50 Freestyle Men - Final A Séniors : 19 ans et plus (Saturday 6 May 2017 - 16h32) | ||||||||||
1. | HENX Julien | 1995 | LUX | CERCLE DES NAGEURS DE TALENCE | 00:22.99 | +0.63 | 1246 pts | |||
2. | LAGILI Mehdi | 1997 | TUN | AQUA GRIMPE MILLAU GRANDS CAUSSES | 00:23.82 | +0.68 | 1186 pts | |||
3. | PODIO Guillaume | 1997 | FRA | ASPTT TOULOUSE | 00:23.95 | +0.65 | 1176 pts | |||
4. | CHAOUACHI Mohamed-Ali | 1995 | TUN | AQUA GRIMPE MILLAU GRANDS CAUSSES | 00:24.49 | +0.63 | 1138 pts | |||
5. | VAL SÁNCHEZ David | 1997 | ESP | A.D.ZOITI 89 | 00:25.47 | +0.67 | 1071 pts | |||
6. | ALLAOUA Kaci | 1996 | ALG | TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO | 00:25.76 | +0.71 | 1051 pts | |||
7. | TARRAT Paul | 1997 | FRA | CERCLE DES NAGEURS DE TALENCE | 00:25.84 | +0.68 | 1046 pts | |||
8. | RIGAUX Nicolas | 1998 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:26.36 | +0.70 | 1011 pts | |||
50 Freestyle Men - Final A Juniors 3 et 4 : 17-18 ans (Saturday 6 May 2017 - 16h30) | ||||||||||
1. | COMMENGES Lucas | 1999 | FRA | CN ANTIBES | 00:24.06 | +0.64 | 1169 pts | |||
CE - PROVENCE-ALPES-CÔTE-D'AZUR / ANTIBES | ||||||||||
2. | GHAFFARI Mohamed-Aziz | 2000 | TUN | CLAMART NATATION 92 | 00:24.74 | +0.67 | 1121 pts | |||
3. | LALIENA RUBIO Marcos | 2000 | ESP | A.D.ZOITI 89 | 00:25.51 | +0.71 | 1068 pts | |||
4. | SOUPARAYAPOULE Thomas | 1999 | FRA | E.P SEMEAC TARBES NAT | 00:25.62 | +0.63 | 1060 pts | |||
5. | BERLOU Damien | 1999 | FRA | US CARMAUX NATATION | 00:26.19 | +0.77 | 1022 pts | |||
6. | ROCHARD Ewan | 2000 | FRA | ASPTT TOULOUSE | 00:26.24 | +0.66 | 1019 pts | |||
7. | PELAGE Hugo | 2000 | FRA | AS LA TESTE | 00:26.29 | +0.63 | 1016 pts | |||
8. | SOLTANI Simon | 1999 | FRA | CN CASTELNAUDARY | 00:26.30 | +0.75 | 1015 pts | |||
50 Freestyle Men - Final A Juniors 1 et 2 : 15-16 ans (Saturday 6 May 2017 - 16h28) | ||||||||||
1. | FOURNIER Pierrick | 2001 | FRA | ASPTT TOULOUSE | 00:25.22 | +0.70 | 1088 pts | |||
2. | FERRAOUN Charef | 2001 | FRA | SPN POITIERS | 00:25.52 | +0.68 | 1067 pts | |||
3. | ETXEBERRIA ZUBIZARRETA Inaki | 2001 | ESP | GIPUZKOA | 00:25.72 | +0.74 | 1054 pts | |||
4. | BERTINI Pierre-Luc | 2001 | FRA | DAUPHINS SECTION PALOISE | 00:27.03 | +0.74 | 967 pts | |||
5. | LEON Nicolas | 2001 | FRA | E.P SEMEAC TARBES NAT | 00:27.34 | +0.62 | 947 pts | |||
6. | BORISENKO Sergey | 2002 | FFN | CN CUGNAUX | 00:27.47 | +0.74 | 939 pts | |||
7. | LARDIN Grégoire | 2002 | FRA | BIARRITZ OLYMPIQUE | 00:27.70 | +0.68 | 925 pts | |||
8. | SALEMBIEN Raphael | 2001 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:28.06 | +0.61 | 902 pts | |||
50 Freestyle Men - Final A Jeunes : 6-14 ans (Saturday 6 May 2017 - 16h26) | ||||||||||
1. | LELONG Antonin | 2003 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:27.04 | +0.70 | 967 pts | |||
2. | DANDI Jules | 2003 | FRA | BORN ET EAU CLUB MIMIZAN | 00:27.49 | +0.70 | 938 pts | |||
