50 Butterfly Men - Prelims C12 : 80 - 84 ans (Friday 29 June 2018 - 10h50) | ||||||||||
1. | DARIN Bernard | 1938 | FRA | SCN CHOISY-LE-ROI | 00:52.43 | 894 pts | ||||
2. | MACHETTI Rene | 1938 | FRA | CN ANTIBES | 00:58.43 | 701 pts | ||||
3. | INJEY Marcel | 1935 | FRA | MARTIGUES NATATION | 01:04.04 | 541 pts | ||||
50 Butterfly Men - Prelims C11 : 75 - 79 ans (Friday 29 June 2018 - 10h50) | ||||||||||
1. | BRY Alain | 1943 | FRA | ES NANTERRE | 00:44.19 | 971 pts | ||||
2. | BAHRAMI Ramezan | 1942 | FRA | SN MONTGERON | 00:51.16 | 710 pts | ||||
3. | ARAUD Christian | 1940 | FRA | CN CALÉDONIENS | 01:35.38 | 1 pts | ||||
50 Butterfly Men - Prelims C10 : 70 - 74 ans (Friday 29 June 2018 - 10h50) | ||||||||||
1. | LESTIDEAU Jean-Claude | 1946 | FRA | OLYMPIQUE GRANDE-SYNTHE | 00:33.42 | 1278 pts | ||||
2. | LUCE Remy | 1948 | FRA | CN FOREZ | 00:39.12 | 1001 pts | ||||
3. | GAUTIER Paul | 1946 | FRA | SN MONTGERON | 00:40.53 | 938 pts | ||||
4. | CADIOU Patrick | 1945 | FRA | CN MARSEILLE | 00:45.39 | 735 pts | ||||
5. | CHASTANG Remy | 1945 | FRA | CN ORANGE | 00:48.65 | 614 pts | ||||
50 Butterfly Men - Prelims C9 : 65 - 69 ans (Friday 29 June 2018 - 10h50) | ||||||||||
1. | CADIAT Jean Marie | 1953 | BEL | CNSW | 00:31.92 | 1208 pts | ||||
2. | ROUILLIER Jean-Pierre | 1951 | FRA | US LA CHATRE NATATION | 00:33.74 | 1111 pts | ||||
3. | PELET Eric | 1953 | FRA | SC THIONVILLE | 00:34.08 | 1093 pts | ||||
4. | BARTOLI Roland | 1950 | FRA | CANET 66 NATATION | 00:36.03 | 994 pts | ||||
5. | QUINT Charles | 1951 | FRA | ANDERNOS ESPADONS THALASSA | 00:36.87 | 953 pts | ||||
6. | MONNET Pierre | 1953 | FRA | ES NANTERRE | 00:37.19 | 938 pts | ||||
7. | SCHNEIDER Marc | 1953 | FRA | LÉO-L. SCHILTIGHEIM-BISCHHEIM | 00:37.98 | 900 pts | ||||
8. | BOURDIN Philippe | 1953 | FRA | LAVAL AQUATIQUE CLUB | 00:39.54 | 828 pts | ||||
9. | GRE Francis | 1952 | FRA | TROYES CHAPELLE NATATION | 00:42.62 | 694 pts | ||||
10. | DE BON Hubert | 1952 | FRA | DAUPHINS CLERMONT-L'HÉRAULT | 00:42.95 | 681 pts | ||||
11. | VALLAS Philippe | 1950 | FRA | REIMS CHAMPAGNE NATATION | 00:43.22 | 670 pts | ||||
12. | ROUBAUD Patrick | 1953 | FRA | NC L'ISLE-SUR-LA-SORGUE | 00:43.56 | 656 pts | ||||
50 Butterfly Men - Prelims C8 : 60 - 64 ans (Friday 29 June 2018 - 10h50) | ||||||||||
1. | PLAQUIN René | 1956 | FRA | REIMS CHAMPAGNE NATATION | 00:32.62 | 1047 pts | ||||
2. | LAVIGNOLE Franck | 1956 | FRA | MAREMNE ADOUR COTE-SUD NAT | 00:34.14 | 966 pts | ||||
3. | SHORT David | 1956 | GBR | ENFANTS DU RHÔNE VALENCE | 00:34.45 | 950 pts | ||||
