50 Freestyle Men - Prelims C11 : 75 - 79 ans (Saturday 30 April 2016 - 09h54) | ||||||||||
1. | SAND Arsène | 1939 | FRA | CASTRES SPORTS NAUTIQUES | 00:56.60 | 288 pts | ||||
50 Freestyle Men - Prelims C10 : 70 - 74 ans (Saturday 30 April 2016 - 09h54) | ||||||||||
1. | GROSMAIRE Yves | 1946 | FRA | CERCLE AQUATIQUE PISCENOIS | 00:36.62 | 906 pts | ||||
2. | CHASTANG Remy | 1945 | FRA | CN ORANGE | 00:40.11 | 743 pts | ||||
3. | BLANCHI Jean-Michel | 1946 | FRA | NICE LA SEMEUSE | 00:41.56 | 680 pts | ||||
4. | DALLIER Michel | 1944 | FRA | NAUTIC CLUB NÎMES | 00:51.37 | 328 pts | ||||
50 Freestyle Men - Prelims C9 : 65 - 69 ans (Saturday 30 April 2016 - 09h54) | ||||||||||
1. | BESSON Jean-Michel | 1951 | FRA | SAINT-RAPHAEL NATATION | 00:34.74 | 895 pts | ||||
50 Freestyle Men - Prelims C8 : 60 - 64 ans (Saturday 30 April 2016 - 09h54) | ||||||||||
1. | ECUYER René | 1956 | FRA | CNS VALLAURIS | 00:27.48 | 1222 pts | RFC8 | |||
2. | VAUJANY Patrick | 1955 | FRA | MONTPELLIER METROPOLE NATATION | 00:29.43 | 1102 pts | ||||
3. | SHORT David | 1956 | GBR | CAN VERNOUX-EN-VIVARAIS | 00:31.91 | 958 pts | ||||
4. | SCHMIT Bertrand | 1954 | FRA | NAUTIC CLUB NÎMES | 00:42.01 | 475 pts | ||||
50 Freestyle Men - Prelims C7 : 55 - 59 ans (Saturday 30 April 2016 - 09h54) | ||||||||||
1. | FOURQUIN Francis | 1961 | FRA | NAUTIC CLUB NÎMES | 00:29.23 | 1042 pts | ||||
2. | REDON Hervé | 1961 | FRA | CNS VALLAURIS | 00:30.49 | 967 pts | ||||
3. | GRANIER Thierry | 1958 | FRA | CN MARSEILLE | 00:34.06 | 769 pts | ||||
4. | PETIT Jean-Yves | 1961 | FRA | ENFANTS DU RHÔNE VALENCE | 00:37.25 | 611 pts | ||||
5. | FOURNET Hubert | 1957 | FRA | CN ORANGE | 00:37.58 | 596 pts | ||||
6. | BILLOUX Dominique | 1957 | FRA | CASTRES SPORTS NAUTIQUES | 00:37.84 | 584 pts | ||||
7. | DI STEFANO Claude | 1961 | FRA | NAUTIC CLUB NÎMES | 00:38.94 | 534 pts | ||||
--- | CHANOINE Thierry | 1958 | FRA | CN MARSEILLE | DSQ |
--- | ||||
50 Freestyle Men - Prelims C6 : 50 - 54 ans (Saturday 30 April 2016 - 09h54) | ||||||||||
1. | GUILLERM Jean-Marc | 1964 | FRA | AS CACHALOTS SIX-FOURS | 00:30.27 | 921 pts | ||||
2. | SOMMERARD Laurent | 1965 | FRA | CN LE PUY-STE-REPARADE | 00:30.44 | 911 pts | ||||
3. | JOUSSEN Patrick | 1965 | FRA | ASPTT MONTPELLIER | 00:30.46 | 910 pts | ||||
4. | ESTACHY Eric | 1963 | FRA | DAUPHINS MATHEYSINS | 00:32.78 | 778 pts | ||||
5. | ASSEGNINOU Bernard | 1965 | FRA | NAUTIC CLUB NÎMES | 00:32.83 | 776 pts | ||||
6. | ROUVEYROL Jean-Philippe | 1966 | FRA | CN TRICASTIN | 00:33.21 | 755 pts | ||||
7. | DOUX Thierry | 1962 | FRA | CN ORANGE | 00:33.22 | 755 pts | ||||
8. | NICOLAS Eric | 1962 | FRA | CN LE PUY-STE-REPARADE | 00:33.54 | 738 pts | ||||
9. | LASSERRE Philippe | 1963 | FRA | ENFANTS DU RHÔNE VALENCE | 00:35.19 | 653 pts | ||||
10. | GASQUET Frederic | 1964 | FRA | LAUDUN L'ARDOISE A.C | 00:35.38 | 643 pts | ||||
11. | SOUCHON Jean-Pierre | 1963 | FRA | AQUA SORGUES RHONE OUVEZE | 00:35.59 | 633 pts | ||||
12. | DUCEL Hervé | 1966 | FRA | MARSEILLE CELTIC NATATION | 00:35.67 | 629 pts | ||||
