50 Freestyle Men - Final A (Sunday 22 July 2018 - 16h19) | ||||||||||
1. | JACQUIN Mathieu | 1988 | FRA | CN VIRY-CHÂTILLON | 00:23.79 | +0.71 | 1188 pts | |||
2. | GOURDON Matthis | 1997 | FRA | ST-NAZAIRE ATLANTIQUE NATATION | 00:23.91 | +0.68 | 1179 pts | |||
3. | VAULON Jérémy | 1991 | FRA | SN METZ | 00:24.06 | +0.69 | 1169 pts | |||
4. | CHAPLET-GARCIA Joris | 1995 | FRA | CN LE PLESSIS-ROBINSON | 00:24.13 | +0.68 | 1164 pts | |||
5. | PETIT Bastien | 2000 | FRA | ORLEANS VAL DE LOIRE NATATION | 00:24.22 | +0.69 | 1157 pts | |||
6. | VISSEAU Maxence | 2001 | FRA | AS CARQUEFOU | 00:24.30 | +0.71 | 1152 pts | |||
7. | SUMEIRE Eliott | 1999 | FRA | CA ORSAY | 00:24.41 | +0.76 | 1144 pts | |||
8. | EL BECHARI Nader | 1995 | FRA | ASPTT TOULOUSE | 00:24.60 | +0.70 | 1131 pts | |||
50 Freestyle Men - Final B Juniors 1ère & 2e année : 15-16 ans (Sunday 22 July 2018 - 16h17) | ||||||||||
1. | CHARLERY Thomas | 2002 | FRA | LONGVILLIERS CLUB | 00:25.19 | +0.72 | 1090 pts | |||
2. | UTILLE GRAND Ulrich | 2003 | FRA | STADE OLYMPIQUE CHAMBÉRY | 00:25.30 | +0.61 | 1082 pts | |||
3. | CAUMES Mathieu | 2002 | FRA | DAUPHINS ROMANAIS PÉAGEOIS | 00:25.34 | +0.74 | 1079 pts | |||
4. | LEROUX Leandre | 2002 | FRA | NANTES NATATION | 00:25.39 | +0.53 | 1076 pts | |||
5. | TROUVE Jacob | 2002 | FRA | SN PARTHENAY | 00:25.40 | +0.69 | 1075 pts | |||
6. | ROGER Elwan | 2003 | FRA | AQUA CLUB PONTAULT-ROISSY | 00:25.51 | +0.65 | 1068 pts | |||
7. | CARUSO Mattéo | 2003 | FRA | CN LA CIOTAT | 00:25.65 | +0.66 | 1058 pts | |||
8. | COPIJA Tom | 2002 | FRA | CN CÉVENNES ALÈS | 00:25.70 | +0.71 | 1055 pts | |||
50 Freestyle Men - Prelims (Sunday 22 July 2018 - 09h15) | ||||||||||
1. | JACQUIN Mathieu | 1988 | FRA | CN VIRY-CHÂTILLON | 00:24.00 | +0.70 | 1173 pts | QFA | ||
2. | CHAPLET-GARCIA Joris | 1995 | FRA | CN LE PLESSIS-ROBINSON | 00:24.14 | +0.68 | 1163 pts | QFA | ||
3. | GOURDON Matthis | 1997 | FRA | ST-NAZAIRE ATLANTIQUE NATATION | 00:24.18 | +0.67 | 1160 pts | QFA | ||
4. | VAULON Jérémy | 1991 | FRA | SN METZ | 00:24.28 | +0.71 | 1153 pts | QFA | ||
5. | PETIT Bastien | 2000 | FRA | ORLEANS VAL DE LOIRE NATATION | 00:24.32 | +0.67 | 1150 pts | QFA | ||
6. | VISSEAU Maxence | 2001 | FRA | AS CARQUEFOU | 00:24.42 | +0.72 | 1143 pts | QFA | ||
7. | EL BECHARI Nader | 1995 | FRA | ASPTT TOULOUSE | 00:24.58 | +0.74 | 1132 pts | QFA | ||
