50 Butterfly Men - Final A (Sunday 12 July 2015 - 16h03) | ||||||||||
1. | PANCHOO Gil | 1985 | FRA | AQUA GRIMPE MILLAU GRANDS CAUSSES | 00:25.82 | 1227 pts | ||||
2. | RENARD Cédric | 1991 | FRA | SB BORDEAUX BASTIDE | 00:25.84 | 1226 pts | ||||
3. | PELLISSARD Charly | 1994 | FRA | SB BORDEAUX BASTIDE | 00:26.11 | 1209 pts | ||||
4. | LEPAIRE Charles | 1997 | FRA | CN MONTMORILLON | 00:26.37 | 1193 pts | ||||
5. | SOUPARAYAPOULE Thomas | 1999 | FRA | E.P SEMEAC TARBES NAT | 00:26.66 | 1175 pts | ||||
6. | DURIVAULT Samuel | 1997 | FRA | ASPTT POITIERS | 00:27.23 | 1140 pts | ||||
7. | BLAIN Terry | 1992 | FRA | AVENIR MURET NATATION | 00:27.35 | 1133 pts | ||||
8. | SAM Louis | 1998 | FRA | ALBI SPORTS AQUATIQUES | 00:27.64 | 1116 pts | ||||
50 Butterfly Men - Final B (Sunday 12 July 2015 - 16h01) | ||||||||||
1. | SERBOUH Yanis | 1999 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:26.85 | 1164 pts | ||||
2. | GABAS Cyril | 1998 | FRA | ASSOCIATION ORNON NATATION | 00:27.46 | 1127 pts | ||||
3. | RIVAULT Samuel | 1999 | FRA | CS MELLE | 00:27.62 | 1117 pts | ||||
4. | ROBERTS Jamie | 1997 | GBR | ANGOULEME N CHARENTE | 00:27.64 | 1116 pts | ||||
5. | KELKAL Mehdi | 1998 | FRA | ROCHEFORT NEPTUNE CLUB | 00:27.88 | 1102 pts | ||||
6. | COME Clement | 1998 | FRA | ASPTT TOULOUSE | 00:27.89 | 1101 pts | ||||
7. | MARC Clément | 1997 | FRA | ALBI SPORTS AQUATIQUES | 00:28.29 | 1077 pts | ||||
8. | LACOURCELLE Guillaume | 1998 | FRA | AS ST-MÉDARD-EN-JALLES | 00:28.59 | 1060 pts | ||||
50 Butterfly Men - Final C 14-15 ans : 14-15 ans (Sunday 12 July 2015 - 15h59) | ||||||||||
1. | ANDONOFF Thomas | 2000 | FRA | TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO | 00:27.79 | 1107 pts | ||||
2. | PROUST Baptiste | 2001 | FRA | CS MELLE | 00:28.28 | 1078 pts | ||||
3. | TURKI Yassine | 2000 | TUN | TARBES NAUTIC CLUB | 00:28.29 | 1077 pts | ||||
4. | CAZAUX Mathieu | 2000 | FRA | E.P SEMEAC TARBES NAT | 00:28.39 | 1072 pts | ||||
5. | ABBA Ugo | 2000 | FRA | CN MONTMORILLON | 00:28.44 | 1069 pts | ||||
6. | LEMAITRE Valentin | 2000 | FRA | SU AGEN | 00:28.52 | 1064 pts | ||||
7. | AGON Jessy | 2000 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:28.55 | 1062 pts | ||||
8. | MARTIN Sven | 2000 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | 00:29.29 | 1020 pts | ||||
50 Butterfly Men - Bfc (Sunday 12 July 2015 - 10h00) | ||||||||||
1. | ANDONOFF Thomas | 2000 | FRA | TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO | 00:28.21 | 1082 pts | QFC | |||
2. | FERRAOUN Charef | 2001 | FRA | C.S.A.D-CHATELLERAULT | 00:28.74 | 1051 pts | ||||
3. | MONTAGNE Baptiste | 2000 | FRA | CASTRES SPORTS NAUTIQUES | 00:29.18 | 1026 pts | ||||
50 Butterfly Men - Prelims (Sunday 12 July 2015 - 09h48) | ||||||||||
1. | RENARD Cédric | 1991 | FRA | SB BORDEAUX BASTIDE | 00:25.98 | 1217 pts | QFA | |||
2. | PELLISSARD Charly | 1994 | FRA | SB BORDEAUX BASTIDE | 00:26.33 | 1195 pts | QFA | |||
3. | PANCHOO Gil | 1985 | FRA | AQUA GRIMPE MILLAU GRANDS CAUSSES | 00:26.74 | 1170 pts | QFA | |||
