50 Backstroke Men - Final A (Sunday 26 July 2015 - 17h21) | ||||||||||
1. | SALCZER Ladislas | 2000 | FRA | ES MASSY NATATION | 00:27.73 | 1233 pts | ||||
2. | FOURMY Matéo | 2000 | FRA | ES MASSY NATATION | 00:27.88 | 1223 pts | ||||
3. | CHATTI Souhaiel | 2000 | FRA | STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE | 00:27.98 | 1217 pts | ||||
4. | LAMORISSE Jean | 2000 | FRA | DENAIN NAT. PORTE DU HAINAUT | 00:28.00 | 1216 pts | ||||
5. | FORTIER Mickael | 2000 | FRA | DAUPHINS OBERNAI | 00:28.52 | 1183 pts | ||||
6. | MILLET Arthur | 2000 | FRA | CN CHALON-SUR-SAONE | 00:28.64 | 1175 pts | ||||
7. | ROGER Cédric | 2000 | FRA | ASPTT MONTPELLIER | 00:28.76 | 1168 pts | ||||
8. | CARDOT Pierre | 2000 | FRA | MULHOUSE ON | 00:28.81 | 1164 pts | ||||
50 Backstroke Men - Final B (Sunday 26 July 2015 - 17h19) | ||||||||||
1. | YOKOYAMA Kentaro | 2000 | FRA | REIMS CHAMPAGNE NATATION | 00:28.92 | 1158 pts | ||||
2. | GRANDJEAN Meven | 2000 | FRA | CN VOUZIERS | 00:28.93 | 1157 pts | ||||
3. | UNVOAS Clement | 2000 | FRA | C.S MONTERELAIS NATATION | 00:29.21 | 1140 pts | ||||
4. | ABBA Ugo | 2000 | FRA | CN MONTMORILLON | 00:29.33 | 1132 pts | ||||
5. | MONIER Aymeric | 2001 | FRA | LES DAUPHINS ST-LOUIS | 00:29.38 | 1129 pts | ||||
6. | GHAFFARI Mohamed-Aziz | 2000 | TUN | CLAMART NATATION 92 | 00:29.53 | 1120 pts | ||||
7. | LE CORRE Pablo | 2000 | FRA | CERCLE DES NAGEURS ST-BRIEUC | 00:29.60 | 1116 pts | ||||
8. | PAULINE-FROUIN Vincent | 2000 | FRA | EN CAEN | 00:29.69 | 1110 pts | ||||
50 Backstroke Men - Final C (Sunday 26 July 2015 - 17h17) | ||||||||||
1. | REBAUDO Alessandro | 2001 | ITA | AS MONACO NATATION | 00:29.31 | 1133 pts | ||||
2. | MC NICHOLL Sean | 2001 | FRA | CANET 66 NATATION | 00:29.35 | 1131 pts | ||||
3. | FRIZZAS Ewan | 2001 | FRA | MARTIGUES NATATION | 00:29.42 | 1127 pts | ||||
4. | DELPLANQUE David | 2000 | FRA | RACING CLUB ARRAS | 00:29.75 | 1106 pts | ||||
5. | JODIN Matéo | 2001 | FRA | NANTES NATATION | 00:29.92 | 1096 pts | ||||
6. | BAEZ Nikita | 2000 | FRA | AS CALUIRE | 00:29.98 | 1092 pts | ||||
7. | AMARA Othman | 2001 | FRA | RACING CLUB DE FRANCE | 00:30.08 | 1086 pts | ||||
8. | BOURNY Ioané | 2000 | FRA | LES DAUPHINS DU MOULE | 00:30.80 | 1043 pts | ||||
50 Backstroke Men - Prelims (Sunday 26 July 2015 - 09h48) | ||||||||||
1. | SALCZER Ladislas | 2000 | FRA | ES MASSY NATATION | 00:28.22 | 1202 pts | QFA | |||
