50 Butterfly Women - Final A Juniors / Séniors : 18 ans et plus (Sunday 15 May 2016 - 15h55) | ||||||||||
1. | BOUSQUIN Lena | 1995 | FRA | SB BORDEAUX BASTIDE | 00:27.95 | +0.72 | 1298 pts | |||
2. | TISSIERE Manon | 1997 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:31.75 | +0.65 | 1074 pts | |||
3. | IBOR CASTEL Lorena | 1995 | ESP | C.N.ZOÏTI 89 | 00:32.68 | +0.68 | 1023 pts | |||
4. | CARLADOUS Cécile | 1998 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:32.73 | +0.60 | 1020 pts | |||
5. | DAVID Johanna | 1998 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:32.76 | +0.73 | 1018 pts | |||
50 Butterfly Women - Final A Cadettes : 16-17 ans (Sunday 15 May 2016 - 15h53) | ||||||||||
1. | PICAULT Solweig | 2000 | FRA | CANET 66 NATATION | 00:29.25 | +0.71 | 1219 pts | |||
2. | REDIN PAGALDAI Maider | 2000 | ESP | GIPUZKOA | 00:30.41 | +0.78 | 1151 pts | |||
3. | DARRICAU Mathilde | 2000 | FRA | MAREMNE ADOUR COTE-SUD NAT | 00:30.50 | +0.67 | 1146 pts | |||
4. | LEGORBURU ETXEBESTE Maialen | 2000 | ESP | GIPUZKOA | 00:30.60 | +0.71 | 1140 pts | |||
5. | MARTIN URRESTI Maria | 2000 | ESP | GIPUZKOA | 00:31.61 | +0.65 | 1082 pts | |||
6. | CUZACQ Océane | 2000 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | 00:32.49 | +0.71 | 1033 pts | |||
7. | CAZABAT Laura | 2000 | FRA | DAUPHINS BAGNÈRES-DE-BIGORRE | 00:32.60 | +0.69 | 1027 pts | |||
8. | AZÉMA Théa | 2000 | FRA | TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO | 00:34.60 | +0.71 | 920 pts | |||
50 Butterfly Women - Final A Minimes : 14-15 ans (Sunday 15 May 2016 - 15h51) | ||||||||||
1. | KIMI Hinatea | 2001 | FRA | DAUPHINS SECTION PALOISE | 00:31.71 | +0.80 | 1077 pts | |||
2. | DELCROS Emeline | 2001 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:31.79 | +0.71 | 1072 pts | |||
3. | PEREZ PEREZ Ane | 2002 | ESP | GIPUZKOA | 00:31.97 | +0.76 | 1062 pts | |||
4. | RIGOLLET-BOULONGEOT Marion | 2001 | FRA | TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO | 00:32.45 | 1035 pts | ||||
5. | FORT Anaïs | 2001 | FRA | E.P SEMEAC TARBES NAT | 00:32.55 | +0.72 | 1030 pts | |||
6. | SAVIO Chiara | 2002 | FRA | DAUPHINS SECTION PALOISE | 00:32.69 | +0.72 | 1022 pts | |||
7. | ASTIER Lise | 2002 | FRA | E.P SEMEAC TARBES NAT | 00:33.77 | +0.73 | 964 pts | |||
8. | POIRIER Solenn | 2001 | FRA | ORTHEZ MOURENX NATATION | 00:33.91 | +0.82 | 956 pts | |||
50 Butterfly Women - Final A Benjamines et avant : 9-13 ans (Sunday 15 May 2016 - 15h48) | ||||||||||
1. | RESSENCOURT Lilou | 2003 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:31.15 | 1108 pts | ||||
2. | FAURE Coralie | 2003 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | 00:33.25 | +0.85 | 992 pts | |||
3. | OROS Klara | 2003 | FRA | CN CASTELNAUDARY | 00:33.50 | +0.78 | 978 pts | |||
4. | CARRERE Héloïse | 2003 | FRA | DAUPHINS BAGNÈRES-DE-BIGORRE | 00:34.09 | 947 pts | ||||
5. | MARECHAL Clémence | 2003 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | 00:34.30 | +0.74 | 936 pts | |||
6. | LOPEZ Manuela | 2003 | FRA | A. URKIROLAK SJ DE LUZ-CIBOURE | 00:36.73 | +0.72 | 813 pts | |||
7. | COLOMBIER Olivia | 2004 | FRA | CN CASTELNAUDARY | 00:36.98 | +0.70 | 801 pts | |||
8. | ABADIA Anita | 2003 | FRA | A. URKIROLAK SJ DE LUZ-CIBOURE | 00:37.11 | +0.65 | 794 pts | |||
50 Butterfly Women - Prelims (Sunday 15 May 2016 - 09h19) | ||||||||||
1. | PICAULT Solweig | 2000 | FRA | CANET 66 NATATION | 00:29.08 | +0.75 | 1230 pts | QFA | ||
