50 Backstroke Men - Final A (Sunday 9 June 2019 - 19h14) | ||||||||||
1. | SENTENAC Charlie | 1999 | FRA | CERCLE DES NAGEURS DE TALENCE | 00:27.36 | 1147 pts | ||||
2. | YEBBA Wissam-Amazigh | 2000 | FRA | CN NIORT | 00:27.68 | 1128 pts | ||||
3. | VAN WESTERING Kai | 2003 | FRA | BIARRITZ OLYMPIQUE | 00:27.70 | 1127 pts | ||||
4. | SMITH Joshua | 2000 | FRA | SA MÉRIGNAC | 00:28.47 | 1082 pts | ||||
5. | MARTINEAU Achille | 2003 | FRA | CN MONTMORILLON | 00:29.14 | 1044 pts | ||||
6. | PRÉVOTEL Lucas | 2001 | FRA | ANGOULEME N CHARENTE | 00:29.37 | 1031 pts | ||||
7. | RINCON-GIMENEZ Nolan | 2000 | FRA | ASSOCIATION ORNON NATATION | 00:30.04 | 993 pts | ||||
8. | DOUVIER Paul-Victor | 2001 | FRA | CERCLE DES NAGEURS DE TALENCE | 00:30.09 | 990 pts | ||||
50 Backstroke Men - Final B (Sunday 9 June 2019 - 19h12) | ||||||||||
1. | MANUAUD Maël | 2003 | FRA | AS LIBOURNE NATATION | 00:30.18 | 986 pts | ||||
2. | IBEAS ETXEBERRIA Adei | 1999 | ESP | CN HENDAYE | 00:30.19 | 985 pts | ||||
3. | OUVRARD-STALKOWSKI Adam | 2003 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 00:30.52 | 967 pts | ||||
4. | BARIL Adrien | 2003 | FRA | VAL DE L'EYRE NATATION | 00:30.57 | 964 pts | ||||
5. | MOULIN Louis | 2003 | FRA | CN VILLENEUVE-SUR-LOT | 00:30.61 | 962 pts | ||||
6. | CHABAUDIE Matthieu | 2004 | FRA | ASPTT LIMOGES | 00:30.73 | 956 pts | ||||
7. | HERTHE Adam | 2004 | FRA | ROYAN OCÉAN CLUB NATATION | 00:30.76 | 954 pts | ||||
8. | COUPEAU Guilhem | 2003 | FRA | SPN POITIERS | 00:30.84 | 950 pts | ||||
50 Backstroke Men - Final C Jeunes/Juniors 1 : 12-15 ans (Sunday 9 June 2019 - 19h10) | ||||||||||
1. | DIENG Iliman | 2004 | FRA | ORTHEZ MOURENX NATATION | 00:30.64 | 960 pts | ||||
2. | LOPEZ-KWOLIK Baptiste | 2004 | FRA | CN GUÉRET | 00:30.88 | 947 pts | ||||
3. | BAYLET Alexis | 2004 | FRA | A.C AGGLOMERATION PERIGUEUX | 00:31.41 | 919 pts | ||||
4. | LEPRINCE Antoine | 2004 | FRA | CN NIORT | 00:31.69 | 904 pts | ||||
5. | BAKIRI Adhan | 2005 | FRA | BORDEAUX ÉTUDIANTS CLUB | 00:31.71 | 903 pts | ||||
6. | JUNGEN Lucas | 2004 | FRA | MAREMNE ADOUR COTE-SUD NAT | 00:32.13 | 881 pts | ||||
7. | TRONQUOY Mattéo | 2004 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | 00:32.32 | 871 pts | ||||
8. | RIBES Louis | 2004 | FRA | GIRONDINS BORDEAUX | 00:32.82 | 846 pts | ||||
50 Backstroke Men - Bfb (Saturday 8 June 2019 - 18h05) | ||||||||||
2. | CHABAUDIE Matthieu | 2004 | FRA | ASPTT LIMOGES | DF |
0.00 | --- | QFB | ||
1. | MOULIN Louis | 2003 | FRA | CN VILLENEUVE-SUR-LOT | DF |
0.00 | --- | QFB | ||
50 Backstroke Men - Prelims (Saturday 8 June 2019 - 17h55) | ||||||||||