2. | CHATTI Souhaiel | 2000 | FRA | STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE | 00:28.33 | 1195 pts | QFA | |||
3. | FOURMY Matéo | 2000 | FRA | ES MASSY NATATION | 00:28.38 | 1192 pts | QFA | |||
3. | LAMORISSE Jean | 2000 | FRA | DENAIN NAT. PORTE DU HAINAUT | 00:28.38 | 1192 pts | QFA | |||
5. | FORTIER Mickael | 2000 | FRA | DAUPHINS OBERNAI | 00:28.55 | 1181 pts | QFA | |||
6. | MILLET Arthur | 2000 | FRA | CN CHALON-SUR-SAONE | 00:28.56 | 1180 pts | QFA | |||
7. | ROGER Cédric | 2000 | FRA | ASPTT MONTPELLIER | 00:28.60 | 1178 pts | QFA | |||
8. | CARDOT Pierre | 2000 | FRA | MULHOUSE ON | 00:28.78 | 1166 pts | QFA | |||
9. | ABBA Ugo | 2000 | FRA | CN MONTMORILLON | 00:29.21 | 1140 pts | QFB | |||
9. | YOKOYAMA Kentaro | 2000 | FRA | REIMS CHAMPAGNE NATATION | 00:29.21 | 1140 pts | QFB | |||
11. | PIRON Thomas | 2000 | FRA | VICHY VAL D'ALLIER NATATION | 00:29.24 | 1138 pts | QFB | |||
12. | GRANDJEAN Meven | 2000 | FRA | CN VOUZIERS | 00:29.35 | 1131 pts | QFB | |||
13. | LE CORRE Pablo | 2000 | FRA | CERCLE DES NAGEURS ST-BRIEUC | 00:29.46 | 1124 pts | QFB | |||
14. | GHAFFARI Mohamed-Aziz | 2000 | TUN | CLAMART NATATION 92 | 00:29.56 | 1118 pts | QFB | |||
15. | UNVOAS Clement | 2000 | FRA | C.S MONTERELAIS NATATION | 00:29.64 | 1113 pts | QFB | |||
16. | MONIER Aymeric | 2001 | FRA | LES DAUPHINS ST-LOUIS | 00:29.73 | 1108 pts | QFB | |||
17. | PAULINE-FROUIN Vincent | 2000 | FRA | EN CAEN | 00:29.75 | 1106 pts | QFC | |||
18. | MC NICHOLL Sean | 2001 | FRA | CANET 66 NATATION | 00:29.76 | 1106 pts | QFC | |||
19. | FRIZZAS Ewan | 2001 | FRA | MARTIGUES NATATION | 00:29.82 | 1102 pts | QFC | |||
20. | BATTALIER Samuel | 2000 | FRA | FOS NATATION | 00:29.96 | 1094 pts | QFC | |||
21. | AMARA Othman | 2001 | FRA | RACING CLUB DE FRANCE | 00:30.09 | 1086 pts | QFC | |||
22. | REBAUDO Alessandro | 2001 | ITA | AS MONACO NATATION | 00:30.10 | 1085 pts | QFC | |||
23. | DELPLANQUE David | 2000 | FRA | RACING CLUB ARRAS | 00:30.11 | 1085 pts | QFC | |||
24. | JODIN Matéo | 2001 | FRA | NANTES NATATION | 00:30.13 | 1083 pts | QFC | |||
25. | BAEZ Nikita | 2000 | FRA | AS CALUIRE | 00:30.22 | 1078 pts | ||||
26. | BOURNY Ioané | 2000 | FRA | LES DAUPHINS DU MOULE | 00:30.27 | 1075 pts | ||||
27. | ADAM Quentin | 2001 | FRA | MONTPELLIER METROPOLE NATATION | 00:30.34 | 1071 pts | ||||