4. | LEPAIRE Charles | 1997 | FRA | CN MONTMORILLON | 00:26.83 | 1165 pts | QFA | |||
5. | BLAIN Terry | 1992 | FRA | AVENIR MURET NATATION | 00:26.85 | 1164 pts | QFA | |||
6. | SOUPARAYAPOULE Thomas | 1999 | FRA | E.P SEMEAC TARBES NAT | 00:26.99 | 1155 pts | QFA | |||
7. | DURIVAULT Samuel | 1997 | FRA | ASPTT POITIERS | 00:27.02 | 1153 pts | QFA | |||
8. | SAM Louis | 1998 | FRA | ALBI SPORTS AQUATIQUES | 00:27.56 | 1121 pts | QFA | |||
9. | SERBOUH Yanis | 1999 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:27.59 | 1119 pts | QFB | |||
9. | KELKAL Mehdi | 1998 | FRA | ROCHEFORT NEPTUNE CLUB | 00:27.59 | 1119 pts | QFB | |||
11. | ROBERTS Jamie | 1997 | GBR | ANGOULEME N CHARENTE | 00:27.73 | 1111 pts | QFB | |||
12. | GABAS Cyril | 1998 | FRA | ASSOCIATION ORNON NATATION | 00:27.87 | 1102 pts | QFB | |||
13. | LACOURCELLE Guillaume | 1998 | FRA | AS ST-MÉDARD-EN-JALLES | 00:27.94 | 1098 pts | QFB | |||
13. | RIVAULT Samuel | 1999 | FRA | CS MELLE | 00:27.94 | 1098 pts | QFB | |||
15. | MARC Clément | 1997 | FRA | ALBI SPORTS AQUATIQUES | 00:27.97 | 1096 pts | QFB | |||
16. | COME Clement | 1998 | FRA | ASPTT TOULOUSE | 00:28.07 | 1090 pts | QFB | |||
17. | NOEL Remy | 1999 | FRA | ROCHEFORT NEPTUNE CLUB | 00:28.16 | 1085 pts | ||||
18. | LAVERGNE Thomas | 1999 | FRA | GRAND RODEZ NATATION | 00:28.20 | 1083 pts | ||||
19. | DELOMENIE Lohan | 1999 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE BRIVE | 00:28.21 | 1082 pts | ||||
19. | JANY David | 1998 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:28.21 | 1082 pts | ||||
21. | PROUST Baptiste | 2001 | FRA | CS MELLE | 00:28.22 | 1082 pts | QFC | |||
22. | GESTA Alexandre | 1997 | FRA | ASPTT TOULOUSE | 00:28.38 | 1072 pts | ||||
23. | AGON Jessy | 2000 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:28.46 | 1067 pts | QFC | |||
24. | DRAPET Antoine | 1999 | FRA | CLUB DAUPHINS COGNAC | 00:28.47 | 1067 pts | ||||
25. | CLAMAN Vincent | 1999 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:28.50 | 1065 pts | ||||
25. | CAZAUX Mathieu | 2000 | FRA | E.P SEMEAC TARBES NAT | 00:28.50 | 1065 pts | QFC | |||
27. | ROUDE Théau | 1999 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:28.52 | 1064 pts | ||||
28. | POILLONG Maxime | 1998 | FRA | SA MÉRIGNAC | 00:28.55 | 1062 pts | ||||
29. | BASSET Yvan | 1999 | FRA | BIARRITZ OLYMPIQUE | 00:28.61 | 1059 pts | ||||
29. | LEMAITRE Valentin | 2000 | FRA | SU AGEN | 00:28.61 | 1059 pts | QFC | |||
31. | PREVOTEL Hugo | 1998 | FRA | ANGOULEME N CHARENTE | 00:28.62 | 1058 pts | ||||
32. | TURKI Yassine | 2000 | TUN | TARBES NAUTIC CLUB | 00:28.68 | 1055 pts | QFC | |||
32. | ABBA Ugo | 2000 | FRA | CN MONTMORILLON | 00:28.68 | 1055 pts | QFC | |||
34. | MARTIN Sven | 2000 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | 00:28.76 | 1050 pts | QFC | |||
35. | SOULARD Lilian | 1999 | FRA | ANGOULEME N CHARENTE | 00:28.80 | 1048 pts | ||||
36. | DUPUY Jules | 1999 | FRA | CN NIORT | 00:28.82 | 1047 pts | ||||
37. | POPELIER Achille | 1999 | FRA | ALBI NATATION | 00:28.85 | 1045 pts | ||||