13. | MINH Joseph | 1965 | FRA | ASPTT TOULON | 00:36.27 | 600 pts | ||||
14. | FABLET Loic | 1965 | FRA | LAUDUN L'ARDOISE A.C | 00:36.58 | 586 pts | ||||
15. | MENARD Claude | 1964 | FRA | CN TRICASTIN | 00:37.04 | 564 pts | ||||
16. | DE LEPINAU Patrick | 1965 | FRA | CN ORANGE | 00:37.72 | 533 pts | ||||
17. | DURAND DEGRANGES Paul | 1966 | FRA | APT NATATION | 00:43.10 | 318 pts | ||||
50 Freestyle Men - Prelims C5 : 45 - 49 ans (Saturday 30 April 2016 - 09h54) | ||||||||||
1. | MICHAILOF Frédéric | 1968 | FRA | SAINT-RAPHAEL NATATION | 00:27.21 | 1063 pts | ||||
2. | PAUGAM Alain | 1970 | FRA | MONTPELLIER METROPOLE NATATION | 00:27.94 | 1015 pts | ||||
3. | VATIN Eric | 1968 | FRA | ASPTT MARSEILLE | 00:29.04 | 946 pts | ||||
4. | KHENTOUS Madjid | 1971 | FRA | SCN CHOISY-LE-ROI | 00:29.92 | 893 pts | ||||
5. | VESSE Laurent | 1969 | FRA | NATATION SUD ARDECHE | 00:30.12 | 881 pts | ||||
6. | REGGIO Xavier | 1969 | FRA | NAUTIC CLUB NÎMES | 00:31.38 | 808 pts | ||||
7. | TURBELLIER Charles-Eric | 1971 | FRA | ASPTT MARSEILLE | 00:31.98 | 773 pts | ||||
8. | COULY Didier | 1970 | FRA | CN LE PUY-STE-REPARADE | 00:32.10 | 767 pts | ||||
9. | PALMER Alain | 1969 | FRA | AQUA SORGUES RHONE OUVEZE | 00:32.63 | 738 pts | ||||
10. | MICHEL Max | 1967 | FRA | FRONTIGNAN NEPTUNE OLYMPIQUE | 00:33.06 | 714 pts | ||||
11. | MATHIEU Jean-Pierre | 1969 | FRA | NATATION SUD ARDECHE | 00:34.00 | 665 pts | ||||
12. | LENOIR Olivier | 1970 | FRA | DAUPHINS MATHEYSINS | 00:36.57 | 539 pts | ||||
13. | BERAHIA Abdelouhed | 1971 | FRA | NAUTIC CLUB NÎMES | 00:36.70 | 533 pts | ||||
50 Freestyle Men - Prelims C4 : 40 - 44 ans (Saturday 30 April 2016 - 09h54) | ||||||||||
1. | CATTAUX Frederi | 1975 | FRA | LAUDUN L'ARDOISE A.C | 00:26.72 | 1062 pts | ||||
2. | DUGAND Alexis | 1972 | FRA | NAUTIC CLUB NÎMES | 00:28.31 | 959 pts | ||||
3. | BERAULT Jérôme | 1974 | FRA | CN MARSEILLE | 00:28.66 | 937 pts | ||||
4. | HUOT-MARCHAND Clément | 1973 | FRA | CN LE PUY-STE-REPARADE | 00:28.75 | 931 pts | ||||
5. | GERARD Stephane | 1974 | FRA | CN MARSEILLE | 00:28.78 | 930 pts | ||||
6. | ROSATO Olivier | 1976 | FRA | CN MARSEILLE | 00:29.50 | 885 pts | ||||
7. | DESBRUERES Xavier | 1973 | FRA | SCN CHOISY-LE-ROI | 00:29.71 | 873 pts | ||||
8. | DEPRUGNEY Michaël | 1974 | FRA | CAN VERNOUX-EN-VIVARAIS | 00:29.87 | 863 pts | ||||
9. | BRESSON Guillaume | 1973 | FRA | NAUTIC CLUB NÎMES | 00:30.39 | 832 pts | ||||
10. | GIRAUD Benjamin | 1974 | FRA | ASPTT MONTPELLIER | 00:31.22 | 784 pts | ||||
11. | CATEL Guillaume | 1976 | FRA | LAUDUN L'ARDOISE A.C | 00:31.97 | 742 pts | ||||
12. | ALVAREZ Ruben | 1972 | FRA | ASPTT MONTPELLIER | 00:32.33 | 722 pts | ||||
13. | GUERIN Stephane | 1973 | FRA | CN ORANGE | 00:33.13 | 678 pts | ||||
14. | PARIS Sebastien | 1976 | FRA | DAUPHINS MATHEYSINS | 00:33.59 | 655 pts | ||||
15. | BENAMOUR Nicolas | 1976 | FRA | NAUTIC CLUB NÎMES | 00:34.12 | 627 pts | ||||
16. | PROVENCAL Frederic | 1974 | FRA | SAINT-RAPHAEL NATATION | 00:34.86 | 590 pts | ||||
--- | TASSI Emanuele | 1974 | ITA | ASPTT MARSEILLE | DNS |
--- | ||||
