50 Butterfly Men - Prelims Benjamins : 12 - 13 ans (Sunday 5 Mars 2017 - 16h19) | ||||||||||
1. | AUBIN Daniel | 1936 | FRA | VANNES AGGLO NATATION | 01:17.77 | 238 pts | RRC12 | |||
50 Butterfly Men - Prelims Seniors : 19 ans et plus (Sunday 5 Mars 2017 - 16h19) | ||||||||||
1. | DEUTSCH Jacques | 1955 | FRA | NC QUESTEMBERT | 00:41.38 | 624 pts | ||||
2. | FERREC Michel | 1955 | FRA | CERCLE DES NAGEURS ST-BRIEUC | 00:57.45 | 132 pts | ||||
--- | GATEAU Philippe | 1954 | FRA | UNION QUIMPER NATATION | DNS dec |
--- | ||||
50 Butterfly Men - Prelims Juniors : 14 - 18 ans (Sunday 5 Mars 2017 - 16h19) | ||||||||||
1. | DROGUET Martial | 1967 | FRA | A. NAUTIQUE PAYS DE MONCONTOUR | 00:28.94 | 1089 pts | RRC6 | |||
2. | LE PRINCE Hervé | 1965 | FRA | OLYMPIQUE CLUB CESSON-SÉVIGNÉ | 00:34.42 | 780 pts | ||||
3. | HAFFRAY Pierrick | 1963 | FRA | OLYMPIQUE CLUB CESSON-SÉVIGNÉ | 00:34.70 | 766 pts | ||||
4. | GACEL Thierry | 1964 | FRA | CN VITRÉ | 00:35.11 | 745 pts | ||||
5. | HANSCHMANN Ralf | 1964 | LUX | DINAN NATATION SAUVETAGE | 00:36.46 | 678 pts | ||||
6. | BOUSQUIN Luc | 1963 | FRA | VANNES AGGLO NATATION | 00:36.97 | 654 pts | ||||
7. | MORO Denis | 1966 | FRA | CN BREST | 00:39.06 | 559 pts | ||||
8. | BOULMIER Emmanuel | 1965 | FRA | DINAN NATATION SAUVETAGE | 00:40.93 | 480 pts | ||||
50 Butterfly Men - Prelims Avenirs : 6 - 11 ans (Sunday 5 Mars 2017 - 16h19) | ||||||||||
1. | BEGHIN Clément | 1987 | FRA | LORIENT NATATION | 00:30.31 | 884 pts | ||||
2. | TERRY Jean-Francois | 1984 | FRA | VANNES AGGLO NATATION | 00:32.45 | 761 pts | ||||
50 Butterfly Men - Prelims R8 : 360 ans et plus (Sunday 5 Mars 2017 - 16h19) | ||||||||||
1. | ETAVE Gatien | 1997 | FRA | LES GOÉLANDS SABLÉ-SUR-SARTHE | 00:44.12 | --- | ||||
50 Butterfly Men - Prelims (Sunday 5 Mars 2017 - 16h19) | ||||||||||
1. | NGUYEN VAN Siméon | 1981 | FRA | ST-MALO NATATION | 00:30.84 | 863 pts | ||||
1. | LAGADEC Jean-Romain | 1989 | FRA | CN BREST | 00:30.88 | 847 pts | ||||
2. | ROUSSEL Fabien | 1978 | FRA | OLYMPIQUE CLUB CESSON-SÉVIGNÉ | 00:31.40 | 831 pts | ||||
3. | LHOTELLIER Florian | 1978 | FRA | RENNES NATATION | 00:31.58 | 821 pts | ||||
1. | JANNEL LASTENNET Olivier | 1969 | FRA | DOUARNENEZ NATATION | 00:31.83 | 862 pts | ||||
4. | ROLLAND Antoine | 1981 | FRA | C REDON NATATION | 00:31.96 | 799 pts | ||||
2. | MORVAN Michel | 1971 | FRA | RENNES NATATION | 00:32.63 | 818 pts | ||||
3. | MOUTEL Gaetan | 1972 | FRA | ST-MALO NATATION | 00:33.52 | 770 pts | ||||
2. | BESCOND Morgan | 1992 | FRA | NC QUESTEMBERT | 00:33.58 | 698 pts | ||||
1. | BERROU Patrick | 1960 | FRA | CN BREST | 00:34.54 | 849 pts | ||||
2. | CASILE Jean-Yves | 1960 | FRA | C REDON NATATION | 00:34.67 | 842 pts | ||||
4. | LUXTON Mark | 1972 | GBR | CARHAIX NATATION | 00:34.84 | 702 pts | ||||
5. | JOSSET Arnaud | 1979 | FRA | CN VITRÉ | 00:35.47 | 616 pts | ||||
3. | RADENAC Amaury | 1992 | FRA | CERCLE DES NAGEURS ST-BRIEUC | 00:35.86 | 583 pts | ||||
6. | ROUSIERE Emmanuel | 1979 | FRA | CN VITRÉ | 00:36.59 | 562 pts | ||||
5. | ROCHER Stéphane | 1970 | FRA | CN FOUGÈRES | 00:38.03 | 549 pts | ||||
6. | MAROLE Yves | 1968 | FRA | DINAN NATATION SAUVETAGE | 00:38.50 | 529 pts | ||||
7. | ESNEU Pascal | 1970 | FRA | CN GUINGAMP | 00:38.95 | 509 pts | ||||
8. | LE GENTIL Franck | 1969 | FRA | UN PLOËRMEL | 00:39.41 | 489 pts | ||||
1. | VIEU Raymond | 1951 | FRA | DINAN NATATION SAUVETAGE | 00:43.07 | 676 pts | ||||
7. | LORLEACH Aurelien | 1979 | FRA | LORIENT NATATION | 00:43.40 | 288 pts | ||||
3. | NENERT Thierry | 1960 | FRA | LES NAGEURS BIGOUDENS | 00:43.74 | 440 pts | ||||
9. | ROLAND Antony | 1969 | FRA | BAUD NATATION | 00:45.37 | 269 pts |