100 Butterfly Men - Final A (Sunday 2 July 2017 - 15h46) | ||||||||||
1. | GODEFROID Louis | 2001 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:57.04 | 1182 pts | ||||
CE - OCCITANIE / TOULOUSE | ||||||||||
2. | PERRILLON Mathieu | 1998 | FRA | ASPTT TOULOUSE | 00:57.31 | 1174 pts | ||||
3. | GUTH Guillaume | 2000 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:57.59 | 1166 pts | ||||
CE - OCCITANIE / TOULOUSE | ||||||||||
4. | MEGEMONT Alexis | 1994 | FRA | GRAND RODEZ NATATION | 00:58.76 | 1132 pts | ||||
5. | SERBOUH Yanis | 1999 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:59.45 | 1112 pts | ||||
6. | LIONZO Matteo | 2001 | FRA | ALBI SPORTS AQUATIQUES | 01:00.27 | 1089 pts | ||||
7. | RENARD Remi | 1999 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 01:00.72 | 1076 pts | ||||
CE - OCCITANIE / TOULOUSE | ||||||||||
8. | CAZAUX Mathieu | 2000 | FRA | E.P SEMEAC TARBES NAT | 01:02.17 | 1036 pts | ||||
100 Butterfly Men - Final B (Sunday 2 July 2017 - 15h44) | ||||||||||
1. | ANDONOFF Thomas | 2000 | FRA | TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO | 01:00.72 | 1076 pts | ||||
2. | CARMONA Elian | 2002 | FRA | CN AUCH | 01:00.74 | 1076 pts | ||||
3. | PAULEAU Kelvin | 2001 | FRA | CN AUCH | 01:01.00 | 1068 pts | ||||
4. | GERMAIN-MALAS Etienne | 2001 | FRA | ASPTT TOULOUSE | 01:01.18 | 1063 pts | ||||
5. | ROUDE Théau | 1999 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 01:01.32 | 1059 pts | ||||
6. | MONTAGNE Baptiste | 2000 | FRA | CASTRES SPORTS NAUTIQUES | 01:01.57 | 1052 pts | ||||
7. | RIGAUX Nicolas | 1998 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 01:01.60 | 1051 pts | ||||
8. | AGON Jessy | 2000 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 01:03.03 | 1012 pts | ||||
100 Butterfly Men - Final C Juniors 1ère et 2ème année : 15-16 ans (Sunday 2 July 2017 - 15h41) | ||||||||||
1. | BRUSCOLI Gianni | 2001 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 01:02.83 | 1017 pts | ||||
2. | ASTORGA BURGOS Hugo | 2002 | ESP | GRAND RODEZ NATATION | 01:04.90 | 961 pts | ||||
3. | FRAYSSINET Arthur | 2002 | FRA | AQUA GRIMPE MILLAU GRANDS CAUSSES | 01:04.98 | 959 pts | ||||
4. | LACOURT Rémi | 2002 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 01:05.98 | 933 pts | ||||
5. | DUNIAUD Neil | 2001 | FRA | ALBI NATATION | 01:06.02 | 932 pts | ||||
6. | MOURAREU Nicolas | 2002 | FRA | E.P SEMEAC TARBES NAT | 01:06.75 | 913 pts | ||||
7. | DELCASSE Antoine | 2001 | FRA | LOURDES NATATION | 01:07.19 | 901 pts | ||||
8. | LECLERCQ Louis | 2001 | FRA | SPORTING CLUB GRAULHET | 01:08.48 | 868 pts | ||||
100 Butterfly Men - Prelims (Sunday 2 July 2017 - 09h30) | ||||||||||
1. | PERRILLON Mathieu | 1998 | FRA | ASPTT TOULOUSE | 00:57.14 | 1179 pts | QFA | |||
2. | GODEFROID Louis | 2001 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:57.66 | 1164 pts | QFA | |||
CE - OCCITANIE / TOULOUSE | ||||||||||
3. | GUTH Guillaume | 2000 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:57.96 | 1155 pts | QFA | |||
