50 Backstroke Men - Final A Minimes : 14-15 ans (Friday 4 Mars 2016 - 17h16) | ||||||||||
9. | RASTOUIL Hugo | 2001 | FRA | PAYS DE LA LOIRE | 00:30.17 | 1081 pts | ||||
10. | CANAGUIER Louis | 2001 | FRA | PAYS DE LA LOIRE | 00:30.77 | 1045 pts | ||||
11. | NEDELEC Colin | 2002 | FRA | PAYS DE LA LOIRE | 00:30.86 | 1040 pts | ||||
12. | GUERIN Thomas | 2001 | FRA | PAYS DE LA LOIRE | 00:31.00 | 1031 pts | ||||
13. | DUJARRIC Achille | 2001 | FRA | A.C AGGLOMERATION PERIGUEUX | 00:31.11 | 1025 pts | ||||
14. | PAULEAU Kelvin | 2001 | FRA | CN AUCH | 00:31.54 | 1000 pts | ||||
15. | LIONZO Matteo | 2001 | FRA | ALBI SPORTS AQUATIQUES | 00:31.91 | 978 pts | ||||
16. | RENNARD Sacha | 2001 | FRA | CN VILLEFRANCHE-DE-ROUERGUE | 00:32.14 | 965 pts | ||||
50 Backstroke Men - Final A (Friday 4 Mars 2016 - 17h20) | ||||||||||
1. | PIJULET Paul | 1994 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:27.09 | 1275 pts | ||||
2. | LAHRICHI Driss | 1997 | MAR | ASPTT TOULOUSE | 00:27.59 | 1242 pts | ||||
3. | MUGICA BIKUNA Ion | 1994 | ESP | FEDERACIÓN GIPUZKOANA DE NATACIÓN | 00:27.63 | 1240 pts | ||||
4. | DUPONT Teiki | 1996 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:28.20 | 1203 pts | ||||
5. | TURGAL Valentin | 1997 | FRA | E.P SEMEAC TARBES NAT | 00:28.26 | 1199 pts | ||||
6. | RIGAUX Nicolas | 1998 | FRA | ASPTT TOULOUSE | 00:28.45 | 1187 pts | ||||
7. | DEBEUCKELAERE Alain | 1994 | FRA | ASPTT TOULOUSE | 00:28.55 | 1181 pts | ||||
8. | BRUN Christophe | 1998 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:29.41 | 1127 pts | ||||
50 Backstroke Men - Final B (Friday 4 Mars 2016 - 17h13) | ||||||||||
1. | LE MONNIER Aloys | 1993 | FRA | AS LA TESTE | 00:29.08 | 1148 pts | ||||
2. | RENARD Geoffrey | 1997 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:29.14 | 1144 pts | ||||
2. | CASTAING Mathieu | 1998 | FRA | TOULOUSE ATHLETIC CLUB | 00:29.14 | 1144 pts | ||||
4. | SENTENAC Charlie | 1999 | FRA | GIRONDINS BORDEAUX | 00:29.40 | 1128 pts | ||||
5. | DELPECH Maxime | 1997 | FRA | ASPTT TOULOUSE | 00:29.81 | 1103 pts | ||||
6. | SABATHE Quentin | 1998 | FRA | ASPTT TOULOUSE | 00:29.86 | 1100 pts | ||||
7. | TARRAT Samuel | 2000 | FRA | BIARRITZ OLYMPIQUE | 00:29.95 | 1094 pts | ||||
8. | MICHEL Clément | 1999 | FRA | PAYS DE LA LOIRE | 00:30.98 | 1033 pts | ||||
50 Backstroke Men - Final C (Friday 4 Mars 2016 - 17h10) | ||||||||||
1. | THORIN Remy | 1999 | FRA | PAYS DE LA LOIRE | 00:28.82 | 1164 pts | ||||
2. | LASSERRE Aymeric | 1997 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:29.59 | 1116 pts | ||||
3. | ESNAL GANZARAIN Mikel | 1992 | ESP | FEDERACIÓN GIPUZKOANA DE NATACIÓN | 00:30.09 | 1086 pts | ||||
4. | SERBOUH Elias | 2000 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:30.22 | 1078 pts | ||||
5. | BLONDET Lhoreigh | 1994 | FRA | TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO | 00:30.44 | 1065 pts | ||||
6. | GARCIA Nicolas | 2000 | FRA | AQUA GRIMPE MILLAU GRANDS CAUSSES | 00:30.54 | 1059 pts | ||||
7. | JOLLY Guilhem | 1999 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:30.79 | 1044 pts | ||||
8. | PALMIE Charles | 1998 | FRA | MONTAUBAN NATATION | 00:31.05 | 1028 pts | ||||
50 Backstroke Men - Prelims (Friday 4 Mars 2016 - 10h49) | ||||||||||
1. | PIJULET Paul | 1994 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:27.66 | 1238 pts | QFA | |||
2. | MUGICA BIKUNA Ion | 1994 | ESP | FEDERACIÓN GIPUZKOANA DE NATACIÓN | 00:27.99 | 1216 pts | QFA | |||