8. | SUMEIRE Eliott | 1999 | FRA | CA ORSAY | 00:24.61 | +0.77 | 1130 pts | QFA | ||
9. | GUILHEN Yann | 2000 | FRA | ANNEMASSE NATATION | 00:24.72 | +0.71 | 1122 pts | |||
10. | ATTAVAY Louis | 2000 | FRA | AMBERIEU NAT BUGEY COTIERE | 00:24.73 | +0.66 | 1121 pts | |||
11. | BADRE Eliot | 2001 | FRA | STADE DE REIMS NATATION | 00:24.76 | +0.71 | 1119 pts | |||
11. | VILLENEAU Arthur | 2000 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:24.76 | +0.73 | 1119 pts | |||
13. | BARRY Ervin | 2000 | FRA | MOUETTES DE PARIS | 00:24.78 | +0.66 | 1118 pts | |||
13. | MANCEL Grégoire | 2000 | FRA | AC CHERBOURG EN COTENTIN | 00:24.78 | +0.71 | 1118 pts | |||
15. | DA SILVA UMMENHOVER Thibault | 2001 | FRA | NOGENT NATATION 94 | 00:24.79 | +0.69 | 1117 pts | |||
16. | THUROTTE Cyprien | 2001 | FRA | US CRÉPY-EN-VALOIS | 00:24.96 | +0.67 | 1106 pts | |||
17. | LEROY Théo | 2001 | FRA | CN VIRY-CHÂTILLON | 00:25.01 | +0.70 | 1102 pts | |||
18. | METZGER Loic | 2000 | FRA | UN ARLES | 00:25.02 | +0.47 | 1101 pts | |||
19. | SOYER Pierre | 2001 | FRA | CN MORLAIX | 00:25.06 | +0.69 | 1099 pts | |||
20. | DESFONTAINES Bastien | 2001 | FRA | STADE BÉTHUNE PÉLICAN CLUB | 00:25.13 | +0.65 | 1094 pts | |||
21. | CAUMES Mathieu | 2002 | FRA | DAUPHINS ROMANAIS PÉAGEOIS | 00:25.15 | +0.73 | 1092 pts | QFB | ||
22. | GUERIN Thomas | 2001 | FRA | CN LE MANS | 00:25.16 | +0.69 | 1092 pts | |||
23. | SPIOTTA Yohan | 2000 | FRA | PENNES MIRABEAU NATATION | 00:25.25 | +0.50 | 1086 pts | |||
24. | ADAM Quentin | 2001 | FRA | MONTPELLIER METROPOLE NATATION | 00:25.26 | +0.66 | 1085 pts | |||
25. | TROUVE Jacob | 2002 | FRA | SN PARTHENAY | 00:25.40 | +0.66 | 1075 pts | QFB | ||
26. | COPIJA Tom | 2002 | FRA | CN CÉVENNES ALÈS | 00:25.42 | +0.72 | 1074 pts | QFB | ||
27. | ROCHARD Ewan | 2000 | FRA | ASPTT TOULOUSE | 00:25.44 | +0.68 | 1073 pts | |||
28. | ROGER Elwan | 2003 | FRA | AQUA CLUB PONTAULT-ROISSY | 00:25.60 | +0.67 | 1062 pts | QFB | ||
29. | PAUPARDIN Guillaume | 2001 | FRA | A.S PLESSIS-SAVIGNY | 00:25.61 | +0.67 | 1061 pts | |||
30. | CHARLERY Thomas | 2002 | FRA | LONGVILLIERS CLUB | 00:25.63 | +0.69 | 1060 pts | QFB | ||
31. | UTILLE GRAND Ulrich | 2003 | FRA | STADE OLYMPIQUE CHAMBÉRY | 00:25.69 | +0.65 | 1056 pts | QFB | ||
32. | CARUSO Mattéo | 2003 | FRA | CN LA CIOTAT | 00:25.74 | +0.69 | 1052 pts | QFB | ||
