50 Backstroke Men - Final A Cadets / Juniors / Seniors : 16 ans et plus (Saturday 4 April 2015 - 16h43) | ||||||||||
1. | TONNEAU Guillaume | 1998 | FRA | CN ST-MICHEL-SUR-ORGE | 00:28.61 | 0.00 | 1177 pts | |||
2. | CHAUVIN Thomas | 1996 | FRA | US GRIGNY | 00:29.98 | 0.00 | 1092 pts | |||
3. | LECROQ Hugo | 1994 | FRA | US GRIGNY | 00:30.06 | 0.00 | 1088 pts | |||
4. | MAHTALI Adel-Yanis | 1999 | FRA | US GRIGNY | 00:30.28 | 0.00 | 1074 pts | |||
50 Backstroke Men - Final A Minimes : 14-15 ans (Saturday 4 April 2015 - 16h40) | ||||||||||
1. | GUERRA Tristan | 2000 | FRA | CLUB NAUTIQUE DE L'ARPAJONNAIS | 00:30.67 | 0.00 | 1051 pts | |||
2. | POUMAREDE Julien | 2001 | FRA | CN ST-MICHEL-SUR-ORGE | 00:31.66 | 0.00 | 993 pts | |||
3. | ROMER Loick | 2000 | FRA | CLUB NAUTIQUE DE L'ARPAJONNAIS | 00:32.00 | 0.00 | 973 pts | |||
4. | BOILOT Louison | 2001 | FRA | CO ULIS NATATION | 00:32.64 | 0.00 | 937 pts | |||
50 Backstroke Men - Final A Benjamins : 12-13 ans (Saturday 4 April 2015 - 16h38) | ||||||||||
1. | MELIN Tobias | 2003 | FRA | CLUB NAUTIQUE DE L'ARPAJONNAIS | 00:38.33 | 0.00 | 645 pts | |||
2. | BORGET Thomas | 2002 | FRA | CO ULIS NATATION | 00:38.97 | 0.00 | 615 pts | |||
3. | LAATIL Aymen | 2003 | FRA | US GRIGNY | 00:40.54 | 0.00 | 546 pts | |||
4. | LAATIL Adam | 2003 | FRA | US GRIGNY | 00:41.35 | 0.00 | 512 pts | |||
50 Backstroke Men - Final A Avenirs / Poussins : 9-11 ans (Saturday 4 April 2015 - 16h35) | ||||||||||
1. | AZOUIGUI Omar | 2004 | FRA | US GRIGNY | 00:40.44 | 0.00 | 550 pts | |||
2. | PAILLET Yohann | 2004 | FRA | C.A.N SAINT-FARGEAU PONTHIERRY | 00:46.51 | 0.00 | 320 pts | |||
3. | KEBIRI Mohamed-Aymen | 2004 | FRA | US GRIGNY | 00:49.03 | 0.00 | 243 pts | |||
50 Backstroke Men - Prelims (Saturday 4 April 2015 - 15h54) | ||||||||||
1. | TONNEAU Guillaume | 1998 | FRA | CN ST-MICHEL-SUR-ORGE | 00:28.64 | 1175 pts | QFA | |||
2. | MAHTALI Adel-Yanis | 1999 | FRA | US GRIGNY | 00:29.84 | 1101 pts | QFA | |||
3. | LECROQ Hugo | 1994 | FRA | US GRIGNY | 00:30.03 | 1089 pts | QFA | |||
4. | MARTINS Dimitry | 1998 | FRA | US GRIGNY | 00:30.31 | 1072 pts | QFA | |||
5. | CHAUVIN Thomas | 1996 | FRA | US GRIGNY | 00:30.53 | 1059 pts | ||||
6. | GUERRA Tristan | 2000 | FRA | CLUB NAUTIQUE DE L'ARPAJONNAIS | 00:31.10 | 1026 pts | QFA | |||
7. | POUMAREDE Julien | 2001 | FRA | CN ST-MICHEL-SUR-ORGE | 00:31.40 | 1008 pts | QFA | |||
7. | ARMAND Jason | 1998 | FRA | CN ST-MICHEL-SUR-ORGE | 00:31.40 | 1008 pts | ||||
9. | BOILOT Louison | 2001 | FRA | CO ULIS NATATION | 00:32.68 | 935 pts | QFA | |||
10. | ROMER Loick | 2000 | FRA | CLUB NAUTIQUE DE L'ARPAJONNAIS | 00:32.74 | 931 pts | QFA | |||
11. | BROCHARD Kevin | 1994 | FRA | CN ST-MICHEL-SUR-ORGE | 00:33.19 | 906 pts | ||||
12. | SAUTEREAU Benjamin | 1997 | FRA | CO ULIS NATATION | 00:33.83 | 871 pts | ||||
13. | MARY David | 2000 | FRA | US GRIGNY | 00:33.84 | 871 pts | ||||
14. | FAUGERE Pierre | 2000 | FRA | ASV CHÂTENAY-MALABRY | 00:33.92 | 867 pts | ||||
15. | RAHAJARIMANANA Mendrika | 2001 | MAD | US GRIGNY | 00:34.86 | 817 pts | ||||
16. | LUSCIE Timothee | 1999 | FRA | ASV CHÂTENAY-MALABRY | 00:35.28 | 795 pts | ||||
17. | BILLARDELLO Lucas | 2000 | FRA | ASV CHÂTENAY-MALABRY | 00:37.26 | 696 pts | ||||
18. | MELIN Tobias | 2003 | FRA | CLUB NAUTIQUE DE L'ARPAJONNAIS | 00:37.95 | 663 pts | QFA | |||
19. | ALLOUCHE Firasse | 2001 | FRA | CO ULIS NATATION | 00:38.20 | 651 pts | ||||
20. | BERNABEU Vincent | 1998 | FRA | C.A.N SAINT-FARGEAU PONTHIERRY | 00:38.41 | 641 pts | ||||
21. | BOULMIER Antoine | 2000 | FRA | CN ST-MICHEL-SUR-ORGE | 00:40.20 | 561 pts | ||||
22. | LAATIL Aymen | 2003 | FRA | US GRIGNY | 00:40.23 | 559 pts | QFA | |||
23. | LAATIL Adam | 2003 | FRA | US GRIGNY | 00:40.64 | 542 pts | QFA | |||
24. | AZOUIGUI Omar | 2004 | FRA | US GRIGNY | 00:41.06 | 524 pts | QFA | |||
25. | PRENESTINI Michael | 2000 | FRA | CLUB NAUTIQUE DE L'ARPAJONNAIS | 00:41.23 | 517 pts | ||||
26. | BORGET Thomas | 2002 | FRA | CO ULIS NATATION | 00:41.46 | 507 pts | QFA | |||
27. | LARGE Timothee | 2001 | FRA | CLUB NAUTIQUE DE L'ARPAJONNAIS | 00:41.98 | 486 pts | ||||
28. | GUELAILI Rayan | 2002 | FRA | US GRIGNY | 00:45.98 | 338 pts | ||||
29. | PAILLET Yohann | 2004 | FRA | C.A.N SAINT-FARGEAU PONTHIERRY | 00:46.00 | 337 pts | QFA | |||
30. | TAMILALAGAN Sriven | 2003 | FRA | US GRIGNY | 00:46.10 | 334 pts | ||||
31. | BENGHERIB Soufiane | 2003 | FRA | US GRIGNY | 00:47.03 | 303 pts | ||||
32. | KEBIRI Mohamed-Aymen | 2004 | FRA | US GRIGNY | 00:49.02 | 243 pts | QFA |