50 Backstroke Men - Final A (Friday 10 June 2016 - 19h32) | ||||||||||
1. | BOLIVARD Guillaume | 1997 | FRA | LONGVILLIERS CLUB | 00:28.82 | 0.00 | 1164 pts | |||
2. | DUPROS Leegan | 1999 | FRA | L'ESPADON CN FORT-DE-FRANCE | 00:29.05 | 0.00 | 1150 pts | |||
3. | ELIE Loris | 2001 | FRA | L'ESPADON CN FORT-DE-FRANCE | 00:29.82 | 0.00 | 1102 pts | |||
4. | RENE-CORAIL Brice | 2001 | FRA | LONGVILLIERS CLUB | 00:30.08 | 0.00 | 1086 pts | |||
5. | LAVENTURE Jordan | 2000 | FRA | LONGVILLIERS CLUB | 00:30.38 | 0.00 | 1068 pts | |||
CAF - GUADELOUPE / LES ABYMES | ||||||||||
6. | LERIDER Yannis | 2000 | FRA | FRANCOIS NATATION CLUB | 00:30.76 | 0.00 | 1046 pts | |||
7. | NANCY Nathan | 2001 | FRA | LONGVILLIERS CLUB | 00:31.35 | 0.00 | 1011 pts | |||
8. | BEROL Julien | 2001 | FRA | LONGVILLIERS CLUB | 00:37.65 | 0.00 | 677 pts | |||
50 Backstroke Men - Final B (Friday 10 June 2016 - 19h30) | ||||||||||
1. | ADELON Arryson | 1999 | FRA | LONGVILLIERS CLUB | 00:32.50 | 0.00 | 945 pts | |||
2. | LECKEIA-ZUBELI Kevin | 2001 | FRA | OLYMPIQUE CLUB DU CARBET | 00:32.97 | 0.00 | 919 pts | |||
3. | JOURDAIN Emmanuel | 2002 | FRA | L'ESPADON CN FORT-DE-FRANCE | 00:33.12 | 0.00 | 910 pts | |||
4. | BECHET Yann-Emmanuel | 2000 | FRA | L'ESPADON CN FORT-DE-FRANCE | 00:34.13 | 0.00 | 855 pts | |||
--- | BEROL Thomas | 1997 | FRA | LONGVILLIERS CLUB | DNS dec |
--- | ||||
--- | DROGO Louis | 2001 | FRA | SCHOELCHER NATATION 2000 | DNS dec |
--- | ||||
--- | RENE-CORAIL Sylvain | 1998 | FRA | LONGVILLIERS CLUB | DNS dec |
--- | ||||
--- | LESTE Jérémy | 2001 | FRA | NEPTUNE CLUB LORRAIN | DNS dec |
--- | ||||
50 Backstroke Men - Final C Minimes : 14-15 ans (Friday 10 June 2016 - 19h28) | ||||||||||
1. | SALPETRIER Thomas | 2001 | FRA | LONGVILLIERS CLUB | 00:34.92 | 0.00 | 813 pts | |||
2. | MARIE-SAINTE Melvin | 2001 | FRA | NEPTUNE CLUB LORRAIN | 00:36.76 | 0.00 | 720 pts | |||
3. | GUILLET Tom | 2001 | FRA | NEPTUNE CLUB LORRAIN | 00:38.64 | 0.00 | 630 pts | |||
4. | JEAN-BAPTISTE Cédric | 2002 | FRA | L'ESPADON CN FORT-DE-FRANCE | 00:39.48 | 0.00 | 592 pts | |||
5. | SAE Emmanuel | 2002 | FRA | SCHOELCHER NATATION 2000 | 00:39.71 | 0.00 | 582 pts | |||
6. | HENRI Baptiste | 2001 | FRA | LONGVILLIERS CLUB | 00:40.90 | 0.00 | 531 pts | |||
50 Backstroke Men - Prelims (Friday 10 June 2016 - 16h03) | ||||||||||
