50 Breaststroke Men - Final A Juniors : 15-16 ans (Saturday 1 April 2017 - 17h52) | ||||||||||
1. | RASTOUIL Hugo | 2001 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:33.21 | 981 pts | ||||
2. | DITTA Max | 2002 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:35.84 | 856 pts | ||||
3. | GAERTNER Lucas | 2002 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:37.55 | 779 pts | ||||
4. | THOMERE ABILY Ilan | 2001 | FRA | CS MELLE | 00:42.13 | 591 pts | ||||
5. | TOURTIER Tom | 2002 | FRA | ES CRAON NATATION | 00:47.08 | 416 pts | ||||
50 Breaststroke Men - Final A Jeunes : 12-14 ans (Saturday 1 April 2017 - 17h47) | ||||||||||
1. | BAILLY Paul-Emile | 2003 | FRA | NORMANDIE | 00:33.99 | 943 pts | ||||
2. | MADIER Louis | 2003 | FRA | CS MELLE | 00:37.50 | 781 pts | ||||
3. | GILLET Sosthene | 2004 | FRA | CHALLANS NATATION | 00:37.87 | 765 pts | ||||
4. | EVE Logan | 2003 | FRA | LES SABLES D'OLONNE D.P.O | 00:38.94 | 719 pts | ||||
5. | DUPUIS Gatien | 2003 | FRA | CS MELLE | 00:39.16 | 710 pts | ||||
--- | TALENS Mathieu | 2004 | FRA | CN BEAUPREAU | DSQ |
--- | ||||
50 Breaststroke Men - Final A Avenirs : 6-11 ans (Saturday 1 April 2017 - 17h42) | ||||||||||
1. | NORMAND Noah | 2006 | FRA | CERCLE NAG. BOCAGE BRESSUIRAIS | 00:46.59 | 432 pts | ||||
2. | BRUSTCHINE Thomas | 2006 | FRA | LES SABLES D'OLONNE D.P.O | 00:47.58 | 401 pts | ||||
3. | HIMLER Filip | 2006 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:48.90 | 360 pts | ||||
4. | EVE Nolan | 2006 | FRA | LES SABLES D'OLONNE D.P.O | 00:49.13 | 353 pts | ||||
5. | LOUSLEY Alexis | 2006 | FRA | CS MELLE | 00:50.58 | 312 pts | ||||
6. | GALLANT Achille | 2007 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:52.67 | 256 pts | ||||
50 Breaststroke Men - Prelims (Saturday 1 April 2017 - 15h34) | ||||||||||
1. | RASTOUIL Hugo | 2001 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:33.98 | 943 pts | QFA | |||
2. | BAILLY Paul-Emile | 2003 | FRA | NORMANDIE | 00:35.09 | 890 pts | QFA | |||
3. | DITTA Max | 2002 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:35.36 | 878 pts | QFA | |||
4. | GAERTNER Lucas | 2002 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:37.30 | 790 pts | QFA | |||
5. | GILLET Sosthene | 2004 | FRA | CHALLANS NATATION | 00:37.94 | 762 pts | QFA | |||
6. | TALENS Mathieu | 2004 | FRA | CN BEAUPREAU | 00:38.42 | 741 pts | QFA | |||
7. | DUPUIS Gatien | 2003 | FRA | CS MELLE | 00:38.82 | 724 pts | QFA | |||
8. | MADIER Louis | 2003 | FRA | CS MELLE | 00:38.83 | 723 pts | QFA | |||
9. | EVE Logan | 2003 | FRA | LES SABLES D'OLONNE D.P.O | 00:38.95 | 718 pts | QFA | |||
10. | RIALLAND Gaston | 2004 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:39.53 | 694 pts | ||||
11. | VILLENEAU Gabin | 2004 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:40.23 | 665 pts | ||||
12. | RAZAFINDRAZAKA José | 2003 | FRA | CERCLE NAG. BOCAGE BRESSUIRAIS | 00:40.44 | 657 pts | ||||
