50 Butterfly Men - Final A (Friday 29 Mars 2019 - 17h49) | ||||||||||
1. | DELCROIX Guillaume | 1998 | FRA | STADE DE REIMS NATATION | 00:25.33 | 1198 pts | ||||
2. | JUNKER Jonathan | 2000 | FRA | TEAM STRASBOURG SNS-ASPTT-PCS | 00:25.81 | 1166 pts | ||||
3. | SCHUG Lilian | 2002 | FRA | SN METZ | 00:26.20 | 1139 pts | ||||
3. | DENIS Romain | 1993 | FRA | PAS-DE-CALAIS | 00:26.20 | 1139 pts | ||||
5. | DELALLEAU Lucas | 2002 | FRA | EA NOGENT-VILLERS | 00:26.21 | 1139 pts | ||||
6. | BAGUE Enzo | 2001 | FRA | CN PONTARLIER | 00:26.46 | 1122 pts | ||||
7. | LEIPP Corentin | 2002 | FRA | ERSTEIN AQUATIC CLUB | 00:26.67 | 1108 pts | ||||
7. | CANIVET Ambroise | 2001 | FRA | STADE DE REIMS NATATION | 00:26.67 | 1108 pts | ||||
50 Butterfly Men - Final B (Friday 29 Mars 2019 - 17h47) | ||||||||||
1. | GUSSE Mathis | 2004 | FRA | CN CHALON-SUR-SAONE | 00:26.63 | 1111 pts | ||||
2. | PICARD Anthony | 1999 | FRA | SC THIONVILLE | 00:26.98 | 1087 pts | ||||
3. | BADRE Eliot | 2001 | FRA | STADE DE REIMS NATATION | 00:27.08 | 1081 pts | ||||
4. | MARLOT Maxence | 2003 | FRA | STADE DE REIMS NATATION | 00:27.09 | 1080 pts | ||||
5. | ZAROUAL Gabriel | 2001 | FRA | CN EPINAL | 00:27.33 | 1065 pts | ||||
6. | BERNARD Erwin | 2000 | FRA | RACING CLUB ARRAS | 00:27.84 | 1032 pts | ||||
7. | DELHAYE Bastien | 2002 | FRA | PAS-DE-CALAIS | 00:27.89 | 1029 pts | ||||
8. | CABOURET Nathan | 2002 | FRA | SN METZ | 00:27.90 | 1028 pts | ||||
50 Butterfly Men - Final C Juniors 1-2 : 15-16 ans (Friday 29 Mars 2019 - 17h45) | ||||||||||
1. | KAISER Vincent | 2003 | FRA | SN METZ | 00:27.80 | 1034 pts | ||||
2. | DURBAN Léonis | 2004 | FRA | SN METZ | 00:28.63 | 982 pts | ||||
3. | FUHRY Axel | 2004 | FRA | THANN OLYMPIC N | 00:28.69 | 978 pts | ||||
4. | BAYRAT Aksel | 2004 | FRA | CN CHALON-SUR-SAONE | 00:28.72 | 976 pts | ||||
5. | RENAUD Axel | 2004 | FRA | EA NOGENT-VILLERS | 00:28.75 | 974 pts | ||||
5. | DELSAUX Nolan | 2003 | FRA | SN METZ | 00:28.75 | 974 pts | ||||
7. | PAOLUCCI Paul | 2003 | FRA | TCN CHAMPIGNEULLES | 00:28.88 | 966 pts | ||||
8. | RAMAUX Lucas | 2004 | FRA | CN CHALON-SUR-SAONE | 00:28.93 | 963 pts | ||||
50 Butterfly Men - Final D Jeunes : 12-14 ans (Friday 29 Mars 2019 - 17h43) | ||||||||||
1. | ROMAN Emmanuel | 2005 | FRA | ASS SPORTIVE BOUVINES | 00:29.81 | 910 pts | ||||