3. | MOULIN Louis | 2003 | FRA | CN VILLENEUVE-SUR-LOT | 00:27.56 | +0.64 | 933 pts | |||
4. | MAFFRE Florian | 2003 | FRA | US CARMAUX NATATION | 00:27.67 | +0.79 | 927 pts | |||
5. | BERGES Etienne | 2003 | FRA | BORDEAUX ÉTUDIANTS CLUB | 00:27.99 | +0.75 | 906 pts | |||
6. | FICATIER Octave | 2003 | FRA | US COLOMIERS NATATION | 00:28.23 | +0.63 | 891 pts | |||
7. | DAMESTOY Thomas | 2003 | FRA | OLORON NATATION 64 | 00:28.55 | +0.73 | 872 pts | |||
8. | AUSTRUIT Theo | 2003 | FRA | AQUA LONS BARRACUDAS | 00:29.83 | +0.70 | 795 pts | |||
50 Freestyle Men - Prelims (Saturday 6 May 2017 - 10h07) | ||||||||||
1. | HENX Julien | 1995 | LUX | CERCLE DES NAGEURS DE TALENCE | 00:23.18 | +0.62 | 1232 pts | QFA | ||
2. | PODIO Guillaume | 1997 | FRA | ASPTT TOULOUSE | 00:23.94 | +0.64 | 1177 pts | QFA | ||
3. | LAGILI Mehdi | 1997 | TUN | AQUA GRIMPE MILLAU GRANDS CAUSSES | 00:24.32 | +0.68 | 1150 pts | QFA | ||
4. | CHAOUACHI Mohamed-Ali | 1995 | TUN | AQUA GRIMPE MILLAU GRANDS CAUSSES | 00:24.43 | +0.67 | 1142 pts | QFA | ||
5. | COMMENGES Lucas | 1999 | FRA | CN ANTIBES | 00:24.45 | +0.67 | 1141 pts | QFA | ||
CE - PROVENCE-ALPES-CÔTE-D'AZUR / ANTIBES | ||||||||||
6. | GHAFFARI Mohamed-Aziz | 2000 | TUN | CLAMART NATATION 92 | 00:24.83 | +0.66 | 1115 pts | QFA | ||
7. | FOURNIER Pierrick | 2001 | FRA | ASPTT TOULOUSE | 00:25.37 | +0.64 | 1077 pts | QFA | ||
8. | FERRAOUN Charef | 2001 | FRA | SPN POITIERS | 00:25.54 | +0.67 | 1066 pts | QFA | ||
9. | VAL SÁNCHEZ David | 1997 | ESP | A.D.ZOITI 89 | 00:25.59 | +0.64 | 1063 pts | QFA | ||
10. | TARRAT Paul | 1997 | FRA | CERCLE DES NAGEURS DE TALENCE | 00:25.66 | +0.67 | 1058 pts | QFA | ||
11. | ETXEBERRIA ZUBIZARRETA Inaki | 2001 | ESP | GIPUZKOA | 00:25.70 | +0.69 | 1055 pts | QFA | ||
12. | LALIENA RUBIO Marcos | 2000 | ESP | A.D.ZOITI 89 | 00:25.71 | +0.70 | 1054 pts | QFA | ||
13. | SOUPARAYAPOULE Thomas | 1999 | FRA | E.P SEMEAC TARBES NAT | 00:25.74 | +0.66 | 1052 pts | QFA | ||
14. | ALLAOUA Kaci | 1996 | ALG | TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO | 00:25.91 | +0.68 | 1041 pts | QFA | ||
15. | RIGAUX Nicolas | 1998 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:25.97 | +0.69 | 1037 pts | QFA | ||
16. | LEGUAY Jean-Baptiste | 1996 | FRA | TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO | 00:26.16 | +0.72 | 1024 pts | |||
17. | PELAGE Hugo | 2000 | FRA | AS LA TESTE | 00:26.22 | +0.66 | 1020 pts | QFA | ||
18. | BERLOU Damien | 1999 | FRA | US CARMAUX NATATION | 00:26.26 | +0.72 | 1018 pts | QFA | ||
19. | ROCHARD Ewan | 2000 | FRA | ASPTT TOULOUSE | 00:26.29 | +0.63 | 1016 pts | QFA | ||
20. | SOLTANI Simon | 1999 | FRA | CN CASTELNAUDARY | 00:26.30 | +0.74 | 1015 pts | QFA | ||
21. | ITHURBIDE Thomas | 1998 | FRA | A. URKIROLAK SJ DE LUZ-CIBOURE | 00:26.34 | +0.77 | 1012 pts | |||
22. | ANDONOFF Thomas | 2000 | FRA | TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO | 00:26.36 | +0.67 | 1011 pts | |||