1. | SENTENAC Charlie | 1999 | FRA | CERCLE DES NAGEURS DE TALENCE | 00:27.34 | 1148 pts | QFA | |||
2. | YEBBA Wissam-Amazigh | 2000 | FRA | CN NIORT | 00:27.76 | 1123 pts | QFA | |||
3. | VAN WESTERING Kai | 2003 | FRA | BIARRITZ OLYMPIQUE | 00:28.09 | 1104 pts | QFA | |||
4. | SMITH Joshua | 2000 | FRA | SA MÉRIGNAC | 00:28.49 | 1081 pts | QFA | |||
5. | MARTINEAU Achille | 2003 | FRA | CN MONTMORILLON | 00:29.39 | 1029 pts | QFA | |||
6. | PRÉVOTEL Lucas | 2001 | FRA | ANGOULEME N CHARENTE | 00:29.42 | 1028 pts | QFA | |||
7. | RINCON-GIMENEZ Nolan | 2000 | FRA | ASSOCIATION ORNON NATATION | 00:29.83 | 1005 pts | QFA | |||
8. | DUJARRIC Achille | 2001 | FRA | A.C AGGLOMERATION PERIGUEUX | 00:30.01 | 995 pts | QFA | |||
9. | DOUVIER Paul-Victor | 2001 | FRA | CERCLE DES NAGEURS DE TALENCE | 00:30.11 | 989 pts | QFB | |||
10. | IBEAS ETXEBERRIA Adei | 1999 | ESP | CN HENDAYE | 00:30.24 | 982 pts | QFB | |||
11. | RALISON Matthieu | 1999 | FRA | ASCPA PESSAC NATATION | 00:30.28 | 980 pts | QFB | |||
12. | COUPEAU Guilhem | 2003 | FRA | SPN POITIERS | 00:30.34 | 977 pts | QFB | |||
13. | MANUAUD Maël | 2003 | FRA | AS LIBOURNE NATATION | 00:30.46 | 970 pts | QFB | |||
14. | BARIL Adrien | 2003 | FRA | VAL DE L'EYRE NATATION | 00:30.48 | 969 pts | QFB | |||
15. | OUVRARD-STALKOWSKI Adam | 2003 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 00:30.51 | 967 pts | QFB | |||
16. | MOULIN Louis | 2003 | FRA | CN VILLENEUVE-SUR-LOT | 00:30.54 | 966 pts | Bfb | |||
17. | CHABAUDIE Matthieu | 2004 | FRA | ASPTT LIMOGES | 00:30.54 | 966 pts | Bfb | |||
18. | HERTHE Adam | 2004 | FRA | ROYAN OCÉAN CLUB NATATION | 00:30.75 | 954 pts | QFC | |||
19. | DAMESTOY Thomas | 2003 | FRA | OLORON NATATION 64 | 00:30.83 | 950 pts | ||||
20. | BRUN Matys | 2003 | FRA | ASCPA PESSAC NATATION | 00:30.85 | 949 pts | ||||
21. | BACCOUNNAUD Paul | 1999 | FRA | DAUPHINS AIXE-SUR-VIENNE | 00:30.86 | 948 pts | ||||
22. | MARIE-SCHLOSSER Théo | 2003 | FRA | CN VILLENEUVE-SUR-LOT | 00:31.04 | 939 pts | ||||
23. | GINESTET Antton | 2001 | FRA | AQUA LONS BARRACUDAS | 00:31.17 | 932 pts | ||||
24. | SANCHON Jérémy | 2003 | FRA | SA MÉRIGNAC | 00:31.21 | 930 pts | ||||
25. | LOPEZ-KWOLIK Baptiste | 2004 | FRA | CN GUÉRET | 00:31.35 | 922 pts | QFC | |||
26. | DIENG Iliman | 2004 | FRA | ORTHEZ MOURENX NATATION | 00:31.57 | 911 pts | QFC | |||
27. | GRIPON Valentin | 2000 | FRA | CS MELLE | 00:31.68 | 905 pts | ||||
28. | BAYLET Alexis | 2004 | FRA | A.C AGGLOMERATION PERIGUEUX | 00:31.69 | 904 pts | QFC | |||
29. | BAKIRI Adhan | 2005 | FRA | BORDEAUX ÉTUDIANTS CLUB | 00:31.86 | 895 pts | QFC | |||
30. | CONIL Antoine | 2002 | FRA | CMO BASSENS NATATION | 00:31.89 | 894 pts | ||||
