400 Freestyle Women - Prelims Cadettes : 16-17 ans (Friday 27 November 2015 - 20h49) | ||||||||||
1. | SERODON Mathilde | 1999 | FRA | SN VERSAILLES | 04:29.95 | +0.75 | 1173 pts | |||
2. | HAJDER-NAEYE Tamlyne | 2000 | FRA | AC BOULOGNE-BILLANCOURT | 04:31.90 | +0.76 | 1157 pts | |||
3. | LONGAYGUE Hermance | 2000 | FRA | SN VERSAILLES | 04:41.86 | +0.67 | 1081 pts | |||
4. | LOMBA Claire | 2000 | FRA | AS PORCHEVILLE | 04:43.11 | +0.78 | 1071 pts | |||
5. | BATOT Manon | 2000 | FRA | CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE | 04:49.66 | +0.68 | 1023 pts | |||
6. | BATAL Léna | 1999 | FRA | OPTIMAX TRAINING NATATION 78 | 04:57.19 | +0.72 | 968 pts | |||
7. | BEAL Elodie | 1999 | FRA | USM VIROFLAY | 04:58.55 | +0.77 | 958 pts | |||
8. | DEBENEY Clémence | 2000 | FRA | USM VIROFLAY | 05:03.62 | +0.79 | 923 pts | |||
9. | SKIBKA Manon | 2000 | FRA | OPTIMAX TRAINING NATATION 78 | 05:03.88 | +0.84 | 921 pts | |||
10. | SONGIS Eléa | 2000 | FRA | REIMS CHAMPAGNE NATATION | 05:10.47 | +0.65 | 875 pts | |||
11. | LASNE Charlotte | 2000 | FRA | OPTIMAX TRAINING NATATION 78 | 05:17.80 | +0.73 | 826 pts | |||
--- | PARODI Laure | 1999 | FRA | LE CHESNAY NATATION | DNS dec |
--- | ||||
400 Freestyle Women - Prelims Minimes : 14-15 ans (Friday 27 November 2015 - 20h00) | ||||||||||
1. | MASSON Chloe | 2001 | FRA | SN VERSAILLES | 04:36.33 | +0.79 | 1123 pts | |||
2. | SIMON Romane | 2001 | FRA | SN VERSAILLES | 04:43.20 | +0.73 | 1071 pts | |||
3. | DHENNIN Clara | 2001 | FRA | SN VERSAILLES | 04:44.52 | +0.85 | 1061 pts | |||
4. | BARBOSA Manoella | 2002 | FRA | CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE | 04:46.80 | +0.79 | 1044 pts | |||
5. | SIGNORET Amelie | 2002 | FRA | SN VERSAILLES | 04:49.60 | +0.80 | 1023 pts | |||
6. | LHOMME Angèle | 2001 | FRA | SN VERSAILLES | 04:54.24 | +0.72 | 989 pts | |||
7. | PROUVOST Mathilde | 2002 | FRA | CN POISSY | 04:54.38 | +0.84 | 988 pts | |||
8. | BEBOULENE Camille | 2002 | FRA | AS PORCHEVILLE | 04:55.15 | +0.74 | 983 pts | |||
9. | LE BERRIGAUD Marine | 2002 | FRA | AC BOULOGNE-BILLANCOURT | 04:55.48 | +0.82 | 980 pts | |||
10. | BATAL Coline | 2002 | FRA | OPTIMAX TRAINING NATATION 78 | 05:00.14 | +0.76 | 947 pts | |||
11. | MOURET Lucile | 2002 | FRA | CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE | 05:04.34 | +0.79 | 918 pts | |||
12. | EVAIN LAINE Amélys | 2002 | FRA | AQUA VALLÉE-DE-CHEVREUSE | 05:06.97 | +0.76 | 899 pts | |||
13. | CORBEELS Capucine | 2002 | FRA | AC BOULOGNE-BILLANCOURT | 05:10.50 | +0.77 | 875 pts | |||