2. | ROBLIN Nathan | 2005 | FRA | CN CHALON-SUR-SAONE | 00:29.83 | 909 pts | ||||
3. | LEFEVRE Gabriel | 2005 | FRA | STADE DE REIMS NATATION | 00:29.97 | 900 pts | ||||
4. | MALISAN-SPANO Mathias | 2006 | FRA | SC THIONVILLE | 00:30.57 | 865 pts | ||||
5. | KLIS Simon | 2005 | FRA | CN VAL DE FENSCH SERÉMANGE | 00:30.89 | 846 pts | ||||
6. | FINANCE Tom | 2006 | FRA | CA RAMBERVILLERS | 00:31.70 | 800 pts | ||||
7. | VANNEAUX Alexandre | 2005 | FRA | STADE DE REIMS NATATION | 00:32.01 | 782 pts | ||||
8. | BELLEZZA Enzo | 2006 | FRA | CN SARREGUEMINES | 00:33.38 | 708 pts | ||||
50 Butterfly Men - Bfc (Friday 29 Mars 2019 - 10h47) | ||||||||||
1. | DURBAN Léonis | 2004 | FRA | SN METZ | 00:28.16 | 0.00 | 1011 pts | QFC | ||
2. | LAURENT Charly | 2003 | FRA | SN METZ | 00:29.02 | 0.00 | 958 pts | |||
50 Butterfly Men - Prelims (Friday 29 Mars 2019 - 10h34) | ||||||||||
1. | DELCROIX Guillaume | 1998 | FRA | STADE DE REIMS NATATION | 00:25.32 | 1199 pts | QFA | |||
2. | JUNKER Jonathan | 2000 | FRA | TEAM STRASBOURG SNS-ASPTT-PCS | 00:26.03 | 1151 pts | QFA | |||
3. | SCHUG Lilian | 2002 | FRA | SN METZ | 00:26.23 | 1137 pts | QFA | |||
4. | DELALLEAU Lucas | 2002 | FRA | EA NOGENT-VILLERS | 00:26.38 | 1127 pts | QFA | |||
5. | BAGUE Enzo | 2001 | FRA | CN PONTARLIER | 00:26.46 | 1122 pts | QFA | |||
6. | LEIPP Corentin | 2002 | FRA | ERSTEIN AQUATIC CLUB | 00:26.47 | 1121 pts | QFA | |||
6. | DENIS Romain | 1993 | FRA | PAS-DE-CALAIS | 00:26.47 | 1121 pts | QFA | |||
8. | CANIVET Ambroise | 2001 | FRA | STADE DE REIMS NATATION | 00:26.59 | 1113 pts | QFA | |||
9. | GUSSE Mathis | 2004 | FRA | CN CHALON-SUR-SAONE | 00:26.89 | 1093 pts | QFB | |||
10. | BADRE Eliot | 2001 | FRA | STADE DE REIMS NATATION | 00:26.93 | 1091 pts | QFB | |||
11. | PICARD Anthony | 1999 | FRA | SC THIONVILLE | 00:26.98 | 1087 pts | QFB | |||
12. | REMY Tom | 2002 | FRA | CHARLEVILLE-MÉZIÈRES NATATION | 00:27.11 | 1079 pts | QFB | |||
CAF - GRAND-EST / CHARLEVILLE MEZIERES | ||||||||||
13. | MARLOT Maxence | 2003 | FRA | STADE DE REIMS NATATION | 00:27.22 | 1072 pts | QFB | |||
14. | ZAROUAL Gabriel | 2001 | FRA | CN EPINAL | 00:27.45 | 1057 pts | QFB | |||
15. | DELHAYE Bastien | 2002 | FRA | PAS-DE-CALAIS | 00:27.84 | 1032 pts | QFB | |||
16. | BERNARD Erwin | 2000 | FRA | RACING CLUB ARRAS | 00:27.85 | 1031 pts | QFB | |||