13. | AUTIN Clément | 2004 | FRA | CS MELLE | 00:40.96 | 636 pts | ||||
14. | COLLET Maxent | 2004 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:41.33 | 622 pts | ||||
15. | BILLAUD Eliott | 2003 | FRA | CLUB NATATION HERBRETAIS | 00:41.40 | 619 pts | ||||
16. | THOMERE ABILY Ilan | 2001 | FRA | CS MELLE | 00:43.03 | 557 pts | QFA | |||
17. | MARRET Auguste | 2004 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:43.11 | 554 pts | ||||
18. | BOUTRY Matéo | 2003 | FRA | CHALLANS NATATION | 00:43.14 | 553 pts | ||||
19. | EKEDY Noan | 2005 | FRA | NORMANDIE | 00:43.29 | 547 pts | ||||
20. | VANDEWEGHE Clément | 2005 | FRA | CHALLANS NATATION | 00:43.43 | 542 pts | ||||
21. | FALLOT Eliot | 2003 | FRA | LES SABLES D'OLONNE D.P.O | 00:44.99 | 486 pts | ||||
22. | BOUGEARD Maxence | 2003 | FRA | CS MELLE | 00:45.28 | 476 pts | ||||
23. | HAYET Rémi | 2004 | FRA | CS MELLE | 00:45.55 | 467 pts | ||||
24. | COLINET Théo | 2003 | FRA | CS MELLE | 00:45.60 | 465 pts | ||||
25. | TOURTIER Tom | 2002 | FRA | ES CRAON NATATION | 00:46.88 | 423 pts | QFA | |||
26. | CHEVALIER Noah | 2005 | FRA | CERCLE NAG. BOCAGE BRESSUIRAIS | 00:47.41 | 406 pts | ||||
27. | NORMAND Noah | 2006 | FRA | CERCLE NAG. BOCAGE BRESSUIRAIS | 00:47.43 | 405 pts | QFA | |||
28. | CHARRIAU Loris | 2004 | FRA | CHALLANS NATATION | 00:47.83 | 393 pts | ||||
29. | BRUSTCHINE Thomas | 2006 | FRA | LES SABLES D'OLONNE D.P.O | 00:48.26 | 379 pts | QFA | |||
30. | HIMLER Filip | 2006 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:48.74 | 365 pts | QFA | |||
31. | CARDINEAU Louis | 2005 | FRA | CS MELLE | 00:50.04 | 327 pts | ||||
32. | PICHON Timeo | 2005 | FRA | CHATEAU GONTIER NATATION | 00:50.59 | 311 pts | ||||
33. | EVE Nolan | 2006 | FRA | LES SABLES D'OLONNE D.P.O | 00:50.65 | 310 pts | QFA | |||
34. | GALLANT Achille | 2007 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:50.84 | 304 pts | QFA | |||
35. | LOUSLEY Alexis | 2006 | FRA | CS MELLE | 00:51.57 | 285 pts | QFA | |||
36. | HUMEAU Quentin | 2006 | FRA | CN BEAUPREAU | 00:52.42 | 263 pts | ||||
37. | PROUTEAU Guillaume | 2005 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:54.06 | 222 pts | ||||
38. | LAUMONT Julian | 2005 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:54.81 | 205 pts | ||||
39. | DEFOOR Edgar | 2007 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:57.72 | 145 pts | ||||
40. | PIERRE Alban | 2006 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:59.31 | 116 pts | ||||
41. | CHABOT Nathan | 2007 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:59.43 | 114 pts | ||||
42. | RABILLIER Noé | 2005 | FRA | CHALLANS NATATION | 01:05.43 | 36 pts | ||||
--- | JOSNIN Louis | 2006 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | DSQ |
--- | ||||
--- | BRUTSCHINE Paul | 2004 | FRA | LES SABLES D'OLONNE D.P.O | DSQ |
--- |