2. | BOUSQUIN Lena | 1995 | FRA | SB BORDEAUX BASTIDE | 00:29.09 | +0.73 | 1229 pts | QFA | ||
3. | REDIN PAGALDAI Maider | 2000 | ESP | GIPUZKOA | 00:30.30 | +0.80 | 1157 pts | QFA | ||
4. | LEGORBURU ETXEBESTE Maialen | 2000 | ESP | GIPUZKOA | 00:30.37 | +0.71 | 1153 pts | QFA | ||
5. | DARRICAU Mathilde | 2000 | FRA | MAREMNE ADOUR COTE-SUD NAT | 00:31.13 | +0.63 | 1109 pts | QFA | ||
6. | MARTIN URRESTI Maria | 2000 | ESP | GIPUZKOA | 00:31.42 | +0.66 | 1093 pts | QFA | ||
7. | TISSIERE Manon | 1997 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:31.63 | +0.69 | 1081 pts | QFA | ||
8. | PEREZ PEREZ Ane | 2002 | ESP | GIPUZKOA | 00:31.83 | +0.76 | 1070 pts | QFA | ||
9. | KIMI Hinatea | 2001 | FRA | DAUPHINS SECTION PALOISE | 00:31.92 | +0.84 | 1065 pts | QFA | ||
10. | DELCROS Emeline | 2001 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:32.24 | +0.71 | 1047 pts | QFA | ||
11. | RESSENCOURT Lilou | 2003 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:32.29 | +0.69 | 1044 pts | QFA | ||
12. | DAVID Johanna | 1998 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:32.83 | +0.76 | 1015 pts | QFA | ||
13. | RIGOLLET-BOULONGEOT Marion | 2001 | FRA | TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO | 00:33.01 | +0.72 | 1005 pts | QFA | ||
14. | CAZABAT Laura | 2000 | FRA | DAUPHINS BAGNÈRES-DE-BIGORRE | 00:33.08 | +0.72 | 1001 pts | QFA | ||
15. | RODRIGUEZ Anaïs | 1996 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:33.15 | +0.71 | 997 pts | QFA | ||
16. | CUZACQ Océane | 2000 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | 00:33.16 | +0.66 | 997 pts | QFA | ||
17. | FORT Anaïs | 2001 | FRA | E.P SEMEAC TARBES NAT | 00:33.20 | +0.81 | 994 pts | QFA | ||
18. | SAVIO Chiara | 2002 | FRA | DAUPHINS SECTION PALOISE | 00:33.22 | +0.73 | 993 pts | QFA | ||
19. | CARLADOUS Cécile | 1998 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:33.23 | +0.69 | 993 pts | QFA | ||
20. | AZÉMA Théa | 2000 | FRA | TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO | 00:33.44 | +0.68 | 982 pts | QFA | ||
21. | ASTIER Lise | 2002 | FRA | E.P SEMEAC TARBES NAT | 00:33.75 | +0.78 | 965 pts | QFA | ||
22. | POIRIER Solenn | 2001 | FRA | ORTHEZ MOURENX NATATION | 00:33.90 | +0.85 | 957 pts | QFA | ||
23. | FAURE Coralie | 2003 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | 00:33.91 | +0.72 | 956 pts | QFA | ||
24. | REYNES Perrine | 2001 | FRA | TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO | 00:33.92 | +0.69 | 956 pts | |||
25. | LEGRAND Laura | 2002 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | 00:33.96 | +0.77 | 954 pts | |||
26. | OROS Klara | 2003 | FRA | CN CASTELNAUDARY | 00:34.23 | +0.79 | 940 pts | QFA | ||
27. | VIEILLE-PETIT Emilie | 2000 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:34.42 | +0.67 | 930 pts | |||
28. | CARRERE Héloïse | 2003 | FRA | DAUPHINS BAGNÈRES-DE-BIGORRE | 00:34.46 | 928 pts | QFA | |||
28. | ITHURBIDE Marie | 2002 | FRA | A. URKIROLAK SJ DE LUZ-CIBOURE | 00:34.46 | +0.71 | 928 pts | |||
28. | PENALVER Eva | 1993 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:34.46 | 928 pts | QFA | |||
31. | IBOR CASTEL Lorena | 1995 | ESP | C.N.ZOÏTI 89 | 00:34.58 | +0.77 | 921 pts | QFA | ||
32. | MARTINEZ BERROSPE Leire | 2001 | ESP | C.D.BIDASOA | 00:34.65 | +0.87 | 918 pts | |||
33. | LAMBERT Elisa | 2001 | FRA | A. URKIROLAK SJ DE LUZ-CIBOURE | 00:34.70 | +0.81 | 915 pts | |||