4. | DENISE Thierry | 1957 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:34.76 | 934 pts | ||||
5. | MOREL Marc | 1955 | FRA | LÉO-L. SCHILTIGHEIM-BISCHHEIM | 00:35.18 | 913 pts | ||||
6. | BOULAIS Gilles | 1957 | FRA | ARCACHON NATATION | 00:36.13 | 865 pts | ||||
7. | TROTEL Pascal | 1958 | FRA | VICHY VAL D'ALLIER NATATION | 00:36.16 | 864 pts | ||||
8. | LUCY Arnaud | 1956 | FRA | SN MONTGERON | 00:36.53 | 845 pts | ||||
9. | SIGNOL Frédéric | 1955 | FRA | CA AVALLON | 00:37.63 | 792 pts | ||||
10. | METTE Bernard | 1957 | FRA | AC MOLSHEIM MUTZIG | 00:42.01 | 598 pts | ||||
11. | BESSON Gerard | 1955 | FRA | GRENOBLE ALP'38 | 00:42.58 | 575 pts | ||||
12. | KOSTIC Dragan | 1957 | FRA | COLOMBES NATATION | 00:43.24 | 549 pts | ||||
--- | MAGE Franck | 1955 | FRA | RC BRON DÉCINES NATATION | DSQ |
--- | ||||
50 Butterfly Men - Prelims C7 : 55 - 59 ans (Friday 29 June 2018 - 10h50) | ||||||||||
1. | CARLES François | 1960 | FRA | CNS VALLAURIS | 00:29.57 | 1126 pts | ||||
2. | MAILLOT Marc | 1962 | FRA | STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE | 00:30.09 | 1095 pts | ||||
3. | DESPREZ Dominique | 1961 | FRA | MAREMNE ADOUR COTE-SUD NAT | 00:30.92 | 1047 pts | ||||
4. | ARMBRUSTER Frédéric | 1962 | FRA | A.S.M BELFORT NATATION | 00:31.28 | 1026 pts | ||||
5. | BEAUCOUR Jerome | 1962 | FRA | GRENOBLE ALP'38 | 00:32.09 | 981 pts | ||||
6. | HAENLIN Marc | 1959 | FRA | TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO | 00:32.64 | 950 pts | ||||
7. | BAEZA Alain | 1962 | FRA | CN TRICASTIN | 00:32.72 | 946 pts | ||||
8. | MAGNIN Olivier | 1960 | FRA | GRENOBLE ALP'38 | 00:32.78 | 942 pts | ||||
9. | LE BIHAN Herve | 1963 | FRA | C.N VALLEE DE MONTMORENCY | 00:33.27 | 916 pts | ||||
10. | AYMARD Marc | 1963 | FRA | CN PLAISIR | 00:34.07 | 873 pts | ||||
11. | FOURQUIN Francis | 1961 | FRA | NAUTIC CLUB NÎMES | 00:34.63 | 844 pts | ||||
12. | ROUJANSKY Olivier | 1961 | FRA | LÉO-L. SCHILTIGHEIM-BISCHHEIM | 00:35.77 | 786 pts | ||||
13. | PICHEREAU Frédéric | 1961 | FRA | SC ORVAULT | 00:36.05 | 773 pts | ||||
14. | BLAY Jean-Yves | 1962 | FRA | AS CALUIRE | 00:36.94 | 729 pts | ||||
15. | SZYBOWSKI Dariusz | 1963 | FRA | RC BRON DÉCINES NATATION | 00:38.82 | 642 pts | ||||
16. | MAZARI Marc | 1962 | FRA | LE CHESNAY NATATION | 00:39.57 | 609 pts | ||||
17. | NICOD Eric | 1961 | FRA | CN 95 EZANVILLE | 00:43.62 | 444 pts | ||||
50 Butterfly Men - Prelims C6 : 50 - 54 ans (Friday 29 June 2018 - 10h50) | ||||||||||
1. | PLACHETA Alexander | 1967 | AUT | SC IKB INNSBRUCK | 00:27.89 | 1155 pts | ||||