--- | GHIOTTI Stéphane | 1974 | FRA | ASPTT MONTPELLIER | DNS |
--- | ||||
50 Freestyle Men - Prelims C3 : 35 - 39 ans (Saturday 30 April 2016 - 09h54) | ||||||||||
1. | MIALOT Thomas | 1979 | FRA | SCN CHOISY-LE-ROI | 00:29.23 | 877 pts | ||||
2. | PONS Benoit | 1977 | FRA | CN TRICASTIN | 00:29.36 | 869 pts | ||||
3. | LOPES Jérémie | 1981 | FRA | RC BRON DÉCINES NATATION | 00:29.45 | 864 pts | ||||
4. | GOYARD Jérôme | 1981 | FRA | CANET 66 NATATION | 00:29.64 | 852 pts | ||||
5. | DEPRUGNEY Jean-Philippe | 1981 | FRA | CAN VERNOUX-EN-VIVARAIS | 00:30.84 | 782 pts | ||||
6. | BREGMESTRE Samuel | 1981 | FRA | MONTPELLIER METROPOLE NATATION | 00:31.86 | 723 pts | ||||
7. | DUPONT Jerome | 1978 | FRA | CANET 66 NATATION | 00:32.27 | 701 pts | ||||
50 Freestyle Men - Prelims C2 : 30 - 34 ans (Saturday 30 April 2016 - 09h54) | ||||||||||
1. | PREZIOSA Maurice | 1984 | FRA | AMICAL CLUB SEYSSINET NATATION | 00:27.33 | 981 pts | ||||
2. | MATEO Clement | 1983 | FRA | MONTPELLIER METROPOLE NATATION | 00:27.36 | 979 pts | ||||
3. | DELFAUX Charles | 1985 | FRA | ASPTT MARSEILLE | 00:27.81 | 951 pts | ||||
4. | BOUDJADJA Rabah | 1983 | FRA | ASPTT MARSEILLE | 00:28.48 | 908 pts | ||||
5. | VANBAELINGHEM Florian | 1986 | FRA | LAUDUN L'ARDOISE A.C | 00:29.00 | 875 pts | ||||
6. | BROC Gregory | 1982 | FRA | LAUDUN L'ARDOISE A.C | 00:29.60 | 839 pts | ||||
7. | SALTET Guillaume | 1985 | FRA | CN LE PUY-STE-REPARADE | 00:29.78 | 828 pts | ||||
8. | BERTUZZI David | 1982 | FRA | DAUPHINS MATHEYSINS | 00:30.19 | 804 pts | ||||
9. | ROMANE Nicolas | 1982 | FRA | EP MANOSQUE | 00:30.41 | 790 pts | ||||
10. | PANNEQUIN Jérémy | 1986 | FRA | CN TRICASTIN | 00:31.16 | 747 pts | ||||
11. | CORNU Jérôme | 1983 | FRA | CN ORANGE | 00:31.85 | 708 pts | ||||
--- | REMUZAT Steven | 1985 | FRA | CN ORANGE | DSQ |
--- | ||||
50 Freestyle Men - Prelims C1 : 25 - 29 ans (Saturday 30 April 2016 - 09h54) | ||||||||||
1. | POULET Alexandre | 1991 | FRA | AS FONTAINE NATATION | 00:25.24 | 1112 pts | ||||
2. | RONDAN Arnaud | 1988 | FRA | NAUTIC CLUB NÎMES | 00:25.26 | 1111 pts | ||||
3. | SEMPERE Jérôme | 1988 | FRA | PENNES MIRABEAU NATATION | 00:26.32 | 1038 pts | ||||
4. | GEORGEON Luc | 1990 | FRA | PENNES MIRABEAU NATATION | 00:26.97 | 995 pts | ||||
5. | ROBIN Thomas | 1990 | FRA | CNS VALLAURIS | 00:27.06 | 989 pts | ||||
6. | DIDIER Aurélien | 1988 | FRA | CN CÉVENNES ALÈS | 00:27.60 | 953 pts | ||||
7. | DISSLER Rudi | 1988 | FRA | PENNES MIRABEAU NATATION | 00:27.85 | 937 pts | ||||
8. | POLLARD Romain | 1989 | FRA | C.N BEZIERS MEDITERRANEE | 00:28.51 | 895 pts | ||||
9. | CROCHET Cédric | 1991 | FRA | GRENOBLE ALP'38 | 00:28.79 | 878 pts | ||||
10. | RONFORT Florian | 1987 | FRA | DAUPHINS ROMANAIS PÉAGEOIS | 00:28.89 | 872 pts | ||||
11. | MATKOVIC Roy | 1990 | FRA | MONTPELLIER METROPOLE NATATION | 00:29.46 | 837 pts | ||||
12. | POIROT Cédric | 1987 | FRA | CN ANTIBES | 00:29.81 | 815 pts | ||||
13. | ESTREMO Jérôme | 1991 | FRA | ASPTT MONTPELLIER | 00:30.54 | 772 pts | ||||
14. | BELKEBIR Abderrahmane | 1990 | ALG | C.N BEZIERS MEDITERRANEE | 00:33.97 | 585 pts |