50 Freestyle Men - Final A (Sunday 9 June 2019 - 19h48) | ||||||||||
1. | YEBBA Wissam-Amazigh | 2000 | FRA | CN NIORT | 00:23.84 | 1184 pts | ||||
2. | SMITH Joshua | 2000 | FRA | SA MÉRIGNAC | 00:24.46 | 1140 pts | ||||
3. | SENTENAC Charlie | 1999 | FRA | CERCLE DES NAGEURS DE TALENCE | 00:24.51 | 1137 pts | ||||
4. | TROUVE Jacob | 2002 | FRA | SPN POITIERS | 00:24.57 | 1133 pts | ||||
5. | CHAPPET-JUAN Yannis | 2002 | FRA | VAL DE L'EYRE NATATION | 00:24.63 | 1128 pts | ||||
6. | LASSEVILS Alban | 2000 | FRA | SA MÉRIGNAC | 00:25.03 | 1101 pts | ||||
7. | DELBOIS Jérémie | 2001 | FRA | L'ESPADON CN FORT-DE-FRANCE | 00:25.04 | 1100 pts | ||||
CAF - NOUVELLE-AQUITAINE / LIMOGES | ||||||||||
8. | LUCAZEAU Lukian | 2001 | FRA | SU AGEN | 00:25.59 | 1063 pts | ||||
50 Freestyle Men - Final B (Sunday 9 June 2019 - 19h46) | ||||||||||
1. | DANDI Jules | 2003 | FRA | BORN ET EAU CLUB MIMIZAN | 00:24.84 | 1114 pts | ||||
2. | PARISOT Axel | 2000 | FRA | ASPTT LIMOGES | 00:25.32 | 1081 pts | ||||
3. | GENTLES Reuben | 2000 | GBR | AS LIBOURNE NATATION | 00:25.34 | 1079 pts | ||||
4. | VAN WESTERING Kai | 2003 | FRA | BIARRITZ OLYMPIQUE | 00:25.40 | 1075 pts | ||||
5. | GAYAUD Arthur-Tèo | 2003 | FRA | CN GUÉRET | 00:25.46 | 1071 pts | ||||
6. | RAUX Mathis | 2001 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 00:25.48 | 1070 pts | ||||
7. | REYSSENT Luc | 2003 | FRA | SA MÉRIGNAC | 00:25.54 | 1066 pts | ||||
8. | DEMARVILLE Alexis | 1997 | FRA | GIRONDINS BORDEAUX | 00:25.62 | 1060 pts | ||||
50 Freestyle Men - Final C Jeunes/Juniors 1 : 12-15 ans (Sunday 9 June 2019 - 19h44) | ||||||||||
1. | GUERIN Lucas | 2004 | FRA | BIARRITZ OLYMPIQUE | 00:25.21 | 0.00 | 1088 pts | |||
2. | CROUSEILLES Baptiste | 2004 | FRA | DAUPHINS SECTION PALOISE | 00:25.67 | 0.00 | 1057 pts | |||
3. | HAY Adrien | 2004 | FRA | SN PARTHENAY | 00:25.80 | 0.00 | 1048 pts | |||
4. | CLOCHE Alexandre | 2004 | FRA | SPN POITIERS | 00:26.01 | 0.00 | 1034 pts | |||
5. | HERTHE Adam | 2004 | FRA | ROYAN OCÉAN CLUB NATATION | 00:26.35 | 0.00 | 1012 pts | |||
6. | DENAIS-HIRIART Baptiste | 2004 | FRA | MAREMNE ADOUR COTE-SUD NAT | 00:26.58 | 0.00 | 997 pts | |||
7. | VIALLE Joseph | 2004 | FRA | DAUPHINS AIXE-SUR-VIENNE | 00:26.59 | 0.00 | 996 pts | |||
8. | JUNGEN Lucas | 2004 | FRA | MAREMNE ADOUR COTE-SUD NAT | 00:27.35 | 0.00 | 947 pts | |||
50 Freestyle Men - Prelims (Saturday 8 June 2019 - 18h42) | ||||||||||
1. | YEBBA Wissam-Amazigh | 2000 | FRA | CN NIORT | 00:23.79 | 1188 pts | QFA | |||
2. | CHAPPET-JUAN Yannis | 2002 | FRA | VAL DE L'EYRE NATATION | 00:24.13 | 1164 pts | QFA | |||
3. | SMITH Joshua | 2000 | FRA | SA MÉRIGNAC | 00:24.20 | 1159 pts | QFA | |||
