50 Breaststroke Men - Final A BENJAMINS : 12-13 ans (Sunday 8 May 2016 - 16h41) | ||||||||||
1. | ROMANO Luca | 2003 | SUI | LAUSANNE | 00:36.26 | +0.76 | 897 pts | |||
2. | SCHMITT Hugo | 2003 | SUI | RED FISH | 00:36.40 | +0.66 | 890 pts | |||
3. | MELIN Tobias | 2003 | FRA | ESSONNE | 00:36.94 | +0.64 | 864 pts | |||
4. | DA SILVA Martin | 2003 | FRA | ESSONNE | 00:37.20 | +0.72 | 852 pts | |||
5. | AUGER Tristan | 2003 | FRA | CN BEAUNE | 00:38.21 | +0.68 | 805 pts | |||
6. | BOUETE Paul | 2003 | LUX | PARIS | 00:38.39 | +0.76 | 796 pts | |||
7. | TANJEVIC Konstantin | 2003 | FRA | PARIS | 00:38.88 | +0.75 | 774 pts | |||
8. | GARCIA Tom | 2003 | FRA | NIÈVRE | 00:39.71 | +0.47 | 737 pts | |||
50 Breaststroke Men - Final A AVENIRS , POUSSINS : 9-11 ans (Sunday 8 May 2016 - 16h36) | ||||||||||
1. | BONNAULT Henri | 2005 | FRA | PARIS | 00:39.95 | +0.57 | 726 pts | |||
2. | HUGONNET Sylvain | 2005 | SUI | LAUSANNE | 00:40.13 | +0.72 | 718 pts | |||
3. | TAGNATI Gianni | 2005 | FRA | PARIS | 00:46.45 | +0.67 | 469 pts | |||
4. | RASPAGLIA Matteo | 2005 | FRA | PARIS | 00:46.67 | 461 pts | ||||
5. | GILLET Dorian | 2005 | FRA | SELECTION DE SâONE ET LOIRE | 00:46.73 | +0.58 | 459 pts | |||
6. | ALVES DA COSTA Colin | 2005 | FRA | SELECTION DE SâONE ET LOIRE | 00:46.77 | +0.69 | 457 pts | |||
7. | BOUALLEGUE Mohamed | 2005 | FRA | SEINE-SAINT-DENIS | 00:46.94 | +0.74 | 451 pts | |||
8. | LAY Aurelien | 2005 | FRA | PARIS | 00:47.68 | +0.77 | 426 pts | |||
50 Breaststroke Men - Final B BENJAMINS : 12-13 ans (Sunday 8 May 2016 - 16h39) | ||||||||||
1. | MONTELEONE Thomas | 2004 | FRA | ESSONNE | 00:39.58 | +0.53 | 742 pts | |||
2. | ALISONE Edoardo | 2003 | SUI | RED FISH | 00:40.43 | +0.73 | 705 pts | |||
3. | HUGOT Maximilien | 2003 | FRA | PARIS | 00:41.38 | +0.74 | 665 pts | |||
3. | VALLEJO Sacha | 2003 | FRA | MACON NATATION | 00:41.38 | +0.69 | 665 pts | |||
5. | SIMOENS Paul-Emile | 2004 | FRA | PARIS | 00:42.01 | +0.60 | 638 pts | |||
6. | NATHAN Milan | 2004 | FRA | AC BOULOGNE-BILLANCOURT | 00:42.54 | +0.63 | 617 pts | |||
7. | ZWINGLI Dominic andre | 2004 | SUI | LAUSANNE | 00:43.69 | 571 pts | ||||
8. | PEUTIN Yann | 2003 | FRA | CN BEAUNE | 00:43.99 | +0.58 | 559 pts | |||
50 Breaststroke Men - Final B AVENIRS , POUSSINS : 9-11 ans (Sunday 8 May 2016 - 16h33) | ||||||||||