17. | CABOURET Nathan | 2002 | FRA | SN METZ | 00:27.98 | 1023 pts | ||||
18. | KAISER Vincent | 2003 | FRA | SN METZ | 00:27.99 | 1022 pts | QFC | |||
19. | LEMARCHAND Kyllian | 2002 | FRA | CN LE PLESSIS-ROBINSON | 00:28.10 | 1015 pts | ||||
20. | MILA Hugo | 2002 | FRA | ALLIANCE NATATION BESANCON | 00:28.13 | 1013 pts | ||||
CAF - BOURGOGNE-FRANCHE-COMTÉ / DIJON | ||||||||||
21. | JACOMELLI Mattéo | 2001 | FRA | SC THIONVILLE | 00:28.15 | 1012 pts | ||||
22. | EDDAHDOUHI Fahmi | 2000 | FRA | MULHOUSE ON | 00:28.23 | 1007 pts | ||||
23. | RENAUD Axel | 2004 | FRA | EA NOGENT-VILLERS | 00:28.25 | 1006 pts | QFC | |||
24. | BAYRAT Aksel | 2004 | FRA | CN CHALON-SUR-SAONE | 00:28.47 | 992 pts | QFC | |||
25. | CHARBONNIER Damien | 2002 | FRA | SN METZ | 00:28.59 | 984 pts | ||||
26. | SCHUMAKER Pierre-Jean | 1999 | FRA | USB LONGWY NATATION | 00:28.62 | 983 pts | ||||
27. | RAPEBACH Thomas | 1999 | FRA | DAUPHINS LURE | 00:28.64 | 981 pts | ||||
28. | AKIFI Naïl | 2002 | FRA | CN SARREGUEMINES | 00:28.73 | 976 pts | ||||
29. | RAMAUX Lucas | 2004 | FRA | CN CHALON-SUR-SAONE | 00:28.74 | 975 pts | QFC | |||
29. | PAOLUCCI Paul | 2003 | FRA | TCN CHAMPIGNEULLES | 00:28.74 | 975 pts | QFC | |||
31. | FUHRY Axel | 2004 | FRA | THANN OLYMPIC N | 00:28.75 | 974 pts | QFC | |||
32. | DELSAUX Nolan | 2003 | FRA | SN METZ | 00:28.79 | 972 pts | QFC | |||
33. | DURBAN Léonis | 2004 | FRA | SN METZ | 00:28.82 | 970 pts | Bfc | |||
34. | LAURENT Charly | 2003 | FRA | SN METZ | 00:28.82 | 970 pts | Bfc | |||
35. | HERLUC Nathan | 2001 | FRA | ASS SPORTIVE BOUVINES | 00:28.83 | 969 pts | ||||
36. | MOLLO Jérémy | 1984 | FRA | SN METZ | 00:29.02 | 958 pts | ||||
37. | BERTHOD Théo | 1999 | FRA | ASS SPORTIVE BOUVINES | 00:29.22 | 945 pts | ||||
38. | MORHAIN Thibaut | 2003 | FRA | VILLERUPT NATATION | 00:29.26 | 943 pts | ||||
39. | POIREL Baptiste | 2002 | FRA | CN SÉZANNE | 00:29.27 | 942 pts | ||||
40. | LOMBARDO Maxime | 2003 | FRA | ASPTT NANCY | 00:29.29 | 941 pts | ||||
41. | DURESSE Geoffrey | 2003 | FRA | SARREBOURG NATATION | 00:29.30 | 941 pts | ||||
42. | LAIFA Adel | 1997 | FRA | TEAM STRASBOURG SNS-ASPTT-PCS | 00:29.33 | 939 pts | ||||
43. | NWATCHOK DESSAINT Arthur | 2004 | FRA | STADE DE REIMS NATATION | 00:29.40 | 934 pts | ||||
