50 Backstroke Women - Prelims Cadettes et plus : 16 ans et plus (Sunday 15 May 2016 - 15h48) | ||||||||||
1. | PACOURET Charlotte | 1996 | FRA | NOGENT NATATION 94 | 00:30.46 | 1282 pts | ||||
2. | ROUAULT Perrine | 1998 | FRA | STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE | 00:30.75 | 1264 pts | ||||
3. | TOPOLANSKI Anna | 1998 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:30.87 | 1257 pts | ||||
4. | BAQUET Rosanna | 1999 | FRA | U.S CRETEIL NATATION | 00:31.72 | 1206 pts | ||||
5. | BOURHIS Charlotte | 1999 | FRA | CERGY PONTOISE NATATION | 00:31.87 | 1197 pts | ||||
6. | DETCHENIQUE Noémie | 2000 | FRA | AAS SARCELLES NATATION 95 | 00:32.24 | 1175 pts | ||||
7. | SEDILOT Capucine | 2000 | FRA | CN LE PLESSIS-ROBINSON | 00:32.60 | 1154 pts | ||||
8. | OUENNICHE Lilya | 1996 | TUN | CN MAISONS-ALFORT | 00:32.83 | 1140 pts | ||||
9. | BAZY Camille | 1999 | FRA | CN VIRY-CHÂTILLON | 00:32.96 | 1133 pts | ||||
10. | FONSÉQUE Eva | 1999 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:34.18 | 1063 pts | ||||
11. | PORTEJOIE Emma | 1999 | FRA | SN VERSAILLES | 00:36.06 | 960 pts | ||||
12. | VANACKER Amandine | 1991 | FRA | SCUF PARIS | 00:38.55 | 832 pts | ||||
--- | FABRE Morgane | 1995 | FRA | CN VIRY-CHÂTILLON | DNS dec |
--- | ||||
50 Backstroke Women - Prelims Minimes : 14-15 ans (Sunday 15 May 2016 - 15h46) | ||||||||||
1. | BARBOUCH Inès | 2001 | FRA | U.S CRETEIL NATATION | 00:32.15 | 1180 pts | ||||
2. | CASBAS Charlotte | 2001 | FRA | CERGY PONTOISE NATATION | 00:32.37 | 1167 pts | ||||
3. | MOHRI COTTI Tara | 2001 | FRA | SCUF PARIS | 00:33.75 | 1087 pts | ||||
4. | LEBRE Emma | 2002 | FRA | CN VIRY-CHÂTILLON | 00:33.99 | 1074 pts | ||||
4. | BLANCHARD Maelle | 2001 | FRA | AAS SARCELLES NATATION 95 | 00:33.99 | 1074 pts | ||||
6. | JULIA Mélanie | 2002 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:34.21 | 1061 pts | ||||
7. | SAIDJ Feryel | 2002 | FRA | STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE | 00:34.26 | 1058 pts | ||||
8. | LHOMME Angèle | 2001 | FRA | SN VERSAILLES | 00:34.31 | 1056 pts | ||||
9. | LIBESPERE Manon | 2002 | FRA | NOGENT NATATION 94 | 00:34.79 | 1029 pts | ||||
10. | DUMAS Salome | 2002 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:34.84 | 1026 pts | ||||
11. | TASSEL Nolwenn | 2002 | FRA | CN MAISONS-ALFORT | 00:35.00 | 1017 pts | ||||
12. | CAREL Céline | 2001 | FRA | CN LE PLESSIS-ROBINSON | 00:38.43 | 838 pts | ||||
50 Backstroke Women - Prelims Benjamines : 12-13 ans (Sunday 15 May 2016 - 15h43) | ||||||||||
1. | JOUINOT Jeanne | 2003 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:33.92 | 1078 pts | ||||
2. | CAINAUD Lucie | 2003 | FRA | STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE | 00:35.10 | 1012 pts | ||||
3. | RABEMANANJARA Jade | 2004 | FRA | CN VIRY-CHÂTILLON | 00:36.28 | 948 pts | ||||
4. | FOINY Audrenn | 2003 | FRA | CN LE PLESSIS-ROBINSON | 00:37.05 | 908 pts | ||||
5. | DE CRESCENZO Noélie | 2004 | FRA | CERGY PONTOISE NATATION | 00:37.56 | 881 pts | ||||
6. | MANIEY Léa | 2004 | FRA | U.S CRETEIL NATATION | 00:37.91 | 864 pts | ||||
7. | LEMAIRE Irina | 2004 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:38.84 | 817 pts | ||||
8. | CHAVOUDIGA Taina | 2003 | FRA | SCUF PARIS | 00:39.37 | 791 pts | ||||
9. | MIGUET Chloe | 2004 | FRA | SN VERSAILLES | 00:39.71 | 775 pts | ||||
10. | BOISNAUD Emilie | 2003 | FRA | CN MAISONS-ALFORT | 00:40.05 | 759 pts | ||||
11. | BAENA Lena | 2004 | FRA | AAS SARCELLES NATATION 95 | 00:41.52 | 690 pts | ||||
12. | ZERROUK Victoire | 2003 | FRA | NOGENT NATATION 94 | 00:42.84 | 632 pts | ||||
50 Backstroke Women - Prelims Poussines : 10-11 ans (Sunday 15 May 2016 - 15h39) | ||||||||||
1. | SIMONUTTI Salome | 2005 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:39.09 | 805 pts | ||||
2. | TABIASCO Alexandra | 2006 | FRA | STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE | 00:40.00 | 761 pts | ||||
3. | GHIONE Eva | 2005 | FRA | U.S CRETEIL NATATION | 00:40.62 | 732 pts | ||||
4. | SOUCHARD Ariane | 2005 | FRA | SN VERSAILLES | 00:41.68 | 683 pts | ||||
5. | TAURAN GAFFIE Camille | 2005 | FRA | NOGENT NATATION 94 | 00:41.92 | 672 pts | ||||
6. | ABDELMALEK Khadija | 2005 | TUN | AAS SARCELLES NATATION 95 | 00:42.03 | 668 pts | ||||
7. | BOUSQUIE Chloé | 2006 | FRA | CN VIRY-CHÂTILLON | 00:43.15 | 619 pts | ||||
8. | DAVERDIN Lilou | 2006 | FRA | CN LE PLESSIS-ROBINSON | 00:45.70 | 514 pts | ||||
9. | JAWAHEER Azarine-Juliette | 2005 | FRA | SCUF PARIS | 00:46.09 | 499 pts | ||||
10. | CHUON Tyfannie | 2005 | FRA | CERGY PONTOISE NATATION | 00:50.62 | 340 pts | ||||
11. | AIT SAI Elisa | 2006 | FRA | CN MAISONS-ALFORT | 00:50.75 | 336 pts | ||||
12. | LUDET Agathe | 2005 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:50.93 | 330 pts | ||||
--- | DERRADJI Oriane | 2005 | FRA | SN VERSAILLES | DNS dec |
--- | ||||
--- | CHALABI Nais | 2005 | FRA | CN MAISONS-ALFORT | DNS dec |
--- |