2. | RABER Wolfgang | 1966 | AUT | EW DONAU SC 1903 | 00:28.01 | 1147 pts | ||||
3. | DROGUET Martial | 1967 | FRA | CN LAMBALLE | 00:28.54 | 1115 pts | ||||
4. | MANCIOT Lionel | 1967 | FRA | SC THIONVILLE | 00:30.71 | 984 pts | ||||
5. | MELLADO Pascal | 1965 | FRA | MARTIGUES NATATION | 00:30.78 | 980 pts | ||||
6. | TRAIMOND Nicolas | 1967 | FRA | NAUTIC CLUB NÎMES | 00:30.85 | 976 pts | ||||
7. | GIROUX Bruno | 1968 | FRA | TRANSNAGE CARAÏBE | 00:31.04 | 965 pts | ||||
8. | HUYNH Eric | 1967 | FRA | BOULOGNE BILLANCOURT NATATION | 00:31.61 | 933 pts | ||||
9. | JOLY Dominique | 1964 | FRA | ERDRE ET GESVRES NATATION | 00:32.59 | 878 pts | ||||
10. | DUCROCQ Stéphane | 1965 | FRA | DUNKERQUE NATATION | 00:32.79 | 867 pts | ||||
11. | SOUBIRAN Daniel | 1965 | FRA | CN VILLEFRANCHE-DE-ROUERGUE | 00:32.89 | 862 pts | ||||
12. | REMY Eric | 1968 | FRA | AC TRÈBES | 00:33.13 | 848 pts | ||||
13. | PETEL Thierry | 1967 | FRA | C.N VALLEE DE MONTMORENCY | 00:33.36 | 836 pts | ||||
14. | PRIORETTI Jean-Michel | 1965 | FRA | SC THIONVILLE | 00:33.51 | 828 pts | ||||
15. | ESTEPA Patrick | 1968 | FRA | CN LE PUY-STE-REPARADE | 00:33.57 | 825 pts | ||||
16. | WILMER Jeroen | 1966 | NED | VICHY VAL D'ALLIER NATATION | 00:33.81 | 812 pts | ||||
17. | GODEFERT Olivier | 1966 | FRA | LYON NATATION METROPOLE | 00:34.06 | 799 pts | ||||
18. | TOULOT Vincent | 1965 | BEL | TRITONS LUMBRES | 00:34.23 | 790 pts | ||||
19. | BERNARD Frederic | 1965 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:34.56 | 773 pts | ||||
20. | CADAUX Pascal | 1966 | FRA | CN VILLEFRANCHE-DE-ROUERGUE | 00:34.98 | 752 pts | ||||
21. | ECHELARD François | 1968 | FRA | EN CAEN | 00:35.02 | 749 pts | ||||
21. | DEMENDITTE Joseph | 1964 | FRA | GRENOBLE ALP'38 | 00:35.02 | 749 pts | ||||
23. | PATRY Olivier | 1965 | FRA | CN TRICASTIN | 00:35.83 | 709 pts | ||||
24. | HETTON Guy | 1966 | FRA | AQUATIC CLUB BOURGES | 00:36.81 | 662 pts | ||||
25. | CHASSIER Pascal | 1965 | FRA | CN BERCE BELINOIS | 00:37.81 | 615 pts | ||||
26. | BLAIN Pascal | 1964 | FRA | MONTÉLIMAR NAUTIC CLUB | 00:37.97 | 608 pts | ||||
27. | MONDOR Thierry | 1964 | FRA | BORDEAUX ÉTUDIANTS CLUB | 00:38.05 | 604 pts | ||||
28. | FRANÇOIS Jean-Eric | 1966 | FRA | PARIS AQUATIQUE | 00:38.26 | 594 pts | ||||
29. | BOTHERAT Xavier | 1967 | FRA | SAL ST-PRIEST NATATION | 00:39.06 | 559 pts | ||||
30. | ROUVEYROL Jean-Philippe | 1966 | FRA | CN TRICASTIN | 00:39.09 | 557 pts | ||||
31. | LEROY Christophe | 1968 | FRA | COLOMBES NATATION | 00:39.92 | 522 pts | ||||