44. | BORNEQUE Julien | 2001 | FRA | SC THIONVILLE | 00:29.41 | 934 pts | ||||
45. | VINET Arthur | 2002 | FRA | ASS SPORTIVE BOUVINES | 00:29.43 | 933 pts | ||||
46. | SANTERRE Alexis | 2004 | FRA | CN VOUZIERS | 00:29.46 | 931 pts | ||||
47. | ZOUAGHI Saned | 2002 | FRA | ASS SPORTIVE BOUVINES | 00:29.50 | 928 pts | ||||
47. | LEGRANDJACQUES Renan | 2002 | FRA | SA VERDUN | 00:29.50 | 928 pts | ||||
49. | DZIARSKI Theo | 2003 | FRA | RACING CLUB ARRAS | 00:29.53 | 927 pts | ||||
50. | MAROT Judicaël | 2002 | FRA | CN VOUZIERS | 00:29.58 | 924 pts | ||||
50. | TETE Benjamin | 2003 | FRA | STADE DE REIMS NATATION | 00:29.58 | 924 pts | ||||
52. | BEI CLEMENTI Mattias | 2003 | FRA | VILLERUPT NATATION | 00:29.61 | 922 pts | ||||
53. | NIEDERLAENDER Nathan | 2002 | FRA | CN SARREGUEMINES | 00:29.66 | 919 pts | ||||
54. | ANTHOINE Marc | 2004 | FRA | CN ST-AVOLD | 00:29.71 | 916 pts | ||||
55. | DAMPENON Julien | 2001 | FRA | SN METZ | 00:29.72 | 915 pts | ||||
56. | ROMAN Emmanuel | 2005 | FRA | ASS SPORTIVE BOUVINES | 00:29.80 | 910 pts | QFD | |||
56. | WAGNER Maxence | 2003 | FRA | SN METZ | 00:29.80 | 910 pts | ||||
58. | CÔTE Adrien | 2002 | FRA | ASS SPORTIVE BOUVINES | 00:29.93 | 903 pts | ||||
59. | BORGES Hugo | 2004 | FRA | NAUTIQUE ENTENTE CHÂLONS | 00:29.97 | 900 pts | ||||
60. | GARDIN Noah | 2004 | FRA | CHARLEVILLE-MÉZIÈRES NATATION | 00:30.01 | 898 pts | ||||
61. | LEFEVRE Gabriel | 2005 | FRA | STADE DE REIMS NATATION | 00:30.02 | 897 pts | QFD | |||
62. | MALO Aurélien | 2004 | FRA | CN EPINAL | 00:30.06 | 895 pts | ||||
63. | NOTAT Hugo | 2004 | FRA | SNS EPERNAY | 00:30.08 | 894 pts | ||||
64. | PETITE Yanis | 2004 | FRA | CN PONTARLIER | 00:30.12 | 891 pts | ||||
65. | BELLION EDESE Loïc | 2002 | FRA | A.S.M BELFORT NATATION | 00:30.18 | 888 pts | ||||
66. | COLLE Théophile | 2002 | FRA | ENTENTE DELLE ETUEFFONT N 99 | 00:30.20 | 886 pts | ||||
67. | MAZE Arthur | 2004 | FRA | SR COLMAR | 00:30.26 | 883 pts | ||||
68. | FECK Tom | 2002 | FRA | SN SEDAN | 00:30.35 | 878 pts | ||||
69. | GANTHIER Tom | 2004 | FRA | CO SAINT-DIZIER NATATION | 00:30.42 | 873 pts | ||||
70. | MORVAN Hélouri | 1984 | FRA | SN METZ | 00:30.51 | 868 pts | ||||
71. | FLAMAND Lucas | 2000 | FRA | SARREBOURG NATATION | 00:30.55 | 866 pts | ||||
72. | MALISAN-SPANO Mathias | 2006 | FRA | SC THIONVILLE | 00:30.77 | 853 pts | QFD | |||
