50 Backstroke Men - Final A (Friday 18 December 2015 - 19h27) | ||||||||||
1. | SUDARTAWA I Gede Siman | 1994 | INA | INDONÉSIE | 00:25.63 | 1372 pts | ||||
2. | POTHAIN Jordan | 1994 | FRA | GRENOBLE ALP'38 | 00:26.06 | 1343 pts | ||||
3. | GARASYMOVYTCH Oleg | 1997 | FRA | CN AVIGNON | 00:26.88 | 1288 pts | ||||
4. | MATHIEU Geoffroy | 1997 | FRA | STADE CLERMONT NATATION | 00:27.40 | 1254 pts | ||||
5. | ROCH Nans | 1996 | FRA | CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE | 00:27.43 | 1252 pts | ||||
6. | KOINDREDI Goroco | 1999 | FRA | CANET 66 NATATION | 00:27.48 | 1249 pts | ||||
7. | BURBAN Corentin | 1998 | FRA | PAYS DE GEX NATATION | 00:27.69 | 1236 pts | ||||
8. | DULONDEL Louis | 1998 | FRA | C VIKINGS DE ROUEN | 00:27.74 | 1232 pts | ||||
CAF - NORMANDIE / ROUEN | ||||||||||
9. | BREFUEL Simon | 1997 | FRA | CANET 66 NATATION | 00:27.76 | 1231 pts | ||||
10. | RENARD Geoffrey | 1997 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:28.34 | 1194 pts | ||||
50 Backstroke Men - Final B (Friday 18 December 2015 - 19h23) | ||||||||||
1. | BRUN Christophe | 1998 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:27.86 | 1225 pts | ||||
2. | HERLEM Antoine | 1999 | FRA | CN ANTIBES | 00:28.01 | 1215 pts | ||||
CE - PROVENCE-ALPES-CÔTE-D'AZUR / ANTIBES | ||||||||||
3. | LAMORISSE Jean | 2000 | FRA | DENAIN NAT. PORTE DU HAINAUT | 00:28.16 | 1206 pts | ||||
4. | CHATELAIN Yannick | 1994 | FRA | NAUTIC CLUB NÎMES | 00:28.24 | 1200 pts | ||||
5. | MILLET Arthur | 2000 | FRA | CANET 66 NATATION | 00:28.35 | 1193 pts | ||||
6. | DUPONT Teiki | 1996 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:28.36 | 1193 pts | ||||
7. | CHATTI Souhaiel | 2000 | FRA | STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE | 00:28.37 | 1192 pts | ||||
8. | VLAOVIC Milan | 2000 | FRA | MONTPELLIER PAILLADE NATATION | 00:28.64 | 1175 pts | ||||
9. | CHOUMILOFF Sacha | 1999 | FRA | CANET 66 NATATION | 00:29.65 | 1112 pts | ||||
--- | DELECLUSE Theo | 1997 | FRA | CANET 66 NATATION | DSQ |
--- | ||||
50 Backstroke Men - Final C Jeunes : 14-17 ans (Friday 18 December 2015 - 19h19) | ||||||||||
1. | BALDELLI Anthony | 1999 | FRA | PROVENCE | 00:28.47 | 1186 pts | ||||
2. | LECHEVALIER Thomas | 2000 | FRA | GRENOBLE NATATION | 00:28.65 | 1175 pts | ||||
3. | FRIZZAS Ewan | 2001 | FRA | PROVENCE | 00:28.66 | 1174 pts | ||||
4. | BATTALIER Samuel | 2000 | FRA | PROVENCE | 00:29.33 | 1132 pts | ||||
5. | ADAM Quentin | 2001 | FRA | MONTPELLIER METROPOLE NATATION | 00:29.42 | 1127 pts | ||||
6. | CAVAILLE Alexandre | 2000 | FRA | CN CÉVENNES ALÈS | 00:29.86 | 1100 pts | ||||
7. | BEAUGRAND Paul | 2000 | FRA | CN ANTIBES | 00:31.37 | 1010 pts | ||||
CE - PROVENCE-ALPES-CÔTE-D'AZUR / ANTIBES | ||||||||||
8. | LIVET Thibault | 2001 | SUI | REGION SUISSE ROMANDE | 00:33.02 | 916 pts | ||||
9. | ANTONIN Felix | 2001 | SUI | REGION SUISSE ROMANDE | 00:35.51 | 783 pts | ||||
50 Backstroke Men - Prelims (Friday 18 December 2015 - 17h13) | ||||||||||
1. | SUDARTAWA I Gede Siman | 1994 | INA | INDONÉSIE | 00:25.80 | 1361 pts | QFA | |||
2. | POTHAIN Jordan | 1994 | FRA | GRENOBLE ALP'38 | 00:26.32 | 1326 pts | QFA | |||