14. | COGNAC Eleonore | 2002 | FRA | LE CHESNAY NATATION | 05:10.79 | +0.76 | 873 pts | |||
15. | SCOUBART Lea | 2002 | FRA | AQUA VALLÉE-DE-CHEVREUSE | 05:12.68 | +0.80 | 861 pts | |||
16. | FAVENE Eva-Luna | 2002 | FRA | AQUA VALLÉE-DE-CHEVREUSE | 05:15.54 | +0.81 | 841 pts | |||
17. | GERVAIS Cassandre | 2001 | FRA | USM VIROFLAY | 05:22.30 | +0.79 | 797 pts | |||
18. | DEWYNTER Manon | 2001 | FRA | AQUA VALLÉE-DE-CHEVREUSE | 05:23.30 | +0.78 | 790 pts | |||
19. | DUTRIEUX Maud | 2002 | FRA | USM VIROFLAY | 05:27.43 | +0.68 | 764 pts | |||
20. | DOUARRE Annelyse | 2002 | FRA | LE CHESNAY NATATION | 05:34.58 | +0.77 | 719 pts | |||
21. | SONNEVILLE Prune | 2001 | FRA | AS PORCHEVILLE | 05:35.46 | +0.78 | 714 pts | |||
22. | CARFANTAN Clemence | 2001 | FRA | A.O. TRAPPES NATATION | 05:39.65 | +0.75 | 688 pts | |||
23. | GAUFILLIER Charlotte | 2002 | FRA | OPTIMAX TRAINING NATATION 78 | 05:40.61 | +0.86 | 683 pts | |||
24. | BOURGUET Andréa | 2002 | FRA | AQUA VALLÉE-DE-CHEVREUSE | 05:57.55 | +0.82 | 585 pts | |||
25. | GUIMBRETIERE Emma | 2002 | FRA | AQUA VALLÉE-DE-CHEVREUSE | 06:11.28 | +0.92 | 511 pts | |||
--- | BERRY Mathilde | 2001 | FRA | AQUA VALLÉE-DE-CHEVREUSE | DNS dec |
--- | ||||
--- | LECAYON Valentine | 2001 | FRA | AQUA VALLÉE-DE-CHEVREUSE | DNS dec |
--- | ||||
--- | MORAND Julie | 2001 | FRA | AQUA VALLÉE-DE-CHEVREUSE | DNS dec |
--- | ||||
400 Freestyle Women - Prelims Benjamines : 12-13 ans (Friday 27 November 2015 - 19h30) | ||||||||||
1. | HUMBERT Juliette | 2003 | FRA | SN VERSAILLES | 05:06.83 | +0.75 | 900 pts | |||
2. | PAGO Elodie | 2003 | FRA | SN VERSAILLES | 05:12.14 | +0.76 | 864 pts | |||
3. | GRAIL Agate | 2003 | FRA | USM VIROFLAY | 05:14.11 | +0.78 | 851 pts | |||
4. | DECHERT Marine | 2003 | FRA | USM VIROFLAY | 05:19.25 | +0.68 | 817 pts | |||
5. | MIGUET Chloe | 2004 | FRA | SN VERSAILLES | 05:42.73 | +0.75 | 670 pts | |||
6. | QUANTIN Eva | 2004 | FRA | AQUA VALLÉE-DE-CHEVREUSE | 05:51.77 | +0.68 | 617 pts | |||
7. | LOUVET-MONSANGLANT Eve | 2003 | FRA | AQUA VALLÉE-DE-CHEVREUSE | 06:09.87 | +0.79 | 518 pts | |||
8. | AKHAROUID Leyla | 2004 | FRA | A.O. TRAPPES NATATION | 06:18.24 | +0.75 | 475 pts | |||
9. | CADOT Margaux | 2004 | FRA | SN VERSAILLES | 06:27.96 | +0.82 | 428 pts | |||
10. | NAJARI Selma | 2004 | FRA | A.O. TRAPPES NATATION | 06:32.21 | +0.86 | 408 pts | |||
11. | BOISARD Emilie | 2004 | FRA | A.O. TRAPPES NATATION | 07:05.72 | +0.90 | 267 pts | |||
12. | DE FREITAS Victoria | 2004 | FRA | A.O. TRAPPES NATATION | 07:09.09 | +0.79 | 255 pts |