CE - OCCITANIE / TOULOUSE | ||||||||||
4. | LIONZO Matteo | 2001 | FRA | ALBI SPORTS AQUATIQUES | 00:59.61 | 1108 pts | QFA | |||
5. | MEGEMONT Alexis | 1994 | FRA | GRAND RODEZ NATATION | 00:59.68 | 1106 pts | QFA | |||
6. | SERBOUH Yanis | 1999 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:59.70 | 1105 pts | QFA | |||
7. | RENARD Remi | 1999 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:59.79 | 1103 pts | QFA | |||
CE - OCCITANIE / TOULOUSE | ||||||||||
8. | CAZAUX Mathieu | 2000 | FRA | E.P SEMEAC TARBES NAT | 01:00.66 | 1078 pts | QFA | |||
9. | CARMONA Elian | 2002 | FRA | CN AUCH | 01:01.15 | 1064 pts | QFB | |||
10. | PAULEAU Kelvin | 2001 | FRA | CN AUCH | 01:01.19 | 1063 pts | QFB | |||
11. | ANDONOFF Thomas | 2000 | FRA | TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO | 01:01.62 | 1051 pts | QFB | |||
12. | ROUDE Théau | 1999 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 01:01.84 | 1045 pts | QFB | |||
12. | MONTAGNE Baptiste | 2000 | FRA | CASTRES SPORTS NAUTIQUES | 01:01.84 | 1045 pts | QFB | |||
14. | RIGAUX Nicolas | 1998 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 01:02.12 | 1037 pts | QFB | |||
15. | GERMAIN-MALAS Etienne | 2001 | FRA | ASPTT TOULOUSE | 01:02.54 | 1025 pts | QFB | |||
16. | AGON Jessy | 2000 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 01:03.14 | 1009 pts | QFB | |||
17. | BRUSCOLI Gianni | 2001 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 01:03.34 | 1003 pts | QFC | |||
18. | ASTORGA BURGOS Hugo | 2002 | ESP | GRAND RODEZ NATATION | 01:03.64 | 995 pts | QFC | |||
19. | REY Audric | 2000 | FRA | CN CASTELNAUDARY | 01:05.00 | 959 pts | ||||
20. | LACOURT Rémi | 2002 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 01:05.80 | 938 pts | QFC | |||
21. | FRAYSSINET Arthur | 2002 | FRA | AQUA GRIMPE MILLAU GRANDS CAUSSES | 01:05.95 | 934 pts | QFC | |||
22. | GALZIN Victor | 2000 | FRA | AQUA GRIMPE MILLAU GRANDS CAUSSES | 01:06.18 | 928 pts | ||||
23. | DUNIAUD Neil | 2001 | FRA | ALBI NATATION | 01:06.60 | 917 pts | QFC | |||
24. | VIOLLET Brice | 1999 | FRA | ALBI NATATION | 01:07.18 | 902 pts | ||||
25. | LECLERCQ Louis | 2001 | FRA | SPORTING CLUB GRAULHET | 01:07.21 | 901 pts | QFC | |||
26. | MOURAREU Nicolas | 2002 | FRA | E.P SEMEAC TARBES NAT | 01:07.36 | 897 pts | QFC | |||
27. | GALIOTTO Damien | 2000 | FRA | ASPTT TOULOUSE | 01:07.81 | 885 pts | ||||
28. | DELCASSE Antoine | 2001 | FRA | LOURDES NATATION | 01:07.82 | 885 pts | QFC | |||
29. | BAILLY-BARTHEZ Camille | 2001 | FRA | ALBI SPORTS AQUATIQUES | 01:08.73 | 862 pts | ||||
30. | GALIEGUE Valentin | 2001 | FRA | ALBI SPORTS AQUATIQUES | 01:08.99 | 855 pts | ||||
31. | SOLTANI Simon | 1999 | FRA | CN CASTELNAUDARY | 01:09.66 | 839 pts | ||||
32. | BEN ABDALLAH Yanis | 2002 | FRA | ASPTT TOULOUSE | 01:09.71 | 837 pts | ||||
33. | LAGARDE Adrien | 2002 | FRA | US CARMAUX NATATION | 01:14.21 | 729 pts | ||||
34. | PELTIER Tom | 2002 | FRA | SPORTING CLUB GRAULHET | 01:21.42 | 571 pts |