 2002 | FRA | EN LONGJUMEAU | 00:36.32 | +0.76 | 857 pts | |||
36. | CHALMET Manon | 2003 | FRA | CN POISSY | 00:36.75 | +0.90 | 836 pts | |||
37. | KESSEL Agathe | 2003 | FRA | CN MELUN VAL DE SEINE | 00:37.19 | +0.73 | 816 pts | |||
38. | PAYEUR Fanny | 2000 | FRA | CN VAL MAUBUEE | 00:37.21 | +0.68 | 815 pts | |||
39. | SCHMITT Loan | 2002 | FRA | AQUA CLUB PONTAULT-ROISSY | 00:37.53 | +0.75 | 800 pts | |||
40. | FOLLIOT Milene | 2005 | FRA | C.N DE VALLEE DE SEINE | 00:37.86 | +0.86 | 785 pts | |||
41. | BERINGUE Natacha | 2003 | FRA | CA ORSAY | 00:38.03 | +0.80 | 777 pts | |||
42. | DE MUYLDER Marine | 1999 | FRA | CN MELUN VAL DE SEINE | 00:38.61 | +0.69 | 751 pts | |||
43. | DEGUILLE Lisa | 2002 | FRA | C.N OZOIR-LA-FERRIERE | 00:38.66 | +0.69 | 748 pts | |||
44. | TAHRI Mellina | 2003 | FRA | CN VAL MAUBUEE | 00:38.68 | +0.66 | 747 pts | |||
45. | LARGILLIER Iliana | 2001 | FRA | CN MELUN VAL DE SEINE | 00:38.72 | 746 pts | ||||
46. | NGUYEN DUC LONG Armelle | 2003 | FRA | CN ST-MICHEL-SUR-ORGE | 00:39.19 | +0.81 | 725 pts | |||
47. | SCOUBART Lea | 2002 | FRA | CA ORSAY | 00:40.22 | +0.72 | 680 pts | |||
48. | DUPONT Audrey | 2003 | FRA | CN MELUN VAL DE SEINE | 00:40.28 | +0.74 | 677 pts | |||
--- | BERDJI Chahinez | 2003 | FRA | JEANNE D'ARC DRANCY | DNS dec |
--- |