33. | LEROUX Leandre | 2002 | FRA | NANTES NATATION | 00:25.75 | +0.65 | 1052 pts | QFB | ||
34. | LUCIDA Noah | 2003 | FRA | LES DAUPHINS DU MOULE | 00:25.80 | +0.68 | 1048 pts | |||
35. | NOYGUES Alexis | 2002 | FRA | PENNES MIRABEAU NATATION | 00:25.89 | +0.61 | 1042 pts | |||
36. | DARRAS Kyllian | 2003 | FRA | AMIENS METROPOLE NAT. | 00:25.90 | +0.67 | 1042 pts | |||
36. | EL KOBAI Ryan | 2002 | FRA | CASTRES SPORTS NAUTIQUES | 00:25.90 | +0.64 | 1042 pts | |||
38. | GAYAUD Arthur-Tèo | 2003 | FRA | CN GUÉRET | 00:26.00 | +0.69 | 1035 pts | |||
39. | BUISSON Alexandre | 2001 | FRA | CN ANTIBES | 00:26.01 | +0.68 | 1034 pts | |||
40. | GRONDIN William | 2002 | FRA | ANTONY NATATION | 00:26.03 | +0.72 | 1033 pts | |||
41. | BATRIN Lucas | 2002 | FRA | CN DE BAIE-MAHAULT | 00:26.08 | +0.67 | 1030 pts | |||
CAF - GUADELOUPE / LES ABYMES | ||||||||||
42. | LANGLO Alban | 2002 | FRA | AURAY NATATION | 00:26.11 | +0.72 | 1028 pts | |||
43. | DENCAUSSE Léo | 2003 | FRA | CN MARSEILLE | 00:26.14 | +0.75 | 1026 pts | |||
43. | KUBICA Clément | 2003 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:26.14 | +0.75 | 1026 pts | |||
45. | COUTANCEAU Julien | 2002 | FRA | CN LUÇON | 00:26.15 | +0.70 | 1025 pts | |||
46. | MERZÉ Alexis | 2002 | FRA | CN CHALON-SUR-SAONE | 00:26.20 | +0.69 | 1022 pts | |||
47. | PETITEAU Robin | 2002 | FRA | C PAUL-BERT RENNES | 00:26.24 | +0.59 | 1019 pts | |||
47. | FAVROT Romain | 2002 | FRA | TRITON CLUB BELLEVILLE | 00:26.24 | +0.70 | 1019 pts | |||
49. | CHERI-ZECOTE Adrien | 2003 | FRA | SCHOELCHER NATATION 2000 | 00:26.29 | +0.75 | 1016 pts | |||
50. | HARDY Samuel | 2002 | FRA | NAUTIC CLUB NÎMES | 00:26.32 | +0.75 | 1014 pts | |||
51. | LEROY Tristan | 2002 | FRA | CN CROIX | 00:26.51 | +0.70 | 1001 pts | |||
52. | HEE Valentin | 2002 | FRA | CN CHÂTEAUDUN | 00:26.56 | +0.71 | 998 pts | |||
53. | GRONDIN Raja | 2003 | FRA | AQUATIC CLUB DE L'EST REUNION | 00:26.62 | +0.48 | 994 pts | |||
54. | FOE Noah | 2003 | FRA | CN LE MANS | 00:26.68 | +0.78 | 990 pts | |||
55. | PAILHES Maxens | 2002 | FRA | DAUPHINS FIRMINY | 00:26.90 | +0.73 | 976 pts | |||
56. | REBOUL Florian | 2002 | FRA | AQUA CLUB FOREZIEN | 00:26.96 | +0.71 | 972 pts | |||
57. | KHAY Aniss | 2002 | FRA | CN LE PLESSIS-ROBINSON | 00:26.98 | +0.66 | 971 pts | |||
--- | PICHOT Julien | 2001 | FRA | AURAY NATATION | DNS dec |
--- |