50 Backstroke Men - Final A Juniors 3,4 et Seniors : 17 ans et plus (Sunday 7 May 2017 - 16h29) | ||||||||||
1. | BENBARA Nazim | 1998 | ALG | MOUETTES DE PARIS | 00:27.23 | 1154 pts | ||||
2. | PIRI Max | 1997 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:27.85 | 1118 pts | ||||
3. | VERGNE Matthieu | 2000 | FRA | CLAMART NATATION 92 | 00:29.07 | 1048 pts | ||||
4. | ROBBE Mathieu | 2000 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:31.25 | 928 pts | ||||
5. | CHETOUANI Mohamed | 2000 | FRA | CM AUBERVILLIERS NATATION | 00:31.26 | 927 pts | ||||
6. | GILLET Theo | 2000 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:31.99 | 888 pts | ||||
7. | KUBAT Guillaume | 2000 | BEL | ESPADON LEUZE NATATION | 00:33.17 | 828 pts | ||||
--- | DJENDOUCI Riyad | 1988 | ALG | CLAMART NATATION 92 | DSQ |
--- | ||||
50 Backstroke Men - Final A Juniors 1 et 2 : 15-16 ans (Sunday 7 May 2017 - 16h27) | ||||||||||
1. | BARRY Aron | 2002 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:29.34 | 1032 pts | ||||
2. | BEKKA Rayane | 2002 | FRA | ES NANTERRE | 00:30.11 | 989 pts | ||||
3. | ROTH BELGRAND Mathis | 2002 | FRA | SO ROSNY | 00:30.14 | 988 pts | ||||
4. | EL HASSANI Adam | 2001 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:31.17 | 932 pts | ||||
5. | GHAZI Jilani | 2002 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:33.28 | 822 pts | ||||
6. | HIRCHI Axel | 2002 | FRA | CN ASNIÈRES | 00:33.33 | 820 pts | ||||
7. | OUARTI Lounis | 2002 | FRA | US CONFLANS-STE-HONORINE | 00:33.63 | 805 pts | ||||
8. | LISTWAN Loic | 2002 | FRA | VILLIERS SPORTS JEUNESSE | 00:33.70 | 801 pts | ||||
50 Backstroke Men - Final A Jeunes : 12-14 ans (Sunday 7 May 2017 - 16h25) | ||||||||||
1. | ALLAL Nail | 2003 | FRA | ES NANTERRE | 00:31.08 | 937 pts | ||||
2. | SCUTNAIRE Tom | 2003 | BEL | ESPADON LEUZE NATATION | 00:32.15 | 880 pts | ||||
3. | DJAMA Axel | 2003 | FRA | CN ASNIÈRES | 00:32.33 | 871 pts | ||||
4. | MOZOLA Peter | 2003 | SVK | SWIMMING CLUB PEZINOK | 00:32.65 | 854 pts | ||||
5. | KINGUE MOUSSINGA Theodore | 2003 | FRA | CN ASNIÈRES | 00:32.77 | 848 pts | ||||
6. | ROCHER Quentin | 2003 | FRA | SCM CHÂTILLON NATATION | 00:33.60 | 806 pts | ||||
7. | CALOTA Stefan | 2003 | FRA | ES VITRY | 00:34.49 | 763 pts | ||||
8. | BAZUREAU Paul | 2003 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:35.59 | 710 pts | ||||
50 Backstroke Men - Final A Avenirs : 6-11 ans (Sunday 7 May 2017 - 16h22) | ||||||||||
1. | CALOTA Thomas | 2006 | FRA | ES VITRY | 00:36.06 | 689 pts | ||||
2. | SCEVLIK Samuel | 2006 | SVK | SWIMMING CLUB PEZINOK | 00:39.14 | 554 pts | ||||
3. | KITAMURA Hokua | 2008 | JPN | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:40.40 | 504 pts | ||||
4. | DE WAELE Thibaut | 2006 | BEL | ESPADON LEUZE NATATION | 00:42.64 | 419 pts | ||||
5. | CASTEELE Louis | 2007 | BEL | ESPADON LEUZE NATATION | 00:43.04 | 405 pts | ||||
6. | BREON Alexis | 2006 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:44.97 | 340 pts | ||||
7. | ZEGOUAGH Mehdi | 2007 | FRA | CN ASNIÈRES | 00:45.42 | 326 pts | ||||
8. | GENDRIER Esteban | 2007 | FRA | SURESNES SPORTS NAUTIQUES | 00:45.68 | 317 pts | ||||
50 Backstroke Men - Prelims (Sunday 7 May 2017 - 10h37) | ||||||||||
1. | BENBARA Nazim | 1998 | ALG | MOUETTES DE PARIS | 00:27.39 | 1145 pts | QFA | |||