3. | LAHRICHI Driss | 1997 | MAR | ASPTT TOULOUSE | 00:28.00 | 1216 pts | QFA | |||
4. | RIGAUX Nicolas | 1998 | FRA | ASPTT TOULOUSE | 00:28.18 | 1204 pts | QFA | |||
5. | TURGAL Valentin | 1997 | FRA | E.P SEMEAC TARBES NAT | 00:28.22 | 1202 pts | QFA | |||
6. | DEBEUCKELAERE Alain | 1994 | FRA | ASPTT TOULOUSE | 00:28.42 | 1189 pts | QFA | |||
7. | DUPONT Teiki | 1996 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:28.89 | 1159 pts | QFA | |||
8. | BRUN Christophe | 1998 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:28.98 | 1154 pts | QFA | |||
9. | LE MONNIER Aloys | 1993 | FRA | AS LA TESTE | 00:29.00 | 1153 pts | QFB | |||
10. | DELPECH Maxime | 1997 | FRA | ASPTT TOULOUSE | 00:29.30 | 1134 pts | QFB | |||
11. | RENARD Geoffrey | 1997 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:29.32 | 1133 pts | QFB | |||
12. | SENTENAC Charlie | 1999 | FRA | GIRONDINS BORDEAUX | 00:29.36 | 1130 pts | QFB | |||
13. | CASTAING Mathieu | 1998 | FRA | TOULOUSE ATHLETIC CLUB | 00:29.48 | 1123 pts | QFB | |||
14. | SABATHE Quentin | 1998 | FRA | ASPTT TOULOUSE | 00:29.62 | 1114 pts | QFB | |||
15. | TARRAT Samuel | 2000 | FRA | BIARRITZ OLYMPIQUE | 00:29.83 | 1101 pts | QFB | |||
16. | MICHEL Clément | 1999 | FRA | PAYS DE LA LOIRE | 00:30.01 | 1091 pts | QFB | |||
17. | LASSERRE Aymeric | 1997 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:30.04 | 1089 pts | QFC | |||
18. | BLONDET Lhoreigh | 1994 | FRA | TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO | 00:30.23 | 1077 pts | QFC | |||
19. | SERBOUH Elias | 2000 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:30.27 | 1075 pts | QFC | |||
20. | THORIN Remy | 1999 | FRA | PAYS DE LA LOIRE | 00:30.31 | 1072 pts | QFC | |||
21. | ESNAL GANZARAIN Mikel | 1992 | ESP | FEDERACIÓN GIPUZKOANA DE NATACIÓN | 00:30.35 | 1070 pts | QFC | |||
22. | GARCIA Nicolas | 2000 | FRA | AQUA GRIMPE MILLAU GRANDS CAUSSES | 00:30.73 | 1047 pts | QFC | |||
23. | PALMIE Charles | 1998 | FRA | MONTAUBAN NATATION | 00:30.74 | 1047 pts | QFC | |||
24. | JOLLY Guilhem | 1999 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:30.82 | 1042 pts | QFC | |||
25. | RASTOUIL Hugo | 2001 | FRA | PAYS DE LA LOIRE | 00:30.88 | 1038 pts | QFA | |||
26. | KEBAILI-GARCIA Hugo | 1998 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:31.06 | 1028 pts | ||||
27. | RABANAL Jordi | 1999 | FRA | MONTAUBAN NATATION | 00:31.07 | 1027 pts | ||||
28. | CAZAUX Mathieu | 2000 | FRA | E.P SEMEAC TARBES NAT | 00:31.10 | 1026 pts | ||||
29. | JANY David | 1998 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:31.18 | 1021 pts | ||||
30. | ALLAOUA Kaci | 1996 | ALG | TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO | 00:31.27 | 1016 pts | ||||
31. | NEDELEC Colin | 2002 | FRA | PAYS DE LA LOIRE | 00:31.29 | 1014 pts | QFA | |||
32. | SOLÉ Guillaume | 1999 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:31.31 | 1013 pts | ||||
33. | MARIS Titouan | 2000 | FRA | US COLOMIERS NATATION | 00:31.33 | 1012 pts | ||||
34. | DUJARRIC Achille | 2001 | FRA | A.C AGGLOMERATION PERIGUEUX | 00:31.40 | 1008 pts | QFA | |||
35. | BELGHOMARI Abdelmalek | 2000 | FRA | TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO | 00:31.52 | 1001 pts | ||||
36. | CANAGUIER Louis | 2001 | FRA | PAYS DE LA LOIRE | 00:31.63 | 995 pts | QFA | |||
37. | ROCHARD Ewan | 2000 | FRA | AVENIR MURET NATATION | 00:31.72 | 989 pts | ||||
38. | ANDONOFF Thomas | 2000 | FRA | TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO | 00:31.78 | 986 pts | ||||
