50 Butterfly Men - Prelims C13 : 85 - 89 ans (Friday 28 February 2020 - 10h31) | ||||||||||
1. | SIBBILLE Claude | 1935 | FRA | CN COUTANCES | 00:58.47 | 971 pts | RFC13 | |||
50 Butterfly Men - Prelims C12 : 80 - 84 ans (Friday 28 February 2020 - 10h31) | ||||||||||
1. | BOSSERT SCHWARZE Ingolf | 1940 | ESP | CLUB TENERIFE MASTERS | 00:52.19 | +0.98 | 902 pts | |||
50 Butterfly Men - Prelims C11 : 75 - 79 ans (Friday 28 February 2020 - 10h31) | ||||||||||
1. | LONNE Gérard | 1945 | FRA | BORDEAUX ÉTUDIANTS CLUB | 00:39.34 | +0.86 | 1177 pts | |||
50 Butterfly Men - Prelims C10 : 70 - 74 ans (Friday 28 February 2020 - 10h31) | ||||||||||
1. | LESTIDEAU Jean-Claude | 1946 | FRA | OLYMPIQUE GRANDE-SYNTHE | 00:34.86 | +0.91 | 1205 pts | |||
2. | VALLAS Philippe | 1950 | FRA | STADE DE REIMS NATATION | 00:40.31 | +0.95 | 948 pts | |||
3. | GAUTIER Paul | 1946 | FRA | EXOCET MASTER CLUB | 00:41.28 | +0.87 | 905 pts | |||
50 Butterfly Men - Prelims C9 : 65 - 69 ans (Friday 28 February 2020 - 10h31) | ||||||||||
1. | PIERRAT Christian | 1955 | FRA | BORDEAUX ÉTUDIANTS CLUB | 00:32.67 | +0.82 | 1168 pts | |||
2. | ROUILLIER Jean-Pierre | 1951 | FRA | US LA CHATRE NATATION | 00:33.82 | +0.86 | 1107 pts | |||
3. | PELET Eric | 1953 | FRA | SC THIONVILLE | 00:34.54 | +0.92 | 1069 pts | |||
4. | MIDDLETON Olivier | 1954 | FRA | TREMBLAY AC | 00:36.46 | 973 pts | ||||
5. | SIGNOL Frédéric | 1955 | FRA | CA AVALLON | 00:37.80 | +0.88 | 909 pts | |||
50 Butterfly Men - Prelims C8 : 60 - 64 ans (Friday 28 February 2020 - 10h31) | ||||||||||
1. | SOULAS Bruno | 1959 | FRA | NANTES NATATION | 00:29.84 | +0.70 | 1205 pts | |||
2. | SMITH Darrell | 1956 | USA | MINNESOTA MASTERS SWIM CLUB | 00:33.00 | +0.75 | 1027 pts | |||
3. | LAMOUR Didier | 1957 | USA | MINNESOTA MASTERS SWIM CLUB | 00:33.82 | +0.88 | 983 pts | |||
4. | VIARD Dominique | 1956 | FRA | CN TARARE | 00:36.01 | +0.95 | 871 pts | |||
5. | LECLERC Rodolphe | 1958 | FRA | LAVAL AQUATIQUE CLUB | 00:36.40 | +0.85 | 852 pts | |||
6. | MAZODIER Laurent | 1960 | FRA | A.S.M BELFORT NATATION | 00:39.53 | +0.75 | 705 pts | |||
7. | SUIRE Brice | 1960 | FRA | LÉO-L. SCHILTIGHEIM-BISCHHEIM | 00:39.84 | +0.95 | 691 pts | |||
8. | MENOU Paul | 1960 | FRA | CN LE MANS | 00:42.16 | +0.85 | 593 pts | |||
9. | POUCET Philippe | 1959 | FRA | CN POISSY | 00:43.16 | +0.97 | 552 pts | |||
--- | DOLIGE Gilles | 1957 | FRA | AAJB ENTENTE BLOIS | DNS dec |
--- | ||||
50 Butterfly Men - Prelims C7 : 55 - 59 ans (Friday 28 February 2020 - 10h31) | ||||||||||
1. | NEUVILLE Laurent | 1965 | FRA | BOULOGNE BILLANCOURT NATATION | 00:28.36 | +0.71 | 1199 pts | RFC7 | ||
2. | TROUVAT Eric | 1965 | FRA | VAL DE L'EYRE NATATION | 00:30.37 | +0.80 | 1079 pts | |||
3. | JOLY Dominique | 1964 | FRA | ANCENIS COURSE NATATION | 00:30.90 | +0.77 | 1048 pts | |||
