50 Freestyle Men - Prelims Benjamins : 12 - 13 ans (Sunday 5 Mars 2017 - 10h12) | ||||||||||
1. | AUBIN Daniel | 1936 | FRA | VANNES AGGLO NATATION | 00:51.25 | 567 pts | ||||
50 Freestyle Men - Prelims Seniors : 19 ans et plus (Sunday 5 Mars 2017 - 10h12) | ||||||||||
1. | DEUTSCH Jacques | 1955 | FRA | NC QUESTEMBERT | 00:32.26 | 916 pts | ||||
2. | GARRY Denis | 1956 | FRA | DOUARNENEZ NATATION | 00:39.46 | 567 pts | ||||
3. | LAUNAY Jacques | 1954 | FRA | CN BREST | 00:39.74 | 556 pts | ||||
--- | GATEAU Philippe | 1954 | FRA | UNION QUIMPER NATATION | DNS dec |
--- | ||||
50 Freestyle Men - Prelims Juniors : 14 - 18 ans (Sunday 5 Mars 2017 - 10h12) | ||||||||||
1. | DROGUET Martial | 1967 | FRA | A. NAUTIQUE PAYS DE MONCONTOUR | 00:26.32 | 1142 pts | RRC6 | |||
2. | PEDEL Thierry | 1966 | FRA | CN BREST | 00:28.58 | 999 pts | ||||
3. | POULIZAC Jean-Alain | 1964 | FRA | OLYMPIQUE CLUB CESSON-SÉVIGNÉ | 00:28.75 | 989 pts | ||||
4. | LORENTZ Patrick | 1965 | FRA | UNION QUIMPER NATATION | 00:29.45 | 947 pts | ||||
5. | ORY Pierrick | 1963 | FRA | CN VITRÉ | 00:30.57 | 882 pts | ||||
6. | BOULMIER Emmanuel | 1965 | FRA | DINAN NATATION SAUVETAGE | 00:31.23 | 844 pts | ||||
7. | GACEL Thierry | 1964 | FRA | CN VITRÉ | 00:31.35 | 838 pts | ||||
8. | MORO Denis | 1966 | FRA | CN BREST | 00:31.96 | 804 pts | ||||
9. | HANSCHMANN Ralf | 1964 | LUX | DINAN NATATION SAUVETAGE | 00:32.75 | 762 pts | ||||
10. | BOUSQUIN Luc | 1963 | FRA | VANNES AGGLO NATATION | 00:33.17 | 739 pts | ||||
11. | MOAL Stefan | 1964 | IRL | DOUARNENEZ NATATION | 00:34.78 | 658 pts | ||||
12. | BREHIER Yannick | 1966 | FRA | RENNES NATATION | 00:38.69 | 479 pts | ||||
50 Freestyle Men - Prelims Benjamines : 12 - 13 ans (Sunday 5 Mars 2017 - 10h12) | ||||||||||
1. | PLOUHINEC Hervé | 1975 | FRA | DOUARNENEZ NATATION | 00:29.69 | 853 pts | ||||
2. | PERNET Fabrice | 1974 | FRA | CN BREST | 00:29.86 | 843 pts | ||||
3. | MICHEL Sébastien | 1974 | FRA | LES NAGEURS BIGOUDENS | 00:30.33 | 816 pts | ||||
4. | MALIVET Nicolas | 1974 | FRA | EN PONTIVY | 00:30.65 | 797 pts | ||||
5. | LOUSSOUARN Patrice | 1974 | FRA | LES NAGEURS BIGOUDENS | 00:32.72 | 684 pts | ||||
6. | DUFEIL Olivier | 1974 | FRA | ST-MALO NATATION | 00:33.88 | 624 pts | ||||
7. | RAIMBAULT Steven | 1975 | FRA | C REDON NATATION | 00:36.09 | 518 pts | ||||