4. | TROUVE Jacob | 2002 | FRA | SPN POITIERS | 00:24.55 | 1134 pts | QFA | |||
5. | SENTENAC Charlie | 1999 | FRA | CERCLE DES NAGEURS DE TALENCE | 00:24.56 | 1133 pts | QFA | |||
6. | LASSEVILS Alban | 2000 | FRA | SA MÉRIGNAC | 00:24.68 | 1125 pts | QFA | |||
7. | DELBOIS Jérémie | 2001 | FRA | L'ESPADON CN FORT-DE-FRANCE | 00:24.73 | 1121 pts | QFA | |||
CAF - NOUVELLE-AQUITAINE / LIMOGES | ||||||||||
8. | ROBERT Logan | 2001 | FRA | AQUA LONS BARRACUDAS | 00:24.89 | 1110 pts | QFA | |||
9. | LUCAZEAU Lukian | 2001 | FRA | SU AGEN | 00:25.13 | 1094 pts | QFB | |||
10. | DANDI Jules | 2003 | FRA | BORN ET EAU CLUB MIMIZAN | 00:25.35 | 1079 pts | QFB | |||
11. | GAYAUD Arthur-Tèo | 2003 | FRA | CN GUÉRET | 00:25.38 | 1077 pts | QFB | |||
12. | PARISOT Axel | 2000 | FRA | ASPTT LIMOGES | 00:25.45 | 1072 pts | QFB | |||
12. | GENTLES Reuben | 2000 | GBR | AS LIBOURNE NATATION | 00:25.45 | 1072 pts | QFB | |||
12. | VAN WESTERING Kai | 2003 | FRA | BIARRITZ OLYMPIQUE | 00:25.45 | 1072 pts | QFB | |||
12. | DEMARVILLE Alexis | 1997 | FRA | GIRONDINS BORDEAUX | 00:25.45 | 1072 pts | QFB | |||
16. | RAUX Mathis | 2001 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 00:25.48 | 1070 pts | QFB | |||
17. | REYSSENT Luc | 2003 | FRA | SA MÉRIGNAC | 00:25.52 | 1067 pts | ||||
17. | JOLLY Quentin | 1998 | FRA | UNION ST-BRUNO BORDEAUX | 00:25.52 | 1067 pts | ||||
19. | SCHAEFER Clément | 1998 | FRA | CERCLE DES NAGEURS DE TALENCE | 00:25.55 | 1065 pts | ||||
20. | RINCON-GIMENEZ Nolan | 2000 | FRA | ASSOCIATION ORNON NATATION | 00:25.63 | 1060 pts | ||||
21. | LONNE-PEYRET Thibaud | 1999 | FRA | DAUPHINS SECTION PALOISE | 00:25.65 | 1058 pts | ||||
22. | LARDIN Grégoire | 2002 | FRA | BIARRITZ OLYMPIQUE | 00:25.67 | 1057 pts | ||||
23. | GUERIN Lucas | 2004 | FRA | BIARRITZ OLYMPIQUE | 00:25.79 | 1049 pts | QFC | |||
23. | IBEAS ETXEBERRIA Adei | 1999 | ESP | CN HENDAYE | 00:25.79 | 1049 pts | ||||
25. | BONADEO Matthis | 2001 | FRA | SU AGEN | 00:25.83 | 1046 pts | ||||
26. | AGON Jessy | 2000 | FRA | DAUPHINS SECTION PALOISE | 00:25.84 | 1046 pts | ||||
27. | SASOT-VALIN Paul | 2003 | FRA | ASCPA PESSAC NATATION | 00:25.88 | 1043 pts | ||||
27. | ECHARRY Julen | 1999 | FRA | CN HENDAYE | 00:25.88 | 1043 pts | ||||
29. | CANARELLI Baptiste | 2003 | FRA | ASPTT LIMOGES | 00:25.89 | 1042 pts | ||||
29. | DUBREUIL Noe | 2003 | FRA | ASPTT LIMOGES | 00:25.89 | 1042 pts | ||||
31. | BOVIN Dorian | 2002 | FRA | GIRONDINS BORDEAUX | 00:25.91 | 1041 pts | ||||
32. | RIBES Paul | 2002 | FRA | GIRONDINS BORDEAUX | 00:25.94 | 1039 pts | ||||
33. | CROUSEILLES Baptiste | 2004 | FRA | DAUPHINS SECTION PALOISE | 00:25.99 | 1036 pts | QFC | |||
34. | RALISON Matthieu | 1999 | FRA | ASCPA PESSAC NATATION | 00:26.01 | 1034 pts | ||||