39. | GUERIN Thomas | 2001 | FRA | PAYS DE LA LOIRE | 00:31.79 | 985 pts | QFA | |||
40. | MALLET Paul | 1999 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:31.86 | 981 pts | ||||
41. | MAILHOL Yohan | 2001 | FRA | SAVERDUN PYRÉNÉES NATATION | 00:31.90 | 979 pts | QFA | |||
42. | COM Vincent | 2000 | FRA | PAYS DE LA LOIRE | 00:31.96 | 976 pts | ||||
43. | MANSOUF Ilyas | 2000 | ITA | CAHORS NATATION | 00:31.99 | 974 pts | ||||
44. | PAULEAU Kelvin | 2001 | FRA | CN AUCH | 00:32.09 | 968 pts | QFA | |||
45. | MARTINS Damien | 1995 | FRA | TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO | 00:32.17 | 964 pts | ||||
46. | RENNARD Sacha | 2001 | FRA | CN VILLEFRANCHE-DE-ROUERGUE | 00:32.18 | 963 pts | QFA | |||
47. | AGON Jessy | 2000 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:32.46 | 947 pts | ||||
48. | LIONZO Matteo | 2001 | FRA | ALBI SPORTS AQUATIQUES | 00:32.49 | 945 pts | ||||
49. | DESPEYROUX Raphaël | 2002 | FRA | ALBI NATATION | 00:32.63 | 938 pts | ||||
50. | BAALI Ilias | 2001 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:32.64 | 937 pts | ||||
51. | MELER Bastien | 2002 | FRA | MONTAUBAN NATATION | 00:32.67 | 935 pts | ||||
52. | RAYNAL Mathis | 2002 | FRA | DAUPHINS SECTION PALOISE | 00:32.68 | 935 pts | ||||
53. | RENAULT FABARON Pablo | 2000 | FRA | ASPTT TOULOUSE | 00:32.84 | 926 pts | ||||
54. | SALVIAC Thomas | 2001 | FRA | DAUPHINS SECTION PALOISE | 00:33.05 | 914 pts | ||||
55. | RASOLONJATOVO Fo-Mira | 1999 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:33.13 | 910 pts | ||||
56. | FOUQUET Damien | 2001 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:33.17 | 908 pts | ||||
57. | ESCANDE Pierre-Thomas | 2000 | FRA | CN CARCASSONNE | 00:33.28 | 901 pts | ||||
58. | WADOUX Ilian | 2001 | FRA | GIRONDINS BORDEAUX | 00:33.39 | 895 pts | ||||
59. | CONTARINO Francesco | 2002 | FRA | BORDEAUX ÉTUDIANTS CLUB | 00:33.44 | 893 pts | ||||
60. | BORISENKO Sergey | 2002 | FFN | CN CUGNAUX | 00:33.51 | 889 pts | ||||
61. | DESCOUS Quentin | 2002 | FRA | CN PORTET-SUR-GARONNE | 00:33.77 | 875 pts | ||||
62. | HEMRI Ali | 2001 | MAR | TARBES NAUTIC CLUB | 00:33.81 | 872 pts | ||||
63. | TABOUCHE Ismael | 2001 | FRA | SPORTING CLUB GRAULHET | 00:33.86 | 870 pts | ||||
64. | MARCHAND Léon | 2002 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:33.90 | 868 pts | ||||
65. | CARAYON Philippe | 2002 | FRA | CN BALMA | 00:34.03 | 861 pts | ||||
66. | CABANEL Pablo | 2002 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:34.22 | 850 pts | ||||
67. | BOUSSEAU Marco | 2000 | FRA | CN BALMA | 00:34.39 | 841 pts | ||||
68. | HERVET Dorian | 2002 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:34.44 | 839 pts | ||||
69. | BENNANI-RUNGS Tom | 2001 | FRA | CN CUGNAUX | 00:34.68 | 826 pts | ||||
70. | LEON Nicolas | 2001 | FRA | E.P SEMEAC TARBES NAT | 00:34.79 | 820 pts | ||||
71. | HEMRI Youssef | 2001 | MAR | TARBES NAUTIC CLUB | 00:35.02 | 808 pts | ||||
72. | BOUZID Mehdi | 2002 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:35.03 | 808 pts | ||||
73. | ROUILLARD Ugo | 2002 | FRA | AVENIR MURET NATATION | 00:35.19 | 799 pts | ||||
74. | MAITROT Yanis | 2001 | FRA | CN PORTET-SUR-GARONNE | 00:35.23 | 797 pts | ||||
75. | RIBES Paul | 2002 | FRA | GIRONDINS BORDEAUX | 00:35.47 | 785 pts | ||||
76. | SALEMBIEN Raphael | 2001 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:35.52 | 782 pts | ||||
77. | ROUDE Théau | 1999 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:36.29 | 743 pts |