50 Backstroke Men - Final A (Sunday 22 May 2016 - 15h08) | ||||||||||
1. | BOUTIN Gurvan | 1997 | FRA | CN BREST | 00:29.10 | 1146 pts | ||||
2. | OLLIVIER Sergueï | 1999 | FRA | CN BREST | 00:29.26 | 1136 pts | ||||
3. | HORTE Emilien | 2000 | FRA | EN PONTIVY | 00:29.99 | 1092 pts | ||||
4. | MOUSTER Antoine | 1999 | FRA | DAUPHINS ELORN LANDERNEAU | 00:30.11 | 1085 pts | ||||
5. | LEHMANN Cyril | 1998 | FRA | CN MORLAIX | 00:30.39 | 1068 pts | ||||
6. | LE GALL Antoine | 1999 | FRA | CN GUINGAMP | 00:32.68 | 935 pts | ||||
50 Backstroke Men - Final B (Sunday 22 May 2016 - 15h06) | ||||||||||
1. | VANTAL Alexis | 2001 | FRA | CN BREST | 00:31.39 | 1009 pts | ||||
2. | ARS Antoine | 1999 | FRA | NC QUESTEMBERT | 00:32.35 | 953 pts | ||||
3. | CHEROT Florent | 1997 | FRA | PLOEMEUR NATATION | 00:32.56 | 942 pts | ||||
4. | ROUAULT Benoit | 1999 | FRA | CN LAMBALLE | 00:32.88 | 924 pts | ||||
5. | DESPREZ François | 1999 | FRA | NC QUESTEMBERT | 00:32.97 | 919 pts | ||||
6. | CUVIER Nathan | 1999 | FRA | CN BREST | 00:34.50 | 835 pts | ||||
50 Backstroke Men - Final C Minimes : 14-15 ans (Sunday 22 May 2016 - 15h04) | ||||||||||
1. | KERRENEUR Theo | 2002 | FRA | CN LAMBALLE | 00:33.32 | 899 pts | ||||
2. | JEGARD Léo | 2001 | FRA | CNP LOUDÉAC | 00:34.43 | 839 pts | ||||
3. | SOYER Pierre | 2001 | FRA | CN MORLAIX | 00:35.77 | 770 pts | ||||
4. | BOURDEL Lucas | 2001 | FRA | CN LAMBALLE | 00:35.96 | 760 pts | ||||
5. | LE DONGE Raphaël | 2001 | FRA | LES NAGEURS BIGOUDENS | 00:36.33 | 741 pts | ||||
6. | MALDIDIER Valentin | 2002 | FRA | LANNION NATATION | 00:36.36 | 740 pts | ||||
50 Backstroke Men - Prelims (Sunday 22 May 2016 - 09h16) | ||||||||||
1. | OLLIVIER Sergueï | 1999 | FRA | CN BREST | 00:30.04 | 1089 pts | QFA | |||
2. | MOUSTER Antoine | 1999 | FRA | DAUPHINS ELORN LANDERNEAU | 00:30.10 | 1085 pts | QFA | |||
3. | HORTE Emilien | 2000 | FRA | EN PONTIVY | 00:30.33 | 1071 pts | QFA | |||
4. | BOUTIN Gurvan | 1997 | FRA | CN BREST | 00:30.46 | 1063 pts | QFA | |||
5. | LEHMANN Cyril | 1998 | FRA | CN MORLAIX | 00:31.07 | 1027 pts | QFA | |||
6. | LE GALL Antoine | 1999 | FRA | CN GUINGAMP | 00:31.75 | 988 pts | QFA | |||
7. | VANTAL Alexis | 2001 | FRA | CN BREST | 00:31.77 | 987 pts | QFB | |||
8. | CHEROT Florent | 1997 | FRA | PLOEMEUR NATATION | 00:32.34 | 954 pts | QFB | |||
9. | ROUAULT Benoit | 1999 | FRA | CN LAMBALLE | 00:32.61 | 939 pts | QFB | |||
10. | ARS Antoine | 1999 | FRA | NC QUESTEMBERT | 00:33.35 | 898 pts | QFB | |||
11. | DESPREZ François | 1999 | FRA | NC QUESTEMBERT | 00:33.36 | 897 pts | QFB | |||
12. | GRISOT Yan | 1998 | FRA | CN BREST | 00:33.47 | 891 pts | QFB | |||
13. | CUVIER Nathan | 1999 | FRA | CN BREST | 00:34.42 | 840 pts | ||||
14. | MENANT Mael | 1999 | FRA | CN CONCARNEAU | 00:35.11 | 803 pts | ||||
15. | KERRENEUR Theo | 2002 | FRA | CN LAMBALLE | 00:35.21 | 798 pts | QFC | |||
15. | JEGARD Léo | 2001 | FRA | CNP LOUDÉAC | 00:35.21 | 798 pts | QFC | |||
17. | SOYER Pierre | 2001 | FRA | CN MORLAIX | 00:35.77 | 770 pts | QFC | |||
18. | MALDIDIER Valentin | 2002 | FRA | LANNION NATATION | 00:36.06 | 755 pts | QFC | |||
19. | LE DONGE Raphaël | 2001 | FRA | LES NAGEURS BIGOUDENS | 00:36.18 | 749 pts | QFC | |||
20. | BOURDEL Lucas | 2001 | FRA | CN LAMBALLE | 00:36.28 | 744 pts | QFC | |||
21. | GUERIN Romain | 2001 | FRA | CERCLE DES NAGEURS ST-BRIEUC | 00:36.45 | 735 pts | ||||
22. | PERIGAL Arthur | 2002 | FRA | CERCLE DES NAGEURS ST-BRIEUC | 00:36.52 | 732 pts | ||||
--- | LORANT Adrien | 1997 | FRA | UNION QUIMPER NATATION | DNS dec |
--- |