32. | BALLAY Yves | 1967 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:40.22 | 509 pts | ||||
33. | ROUSSEAU Christophe | 1966 | FRA | CN VILLEFRANCHE-DE-ROUERGUE | 00:41.14 | 471 pts | ||||
50 Butterfly Men - Prelims C5 : 45 - 49 ans (Friday 29 June 2018 - 10h50) | ||||||||||
1. | TONUS Frederic | 1973 | BEL | ES NANTERRE | 00:26.47 | 1190 pts | ||||
2. | LEROUX Ludovic | 1971 | FRA | EP MANOSQUE | 00:27.08 | 1150 pts | ||||
3. | PREISNER Stephan | 1972 | FRA | CN DRAGUIGNAN | 00:28.33 | 1070 pts | ||||
4. | MARCHAND Nickolas | 1971 | FRA | USM MALAKOFF | 00:29.00 | 1029 pts | ||||
5. | MOHR Christoph | 1973 | SUI | GENÈVE NATATION 1885 | 00:29.04 | 1027 pts | ||||
6. | CORLAY Florent | 1969 | FRA | ST-MALO NATATION | 00:29.07 | 1025 pts | ||||
7. | EVAN Bernard | 1973 | FRA | CO ULIS NATATION | 00:29.55 | 996 pts | ||||
8. | GLANDIER Olivier | 1972 | FRA | ASPTT MARSEILLE | 00:30.35 | 948 pts | ||||
9. | DESSON Franck | 1969 | FRA | US RIS-ORANGIS | 00:30.42 | 944 pts | ||||
10. | PERROT Francois | 1973 | USA | ROSE BOWL | 00:30.50 | 939 pts | ||||
11. | MARTIN Alexandre | 1972 | FRA | LAVAUR NATATION 81 | 00:30.88 | 917 pts | ||||
12. | RUMEAU Dominique | 1973 | FRA | US COLOMIERS NATATION | 00:30.89 | 916 pts | ||||
13. | MATHON Raphael | 1973 | FRA | MONTPELLIER METROPOLE NATATION | 00:31.12 | 903 pts | ||||
14. | LEMOINE Franck | 1971 | FRA | LAVAUR NATATION 81 | 00:31.20 | 898 pts | ||||
15. | COLOMBIER Christophe | 1970 | FRA | ST-SÉBASTIEN NATATION | 00:31.28 | 894 pts | ||||
16. | CHAUVIN Franck | 1973 | FRA | A.A.S DE FRESNES | 00:31.57 | 877 pts | ||||
17. | FAWKNER Michael | 1970 | GBR | ETOILE SAINT-LEU NATATION | 00:31.80 | 864 pts | ||||
18. | BRAHIM Lionel | 1971 | FRA | CN VIRY-CHÂTILLON | 00:32.01 | 852 pts | ||||
19. | BOURDON Laurent | 1971 | FRA | CN VIRY-CHÂTILLON | 00:32.02 | 852 pts | ||||
20. | AUDOUIN Philippe | 1969 | FRA | ST-SÉBASTIEN NATATION | 00:32.21 | 841 pts | ||||
21. | ESTRAN Nicolas | 1970 | FRA | MONTÉLIMAR NAUTIC CLUB | 00:32.99 | 799 pts | ||||
22. | SCHWEITZER Laurent | 1971 | FRA | EN STE-GENEVIÈVE-DES-BOIS | 00:33.15 | 790 pts | ||||
23. | GILLE Franck | 1972 | FRA | VICHY VAL D'ALLIER NATATION | 00:33.17 | 789 pts | ||||
24. | QUINTIN Gilles | 1972 | FRA | CN BERGERAC | 00:33.75 | 758 pts | ||||
25. | SAUSSEREAU Jerome | 1970 | FRA | C.N VALLEE DE MONTMORENCY | 00:33.80 | 755 pts | ||||
25. | GOISQUE Pierre-André | 1970 | FRA | CN DRAGUIGNAN | 00:33.80 | 755 pts | ||||
27. | CIUFICI Silvio | 1971 | FRA | MONTCHANIN NATATION | 00:33.91 | 749 pts | ||||
