50 Breaststroke Men - Final A Juniors 3,4 et Seniors : 17 ans et plus (Saturday 6 May 2017 - 17h07) | ||||||||||
1. | BOUTOUIL Samy | 2000 | MAR | CLAMART NATATION 92 | 00:30.64 | 1112 pts | ||||
2. | SHEN Simon | 1999 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:31.33 | 1076 pts | ||||
3. | OUMNIA Rayanne | 1996 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:32.94 | 994 pts | ||||
4. | SAMSON Théophile | 2000 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:33.14 | 984 pts | ||||
5. | SCHUSTER Silvere | 1979 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:34.07 | 939 pts | ||||
6. | SAUV Arthur | 2000 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:34.56 | 916 pts | ||||
7. | KUBAT Guillaume | 2000 | BEL | ESPADON LEUZE NATATION | 00:35.55 | 869 pts | ||||
8. | POUPON Valentin | 1999 | FRA | ASV CHÂTENAY-MALABRY | 00:36.54 | 824 pts | ||||
50 Breaststroke Men - Final A Juniors 1 et 2 : 15-16 ans (Saturday 6 May 2017 - 17h04) | ||||||||||
1. | DANOIS Max | 2001 | FRA | SPORTING CLUB 9 PARIS | 00:34.44 | 921 pts | ||||
2. | ARDÈS Siméon | 2002 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:35.36 | 878 pts | ||||
3. | LISTWAN Loic | 2002 | FRA | VILLIERS SPORTS JEUNESSE | 00:36.22 | 838 pts | ||||
4. | MAC Hugo | 2001 | FRA | STADE ST-VALERY NATATION | 00:36.30 | 835 pts | ||||
5. | CAMERLYNCK Gauthier | 2001 | FRA | VILLEJUIF NATATION | 00:36.66 | 818 pts | ||||
6. | MOUGIN Jules | 2001 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:37.37 | 787 pts | ||||
7. | LOUISON Noa | 2002 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:37.54 | 779 pts | ||||
8. | CHAPON Éric | 2001 | FRA | US CONFLANS-STE-HONORINE | 00:38.68 | 730 pts | ||||
50 Breaststroke Men - Final A Jeunes : 12-14 ans (Saturday 6 May 2017 - 17h02) | ||||||||||
1. | TRUBERT Ronan | 2003 | FRA | US CONFLANS-STE-HONORINE | 00:34.38 | 924 pts | ||||
2. | BEN MILED Mohamed-Bechir | 2003 | TUN | SCUF PARIS | 00:34.86 | 901 pts | ||||
3. | GROS-HENGSTENBERG Esteban | 2003 | FRA | US CONFLANS-STE-HONORINE | 00:35.27 | 882 pts | ||||
4. | MOZOLA Peter | 2003 | SVK | SWIMMING CLUB PEZINOK | 00:36.39 | 830 pts | ||||
5. | SALUDJIAN Marius | 2004 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:38.40 | 742 pts | ||||
6. | HENRARD Arthuro | 2004 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:39.98 | 676 pts | ||||
7. | ROCHER Quentin | 2003 | FRA | SCM CHÂTILLON NATATION | 00:40.03 | 674 pts | ||||
8. | HUGONENQ Milo | 2004 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:40.68 | 647 pts | ||||
50 Breaststroke Men - Final A Avenirs : 6-11 ans (Saturday 6 May 2017 - 16h59) | ||||||||||
1. | HELLER Maxime | 2006 | FRA | U.S CRETEIL NATATION | 00:43.29 | 547 pts | ||||
2. | DE WAELE Thibaut | 2006 | BEL | ESPADON LEUZE NATATION | 00:46.93 | 421 pts | ||||
3. | TAILLADE Clément | 2007 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:48.56 | 370 pts | ||||
4. | CASTEELE Louis | 2007 | BEL | ESPADON LEUZE NATATION | 00:49.13 | 353 pts | ||||
5. | LE GRAND Evan | 2006 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:51.80 | 279 pts | ||||
6. | LOUNIS Azzedine | 2006 | FRA | SCM CHÂTILLON NATATION | 00:54.91 | 203 pts | ||||
--- | TIMMERMAN Awen | 2007 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | DNS |
--- | ||||
--- | CONTRAND Max | 2007 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | DNS |
--- | ||||
50 Breaststroke Men - Prelims (Saturday 6 May 2017 - 11h30) | ||||||||||
1. | BOUTOUIL Samy | 2000 | MAR | CLAMART NATATION 92 | 00:30.47 | 1121 pts | QFA | |||
2. | SHEN Simon | 1999 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:31.01 | 1092 pts | QFA | |||
3. | OUMNIA Rayanne | 1996 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:33.08 | 987 pts | QFA | |||
4. | SAMSON Théophile | 2000 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:33.44 | 970 pts | QFA | |||
5. | DECARIS Arthur | 1999 | FRA | SPORTING CLUB 9 PARIS | 00:33.64 | 960 pts | QFA | |||
6. | DANOIS Max | 2001 | FRA | SPORTING CLUB 9 PARIS | 00:34.52 | 917 pts | QFA | |||
7. | ZIELINSKI Dorian | 1997 | FRA | LA SAINT MANDEENNE | 00:34.64 | 912 pts | QFA | |||
8. | SAUV Arthur | 2000 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:34.65 | 911 pts | QFA | |||
9. | SCHUSTER Silvere | 1979 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:34.68 | 910 pts | QFA | |||
10. | BEN MILED Mohamed-Bechir | 2003 | TUN | SCUF PARIS | 00:35.17 | 887 pts | QFA | |||