40. | MONTAGNE Baptiste | 2000 | FRA | CASTRES SPORTS NAUTIQUES | 00:28.87 | 1044 pts | Bfc | |||
39. | FERRAOUN Charef | 2001 | FRA | C.S.A.D-CHATELLERAULT | 00:28.87 | 1044 pts | Bfc | |||
38. | ANDONOFF Thomas | 2000 | FRA | TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO | 00:28.87 | 1044 pts | Bfc | |||
41. | SOLÉ Guillaume | 1999 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:28.90 | 1042 pts | ||||
41. | BOURCEAU Titouan | 2000 | FRA | DAUPHINS SECTION PALOISE | 00:28.90 | 1042 pts | ||||
43. | PAULEAU Kelvin | 2001 | FRA | CN AUCH | 00:28.95 | 1039 pts | ||||
44. | MAROLEAU Thomas | 2000 | FRA | ROCHEFORT NEPTUNE CLUB | 00:29.31 | 1018 pts | ||||
45. | MALLET Paul | 1999 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:29.46 | 1010 pts | ||||
46. | JOLLY Guilhem | 1999 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:29.47 | 1009 pts | ||||
47. | LETEURTROIS Mathieu | 1999 | FRA | MONTAUBAN NATATION | 00:29.58 | 1003 pts | ||||
48. | LECLAIR Eliot | 2000 | FRA | ASPTT LIMOGES | 00:29.59 | 1002 pts | ||||
49. | GALZIN Victor | 2000 | FRA | AQUA GRIMPE MILLAU GRANDS CAUSSES | 00:29.65 | 999 pts | ||||
50. | MERLEAU Mathieu | 2000 | FRA | ROYAN OCÉAN CLUB NATATION | 00:29.69 | 997 pts | ||||
51. | DESCOTTES Nathan | 2000 | FRA | ANGOULEME N CHARENTE | 00:29.74 | 994 pts | ||||
52. | LIONZO Matteo | 2001 | FRA | ALBI SPORTS AQUATIQUES | 00:29.76 | 993 pts | ||||
53. | MORIN Matthieu | 2001 | FRA | CN MONTMORILLON | 00:29.78 | 992 pts | ||||
54. | BRUSCOLI Gianni | 2001 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:29.85 | 988 pts | ||||
55. | ROUCHOUSE Paul | 2001 | FRA | ANGOULEME N CHARENTE | 00:29.96 | 982 pts | ||||
56. | RAUX Mathis | 2001 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 00:30.00 | 979 pts | ||||
57. | MIKULOVIC Emile | 2000 | FRA | ANGOULEME N CHARENTE | 00:30.13 | 972 pts | ||||
58. | GRELIER David-Anthony | 1999 | FRA | GIRONDINS BORDEAUX | 00:30.18 | 969 pts | ||||
59. | BABEY Axel | 2001 | FRA | CN BALMA | 00:30.20 | 968 pts | ||||
59. | RALISON Joël | 2001 | FRA | ASCPA PESSAC NATATION | 00:30.20 | 968 pts | ||||
61. | PRÉVOTEL Lucas | 2001 | FRA | ANGOULEME N CHARENTE | 00:30.32 | 962 pts | ||||
62. | FONTAN Zachary | 2000 | FRA | SA MÉRIGNAC | 00:30.53 | 950 pts | ||||
63. | COEUR Julien | 2001 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | 00:30.54 | 949 pts | ||||
64. | FARGEOT Thomas | 2001 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:30.90 | 930 pts | ||||
65. | JOUINEAU Pierre | 2000 | FRA | CS MELLE | 00:31.05 | 922 pts | ||||
66. | BOMBRE Théo | 2001 | FRA | DAUPHINS SECTION PALOISE | 00:31.08 | 920 pts | ||||
67. | BOTTON Leonard | 2000 | FRA | MAREMNE ADOUR COTE-SUD NAT | 00:31.35 | 905 pts | ||||
68. | DUFOUR Nicolas | 2001 | FRA | BAYONNE-AVIRON BAYONNAIS | 00:31.87 | 878 pts | ||||
69. | TABOUCHE Ismael | 2001 | FRA | SPORTING CLUB GRAULHET | 00:32.02 | 870 pts | ||||
--- | LACLAUSTRA Florian | 1988 | FRA | LAVAUR NATATION 81 | DNS dec |
--- | ||||
--- | TROY Samuel | 2000 | FRA | ASPTT TOULOUSE | DNS |
--- |