28. | MARTIN Christophe | 1969 | FRA | ASPTT CLERMONT-FERRAND | 00:34.35 | 727 pts | ||||
29. | GOLLY Sylvain | 1972 | FRA | CN ANNONAY | 00:34.79 | 704 pts | ||||
30. | BRESSON Guillaume | 1973 | FRA | NAUTIC CLUB NÎMES | 00:35.01 | 693 pts | ||||
31. | RUBIO Sylvain | 1970 | FRA | C.N BEZIERS MEDITERRANEE | 00:35.79 | 655 pts | ||||
50 Butterfly Men - Prelims C4 : 40 - 44 ans (Friday 29 June 2018 - 10h50) | ||||||||||
1. | GRABSKI Gilles | 1977 | FRA | EN PIERRELATTE ATOM'SPORTS | 00:28.27 | 1039 pts | ||||
2. | CATTAUX Frederi | 1975 | FRA | CN DRAGUIGNAN | 00:28.80 | 1006 pts | ||||
3. | BOFILL-MESNIL Jordi | 1977 | FRA | ASPTT TOULOUSE | 00:28.86 | 1003 pts | ||||
4. | FZIBOULNIKOFF Olivier | 1976 | FRA | RHODIA CLUB NATATION | 00:29.36 | 973 pts | ||||
5. | FABRE Frédéric | 1978 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:29.59 | 958 pts | ||||
6. | MINS Alexandre | 1974 | FRA | MOUETTES DE PARIS | 00:30.38 | 912 pts | ||||
7. | SEGOT Vincent | 1975 | FRA | MASTERS NATATION - LANGON - SG | 00:30.43 | 909 pts | ||||
8. | LAGNEAU Frédéric | 1978 | FRA | VILLEURBANNE NATATION | 00:30.44 | 908 pts | ||||
9. | TROYAS Michel | 1978 | FRA | STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE | 00:30.74 | 890 pts | ||||
10. | CUENIN Matthieu | 1976 | FRA | CN DOLE & REG | 00:31.16 | 866 pts | ||||
11. | TESSIER Philippe | 1974 | FRA | ANGERS NATATION | 00:31.20 | 864 pts | ||||
12. | LANCIEN Cedric | 1977 | FRA | ETOILE SAINT-LEU NATATION | 00:31.23 | 862 pts | ||||
13. | FERRE Jérémie | 1978 | FRA | C.N VALLEE DE MONTMORENCY | 00:31.51 | 846 pts | ||||
14. | FRANCHET Rodolphe | 1976 | FRA | ASPTT POITIERS | 00:31.63 | 839 pts | ||||
15. | CHAKABE Eric | 1975 | FRA | DAUPHINS MATHEYSINS | 00:31.83 | 828 pts | ||||
16. | NASS Olivier | 1974 | FRA | SUNDGAU NATATION | 00:32.15 | 810 pts | ||||
17. | GARREAU Emmanuel | 1976 | FRA | CN LE HAVRE | 00:33.07 | 760 pts | ||||
18. | MACOCCO Patrick | 1978 | FRA | CS LES LILAS NATATION | 00:33.57 | 733 pts | ||||
19. | PLANET Christophe | 1974 | FRA | VICHY VAL D'ALLIER NATATION | 00:33.70 | 726 pts | ||||
20. | FOURCADE Olivier | 1975 | FRA | TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO | 00:33.71 | 726 pts | ||||
--- | BICHEU Jérôme | 1975 | FRA | NAUTIC CLUB NÎMES | DNS dec |
--- | ||||
--- | UNKOVIC Alexandre | 1974 | FRA | MONTPELLIER METROPOLE NATATION | DNS dec |
--- | ||||
50 Butterfly Men - Prelims C3 : 35 - 39 ans (Friday 29 June 2018 - 10h50) | ||||||||||
1. | FERRE Sébastien | 1980 | FRA | C.N VALLEE DE MONTMORENCY | 00:28.20 | 1023 pts | ||||