31. | BERNEDE Thomas | 2000 | FRA | AS LIBOURNE NATATION | 00:32.00 | 888 pts | ||||
32. | LEPRINCE Antoine | 2004 | FRA | CN NIORT | 00:32.03 | 886 pts | QFC | |||
33. | TRONQUOY Mattéo | 2004 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | 00:32.38 | 868 pts | QFC | |||
34. | JUNGEN Lucas | 2004 | FRA | MAREMNE ADOUR COTE-SUD NAT | 00:32.41 | 867 pts | QFC | |||
35. | LORIEAU Lucas | 2001 | FRA | SU AGEN | 00:32.42 | 866 pts | ||||
36. | MINIER Julien | 2001 | FRA | VAL DE L'EYRE NATATION | 00:32.45 | 865 pts | ||||
37. | RIBES Louis | 2004 | FRA | GIRONDINS BORDEAUX | 00:32.52 | 861 pts | ||||
37. | KIELAR Rémi | 2003 | FRA | DAUPHINS SECTION PALOISE | 00:32.52 | 861 pts | ||||
39. | POYER Joris | 2005 | FRA | OLORON NATATION 64 | 00:32.64 | 855 pts | ||||
40. | MAGONTIER Louis | 2004 | FRA | CMO BASSENS NATATION | 00:32.65 | 854 pts | ||||
41. | DELGADO Quentin | 2004 | FRA | AS ST-MÉDARD-EN-JALLES | 00:32.74 | 850 pts | ||||
42. | MOUNIER Paul | 2004 | FRA | CN BERGERAC | 00:32.76 | 849 pts | ||||
43. | COUTEAU Augustin | 2004 | FRA | AS AMBARÈS | 00:32.78 | 848 pts | ||||
44. | THOMERE ABILY Ilan | 2001 | FRA | CS MELLE | 00:33.00 | 837 pts | ||||
45. | MARGUERITTE Romain | 2004 | FRA | BAYONNE-AVIRON BAYONNAIS | 00:33.14 | 829 pts | ||||
46. | AGUERGARAY Iban | 2000 | FRA | A. URKIROLAK SJ DE LUZ-CIBOURE | 00:33.16 | 828 pts | ||||
47. | HAURAT Thomas | 2002 | FRA | ORTHEZ MOURENX NATATION | 00:33.28 | 822 pts | ||||
48. | GROS Hadrien | 2002 | FRA | AS LA TESTE | 00:33.33 | 820 pts | ||||
49. | DEYNU Tristan | 2002 | FRA | MARMANDE NATATION | 00:33.42 | 815 pts | ||||
50. | CABANES Corentin | 2004 | FRA | CERCLE DES NAGEURS DE TALENCE | 00:33.68 | 802 pts | ||||
51. | CORMONT Titouan | 2002 | FRA | US LE BOUSCAT | 00:33.79 | 797 pts | ||||
52. | BALAGUER Evan | 2004 | FRA | ASCPA PESSAC NATATION | 00:33.85 | 794 pts | ||||
53. | LABORDE Robin | 2003 | FRA | MAREMNE ADOUR COTE-SUD NAT | 00:34.00 | 787 pts | ||||
54. | LASSERRE Léandre | 2004 | FRA | C.S.A.D-CHATELLERAULT | 00:34.18 | 778 pts | ||||
55. | LODDO Anthony | 2002 | FRA | COPO PÉRIGUEUX NATATION | 00:34.33 | 770 pts | ||||
56. | STAERKER Elwynn | 2004 | FRA | STADE MONTOIS NATATION | 00:34.84 | 746 pts | ||||
57. | LECLERC DEMESSINE Ronan | 2003 | FRA | C.S.A.D-CHATELLERAULT | 00:35.16 | 731 pts | ||||
58. | RAYNAUD Maxence | 2004 | FRA | CERCLE NAG. BOCAGE BRESSUIRAIS | 00:36.42 | 672 pts | ||||
--- | MERLEAU Mathieu | 2000 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | DNS dec |
--- | ||||
--- | CHAPPET-JUAN Yannis | 2002 | FRA | VAL DE L'EYRE NATATION | DNS dec |
--- | ||||
--- | ALLANO Rémy | 2001 | FRA | LES RASCASSES DE VENTADOUR | DNS dec |
--- |