2. | PIRI Max | 1997 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:28.44 | 1084 pts | QFA | |||
3. | DJENDOUCI Riyad | 1988 | ALG | CLAMART NATATION 92 | 00:28.53 | 1078 pts | QFA | |||
4. | VERGNE Matthieu | 2000 | FRA | CLAMART NATATION 92 | 00:28.98 | 1053 pts | QFA | |||
5. | BARRY Aron | 2002 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:29.65 | 1015 pts | QFA | |||
6. | ROTH BELGRAND Mathis | 2002 | FRA | SO ROSNY | 00:30.07 | 992 pts | QFA | |||
7. | THEETEN Cédric | 2002 | FRA | NOGENT NATATION 94 | 00:30.33 | 977 pts | QFA | |||
8. | BEKKA Rayane | 2002 | FRA | ES NANTERRE | 00:30.64 | 960 pts | QFA | |||
9. | EL HASSANI Adam | 2001 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:30.98 | 942 pts | QFA | |||
10. | ROBBE Mathieu | 2000 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:31.15 | 933 pts | QFA | |||
11. | CHETOUANI Mohamed | 2000 | FRA | CM AUBERVILLIERS NATATION | 00:31.29 | 925 pts | QFA | |||
12. | ALLAL Nail | 2003 | FRA | ES NANTERRE | 00:31.64 | 907 pts | QFA | |||
13. | DJAMA Axel | 2003 | FRA | CN ASNIÈRES | 00:32.21 | 877 pts | QFA | |||
14. | KINGUE MOUSSINGA Theodore | 2003 | FRA | CN ASNIÈRES | 00:32.46 | 864 pts | QFA | |||
15. | GILLET Theo | 2000 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:32.57 | 858 pts | QFA | |||
15. | GHAZI Jilani | 2002 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:32.57 | 858 pts | QFA | |||
17. | OUARTI Lounis | 2002 | FRA | US CONFLANS-STE-HONORINE | 00:32.64 | 855 pts | QFA | |||
18. | HIRCHI Axel | 2002 | FRA | CN ASNIÈRES | 00:32.78 | 848 pts | QFA | |||
19. | MOZOLA Peter | 2003 | SVK | SWIMMING CLUB PEZINOK | 00:32.89 | 842 pts | QFA | |||
20. | GILLET Johan | 2002 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:32.95 | 839 pts | ||||
21. | LISTWAN Loic | 2002 | FRA | VILLIERS SPORTS JEUNESSE | 00:33.19 | 827 pts | ||||
22. | KUBAT Guillaume | 2000 | BEL | ESPADON LEUZE NATATION | 00:33.21 | 826 pts | QFA | |||
23. | DUBOIS Theo | 2002 | FRA | NANGIS NATATION | 00:33.51 | 811 pts | ||||
24. | SCUTNAIRE Tom | 2003 | BEL | ESPADON LEUZE NATATION | 00:33.54 | 809 pts | QFA | |||
25. | BELLVER Jorge | 2001 | ESP | CLUB GREDOS SAN DIEGO | 00:33.67 | 803 pts | ||||
26. | FOURRIER Thomas | 2001 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:33.78 | 797 pts | ||||
27. | ROCHER Quentin | 2003 | FRA | SCM CHÂTILLON NATATION | 00:33.86 | 793 pts | QFA | |||
28. | MOUDJELAL Ahmed | 2002 | FRA | VILLEJUIF NATATION | 00:34.17 | 778 pts | ||||
29. | CALOTA Stefan | 2003 | FRA | ES VITRY | 00:34.30 | 772 pts | QFA | |||
30. | SAMSON Théophile | 2000 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:34.53 | 761 pts | ||||
31. | MAC Hugo | 2001 | FRA | STADE ST-VALERY NATATION | 00:34.56 | 759 pts | ||||
31. | SCHOUPPE Adrien | 2002 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:34.56 | 759 pts | ||||
33. | LUSCIE Timothee | 1999 | FRA | ASV CHÂTENAY-MALABRY | 00:35.02 | 737 pts | ||||
34. | MASSOLIN Edgar | 2002 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:35.46 | 716 pts | ||||
35. | CALOTA Thomas | 2006 | FRA | ES VITRY | 00:36.07 | 688 pts | QFA | |||
36. | POUPON Valentin | 1999 | FRA | ASV CHÂTENAY-MALABRY | 00:36.14 | 685 pts | ||||
37. | BAZUREAU Paul | 2003 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:36.29 | 678 pts | QFA | |||