4. | COUTURIER Jean-Louis | 1964 | FRA | AQUA VALLÉE-DE-CHEVREUSE | 00:32.57 | +0.81 | 954 pts | |||
5. | AVETAND Fabrice | 1962 | FRA | SO ARMENTIÈRES | 00:34.36 | +0.88 | 859 pts | |||
6. | LALUCE Bruno | 1963 | FRA | MASTERS NATATION - LANGON - SG | 00:35.79 | +0.67 | 786 pts | |||
7. | MONDOR Thierry | 1964 | FRA | BORDEAUX ÉTUDIANTS CLUB | 00:36.32 | +0.96 | 760 pts | |||
8. | THUILIERE Pierre | 1964 | FRA | STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE | 00:37.29 | +0.75 | 713 pts | |||
9. | ROUSSINE Patrick | 1964 | FRA | AS CHERBOURG NATATION | 00:37.56 | +0.90 | 700 pts | |||
10. | ROUBAT Luc | 1965 | FRA | C NAUTIQUE DU GRÉSIVAUDAN | 00:38.33 | +0.83 | 664 pts | |||
11. | ORMIÈRE Thierry | 1961 | FRA | CN CACHAN | 00:39.09 | +0.71 | 630 pts | |||
12. | ILIEV Patrice | 1964 | FRA | AC CHERBOURG EN COTENTIN | 00:39.10 | +0.92 | 630 pts | |||
13. | KALUZINSKI Eric | 1964 | FRA | AS CHERBOURG NATATION | 00:40.63 | +0.79 | 563 pts | |||
--- | RAYNIERE Thierry | 1961 | FRA | LAVAL AQUATIQUE CLUB | DSQ |
--- | ||||
50 Butterfly Men - Prelims C6 : 50 - 54 ans (Friday 28 February 2020 - 10h31) | ||||||||||
1. | FAYOLLE Olivier | 1967 | FRA | BOULOGNE BILLANCOURT NATATION | 00:28.46 | +0.80 | 1120 pts | |||
2. | MANCIOT Lionel | 1967 | FRA | SC THIONVILLE | 00:29.76 | +0.73 | 1041 pts | |||
3. | VAUDRAN Valéry | 1967 | FRA | TRANSNAGE CARAÏBE | 00:30.59 | +0.71 | 991 pts | |||
4. | DAMETTE Yves | 1966 | FRA | US CRÉPY-EN-VALOIS | 00:30.86 | +0.73 | 976 pts | |||
5. | HUYNH Eric | 1967 | FRA | BOULOGNE BILLANCOURT NATATION | 00:30.90 | +0.80 | 973 pts | |||
6. | MADELENAT Gilles | 1967 | FRA | COTENTIN NATATION | 00:31.26 | +0.83 | 953 pts | |||
7. | GIBERT Vincent | 1970 | FRA | CN VERNEUIL VERNOUILLET | 00:31.74 | +0.93 | 925 pts | |||
8. | COLOMBIER Christophe | 1970 | FRA | ST-SÉBASTIEN NATATION | 00:31.87 | +0.67 | 918 pts | |||
9. | DUCARRE Gérard | 1966 | FRA | US CONFLANS-STE-HONORINE | 00:32.04 | +0.78 | 909 pts | |||
10. | PETEL Thierry | 1967 | FRA | C.N VALLEE DE MONTMORENCY | 00:32.14 | +0.76 | 903 pts | |||
11. | AUDOUIN Philippe | 1969 | FRA | ST-SÉBASTIEN NATATION | 00:32.34 | +0.81 | 892 pts | |||
12. | BOURSEUL Frederic | 1970 | FRA | DAUPHINS DE ST-LOUIS | 00:32.62 | +0.85 | 876 pts | |||
12. | KAMOISE Patrice | 1970 | FRA | A.S SHARK NATATION DES ABYMES | 00:32.62 | +0.90 | 876 pts | |||
14. | WILMER Jeroen | 1966 | NED | VICHY VAL D'ALLIER NATATION | 00:32.94 | +0.94 | 859 pts | |||
15. | MIGUEL Frédéric | 1966 | FRA | VILLEURBANNE NATATION | 00:33.84 | +0.79 | 811 pts | |||
16. | PERIOLI Eric | 1969 | FRA | CN VAL DE FENSCH SERÉMANGE | 00:34.09 | +0.86 | 798 pts | |||
17. | NAMY Sébastien | 1968 | FRA | ST-SÉBASTIEN NATATION | 00:34.44 | +0.81 | 780 pts | |||
18. | BRIAND étienne | 1966 | FRA | TRANSNAGE CARAÏBE | 00:35.32 | +0.65 | 735 pts | |||
19. | BENSIMON Eric | 1970 | FRA | VILLEURBANNE NATATION | 00:35.71 | +0.73 | 716 pts | |||