1. | BOLIVARD Guillaume | 1997 | FRA | LONGVILLIERS CLUB | 00:28.77 | 1167 pts | QFA | |||
1. | DUPROS Leegan | 1999 | FRA | L'ESPADON CN FORT-DE-FRANCE | 00:28.77 | 1167 pts | QFA | |||
3. | ELIE Loris | 2001 | FRA | L'ESPADON CN FORT-DE-FRANCE | 00:29.63 | 1114 pts | QFA | |||
4. | LAVENTURE Jordan | 2000 | FRA | LONGVILLIERS CLUB | 00:29.66 | 1112 pts | QFA | |||
CAF - GUADELOUPE / LES ABYMES | ||||||||||
5. | LERIDER Yannis | 2000 | FRA | FRANCOIS NATATION CLUB | 00:29.68 | 1111 pts | QFA | |||
6. | RENE-CORAIL Brice | 2001 | FRA | LONGVILLIERS CLUB | 00:30.06 | 1088 pts | QFA | |||
7. | NANCY Nathan | 2001 | FRA | LONGVILLIERS CLUB | 00:30.25 | 1076 pts | QFA | |||
8. | BEROL Julien | 2001 | FRA | LONGVILLIERS CLUB | 00:30.47 | 1063 pts | QFA | |||
9. | BEROL Thomas | 1997 | FRA | LONGVILLIERS CLUB | 00:30.67 | 1051 pts | QFB | |||
10. | DROGO Louis | 2001 | FRA | SCHOELCHER NATATION 2000 | 00:30.95 | 1034 pts | QFB | |||
11. | ADELON Arryson | 1999 | FRA | LONGVILLIERS CLUB | 00:31.49 | 1003 pts | QFB | |||
12. | CHAMPROBERT Heindrick | 2001 | FRA | SCHOELCHER NATATION 2000 | 00:31.60 | 996 pts | QFB | |||
13. | RENE-CORAIL Sylvain | 1998 | FRA | LONGVILLIERS CLUB | 00:31.83 | 983 pts | QFB | |||
14. | LECKEIA-ZUBELI Kevin | 2001 | FRA | OLYMPIQUE CLUB DU CARBET | 00:33.52 | 888 pts | QFB | |||
15. | JOURDAIN Emmanuel | 2002 | FRA | L'ESPADON CN FORT-DE-FRANCE | 00:33.58 | 885 pts | QFB | |||
16. | BECHET Yann-Emmanuel | 2000 | FRA | L'ESPADON CN FORT-DE-FRANCE | 00:33.92 | 867 pts | QFB | |||
17. | LESTE Jérémy | 2001 | FRA | NEPTUNE CLUB LORRAIN | 00:34.09 | 857 pts | QFC | |||
18. | PAMPHILE Ludovic | 2000 | FRA | NEPTUNE CLUB LORRAIN | 00:34.32 | 845 pts | ||||
19. | SALPETRIER Thomas | 2001 | FRA | LONGVILLIERS CLUB | 00:34.55 | 833 pts | QFC | |||
20. | FELICIEN Franck | 2000 | FRA | OLYMPIQUE CLUB DU CARBET | 00:34.81 | 819 pts | ||||
21. | MARIE-SAINTE Melvin | 2001 | FRA | NEPTUNE CLUB LORRAIN | 00:37.70 | 674 pts | QFC | |||
22. | JEAN-BAPTISTE Cédric | 2002 | FRA | L'ESPADON CN FORT-DE-FRANCE | 00:39.58 | 588 pts | QFC | |||
23. | GUILLET Tom | 2001 | FRA | NEPTUNE CLUB LORRAIN | 00:40.27 | 558 pts | QFC | |||
24. | HENRI Baptiste | 2001 | FRA | LONGVILLIERS CLUB | 00:40.36 | 554 pts | QFC | |||
25. | SAE Emmanuel | 2002 | FRA | SCHOELCHER NATATION 2000 | 00:41.64 | 500 pts | QFC |