50 Backstroke Men - Final A Juniors : 15-16 ans (Saturday 1 April 2017 - 17h37) | ||||||||||
1. | RASTOUIL Hugo | 2001 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:28.19 | 1098 pts | ||||
2. | RAIMBERT Dorian | 2002 | FRA | CHALLANS NATATION | 00:31.31 | 924 pts | ||||
3. | POUPEAU Anthony | 2002 | FRA | CLUB NATATION HERBRETAIS | 00:32.88 | 843 pts | ||||
4. | BELLANGER Nicolas | 2002 | FRA | CHATEAU GONTIER NATATION | 00:36.32 | 677 pts | ||||
5. | COUTANT Léandre | 2002 | FRA | CN BEAUPREAU | 00:37.56 | 621 pts | ||||
50 Backstroke Men - Final A Jeunes : 12-14 ans (Saturday 1 April 2017 - 17h32) | ||||||||||
1. | LEROY Aurele | 2003 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:31.40 | 920 pts | ||||
2. | GUILLEMET Quentin | 2003 | FRA | CN FONTENAY-LE-COMTE | 00:33.38 | 817 pts | ||||
3. | DA SILVA Quentin | 2003 | FRA | EN CHANTONNAY | 00:33.40 | 816 pts | ||||
4. | TALENS Mathieu | 2004 | FRA | CN BEAUPREAU | 00:34.77 | 749 pts | ||||
5. | TURMEL Bastien | 2004 | FRA | NORMANDIE | 00:35.77 | 702 pts | ||||
6. | LEPRINCE Antoine | 2004 | FRA | CS MELLE | 00:36.33 | 676 pts | ||||
50 Backstroke Men - Final A Avenirs : 6-11 ans (Saturday 1 April 2017 - 17h27) | ||||||||||
1. | BARRE CARDON François | 2006 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:42.86 | 411 pts | ||||
2. | LOUSLEY Alexis | 2006 | FRA | CS MELLE | 00:45.58 | 320 pts | ||||
3. | NORMAND Noah | 2006 | FRA | CERCLE NAG. BOCAGE BRESSUIRAIS | 00:46.35 | 297 pts | ||||
4. | PIOU Matéo | 2006 | FRA | CN BEAUPREAU | 00:47.20 | 272 pts | ||||
5. | DANANCHET Mael | 2006 | FRA | CS MELLE | 00:47.30 | 269 pts | ||||
6. | MARCELLIN LE GUEN Loic | 2007 | FRA | CHALLANS NATATION | 00:50.64 | 181 pts | ||||
50 Backstroke Men - Prelims (Saturday 1 April 2017 - 15h07) | ||||||||||
1. | RASTOUIL Hugo | 2001 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:28.46 | 1082 pts | QFA | |||
2. | LEROY Aurele | 2003 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:31.38 | 921 pts | QFA | |||
3. | RAIMBERT Dorian | 2002 | FRA | CHALLANS NATATION | 00:31.58 | 910 pts | QFA | |||
4. | POUPEAU Anthony | 2002 | FRA | CLUB NATATION HERBRETAIS | 00:32.81 | 846 pts | QFA | |||
5. | GUILLEMET Quentin | 2003 | FRA | CN FONTENAY-LE-COMTE | 00:32.93 | 840 pts | QFA | |||
6. | DA SILVA Quentin | 2003 | FRA | EN CHANTONNAY | 00:33.85 | 794 pts | QFA | |||
7. | TALENS Mathieu | 2004 | FRA | CN BEAUPREAU | 00:34.75 | 750 pts | QFA | |||
8. | TURMEL Bastien | 2004 | FRA | NORMANDIE | 00:35.38 | 720 pts | QFA | |||
9. | LEPRINCE Antoine | 2004 | FRA | CS MELLE | 00:35.65 | 708 pts | QFA | |||
10. | VILLENEAU Gabin | 2004 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:35.73 | 704 pts | ||||
11. | ROUSSE Raphael | 2003 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:35.79 | 701 pts | ||||