50 Butterfly Men - Prelims C5 : 45 - 49 ans (Friday 28 February 2020 - 10h31) | ||||||||||
1. | EVAN Bernard | 1973 | FRA | CO ULIS NATATION | 00:28.57 | +0.76 | 1056 pts | |||
2. | FRESSIER Ludovic | 1972 | FRA | CN CACHAN | 00:28.69 | +0.69 | 1048 pts | |||
3. | LEONARDI Damien | 1974 | FRA | ES NANTERRE | 00:28.87 | +0.79 | 1038 pts | |||
4. | CATTAUX Frederi | 1975 | FRA | CN DRAGUIGNAN | 00:28.94 | +0.70 | 1033 pts | |||
5. | SEGOT Vincent | 1975 | FRA | MASTERS NATATION - LANGON - SG | 00:28.97 | +0.73 | 1031 pts | |||
6. | COMMERET Jimmy | 1973 | FRA | EXOCET MASTER CLUB | 00:29.98 | +0.72 | 970 pts | |||
7. | CHAUVIN Franck | 1973 | FRA | A.A.S DE FRESNES | 00:30.73 | +0.77 | 926 pts | |||
8. | BISSEY Emmanuel | 1972 | FRA | C.N LIANCOURTOIS | 00:31.03 | +0.84 | 909 pts | |||
9. | LATOCHA Vladimir | 1973 | FRA | SN METZ | 00:31.31 | +0.81 | 892 pts | |||
10. | HERTY Andreas | 1975 | GER | CN PLAN-LES-OUATES | 00:31.69 | +0.78 | 871 pts | |||
11. | PLANET Christophe | 1974 | FRA | VICHY VAL D'ALLIER NATATION | 00:31.84 | +0.71 | 862 pts | |||
12. | ONTENIENTE Cyrille | 1972 | FRA | LONGVILLIERS CLUB | 00:32.28 | +0.80 | 838 pts | |||
13. | BEAUNOIR Dominique | 1972 | FRA | CN FLERS | 00:33.73 | +0.79 | 759 pts | |||
14. | GOLLY Sylvain | 1972 | FRA | RHODIA CLUB NATATION | 00:36.05 | +0.76 | 642 pts | |||
--- | MARCHAND Nickolas | 1971 | FRA | VILLEJUIF NATATION | DNS |
--- | ||||
50 Butterfly Men - Prelims C4 : 40 - 44 ans (Friday 28 February 2020 - 10h31) | ||||||||||
1. | CARENE Mike | 1976 | FRA | A.S SHARK NATATION DES ABYMES | 00:27.74 | +0.82 | 1074 pts | |||
2. | CLAVIER Harold | 1980 | FRA | A.S SHARK NATATION DES ABYMES | 00:28.43 | +0.69 | 1030 pts | |||
3. | SCHUSTER Silvere | 1979 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:28.52 | +0.67 | 1024 pts | |||
4. | MANAC'H Serwan | 1979 | FRA | DOUARNENEZ NATATION | 00:28.92 | +0.74 | 999 pts | |||
5. | BEDOUET Alexandre | 1978 | FRA | AS AVRILLÉ NATATION | 00:29.62 | +0.82 | 957 pts | |||
6. | FIFER Matthew | 1979 | CAN | MACC | 00:30.16 | +0.65 | 925 pts | |||
6. | FACQUEUR Mathieu | 1980 | FRA | CN VAL DE FENSCH SERÉMANGE | 00:30.16 | +0.75 | 925 pts | |||
8. | GUIYOULE James | 1977 | FRA | TRANSNAGE CARAÏBE | 00:30.27 | +0.69 | 918 pts | |||
9. | JEAN-PHILIPPE Harry | 1978 | FRA | SCHOELCHER NATATION 2000 | 00:30.43 | +0.81 | 909 pts | |||
10. | WACHTER Richard | 1976 | FRA | SCHOELCHER NATATION 2000 | 00:30.64 | +0.90 | 897 pts | |||
11. | KERNOA Antoine | 1980 | FRA | AS CARQUEFOU | 00:30.96 | +0.84 | 878 pts | |||
12. | GARREAU Emmanuel | 1976 | FRA | CN LE HAVRE | 00:31.88 | +0.88 | 825 pts | |||
50 Butterfly Men - Prelims C3 : 35 - 39 ans (Friday 28 February 2020 - 10h31) | ||||||||||
1. | JULES Youri | 1982 | FRA | MARSOUINS MATOURY | 00:26.08 | +0.74 | 1162 pts | |||