--- | LE MOUEL Maxime | 1976 | FRA | ST-MALO NATATION | DNS dec |
--- | ||||
50 Freestyle Men - Prelims Avenirs : 6 - 11 ans (Sunday 5 Mars 2017 - 10h12) | ||||||||||
1. | CONRAD Julien | 1987 | FRA | CN BREST | 00:28.02 | 915 pts | ||||
2. | ORJEBIN Johann | 1984 | FRA | AURAY NATATION | 00:29.56 | 822 pts | ||||
3. | LE MEUR Nicolas | 1984 | FRA | DOUARNENEZ NATATION | 00:33.55 | 603 pts | ||||
50 Freestyle Men - Prelims (Sunday 5 Mars 2017 - 10h12) | ||||||||||
1. | FERRY Benoît | 1982 | FRA | UNION QUIMPER NATATION | 00:25.71 | 1080 pts | ||||
1. | LAGADEC Jean-Romain | 1989 | FRA | CN BREST | 00:26.50 | 1002 pts | ||||
1. | CORLAY Florent | 1969 | FRA | ST-MALO NATATION | 00:26.66 | 1073 pts | ||||
2. | MORVAN Michel | 1971 | FRA | RENNES NATATION | 00:27.85 | 997 pts | ||||
2. | NGUYEN VAN Siméon | 1981 | FRA | ST-MALO NATATION | 00:28.35 | 910 pts | ||||
3. | SEKMA Olivier | 1970 | FRA | VANNES AGGLO NATATION | 00:28.79 | 939 pts | ||||
4. | BOUCHON Eric | 1969 | FRA | NC QUESTEMBERT | 00:28.90 | 932 pts | ||||
1. | TRELLU Michel | 1962 | FRA | DOUARNENEZ NATATION | 00:29.24 | 1017 pts | ||||
2. | NOUVELLON Laurent | 1961 | FRA | U.S LIFFREENNE NATATION | 00:29.63 | 994 pts | ||||
2. | BESCOND Morgan | 1992 | FRA | NC QUESTEMBERT | 00:30.07 | 781 pts | ||||
5. | LUXTON Mark | 1972 | GBR | CARHAIX NATATION | 00:30.99 | 810 pts | ||||
3. | ROUSIERE Emmanuel | 1979 | FRA | CN VITRÉ | 00:31.27 | 739 pts | ||||
6. | MAROLE Yves | 1968 | FRA | DINAN NATATION SAUVETAGE | 00:31.37 | 789 pts | ||||
4. | JOSSET Arnaud | 1979 | FRA | CN VITRÉ | 00:31.72 | 714 pts | ||||
7. | ANDRE Jean-Marie | 1972 | FRA | LES NAGEURS BIGOUDENS | 00:31.75 | 768 pts | ||||
3. | DAUPHINS ELORN LANDERNEAU | 00:34.13 | 747 pts | |||||||
8. | LE GENTIL Franck | 1969 | FRA | UN PLOËRMEL | 00:34.24 | 638 pts | ||||
9. | RENIER Eric | 1971 | FRA | DAUPHINS ELORN LANDERNEAU | 00:34.50 | 625 pts | ||||
4. | CHARUEL Denis | 1958 | FRA | DINAN NATATION SAUVETAGE | 00:34.70 | 718 pts | ||||
5. | BOUSSION Frédéric | 1961 | FRA | UN PLOËRMEL | 00:35.46 | 681 pts | ||||
10. | PRIGENT Stéphane | 1969 | FRA | DOUARNENEZ NATATION | 00:37.23 | 497 pts | ||||
6. | ROBIDOU Philippe | 1959 | FRA | DINAN NATATION SAUVETAGE | 00:37.37 | 591 pts | ||||
11. | ESNEU Pascal | 1970 | FRA | CN GUINGAMP | 00:37.61 | 480 pts | ||||
--- | GARNIER Dany | 1970 | FRA | CN VITRÉ | DNS dec |
--- |