35. | BACCOUNNAUD Paul | 1999 | FRA | DAUPHINS AIXE-SUR-VIENNE | 00:26.02 | 1034 pts | ||||
36. | HAY Adrien | 2004 | FRA | SN PARTHENAY | 00:26.05 | 1032 pts | QFC | |||
37. | MARTINEAU Achille | 2003 | FRA | CN MONTMORILLON | 00:26.15 | 1025 pts | ||||
38. | MANUAUD Maël | 2003 | FRA | AS LIBOURNE NATATION | 00:26.17 | 1024 pts | ||||
39. | CLOCHE Alexandre | 2004 | FRA | SPN POITIERS | 00:26.26 | 1018 pts | QFC | |||
40. | ROBERT Laurent | 1999 | FRA | A.C AGGLOMERATION PERIGUEUX | 00:26.28 | 1016 pts | ||||
41. | HENRY Timothée | 2002 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 00:26.30 | 1015 pts | ||||
42. | HERTHE Adam | 2004 | FRA | ROYAN OCÉAN CLUB NATATION | 00:26.35 | 1012 pts | QFC | |||
43. | MARRY Léo | 2001 | FRA | AS LIBOURNE NATATION | 00:26.36 | 1011 pts | ||||
44. | DULHOSTE Oihan | 2002 | FRA | AQUA LONS BARRACUDAS | 00:26.38 | 1010 pts | ||||
45. | MINIER Julien | 2001 | FRA | VAL DE L'EYRE NATATION | 00:26.46 | 1005 pts | ||||
46. | BLANCHARD Quentin | 2000 | FRA | CN VILLENEUVE-SUR-LOT | 00:26.47 | 1004 pts | ||||
46. | BERGES Etienne | 2003 | FRA | ASCPA PESSAC NATATION | 00:26.47 | 1004 pts | ||||
48. | DUJARRIC Achille | 2001 | FRA | A.C AGGLOMERATION PERIGUEUX | 00:26.49 | 1003 pts | ||||
49. | CANU Lorris | 2000 | FRA | CERCLE DES NAGEURS DE TALENCE | 00:26.50 | 1002 pts | ||||
50. | LABIDI Liwa | 2003 | FRA | GIRONDINS BORDEAUX | 00:26.54 | 999 pts | ||||
50. | DENIS Mathys | 2002 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 00:26.54 | 999 pts | ||||
52. | PRÉVOTEL Lucas | 2001 | FRA | ANGOULEME N CHARENTE | 00:26.60 | 995 pts | ||||
53. | DENAIS-HIRIART Baptiste | 2004 | FRA | MAREMNE ADOUR COTE-SUD NAT | 00:26.61 | 995 pts | QFC | |||
54. | KESTENS Guilhem | 2003 | FRA | ASPTT LIMOGES | 00:26.62 | 994 pts | ||||
55. | VIALLE Joseph | 2004 | FRA | DAUPHINS AIXE-SUR-VIENNE | 00:26.69 | 989 pts | QFC | |||
56. | PASQUET Léo | 2003 | FRA | ANGOULEME N CHARENTE | 00:26.70 | 989 pts | ||||
56. | MARIE-SCHLOSSER Théo | 2003 | FRA | CN VILLENEUVE-SUR-LOT | 00:26.70 | 989 pts | ||||
58. | GRIPON Valentin | 2000 | FRA | CS MELLE | 00:26.72 | 987 pts | ||||
59. | COURCELLE Titouan | 1996 | FRA | ASPTT POITIERS | 00:26.73 | 987 pts | ||||
60. | HASSMANN Tom | 2003 | FRA | SU AGEN | 00:26.83 | 980 pts | ||||
61. | ALMANDOZ Iker | 2003 | ESP | CN HENDAYE | 00:26.87 | 978 pts | ||||
62. | GUELOU Malo | 2003 | FRA | SPN POITIERS | 00:26.91 | 975 pts | ||||
63. | DAMESTOY Thomas | 2003 | FRA | OLORON NATATION 64 | 00:26.95 | 973 pts | ||||
64. | BARIL Adrien | 2003 | FRA | VAL DE L'EYRE NATATION | 00:26.96 | 972 pts | ||||
65. | FERAGOTTI Louis | 2003 | FRA | BAYONNE-AVIRON BAYONNAIS | 00:27.00 | 969 pts | ||||