2. | VAUTRIN Clément | 1985 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:26.99 | +0.72 | 1101 pts | |||
3. | ROYER Stéphane | 1981 | FRA | CO SAINT-DIZIER NATATION | 00:27.62 | +0.78 | 1060 pts | |||
4. | BOURSEAU Yohan | 1983 | FRA | GIRONDINS BORDEAUX | 00:27.99 | +0.69 | 1037 pts | |||
5. | DESCATOIRE Maxime | 1981 | FRA | SO ARMENTIÈRES | 00:28.30 | +0.68 | 1017 pts | |||
6. | ABDELKHALEK Skander-Khaled | 1982 | TUN | UAS ST-CLOUD | 00:29.37 | +0.94 | 951 pts | |||
7. | BATAILLE Alex | 1985 | FRA | ST-SÉBASTIEN NATATION | 00:30.23 | +0.81 | 899 pts | |||
8. | MARRANNES Pierre | 1984 | FRA | SCHOELCHER NATATION 2000 | 00:30.26 | +0.68 | 898 pts | |||
9. | DEVAUX Olivier | 1985 | FRA | LYON NATATION METROPOLE | 00:30.67 | +0.86 | 873 pts | |||
10. | FOGGEA David | 1983 | FRA | L'ESPADON CN FORT-DE-FRANCE | 00:30.74 | +0.71 | 869 pts | |||
11. | CORNET Nicolas | 1983 | FRA | AS CARQUEFOU | 00:31.12 | +0.75 | 847 pts | |||
12. | MILLE Thomas | 1984 | FRA | CN PLAISIR | 00:31.45 | +0.89 | 828 pts | |||
--- | HINAUT Ronan | 1985 | FRA | TRANSNAGE CARAÏBE | DNS |
--- | ||||
50 Butterfly Men - Prelims C2 : 30 - 34 ans (Friday 28 February 2020 - 10h31) | ||||||||||
1. | LOSCH Julien | 1987 | FRA | UAS ST-CLOUD | 00:26.87 | +0.67 | 1099 pts | |||
2. | MURRAY Gavin | 1986 | FRA | ASPTT TOULOUSE | 00:26.90 | +0.84 | 1097 pts | |||
3. | RICHARD Florian | 1990 | FRA | EN PIERRELATTE ATOM'SPORTS | 00:26.93 | +0.70 | 1095 pts | |||
4. | ARCANGIOLI Nicolas | 1987 | FRA | ASRM PERVENCHE NATATION | 00:27.46 | +0.78 | 1060 pts | |||
5. | CIALDELLA Julien | 1986 | FRA | ASPTT TOULON | 00:28.34 | +0.73 | 1004 pts | |||
6. | CHASSAGNE Romain | 1987 | FRA | DAUPHINS DE ST-LOUIS | 00:28.67 | +0.65 | 983 pts | |||
7. | MARTHELY Jérémie | 1986 | FRA | CN BISCARROSSE | 00:28.71 | +0.83 | 981 pts | |||
8. | MUGLER Guillaume | 1988 | FRA | PIRANHAS MUSSIPONTAINS | 00:29.90 | +0.71 | 908 pts | |||
9. | DE BOISVILLIERS Cédric | 1987 | FRA | ASRM PERVENCHE NATATION | 00:30.25 | +0.79 | 888 pts | |||
50 Butterfly Men - Prelims C1 : 25 - 29 ans (Friday 28 February 2020 - 10h31) | ||||||||||
1. | GROSGEORGE Alexis | 1993 | FRA | LILLE UC NATATION | 00:26.37 | +0.69 | 1128 pts | |||
2. | ELIE Ludwig | 1991 | FRA | L'ESPADON CN FORT-DE-FRANCE | 00:26.54 | +0.58 | 1117 pts | |||
3. | SZADY Oliver | 1992 | FRA | PAYS DE GEX NATATION | 00:26.94 | +0.60 | 1090 pts | |||
4. | HELENON Kriss | 1994 | FRA | L'ESPADON CN FORT-DE-FRANCE | 00:27.48 | +0.74 | 1055 pts | |||
5. | PINAUDIER Bastien | 1995 | FRA | LOCHES A.C NATATION | 00:28.18 | +0.80 | 1010 pts | |||
6. | CHAPOTOT Florent | 1992 | FRA | CN CACHAN | 00:28.30 | +0.69 | 1003 pts | |||
7. | RAZAKAMIADANA Harly | 1993 | FRA | ANTONY NATATION | 00:28.72 | +0.76 | 976 pts | |||
8. | SORDELET Yolan | 1991 | FRA | LOCHES A.C NATATION | 00:28.92 | +0.71 | 964 pts | |||
9. | MELYON Nicolas | 1994 | FRA | CNIC LES SQUALES | 00:29.06 | +0.74 | 955 pts |