34. | MERESSE-GUILLAUME Juliette | 2001 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:34.73 | +0.63 | 914 pts | |||
35. | CAUSSADE Sarah | 2000 | FRA | LOURDES NATATION | 00:34.79 | +0.72 | 910 pts | |||
36. | BERGERET Noemie | 2002 | FRA | DAUPHINS SECTION PALOISE | 00:34.91 | +0.80 | 904 pts | |||
37. | CARDIN Elsa | 2001 | FRA | DAUPHINS SECTION PALOISE | 00:35.18 | +0.79 | 890 pts | |||
38. | MARECHAL Clémence | 2003 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | 00:35.32 | +0.71 | 883 pts | QFA | ||
39. | DURAN-CARRERE Ingrid | 2002 | FRA | E.P SEMEAC TARBES NAT | 00:35.33 | +0.92 | 883 pts | |||
40. | SIMOEN Margot | 1999 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:35.47 | +0.81 | 876 pts | |||
41. | MARCHANT Mona | 2002 | FRA | TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO | 00:35.50 | 874 pts | ||||
42. | DAUGE Samantha | 2000 | FRA | BORN ET EAU CLUB MIMIZAN | 00:36.13 | +0.68 | 842 pts | |||
43. | FOREST Julie | 2000 | FRA | CN BISCARROSSE | 00:36.41 | +0.76 | 829 pts | |||
44. | ALBISTUR Margaux | 2002 | FRA | A. URKIROLAK SJ DE LUZ-CIBOURE | 00:36.58 | +0.78 | 820 pts | |||
45. | COLOMBIER Olivia | 2004 | FRA | CN CASTELNAUDARY | 00:36.89 | +0.68 | 805 pts | QFA | ||
46. | PAULORENA Léa | 2000 | FRA | A. URKIROLAK SJ DE LUZ-CIBOURE | 00:37.40 | +0.82 | 780 pts | |||
47. | DA COSTA Krystal | 2000 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:37.54 | +0.50 | 774 pts | |||
48. | ABADIA Anita | 2003 | FRA | A. URKIROLAK SJ DE LUZ-CIBOURE | 00:38.07 | +0.69 | 749 pts | QFA | ||
49. | LOPEZ Manuela | 2003 | FRA | A. URKIROLAK SJ DE LUZ-CIBOURE | 00:38.18 | +0.77 | 744 pts | QFA | ||
50. | GARCIA Maurine | 2002 | FRA | CN CARCASSONNE | 00:38.36 | +0.71 | 735 pts | |||
51. | AUDEBERT Aurore | 2003 | FRA | CN CARCASSONNE | 00:38.37 | +0.87 | 735 pts | |||
52. | BERGANTON Alexia | 2004 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:39.03 | 704 pts | ||||
53. | BLANC Marie | 2002 | FRA | CN CARCASSONNE | 00:39.20 | +0.64 | 697 pts | |||
54. | BERNARD-PEYRE Lucile | 2001 | FRA | TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO | 00:39.35 | +0.84 | 690 pts | |||
55. | LACHAUD Mélina | 2005 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:39.41 | 687 pts | ||||
56. | RAFFAELLO Manon | 2001 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:39.81 | +0.76 | 669 pts | |||
57. | JAZERON Lucie | 2003 | FRA | CN CARCASSONNE | 00:39.82 | +0.88 | 669 pts | |||
58. | URTIAGA Ainhoa | 2002 | FRA | A. URKIROLAK SJ DE LUZ-CIBOURE | 00:39.92 | +0.85 | 665 pts | |||
59. | AUDIGANE Flavie | 2002 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:41.59 | +0.70 | 593 pts | |||
60. | PICCOLO Enora | 2004 | FRA | LOURDES NATATION | 00:42.21 | 567 pts | ||||
61. | COARRAZE Laura | 2004 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:42.55 | +0.64 | 553 pts | |||
62. | SAGE Juliette | 2003 | FRA | DAUPHINS BAGNÈRES-DE-BIGORRE | 00:43.22 | +0.95 | 527 pts | |||
63. | LAUSSU Manon | 2003 | FRA | BORN ET EAU CLUB MIMIZAN | 00:43.99 | +0.75 | 497 pts | |||
64. | HVALA Zoé | 2005 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:45.55 | +0.82 | 439 pts | |||
65. | LAHILLE Anna | 2004 | FRA | LOURDES NATATION | 00:46.44 | +0.88 | 408 pts | |||
--- | BITAILLOU Celia | 2000 | FRA | DAUPHINS SECTION PALOISE | DNS dec |
--- | ||||
--- | CROS Colyne | 2004 | FRA | DAUPHINS BAGNÈRES-DE-BIGORRE | DNS dec |
--- |