65. | POUGET Esteban | 2000 | FRA | AS LIBOURNE NATATION | 00:27.00 | 969 pts | ||||
67. | LESPY Mathis | 2002 | FRA | AS LIBOURNE NATATION | 00:27.05 | 966 pts | ||||
68. | OUVRARD-STALKOWSKI Adam | 2003 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 00:27.10 | 963 pts | ||||
69. | ARDÈS Siméon | 2002 | FRA | CERCLE DES NAGEURS SAINTES | 00:27.13 | 961 pts | ||||
70. | LATRONCHE Tom | 2002 | FRA | CAPO LIMOGES NATATION | 00:27.14 | 960 pts | ||||
70. | LAGARRIGUE Lucas | 2001 | FRA | BASSIN MEDOCAIN NAT PAUILLAC | 00:27.14 | 960 pts | ||||
72. | THOMERE ABILY Ilan | 2001 | FRA | CS MELLE | 00:27.22 | 955 pts | ||||
72. | JUNGEN Lucas | 2004 | FRA | MAREMNE ADOUR COTE-SUD NAT | 00:27.22 | 955 pts | QFC | |||
74. | BELLARD Baptiste | 2002 | FRA | ASCPA PESSAC NATATION | 00:27.25 | 953 pts | ||||
75. | CUISINIER Tom | 2002 | FRA | ASCPA PESSAC NATATION | 00:27.27 | 952 pts | ||||
76. | BACHIR Yannis | 2002 | FRA | A. URKIROLAK SJ DE LUZ-CIBOURE | 00:27.29 | 951 pts | ||||
76. | DAVID Paco | 2003 | FRA | UNION ST-BRUNO BORDEAUX | 00:27.29 | 951 pts | ||||
78. | BAKIRI Adhan | 2005 | FRA | BORDEAUX ÉTUDIANTS CLUB | 00:27.31 | 949 pts | ||||
79. | DOUVIER Paul-Victor | 2001 | FRA | CERCLE DES NAGEURS DE TALENCE | 00:27.36 | 946 pts | ||||
80. | BAKIRI Ansar | 2003 | FRA | BORDEAUX ÉTUDIANTS CLUB | 00:27.39 | 944 pts | ||||
81. | PERRET Hugo | 2004 | FRA | AS LIBOURNE NATATION | 00:27.40 | 944 pts | ||||
82. | LOPEZ-KWOLIK Baptiste | 2004 | FRA | CN GUÉRET | 00:27.43 | 942 pts | ||||
82. | LODDO Anthony | 2002 | FRA | COPO PÉRIGUEUX NATATION | 00:27.43 | 942 pts | ||||
84. | CHAPIER Matthias | 2003 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 00:27.46 | 940 pts | ||||
85. | BAYLET Alexis | 2004 | FRA | A.C AGGLOMERATION PERIGUEUX | 00:27.48 | 939 pts | ||||
85. | LACHIEZE Baptiste | 2003 | FRA | AS AMBARÈS | 00:27.48 | 939 pts | ||||
87. | DIENG Iliman | 2004 | FRA | ORTHEZ MOURENX NATATION | 00:27.51 | 937 pts | ||||
88. | ORSONI Julien | 2004 | FRA | SA MÉRIGNAC | 00:27.64 | 928 pts | ||||
89. | DA SILVA Léo | 2003 | FRA | AS LA TESTE | 00:27.71 | 924 pts | ||||
89. | WALL Samuel | 2002 | FRA | MAREMNE ADOUR COTE-SUD NAT | 00:27.71 | 924 pts | ||||
91. | MOUQUOT Antoine | 2003 | FRA | AS ST-MÉDARD-EN-JALLES | 00:27.72 | 923 pts | ||||
92. | HAIVAZ Catalin | 2004 | ROU | CN HENDAYE | 00:27.83 | 916 pts | ||||
93. | POYER Joris | 2005 | FRA | OLORON NATATION 64 | 00:27.98 | 907 pts | ||||
94. | RIBES Louis | 2004 | FRA | GIRONDINS BORDEAUX | 00:28.00 | 906 pts | ||||
95. | CIRES Thibaut | 2002 | FRA | AS ST-MÉDARD-EN-JALLES | 00:28.02 | 905 pts | ||||
96. | MORIN Maël | 2005 | FRA | CN MONTMORILLON | 00:28.06 | 902 pts | ||||