73. | KLIS Simon | 2005 | FRA | CN VAL DE FENSCH SERÉMANGE | 00:30.88 | 847 pts | QFD | |||
74. | SIRUGUET Ghislain | 2003 | FRA | ENTENTE DELLE ETUEFFONT N 99 | 00:30.99 | 840 pts | ||||
75. | LONGUET Adrien | 2004 | FRA | NAUTIQUE ENTENTE CHÂLONS | 00:31.07 | 836 pts | ||||
76. | OUDINET Théo | 2003 | FRA | CN SÉZANNE | 00:31.18 | 829 pts | ||||
77. | ROBLIN Nathan | 2005 | FRA | CN CHALON-SUR-SAONE | 00:31.27 | 824 pts | QFD | |||
77. | SPICK Mathias | 2003 | FRA | CN VAL DE FENSCH SERÉMANGE | 00:31.27 | 824 pts | ||||
79. | VERNET Melvin | 2004 | FRA | STADE DE REIMS NATATION | 00:31.29 | 823 pts | ||||
80. | BOINNARD Mathias | 2003 | FRA | SN METZ | 00:31.45 | 814 pts | ||||
81. | PRZEPIORKA Clement | 2004 | FRA | NAUTIQUE ENTENTE CHÂLONS | 00:31.79 | 795 pts | ||||
82. | VASSEUR Simon | 2003 | FRA | RACING CLUB ARRAS | 00:31.82 | 793 pts | ||||
83. | GREGORI Remi | 2003 | FRA | ASPTT NANCY | 00:32.11 | 777 pts | ||||
84. | VANNEAUX Alexandre | 2005 | FRA | STADE DE REIMS NATATION | 00:32.13 | 776 pts | QFD | |||
85. | FINANCE Tom | 2006 | FRA | CA RAMBERVILLERS | 00:32.17 | 774 pts | QFD | |||
86. | TITTOTO Tom | 2003 | FRA | SN METZ | 00:32.65 | 747 pts | ||||
87. | BELLEZZA Enzo | 2006 | FRA | CN SARREGUEMINES | 00:32.91 | 733 pts | QFD | |||
88. | CUCCU Noa | 2005 | FRA | CN SARREGUEMINES | 00:33.18 | 719 pts | ||||
89. | VAYSSE Marco | 2004 | FRA | CN SÉZANNE | 00:33.34 | 710 pts | ||||
90. | RALLI Clément | 2005 | FRA | CA RAMBERVILLERS | 00:33.43 | 705 pts | ||||
91. | ELISABETH DORVILMA Dimitri | 2005 | FRA | CN SÉZANNE | 00:33.71 | 691 pts | ||||
92. | BRANTUS Hugo | 2006 | FRA | CN PONTARLIER | 00:33.90 | 681 pts | ||||
93. | HAHN Maxime | 2005 | FRA | CN ST-AVOLD | 00:34.12 | 669 pts | ||||
94. | CAMBRESY Lucas | 2002 | FRA | SN METZ | 00:35.01 | 624 pts | ||||
--- | GIACOMINI Paolo | 1998 | FRA | SC THIONVILLE | DNS dec |
--- | ||||
--- | LINK Justin | 1999 | FRA | SC THIONVILLE | DNS dec |
--- | ||||
--- | MICHEL Alex | 1999 | FRA | SC THIONVILLE | DNS dec |
--- | ||||
--- | HAUCK Martin | 2001 | FRA | SN METZ | DNS |
--- | ||||
--- | LACOUR Valentin | 1998 | FRA | RACING CLUB ARRAS | DNS |
--- | ||||
--- | CHRISTOPH ROUSSEAU Guillaume | 2004 | FRA | NEPTUNE AQUA CLUB VERTUS | DSQ |
--- | ||||
--- | DUFAYE Arnaud | 2002 | FRA | STADE DE REIMS NATATION | DSQ |
--- |