3. | GARASYMOVYTCH Oleg | 1997 | FRA | CN AVIGNON | 00:26.79 | 1294 pts | QFA | |||
4. | MATHIEU Geoffroy | 1997 | FRA | STADE CLERMONT NATATION | 00:27.30 | 1261 pts | QFA | |||
5. | ROCH Nans | 1996 | FRA | CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE | 00:27.48 | 1249 pts | QFA | |||
6. | BURBAN Corentin | 1998 | FRA | PAYS DE GEX NATATION | 00:27.59 | 1242 pts | QFA | |||
7. | KOINDREDI Goroco | 1999 | FRA | CANET 66 NATATION | 00:27.71 | 1234 pts | QFA | |||
8. | DULONDEL Louis | 1998 | FRA | C VIKINGS DE ROUEN | 00:27.79 | 1229 pts | QFA | |||
CAF - NORMANDIE / ROUEN | ||||||||||
9. | RENARD Geoffrey | 1997 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:27.85 | 1225 pts | QFA | |||
10. | BREFUEL Simon | 1997 | FRA | CANET 66 NATATION | 00:27.86 | 1225 pts | QFA | |||
11. | DELECLUSE Theo | 1997 | FRA | CANET 66 NATATION | 00:27.91 | 1222 pts | QFB | |||
12. | DUPONT Teiki | 1996 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:27.93 | 1220 pts | QFB | |||
13. | BRUN Christophe | 1998 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:27.97 | 1218 pts | QFB | |||
14. | LAMORISSE Jean | 2000 | FRA | DENAIN NAT. PORTE DU HAINAUT | 00:28.06 | 1212 pts | QFB | |||
15. | HERLEM Antoine | 1999 | FRA | CN ANTIBES | 00:28.17 | 1205 pts | QFB | |||
CE - PROVENCE-ALPES-CÔTE-D'AZUR / ANTIBES | ||||||||||
16. | CHATTI Souhaiel | 2000 | FRA | STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE | 00:28.20 | 1203 pts | QFB | |||
17. | MILLET Arthur | 2000 | FRA | CANET 66 NATATION | 00:28.29 | 1197 pts | QFB | |||
18. | VLAOVIC Milan | 2000 | FRA | MONTPELLIER PAILLADE NATATION | 00:28.34 | 1194 pts | QFB | |||
19. | CHATELAIN Yannick | 1994 | FRA | NAUTIC CLUB NÎMES | 00:28.43 | 1188 pts | QFB | |||
20. | CHOUMILOFF Sacha | 1999 | FRA | CANET 66 NATATION | 00:28.69 | 1172 pts | QFB | |||
21. | FRIZZAS Ewan | 2001 | FRA | PROVENCE | 00:28.70 | 1171 pts | QFC | |||
22. | LECHEVALIER Thomas | 2000 | FRA | GRENOBLE NATATION | 00:28.74 | 1169 pts | QFC | |||
23. | BALDELLI Anthony | 1999 | FRA | PROVENCE | 00:28.84 | 1163 pts | QFC | |||
24. | ADAM Quentin | 2001 | FRA | MONTPELLIER METROPOLE NATATION | 00:29.20 | 1140 pts | QFC | |||
25. | BATTALIER Samuel | 2000 | FRA | PROVENCE | 00:29.38 | 1129 pts | QFC | |||
26. | CAVAILLE Alexandre | 2000 | FRA | CN CÉVENNES ALÈS | 00:30.09 | 1086 pts | QFC | |||
27. | TRINKLER Patrick | 1995 | SUI | REGION SUISSE ROMANDE | 00:30.54 | 1059 pts | ||||
28. | LIVET Aymerick | 1998 | SUI | REGION SUISSE ROMANDE | 00:31.36 | 1010 pts | ||||
29. | BEAUGRAND Paul | 2000 | FRA | CN ANTIBES | 00:31.41 | 1007 pts | QFC | |||
CE - PROVENCE-ALPES-CÔTE-D'AZUR / ANTIBES | ||||||||||
30. | LIVET Thibault | 2001 | SUI | REGION SUISSE ROMANDE | 00:32.96 | 919 pts | QFC | |||
31. | ANTONIN Felix | 2001 | SUI | REGION SUISSE ROMANDE | 00:35.20 | 799 pts | QFC | |||
--- | LAVENTURE Jordan | 2000 | FRA | LONGVILLIERS CLUB | DNS dec |
--- | ||||
CAF - GUADELOUPE / LES ABYMES | ||||||||||
--- | BEROL Julien | 2001 | FRA | LONGVILLIERS CLUB | DNS dec |
--- | ||||
--- | DAGON Mael | 1994 | SUI | REGION SUISSE ROMANDE | DNS dec |
--- |