23. | ROUDE Théau | 1999 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:26.38 | +0.63 | 1010 pts | |||
24. | CLAMAN Vincent | 1999 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:26.50 | +0.69 | 1002 pts | |||
25. | LACARTE MOMPEL Pablo | 2000 | ESP | A.D.ZOITI 89 | 00:26.55 | +0.70 | 999 pts | |||
26. | BELGHOMARI Abdelmalek | 2000 | FRA | TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO | 00:26.63 | +0.69 | 993 pts | |||
27. | ROUSSEL Aubin | 2000 | FRA | AS LA TESTE | 00:26.66 | +0.67 | 991 pts | |||
28. | CAZALIS émile | 2000 | FRA | CN VILLENEUVE-SUR-LOT | 00:26.95 | +0.66 | 973 pts | |||
29. | MALLET Paul | 1999 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:26.98 | +0.57 | 971 pts | |||
30. | GAZEL Thomas | 2000 | FRA | CN CASTELNAUDARY | 00:27.02 | +0.79 | 968 pts | |||
31. | CAZAUX Mathieu | 2000 | FRA | E.P SEMEAC TARBES NAT | 00:27.14 | +0.60 | 960 pts | |||
32. | JEANGRAND Ludovic | 1997 | FRA | DAUPHINS BAGNÈRES-DE-BIGORRE | 00:27.15 | +0.70 | 960 pts | |||
33. | SAUTRON Lucas | 2000 | FRA | CN CASTELNAUDARY | 00:27.16 | +0.72 | 959 pts | |||
33. | IORDANOFF Rayan | 2000 | FRA | US COLOMIERS NATATION | 00:27.16 | +0.67 | 959 pts | |||
33. | LARDIN Grégoire | 2002 | FRA | BIARRITZ OLYMPIQUE | 00:27.16 | +0.65 | 959 pts | QFA | ||
36. | BERTINI Pierre-Luc | 2001 | FRA | DAUPHINS SECTION PALOISE | 00:27.18 | +0.73 | 958 pts | QFA | ||
37. | MEISSL Johann | 1981 | FRA | US COLOMIERS NATATION | 00:27.20 | +0.71 | 956 pts | |||
38. | LEON Nicolas | 2001 | FRA | E.P SEMEAC TARBES NAT | 00:27.31 | +0.62 | 949 pts | QFA | ||
39. | LELONG Antonin | 2003 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:27.38 | +0.73 | 945 pts | QFA | ||
40. | AGUERGARAY Iban | 2000 | FRA | A. URKIROLAK SJ DE LUZ-CIBOURE | 00:27.50 | +0.71 | 937 pts | |||
41. | CALMETTES Bastien | 2000 | FRA | CAHORS NATATION | 00:27.65 | +0.65 | 928 pts | |||
42. | DANDI Jules | 2003 | FRA | BORN ET EAU CLUB MIMIZAN | 00:27.78 | +0.66 | 920 pts | QFA | ||
43. | BORISENKO Sergey | 2002 | FFN | CN CUGNAUX | 00:27.79 | +0.73 | 919 pts | QFA | ||
44. | MOULIN Louis | 2003 | FRA | CN VILLENEUVE-SUR-LOT | 00:27.82 | +0.68 | 917 pts | QFA | ||
45. | SALEMBIEN Raphael | 2001 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:27.83 | +0.65 | 916 pts | QFA | ||
46. | DELCASSE Antoine | 2001 | FRA | LOURDES NATATION | 00:27.85 | +0.70 | 915 pts | |||
47. | MAFFRE Florian | 2003 | FRA | US CARMAUX NATATION | 00:27.94 | +0.69 | 910 pts | QFA | ||
48. | BRUNETTI Wilfried | 1995 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:27.97 | +0.76 | 908 pts | |||
49. | BOYERO GURRUTXAGA Juan | 2002 | ESP | GIPUZKOA | 00:27.99 | +0.68 | 906 pts | |||
50. | LAVAGNE Baptiste | 2001 | FRA | SCN BLAGNAC | 00:28.09 | +0.71 | 900 pts | |||
50. | MOURAREU Nicolas | 2002 | FRA | E.P SEMEAC TARBES NAT | 00:28.09 | +0.76 | 900 pts | |||
52. | ROIC Jules | 2001 | FRA | SCN BLAGNAC | 00:28.12 | +0.74 | 898 pts | |||