1. | BOYER-SZYMYSLIK Odin | 2005 | FRA | SELECTION DE SâONE ET LOIRE | 00:48.30 | +0.70 | 406 pts | |||
2. | BERKANI Ghais | 2005 | FRA | SEINE-SAINT-DENIS | 00:48.88 | 387 pts | ||||
3. | VUONG-THILLEROT Louis | 2005 | FRA | PARIS | 00:49.64 | +0.88 | 363 pts | |||
4. | GENSBURGER Maxime | 2005 | FRA | PARIS | 00:49.84 | +0.71 | 357 pts | |||
5. | BRENOT Victor | 2005 | FRA | SELECTION DE SâONE ET LOIRE | 00:49.85 | +0.68 | 356 pts | |||
6. | TURAN Mikail | 2005 | FRA | SELECTION DE SâONE ET LOIRE | 00:50.04 | 351 pts | ||||
7. | ANDREOLI Luca | 2005 | FRA | YONNE | 00:50.69 | +0.73 | 331 pts | |||
8. | RAYAH Ilian | 2005 | FRA | SEINE-SAINT-DENIS | 00:51.32 | +0.76 | 313 pts | |||
50 Breaststroke Men - Prelims (Sunday 8 May 2016 - 11h38) | ||||||||||
1. | MELIN Tobias | 2003 | FRA | ESSONNE | 00:36.74 | +0.62 | 874 pts | QFA | ||
2. | ROMANO Luca | 2003 | SUI | LAUSANNE | 00:37.08 | +0.79 | 858 pts | QFA | ||
3. | SCHMITT Hugo | 2003 | SUI | RED FISH | 00:37.30 | +0.77 | 847 pts | QFA | ||
4. | DA SILVA Martin | 2003 | FRA | ESSONNE | 00:37.82 | +0.70 | 823 pts | QFA | ||
5. | BOUETE Paul | 2003 | LUX | PARIS | 00:38.33 | +0.78 | 799 pts | QFA | ||
6. | AUGER Tristan | 2003 | FRA | CN BEAUNE | 00:39.11 | +0.65 | 763 pts | QFA | ||
7. | TANJEVIC Konstantin | 2003 | FRA | PARIS | 00:39.40 | +0.82 | 750 pts | QFA | ||
8. | GARCIA Tom | 2003 | FRA | NIÈVRE | 00:40.11 | +0.77 | 719 pts | QFA | ||
9. | MONTELEONE Thomas | 2004 | FRA | ESSONNE | 00:40.58 | +0.60 | 699 pts | QFB | ||
10. | BONNAULT Henri | 2005 | FRA | PARIS | 00:40.68 | +0.60 | 694 pts | QFA | ||
11. | HUGOT Maximilien | 2003 | FRA | PARIS | 00:40.78 | +0.73 | 690 pts | QFB | ||
12. | ALISONE Edoardo | 2003 | SUI | RED FISH | 00:41.21 | +0.77 | 672 pts | QFB | ||
13. | HUGONNET Sylvain | 2005 | SUI | LAUSANNE | 00:41.43 | +0.48 | 663 pts | QFA | ||
14. | VALLEJO Sacha | 2003 | FRA | MACON NATATION | 00:41.98 | +0.88 | 640 pts | QFB | ||
15. | SIMOENS Paul-Emile | 2004 | FRA | PARIS | 00:42.92 | +0.63 | 601 pts | QFB | ||
16. | PEUTIN Yann | 2003 | FRA | CN BEAUNE | 00:43.74 | +0.50 | 569 pts | QFB | ||
16. | NATHAN Milan | 2004 | FRA | AC BOULOGNE-BILLANCOURT | 00:43.74 | +0.63 | 569 pts | QFB | ||
18. | ZWINGLI Dominic andre | 2004 | SUI | LAUSANNE | 00:43.76 | +0.51 | 568 pts | QFB | ||
19. | BILAT Felix | 2004 | SUI | RED FISH | 00:44.01 | +0.71 | 559 pts | |||