2. | PERAT Nicolas | 1980 | FRA | US LA CHATRE NATATION | 00:28.40 | 1011 pts | ||||
3. | LOEZ Emmanuel | 1983 | FRA | PELICAN CLUB DE VALENCIENNES | 00:28.50 | 1004 pts | ||||
4. | MASSIN Guillaume | 1981 | FRA | US ST-ANDRÉ | 00:28.51 | 1004 pts | ||||
5. | BOURSEAU Yohan | 1983 | FRA | GIRONDINS BORDEAUX | 00:28.66 | 994 pts | ||||
6. | FONSES Cédric | 1983 | FRA | CN CASTELNAUDARY | 00:28.92 | 978 pts | ||||
7. | ANDRIEUX Guillaume | 1979 | FRA | PAYS VIENNOIS NATATION | 00:29.40 | 949 pts | ||||
8. | ARTAUD Sébastien | 1981 | FRA | CN LUNEL | 00:30.15 | 904 pts | ||||
9. | TEINTURIER Fabien | 1980 | FRA | US LA CHATRE NATATION | 00:30.56 | 879 pts | ||||
10. | LANCELOT Sébastien | 1981 | FRA | COLOMBES NATATION | 00:30.75 | 868 pts | ||||
11. | GALLIOT Fabien | 1981 | FRA | CN TRICASTIN | 00:31.26 | 839 pts | ||||
12. | AUCLAIR Adrien | 1979 | FRA | CN TRICASTIN | 00:31.73 | 812 pts | ||||
13. | SIMAC Alain | 1982 | FRA | EN PIERRELATTE ATOM'SPORTS | 00:31.84 | 806 pts | ||||
14. | JULEN David | 1983 | SUI | GENÈVE NATATION 1885 | 00:31.93 | 801 pts | ||||
15. | BROUILLET Jerôme | 1980 | FRA | CN CANNES | 00:32.20 | 786 pts | ||||
50 Butterfly Men - Prelims C2 : 30 - 34 ans (Friday 29 June 2018 - 10h50) | ||||||||||
1. | PANCHOO Gil | 1985 | FRA | ASPTT TOULOUSE | 00:26.07 | 1151 pts | ||||
2. | OBERHOFER Nicolas | 1984 | FRA | CNS VALLAURIS | 00:26.91 | 1095 pts | ||||
3. | NOEL Guillaume | 1987 | FRA | RC BRON DÉCINES NATATION | 00:27.17 | 1078 pts | ||||
4. | MURRAY Gavin | 1986 | FRA | GIRONDINS BORDEAUX | 00:27.47 | 1059 pts | ||||
5. | PREZIOSA Maurice | 1984 | FRA | AMICAL CLUB SEYSSINET NATATION | 00:28.25 | 1010 pts | ||||
6. | BOIRON BOIREL Fabien | 1984 | FRA | RC BRON DÉCINES NATATION | 00:28.63 | 986 pts | ||||
7. | LACLAUSTRA Florian | 1988 | FRA | FRONTIGNAN NEPTUNE OLYMPIQUE | 00:28.74 | 979 pts | ||||
8. | DA COSTA Alexandre | 1985 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:28.77 | 977 pts | ||||
9. | LUCAS Vincent | 1988 | FRA | ENC BRAY-DUNES | 00:28.84 | 973 pts | ||||
10. | OLSEN Antoine | 1987 | FRA | CNS VALLAURIS | 00:28.92 | 968 pts | ||||
11. | PRUGNON Cédric | 1984 | FRA | ES NANTERRE | 00:28.99 | 963 pts | ||||
12. | DUCANCEL Thibaud | 1986 | FRA | EN LONGJUMEAU | 00:29.11 | 956 pts | ||||
13. | BOSCARDIN Manuel | 1985 | FRA | AAS SARCELLES NATATION 95 | 00:29.23 | 949 pts | ||||
14. | BRECHU Adrien | 1985 | FRA | MONTÉLIMAR NAUTIC CLUB | 00:29.64 | 924 pts | ||||
15. | MONTEIRO Raphaël | 1987 | FRA | CN AUTUN | 00:29.69 | 921 pts | ||||