53. | BERNABEU Alexandre | 2002 | FRA | TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO | 00:28.17 | +0.76 | 895 pts | |||
54. | FICATIER Octave | 2003 | FRA | US COLOMIERS NATATION | 00:28.22 | +0.68 | 892 pts | QFA | ||
55. | BAMBO PIEDRAFITA Javier | 1995 | ESP | A.D.ZOITI 89 | 00:28.24 | +0.77 | 891 pts | |||
56. | DOS SANTOS Gabriel | 1998 | FRA | CASTRES SPORTS NAUTIQUES | 00:28.25 | +0.74 | 890 pts | |||
57. | BERGES Etienne | 2003 | FRA | BORDEAUX ÉTUDIANTS CLUB | 00:28.30 | +0.77 | 887 pts | QFA | ||
58. | BOMBRE Théo | 2001 | FRA | DAUPHINS SECTION PALOISE | 00:28.37 | +0.72 | 883 pts | |||
58. | SALVIAC Thomas | 2001 | FRA | DAUPHINS SECTION PALOISE | 00:28.37 | +0.81 | 883 pts | |||
60. | ANTHINIAC Adrien | 2002 | FRA | TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO | 00:28.47 | +0.84 | 877 pts | |||
61. | N'GBALA William | 1999 | FRA | CAHORS NATATION | 00:28.52 | +0.68 | 874 pts | |||
62. | BACHIR Yannis | 2002 | FRA | A. URKIROLAK SJ DE LUZ-CIBOURE | 00:28.60 | +0.61 | 869 pts | |||
63. | REY Aymeric | 2000 | FRA | CN CASTELNAUDARY | 00:28.82 | +0.67 | 855 pts | |||
64. | DE LA IGLESIA BARRIGA Louis | 2002 | FRA | US CARMAUX NATATION | 00:28.89 | +0.74 | 851 pts | |||
65. | DAMESTOY Thomas | 2003 | FRA | OLORON NATATION 64 | 00:28.93 | +0.73 | 849 pts | QFA | ||
65. | MARTI Nathan | 2002 | FRA | CN LANNEMEZAN | 00:28.93 | +0.70 | 849 pts | |||
67. | REY Audric | 2000 | FRA | CN CASTELNAUDARY | 00:28.96 | +0.65 | 847 pts | |||
68. | AUSTRUIT Theo | 2003 | FRA | AQUA LONS BARRACUDAS | 00:29.29 | +0.75 | 827 pts | QFA | ||
69. | BECQUIE Clement | 2001 | FRA | ALBI NATATION | 00:29.34 | +0.86 | 824 pts | |||
69. | GIGOUNOUX Théo | 2002 | FRA | CN VILLENEUVE-SUR-LOT | 00:29.34 | +0.77 | 824 pts | |||
71. | ABADIA Antoine | 2001 | FRA | A. URKIROLAK SJ DE LUZ-CIBOURE | 00:29.40 | +0.58 | 820 pts | |||
72. | CORRIOL Thibault | 2002 | FRA | DAUPHINS BAGNÈRES-DE-BIGORRE | 00:29.43 | +0.67 | 819 pts | |||
72. | ORDUNA ARNAL Javier | 1984 | ESP | A.D.ZOITI 89 | 00:29.43 | +0.77 | 819 pts | |||
74. | ESCOULA Romain | 2000 | FRA | E.P SEMEAC TARBES NAT | 00:29.46 | +0.66 | 817 pts | |||
75. | CAILLEAU Benjamin | 2002 | FRA | SCN BLAGNAC | 00:29.48 | +0.83 | 816 pts | |||
76. | LAFORGUE Théo | 2002 | FRA | E.P SEMEAC TARBES NAT | 00:29.59 | +0.70 | 809 pts | |||
77. | CHATARD Léo | 2003 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:29.65 | +0.55 | 806 pts | |||
78. | RIOS MORILLO Alejandro | 2002 | ESP | A.D.ZOITI 89 | 00:29.81 | +0.70 | 796 pts | |||
79. | DA COSTA Nicolas | 2004 | FRA | CN CUGNAUX | 00:29.90 | +0.69 | 791 pts | |||
80. | LAHUTTE Loïc | 2001 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:29.96 | +0.73 | 788 pts | |||
81. | RUFFLE Estéban | 2000 | FRA | DAUPHINS BAGNÈRES-DE-BIGORRE | 00:30.00 | +0.62 | 785 pts | |||
82. | DI PASQUA Louca | 2001 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:30.48 | +0.78 | 758 pts | |||