20. | LONGUET Adrien | 2004 | FRA | NAUTIQUE ENTENTE CHÂLONS | 00:44.13 | +0.76 | 554 pts | |||
21. | HOWALD Silvio | 2004 | SUI | RED FISH | 00:44.36 | +0.86 | 545 pts | |||
22. | DESCOEUDRES Matteo | 2004 | SUI | LAUSANNE | 00:45.24 | +0.68 | 512 pts | |||
23. | DUONG Oscar | 2003 | SUI | LAUSANNE | 00:45.49 | +0.65 | 503 pts | |||
24. | TAGNATI Gianni | 2005 | FRA | PARIS | 00:46.23 | +0.70 | 476 pts | QFA | ||
25. | MORET Damien | 2003 | SUI | LAUSANNE | 00:47.03 | +0.68 | 448 pts | |||
26. | BOUALLEGUE Mohamed | 2005 | FRA | SEINE-SAINT-DENIS | 00:47.07 | 447 pts | QFA | |||
27. | COMTET Alexis | 2004 | FRA | MACON NATATION | 00:47.48 | +0.65 | 433 pts | |||
28. | SENTENAC Eliott | 2004 | FRA | NAUTIQUE ENTENTE CHÂLONS | 00:47.58 | +0.73 | 430 pts | |||
29. | LAY Aurelien | 2005 | FRA | PARIS | 00:47.67 | 427 pts | QFA | |||
30. | GILLET Hugo | 2004 | FRA | CN CHALON-SUR-SAONE | 00:47.78 | +0.76 | 423 pts | |||
31. | ALVES DA COSTA Colin | 2005 | FRA | SELECTION DE SâONE ET LOIRE | 00:47.96 | +0.70 | 417 pts | QFA | ||
32. | GILLET Dorian | 2005 | FRA | SELECTION DE SâONE ET LOIRE | 00:48.20 | +0.65 | 409 pts | QFA | ||
33. | RASPAGLIA Matteo | 2005 | FRA | PARIS | 00:48.36 | +0.71 | 404 pts | QFA | ||
34. | BOYER-SZYMYSLIK Odin | 2005 | FRA | SELECTION DE SâONE ET LOIRE | 00:48.57 | +0.77 | 397 pts | QFB | ||
35. | BERKANI Ghais | 2005 | FRA | SEINE-SAINT-DENIS | 00:48.69 | 393 pts | QFB | |||
36. | CHTAINI Dominic | 2004 | SUI | LAUSANNE | 00:48.95 | +0.69 | 385 pts | |||
37. | DAUDIER Antonin | 2004 | FRA | CN NEVERS | 00:48.96 | 384 pts | ||||
38. | GENSBURGER Maxime | 2005 | FRA | PARIS | 00:49.24 | +0.64 | 375 pts | QFB | ||
39. | VUONG-THILLEROT Louis | 2005 | FRA | PARIS | 00:49.56 | +0.81 | 365 pts | QFB | ||
40. | ANDREOLI Luca | 2005 | FRA | YONNE | 00:49.61 | +0.75 | 364 pts | QFB | ||
41. | BRENOT Victor | 2005 | FRA | SELECTION DE SâONE ET LOIRE | 00:50.82 | +0.78 | 327 pts | QFB | ||
41. | RAYAH Ilian | 2005 | FRA | SEINE-SAINT-DENIS | 00:50.82 | +0.70 | 327 pts | QFB | ||
41. | LOURET Yanis | 2004 | FRA | MACON NATATION | 00:50.82 | +0.72 | 327 pts | |||
44. | LHENRY Axel | 2003 | FRA | CN CHALON-SUR-SAONE | 00:51.12 | 318 pts | ||||
44. | TURAN Mikail | 2005 | FRA | SELECTION DE SâONE ET LOIRE | 00:51.12 | +0.65 | 318 pts | QFB | ||