38. | EL HASSANI Nahel | 2004 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:36.37 | 674 pts | ||||
39. | HOUSSOUNI Riad | 2005 | FRA | ES VITRY | 00:36.44 | 671 pts | ||||
40. | DOKIC Nael | 2003 | FRA | CN ASNIÈRES | 00:36.45 | 671 pts | ||||
41. | JAKUS Tadeas | 2002 | SVK | SWIMMING CLUB PEZINOK | 00:36.46 | 670 pts | ||||
42. | BAUDARD-GUILLOT Malo | 2005 | FRA | CN ASNIÈRES | 00:36.54 | 667 pts | ||||
43. | BELHOCINE Yanni | 2003 | FRA | CM AUBERVILLIERS NATATION | 00:36.89 | 651 pts | ||||
44. | DJAMA Enzo | 2005 | FRA | CN ASNIÈRES | 00:36.91 | 650 pts | ||||
45. | AVDIU Jon | 2005 | FRA | ES NANTERRE | 00:37.74 | 614 pts | ||||
46. | MATHIEU Theophile | 2004 | FRA | SCUF PARIS | 00:37.77 | 612 pts | ||||
47. | DERUMIER Thomas | 2004 | BEL | ESPADON LEUZE NATATION | 00:37.87 | 608 pts | ||||
48. | ASSOUANE Bilel | 2004 | FRA | CN ASNIÈRES | 00:38.16 | 595 pts | ||||
49. | JULIA Nicolas | 2004 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:38.37 | 587 pts | ||||
50. | TAHIR Rayane | 2003 | FRA | CM AUBERVILLIERS NATATION | 00:38.42 | 584 pts | ||||
51. | ROBBE Nicolas | 2002 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:39.08 | 557 pts | ||||
52. | ELKAIM Charles | 2003 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:39.56 | 537 pts | ||||
53. | HEUILLET Ewan | 2005 | FRA | SCM CHÂTILLON NATATION | 00:40.12 | 515 pts | ||||
54. | JANAC Timotej filip | 2005 | SVK | SWIMMING CLUB PEZINOK | 00:40.41 | 503 pts | ||||
55. | SOARES Lucas | 2005 | FRA | VILLEJUIF NATATION | 00:41.02 | 479 pts | ||||
56. | KITAMURA Hokua | 2008 | JPN | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:41.07 | 478 pts | QFA | |||
57. | GIRARD Quentin | 2005 | FRA | VILLEJUIF NATATION | 00:41.18 | 473 pts | ||||
58. | SCEVLIK Samuel | 2006 | SVK | SWIMMING CLUB PEZINOK | 00:41.38 | 466 pts | QFA | |||
59. | ELADAWI Abdelrahman | 2003 | EGY | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:41.57 | 459 pts | ||||
60. | DE WAELE Thibaut | 2006 | BEL | ESPADON LEUZE NATATION | 00:42.03 | 441 pts | QFA | |||
61. | DJABRI Mohamed-Reda | 2005 | FRA | VILLEJUIF NATATION | 00:42.04 | 441 pts | ||||
62. | CLAVEL Barthélémy | 2005 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:42.34 | 430 pts | ||||
63. | SAHBANI Anas | 2005 | FRA | CN ASNIÈRES | 00:43.10 | 403 pts | ||||
64. | ZEGOUAGH Mehdi | 2007 | FRA | CN ASNIÈRES | 00:43.38 | 393 pts | QFA | |||
65. | CASTEELE Louis | 2007 | BEL | ESPADON LEUZE NATATION | 00:43.70 | 382 pts | QFA | |||
66. | GENDRIER Esteban | 2007 | FRA | SURESNES SPORTS NAUTIQUES | 00:44.88 | 343 pts | QFA | |||
67. | BREON Alexis | 2006 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:45.34 | 328 pts | QFA | |||
68. | TRAJBER Mathieu | 2007 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:46.50 | 292 pts | ||||
69. | JANIAUD Guénaël | 2006 | FRA | SURESNES SPORTS NAUTIQUES | 00:46.63 | 288 pts | ||||
70. | SAVILOV Maxime | 2008 | UKR | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:48.41 | 238 pts | ||||
71. | KERNOUF Idir | 2006 | FRA | CN ASNIÈRES | 00:55.59 | 83 pts | ||||
72. | DE WAELE Florian | 2008 | BEL | ESPADON LEUZE NATATION | 00:57.97 | 50 pts | ||||
--- | HAJKO Samuel | 2001 | SVK | SWIMMING CLUB PEZINOK | DNS dec |
--- | ||||
--- | ZEGOUAGH Amine | 2003 | FRA | CN ASNIÈRES | DNS dec |
--- | ||||
--- | FERON Mathieu | 2002 | FRA | STADE ST-VALERY NATATION | DSQ |
--- |