83. | PLANCHON Baptiste | 2002 | FRA | CAHORS NATATION | 00:30.49 | +0.71 | 757 pts | |||
84. | SUBRA Louis | 2002 | FRA | DAUPHINS BAGNÈRES-DE-BIGORRE | 00:30.50 | +0.65 | 756 pts | |||
85. | GESTAIN Matthias | 2003 | FRA | E.P SEMEAC TARBES NAT | 00:30.56 | +0.68 | 753 pts | |||
86. | OLLIVIER Thomas | 2002 | FRA | CAHORS NATATION | 00:30.66 | +0.58 | 747 pts | |||
87. | ALBERO SERAL Juan | 2001 | ESP | A.D.ZOITI 89 | 00:30.74 | +0.70 | 743 pts | |||
88. | GIRAUD Victor | 2002 | FRA | CN LANNEMEZAN | 00:30.99 | +0.92 | 729 pts | |||
89. | BUESA ARA Enrique | 2002 | ESP | A.D.ZOITI 89 | 00:31.20 | +0.72 | 717 pts | |||
90. | POYER Joris | 2005 | FRA | OLORON NATATION 64 | 00:31.33 | +0.80 | 710 pts | |||
91. | DELORI Thomas | 2001 | FRA | SCN BLAGNAC | 00:31.64 | +0.87 | 693 pts | |||
92. | FAURE Victor | 2002 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:31.69 | +0.81 | 690 pts | |||
93. | JOUGLET--FERREYRA Guillaume | 2006 | FRA | CN BISCARROSSE | 00:32.33 | +0.75 | 656 pts | |||
94. | MONS Augustin | 2002 | FRA | ALBI NATATION | 00:32.71 | +0.84 | 636 pts | |||
95. | LOISEAU Nathan | 2006 | FRA | AQUA LONS BARRACUDAS | 00:32.73 | +0.62 | 635 pts | |||
96. | MULLER Remi | 2004 | FRA | DAUPHINS BAGNÈRES-DE-BIGORRE | 00:32.74 | +0.84 | 634 pts | |||
97. | CALMELS Jonathan | 2003 | FRA | CN CUGNAUX | 00:32.78 | +0.68 | 632 pts | |||
98. | DULHOSTE Esteban | 2005 | FRA | AQUA LONS BARRACUDAS | 00:33.29 | +0.95 | 606 pts | |||
99. | BARTOLOME Raphael | 2005 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:33.61 | +0.90 | 589 pts | |||
100. | MOUROT Clovis | 2006 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:33.71 | +0.72 | 584 pts | |||
101. | MUR Ewen | 2001 | FRA | DAUPHINS BAGNÈRES-DE-BIGORRE | 00:33.78 | +1.00 | 581 pts | |||
102. | BRULARD Gabin | 2004 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:33.82 | +0.71 | 579 pts | |||
103. | GORDON-BEESON Harry | 2005 | GBR | DAUPHINS BAGNÈRES-DE-BIGORRE | 00:34.34 | 553 pts | ||||
104. | MUR-CASTERA Damien | 2005 | FRA | E.P SEMEAC TARBES NAT | 00:35.04 | +0.81 | 520 pts | |||
105. | LE STRAT Mateo | 2003 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:35.10 | +0.69 | 517 pts | |||
106. | RAFFAELLO Justin | 2003 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:35.24 | +0.79 | 510 pts | |||
107. | MAYEN Alexandre | 2006 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:35.63 | +0.66 | 492 pts | |||
108. | DUBAU Julien | 2005 | FRA | DAUPHINS BAGNÈRES-DE-BIGORRE | 00:36.71 | +0.69 | 444 pts | |||
109. | GORDON-BEESON Archie | 2006 | GBR | DAUPHINS BAGNÈRES-DE-BIGORRE | 00:37.01 | +0.55 | 431 pts | |||
--- | VANDENWEGHE Victor | 1999 | FRA | CAHORS NATATION | DNS dec |
--- | ||||
--- | OUAZIZOU Jad | 2004 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | DNS dec |
--- | ||||
--- | SERAL BERGUA Pablo | 2004 | ESP | A.D.ZOITI 89 | DSQ |
--- | ||||
--- | KNIGHT Oliver | 2004 | FRA | MARSOUINS DU COMMINGES | DSQ |
--- |