12. | BELLANGER Nicolas | 2002 | FRA | CHATEAU GONTIER NATATION | 00:35.98 | 692 pts | QFA | |||
13. | MORAR Arthur | 2005 | FRA | NORMANDIE | 00:36.00 | 691 pts | ||||
14. | BRUNEL Sam | 2005 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:36.62 | 663 pts | ||||
15. | BRUTSCHINE Paul | 2004 | FRA | LES SABLES D'OLONNE D.P.O | 00:36.74 | 658 pts | ||||
16. | COUTANT Léandre | 2002 | FRA | CN BEAUPREAU | 00:37.49 | 624 pts | QFA | |||
17. | NORMAND Quentin | 2003 | FRA | CERCLE NAG. BOCAGE BRESSUIRAIS | 00:37.57 | 621 pts | ||||
18. | BOUTRY Matéo | 2003 | FRA | CHALLANS NATATION | 00:37.90 | 607 pts | ||||
18. | BARRE-CARDON Louis | 2004 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:37.90 | 607 pts | ||||
20. | PASEK Engueran | 2005 | FRA | NORMANDIE | 00:38.64 | 575 pts | ||||
21. | PEROCHON Sami | 2003 | FRA | CERCLE NAG. BOCAGE BRESSUIRAIS | 00:38.74 | 571 pts | ||||
22. | CHAUVET Basile | 2004 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:38.88 | 565 pts | ||||
23. | AUTIN Clément | 2004 | FRA | CS MELLE | 00:39.07 | 557 pts | ||||
24. | RAIMBAULT Luis | 2005 | FRA | CHATEAU GONTIER NATATION | 00:39.13 | 555 pts | ||||
25. | HALLEREAU Elie | 2005 | FRA | CN BEAUPREAU | 00:40.10 | 515 pts | ||||
26. | COLINET Théo | 2003 | FRA | CS MELLE | 00:40.11 | 515 pts | ||||
27. | FALCAO Ronan | 2004 | FRA | CHALLANS NATATION | 00:40.63 | 495 pts | ||||
28. | HAYET Rémi | 2004 | FRA | CS MELLE | 00:40.70 | 492 pts | ||||
29. | BLANCHARD BOSSIS Maxime | 2004 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:40.78 | 489 pts | ||||
30. | BARRE CARDON François | 2006 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:42.68 | 418 pts | QFA | |||
31. | BOUGEARD Maxence | 2003 | FRA | CS MELLE | 00:43.35 | 394 pts | ||||
32. | NORMAND Noah | 2006 | FRA | CERCLE NAG. BOCAGE BRESSUIRAIS | 00:45.31 | 329 pts | QFA | |||
33. | RAINEAU Kylian | 2003 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:46.37 | 296 pts | ||||
34. | DANANCHET Mael | 2006 | FRA | CS MELLE | 00:47.57 | 261 pts | QFA | |||
35. | MARCELLIN LE GUEN Loic | 2007 | FRA | CHALLANS NATATION | 00:48.23 | 243 pts | QFA | |||
36. | LOUSLEY Alexis | 2006 | FRA | CS MELLE | 00:48.43 | 237 pts | QFA | |||
37. | PIOU Matéo | 2006 | FRA | CN BEAUPREAU | 00:48.66 | 231 pts | QFA | |||
38. | HUMEAU Quentin | 2006 | FRA | CN BEAUPREAU | 00:48.80 | 227 pts | ||||
39. | LOIZEAU Armand | 2004 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:49.43 | 211 pts | ||||
40. | MICHON Stévan | 2008 | FRA | CHALLANS NATATION | 00:50.20 | 192 pts | ||||
41. | BURET Martin | 2007 | FRA | CS MELLE | 01:03.79 | 4 pts | ||||
--- | FALLOT Eliot | 2003 | FRA | LES SABLES D'OLONNE D.P.O | DSQ |
--- | ||||
--- | EL KHATOUR Yassine | 2006 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | DSQ |
--- |