16. | BACHELARD Bastien | 1988 | FRA | EN PIERRELATTE ATOM'SPORTS | 00:30.25 | 887 pts | ||||
17. | VANBAELINGHEM Florian | 1986 | FRA | LAUDUN L'ARDOISE A.C | 00:30.72 | 859 pts | ||||
18. | GALPIN Florian | 1984 | FRA | ST-SÉBASTIEN NATATION | 00:30.93 | 847 pts | ||||
19. | TOCHE Clement | 1987 | FRA | LE CHESNAY NATATION | 00:31.14 | 835 pts | ||||
20. | ANELLI Laurent | 1985 | FRA | VILLEURBANNE NATATION | 00:31.32 | 825 pts | ||||
50 Butterfly Men - Prelims C1 : 25 - 29 ans (Friday 29 June 2018 - 10h50) | ||||||||||
1. | TONNERRE Kevin | 1991 | FRA | GRENOBLE ALP'38 | 00:26.58 | 1114 pts | ||||
2. | BENJAMIN Anthony | 1992 | FRA | MONTÉLIMAR NAUTIC CLUB | 00:26.85 | 1096 pts | ||||
3. | GROSGEORGE Alexis | 1993 | FRA | LILLE UC NATATION | 00:27.13 | 1078 pts | ||||
4. | COSTE Camille | 1989 | FRA | TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO | 00:27.35 | 1063 pts | ||||
5. | GOUTT Toomas | 1993 | FRA | ASN LOUVRES-ROISSY-SURVILLIERS | 00:27.40 | 1060 pts | ||||
6. | HAQUIN Maximilien | 1989 | FRA | MONTÉLIMAR NAUTIC CLUB | 00:27.74 | 1038 pts | ||||
7. | ALLEMANDET Jordan | 1992 | FRA | AQUA GRIMPE MILLAU GRANDS CAUSSES | 00:27.81 | 1034 pts | ||||
8. | MOUCHIKHINE Vincent | 1989 | FRA | STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE | 00:28.02 | 1020 pts | ||||
9. | RICHARD Florian | 1990 | FRA | EN PIERRELATTE ATOM'SPORTS | 00:28.06 | 1018 pts | ||||
10. | AGIER Léo | 1993 | FRA | GRENOBLE ALP'38 | 00:28.15 | 1012 pts | ||||
11. | DENAMIEL Mathias | 1993 | FRA | LA JEANNE NATATION PORT | 00:28.30 | 1003 pts | ||||
12. | GUEGANO Jordan | 1992 | FRA | C.N VALLEE DE MONTMORENCY | 00:28.45 | 993 pts | ||||
13. | BAUD Anthony | 1992 | FRA | CN LUNEL | 00:28.61 | 983 pts | ||||
14. | MALAPERT Geoffrey | 1991 | FRA | ALBERT SPORT NATATION | 00:28.70 | 978 pts | ||||
15. | ESTRABAUD Pierre | 1991 | FRA | USM MALAKOFF | 00:29.03 | 957 pts | ||||
16. | TEXIER Adrien | 1989 | FRA | MOUETTES DE PARIS | 00:29.06 | 955 pts | ||||
17. | PAPIN Matthieu | 1992 | FRA | ANGERS NATATION | 00:29.12 | 952 pts | ||||
18. | SOUTERNON Florian | 1989 | FRA | LILLE UC NATATION | 00:29.40 | 934 pts | ||||
19. | SORDELET Yolan | 1991 | FRA | LAUDUN L'ARDOISE A.C | 00:29.73 | 915 pts | ||||
20. | MOUTON Aymeric | 1992 | FRA | FRONTIGNAN NEPTUNE OLYMPIQUE | 00:30.04 | 896 pts | ||||
21. | GEFFROY Florian | 1992 | FRA | VILLEURBANNE NATATION | 00:30.15 | 889 pts | ||||
22. | CANTARUTTI Pierre | 1992 | FRA | SUNDGAU NATATION | 00:30.19 | 887 pts | ||||
23. | CHICOT Cyril | 1989 | FRA | ANGERS NATATION | 00:30.54 | 866 pts |