28. | TOMAC Mewen | 2001 | FRA | EVREUX A.L.M.NATATION | 00:30.35 | 1070 pts | ||||
29. | DRANSART Arthur | 2001 | FRA | DINAN NATATION SAUVETAGE | 00:30.44 | 1065 pts | ||||
30. | DANDELEUX Lucas | 2001 | FRA | OLYMPIQUE LA GARENNE-COLOMBES | 00:30.49 | 1062 pts | ||||
31. | BARONI Clement | 2001 | FRA | TOULON VAR NATATION | 00:30.57 | 1057 pts | ||||
32. | BONNET-ZAHEDI Darel | 2001 | FRA | CN LUNEL | 00:30.61 | 1055 pts | ||||
32. | ANTONIO Lucas | 2000 | FRA | AQUATIC CLUB BOURGES | 00:30.61 | 1055 pts | ||||
34. | GILBERT Mathias | 2001 | FRA | ALLIANCE NATATION BESANCON | 00:30.63 | 1053 pts | ||||
35. | MAHLER Aurelien | 2000 | FRA | BORDEAUX ÉTUDIANTS CLUB | 00:30.71 | 1049 pts | ||||
36. | CLEMENT Paul | 2001 | FRA | DAUPHINS ST-OMER | 00:30.90 | 1037 pts | ||||
37. | SALAUN Julien | 2001 | FRA | CN CONCARNEAU | 00:30.93 | 1036 pts | ||||
38. | PAUPARDIN Guillaume | 2001 | FRA | CN MELUN VAL DE SEINE | 00:30.99 | 1032 pts | ||||
39. | BASTIEN Thibault | 2001 | FRA | STADE OLYMPIQUE CHAMBÉRY | 00:31.04 | 1029 pts | ||||
39. | MATUSZAK Leo | 2001 | FRA | STADE BÉTHUNE PÉLICAN CLUB | 00:31.04 | 1029 pts | ||||
41. | ELIE Loris | 2001 | FRA | L'ESPADON CN FORT-DE-FRANCE | 00:31.08 | 1027 pts | ||||
42. | BEROL Julien | 2001 | FRA | LONGVILLIERS CLUB | 00:31.19 | 1020 pts | ||||
43. | FORESTIER Romain | 2001 | FRA | SAINT-RAPHAEL NATATION | 00:31.24 | 1017 pts | ||||
44. | GODEFROID Louis | 2001 | FRA | US MAUBEUGE | 00:31.25 | 1017 pts | ||||
45. | PASTULA Kacper | 2001 | FRA | ES VITRY | 00:31.42 | 1007 pts | ||||
46. | RIBEYRE Adrien | 2000 | FRA | AGGLO LE PUY EN VELAY NATATION | 00:31.43 | 1006 pts | ||||
47. | DREHER Etienne | 2001 | FRA | CN BREST | 00:31.54 | 1000 pts | ||||
47. | GUERIN Thomas | 2001 | FRA | CN LE MANS | 00:31.54 | 1000 pts | ||||
49. | POUMAREDE Julien | 2001 | FRA | CN ST-MICHEL-SUR-ORGE | 00:31.63 | 995 pts | ||||
50. | FOUGEDOIRE Frédéric | 2001 | FRA | MARTIGUES NATATION | 00:31.67 | 992 pts | ||||
51. | DECAIX Corentin | 2001 | FRA | MONT-DORE NATATION | 00:31.73 | 989 pts | ||||
52. | OUMESSAOUD Massyle | 2001 | FRA | SN VERSAILLES | 00:31.74 | 988 pts | ||||
53. | DROGO Louis | 2001 | FRA | OLYMPIQUE CLUB DU CARBET | 00:31.77 | 987 pts | ||||
54. | VINDEVOGEL-CAUET Igor | 2001 | FRA | AMIENS METROPOLE NAT. | 00:32.85 | 925 pts | ||||
--- | LECHEVALIER Thomas | 2000 | FRA | GRENOBLE NATATION | DSQ |
--- |