46. | MILLOT Nathan | 2004 | FRA | US LA CHARITE NATATION | 00:51.29 | +0.66 | 313 pts | |||
47. | BAYRAT Ethan | 2006 | FRA | SELECTION DE SâONE ET LOIRE | 00:51.48 | +0.69 | 308 pts | |||
48. | AMAT Enguerrand | 2005 | FRA | US LA CHARITE NATATION | 00:51.50 | +0.72 | 307 pts | |||
49. | LAURENT ATTHALIN Gaspard | 2006 | FRA | SELECTION DE SâONE ET LOIRE | 00:51.58 | +0.78 | 305 pts | |||
50. | SYOUD Laifa-Ilyes | 2006 | FRA | SELECTION DE SâONE ET LOIRE | 00:52.40 | +0.78 | 282 pts | |||
51. | COLOMB Jimmy | 2004 | FRA | AC ST-ETIENNE-METARE | 00:52.56 | +0.67 | 278 pts | |||
52. | NEMDALI Kemil | 2006 | FRA | SEINE-SAINT-DENIS | 00:52.71 | +0.73 | 274 pts | |||
53. | ZWINGLI Jean luc | 2006 | SUI | LAUSANNE | 00:52.75 | +0.52 | 273 pts | |||
54. | REMAUD Lukas | 2006 | FRA | CN NEVERS | 00:53.11 | 263 pts | ||||
55. | VIVIEN Mathéo | 2006 | FRA | CN BEAUNE | 00:53.12 | +0.47 | 263 pts | |||
56. | BOUTON Alix | 2006 | FRA | CN CHALON-SUR-SAONE | 00:54.04 | +0.82 | 239 pts | |||
57. | VEYRAT Dylan | 2004 | FRA | CN NEVERS | 00:54.15 | +0.78 | 236 pts | |||
58. | DIN Noa | 2006 | FRA | SEINE-SAINT-DENIS | 00:54.44 | +0.69 | 229 pts | |||
59. | ROBLIN Nathan | 2005 | FRA | SELECTION DE SâONE ET LOIRE | 00:54.89 | +0.81 | 218 pts | |||
60. | CHARDIN Louis | 2005 | FRA | SELECTION DE SâONE ET LOIRE | 00:55.10 | +0.55 | 213 pts | |||
61. | ECHARD BENARDON Lylian | 2005 | FRA | YONNE | 00:56.36 | 184 pts | ||||
62. | TRONTIN Philippe | 2005 | FRA | CN CHALON-SUR-SAONE | 00:58.16 | +0.55 | 146 pts | |||
63. | LECHENAULT Mathis | 2006 | FRA | YONNE | 00:59.13 | +0.77 | 128 pts | |||
64. | RACHID Walid | 2007 | FRA | US LA CHARITE NATATION | 01:01.66 | +0.76 | 86 pts | |||
65. | PERE Aurélien | 2006 | FRA | CN CHALON-SUR-SAONE | 01:02.73 | 70 pts | ||||
66. | COLLIN Théophile | 2005 | FRA | CN BEAUNE | 01:04.44 | +0.66 | 49 pts | |||
67. | PINSON Louis | 2006 | FRA | CN CHALON-SUR-SAONE | 01:04.53 | 48 pts | ||||
68. | ROBERT Théo | 2006 | FRA | YONNE | 01:05.25 | 40 pts | ||||
69. | BADEY Nejo | 2005 | FRA | CN CHALON-SUR-SAONE | 01:06.53 | +0.86 | 28 pts | |||
70. | BOURIEZ Lysandre | 2007 | FRA | CN CHALON-SUR-SAONE | 01:13.41 | 1 pts | ||||
--- | BELKACEMI Sami | 2006 | FRA | CN CHALON-SUR-SAONE | DNS dec |
--- | ||||
--- | GROSSRIEDER Jeremy | 2005 | SUI | LAUSANNE | DNS dec |
--- |