97. | LASSERRE Léandre | 2004 | FRA | C.S.A.D-CHATELLERAULT | 00:28.12 | 898 pts | ||||
98. | BONNAUD Thomas | 2003 | FRA | MARMANDE NATATION | 00:28.15 | 896 pts | ||||
99. | MARGUERITTE Romain | 2004 | FRA | BAYONNE-AVIRON BAYONNAIS | 00:28.18 | 895 pts | ||||
100. | VIELMAS Nicolas | 2002 | FRA | MAREMNE ADOUR COTE-SUD NAT | 00:28.21 | 893 pts | ||||
101. | STAERKER Elwynn | 2004 | FRA | STADE MONTOIS NATATION | 00:28.23 | 891 pts | ||||
101. | VILLARROYA Alex | 2003 | FRA | A. URKIROLAK SJ DE LUZ-CIBOURE | 00:28.23 | 891 pts | ||||
103. | DARRAMBIDE Théo | 2004 | FRA | BAYONNE-AVIRON BAYONNAIS | 00:28.28 | 888 pts | ||||
104. | DUPONT Baptiste | 2004 | FRA | AS ST-MÉDARD-EN-JALLES | 00:28.30 | 887 pts | ||||
105. | VINCENT Valentin | 2004 | FRA | ASCPA PESSAC NATATION | 00:28.31 | 887 pts | ||||
106. | LABORDE Robin | 2003 | FRA | MAREMNE ADOUR COTE-SUD NAT | 00:28.34 | 885 pts | ||||
107. | BALAS Mathéo | 2003 | FRA | AQUA LONS BARRACUDAS | 00:28.35 | 884 pts | ||||
108. | BRISSET Thomas | 2004 | FRA | CN NIORT | 00:28.40 | 881 pts | ||||
109. | CHIRLE Baptiste | 2003 | FRA | STADE MONTOIS NATATION | 00:28.42 | 880 pts | ||||
110. | ERRATXOU Alexis | 2004 | FRA | BAYONNE-AVIRON BAYONNAIS | 00:28.51 | 874 pts | ||||
111. | MAGONTIER Louis | 2004 | FRA | CMO BASSENS NATATION | 00:28.55 | 872 pts | ||||
111. | LECLERC DEMESSINE Ronan | 2003 | FRA | C.S.A.D-CHATELLERAULT | 00:28.55 | 872 pts | ||||
113. | CABANES Corentin | 2004 | FRA | CERCLE DES NAGEURS DE TALENCE | 00:28.62 | 867 pts | ||||
114. | FAVREAU Julien | 2004 | FRA | CN BISCARROSSE | 00:28.76 | 859 pts | ||||
115. | COUTEAU Augustin | 2004 | FRA | AS AMBARÈS | 00:28.82 | 855 pts | ||||
116. | COROLLEUR Martin | 2004 | FRA | AS ST-MÉDARD-EN-JALLES | 00:28.84 | 854 pts | ||||
117. | LORIEAU Lucas | 2001 | FRA | SU AGEN | 00:28.87 | 852 pts | ||||
118. | CAMANES Noe | 2004 | FRA | AS ST-MÉDARD-EN-JALLES | 00:28.97 | 846 pts | ||||
119. | LE CHEVILLER Maël | 2004 | FRA | SN PARTHENAY | 00:29.12 | 837 pts | ||||
120. | DAUDE Martin | 2004 | FRA | MARMANDE NATATION | 00:29.16 | 835 pts | ||||
121. | DELGADO Quentin | 2004 | FRA | AS ST-MÉDARD-EN-JALLES | 00:29.22 | 831 pts | ||||
122. | MARGERIDOU Luka | 2002 | FRA | STADE MONTOIS NATATION | 00:29.35 | 823 pts | ||||
123. | TRONQUOY Mattéo | 2004 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | 00:29.64 | 806 pts | ||||
--- | MERLEAU Mathieu | 2000 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | DNS dec |
--- | ||||
--- | LECA Pierre | 2004 | FRA | AS LIBOURNE NATATION | DNS dec |
--- | ||||
--- | ALLANO Rémy | 2001 | FRA | LES RASCASSES DE VENTADOUR | DNS dec |
--- | ||||
--- | DEMARBRE Matthieu | 2003 | FRA | US LE BOUSCAT | DNS dec |
--- |