11. | TRUBERT Ronan | 2003 | FRA | US CONFLANS-STE-HONORINE | 00:35.24 | 883 pts | QFA | |||
12. | POUPON Valentin | 1999 | FRA | ASV CHÂTENAY-MALABRY | 00:35.49 | 872 pts | ||||
13. | NAQUET Jules | 1988 | FRA | STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE | 00:35.64 | 865 pts | ||||
14. | MOZOLA Peter | 2003 | SVK | SWIMMING CLUB PEZINOK | 00:35.84 | 856 pts | QFA | |||
15. | ARDÈS Siméon | 2002 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:36.13 | 842 pts | QFA | |||
16. | KUBAT Guillaume | 2000 | BEL | ESPADON LEUZE NATATION | 00:36.24 | 837 pts | ||||
17. | MAC Hugo | 2001 | FRA | STADE ST-VALERY NATATION | 00:36.70 | 816 pts | QFA | |||
18. | SALAÜN-MOURETON Esteban | 1999 | FRA | SURESNES SPORTS NAUTIQUES | 00:36.76 | 814 pts | ||||
19. | LISTWAN Loic | 2002 | FRA | VILLIERS SPORTS JEUNESSE | 00:36.96 | 805 pts | QFA | |||
20. | GROS-HENGSTENBERG Esteban | 2003 | FRA | US CONFLANS-STE-HONORINE | 00:37.00 | 803 pts | QFA | |||
21. | MOUGIN Jules | 2001 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:37.06 | 800 pts | QFA | |||
22. | CAMERLYNCK Gauthier | 2001 | FRA | VILLEJUIF NATATION | 00:37.11 | 798 pts | QFA | |||
23. | ADMEZIEM Wassim | 2000 | FRA | ASV CHÂTENAY-MALABRY | 00:37.64 | 775 pts | ||||
24. | LOUISON Noa | 2002 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:38.01 | 759 pts | QFA | |||
25. | ROBBE Mathieu | 2000 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:38.39 | 742 pts | ||||
26. | FEULVARC'H Baptiste | 1999 | FRA | NANGIS NATATION | 00:38.53 | 736 pts | ||||
27. | ZIELINSKI Adrien | 2001 | FRA | LA SAINT MANDEENNE | 00:38.70 | 729 pts | QFA | |||
28. | CHAPON Éric | 2001 | FRA | US CONFLANS-STE-HONORINE | 00:38.87 | 722 pts | ||||
29. | SALUDJIAN Marius | 2004 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:39.05 | 714 pts | QFA | |||
30. | MOUDJELAL Ahmed | 2002 | FRA | VILLEJUIF NATATION | 00:39.41 | 699 pts | ||||
31. | ROCHER Quentin | 2003 | FRA | SCM CHÂTILLON NATATION | 00:39.72 | 686 pts | QFA | |||
32. | BELLVER Jorge | 2001 | ESP | CLUB GREDOS SAN DIEGO | 00:39.89 | 679 pts | ||||
33. | HENRARD Arthuro | 2004 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:39.94 | 677 pts | QFA | |||
34. | HUGONENQ Milo | 2004 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:40.61 | 650 pts | QFA | |||
35. | LE COR Yann | 2002 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:40.82 | 642 pts | ||||
36. | JAKUS Tadeas | 2002 | SVK | SWIMMING CLUB PEZINOK | 00:41.04 | 633 pts | ||||
37. | SABBAN Raphael | 2004 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:41.13 | 629 pts | ||||
38. | CAMPOLMI Kieran | 2003 | FRA | US CONFLANS-STE-HONORINE | 00:41.69 | 607 pts | ||||
39. | KOLTALO Nathan | 2005 | FRA | US CONFLANS-STE-HONORINE | 00:44.25 | 512 pts | ||||
40. | CHARLES Miles | 2003 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:44.80 | 493 pts | ||||
41. | ROCHER Enzo | 2005 | FRA | SCM CHÂTILLON NATATION | 00:44.82 | 492 pts | ||||
42. | HELLER Maxime | 2006 | FRA | U.S CRETEIL NATATION | 00:45.04 | 484 pts | QFA | |||
42. | JANAC Timotej filip | 2005 | SVK | SWIMMING CLUB PEZINOK | 00:45.04 | 484 pts | ||||
44. | BAUDRY Alexandre | 2003 | FRA | USM MALAKOFF | 00:45.12 | 482 pts | ||||
45. | MERDACI Chahine | 2004 | FRA | CM AUBERVILLIERS NATATION | 00:45.19 | 479 pts | ||||
46. | LARANGEIRO DANTAS Bryan | 2004 | FRA | VILLEJUIF NATATION | 00:45.63 | 464 pts | ||||
47. | DE WAELE Thibaut | 2006 | BEL | ESPADON LEUZE NATATION | 00:48.37 | 376 pts | QFA | |||
48. | HAMMANI Ilian | 2004 | FRA | SCUF PARIS | 00:48.43 | 374 pts | ||||
49. | CLAVEL Barthélémy | 2005 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:48.52 | 371 pts | ||||
50. | TAILLADE Clément | 2007 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:49.21 | 351 pts | QFA | |||
51. | SHABAN Omar | 2005 | POL | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:50.13 | 324 pts | ||||
52. | CASTEELE Louis | 2007 | BEL | ESPADON LEUZE NATATION | 00:50.17 | 323 pts | QFA | |||
53. | TIMMERMAN Awen | 2007 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:50.35 | 318 pts | QFA | |||
54. | CONTRAND Max | 2007 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:51.43 | 288 pts | QFA | |||
55. | LOUNIS Azzedine | 2006 | FRA | SCM CHÂTILLON NATATION | 00:52.86 | 251 pts | QFA | |||
56. | LE GRAND Evan | 2006 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:53.33 | 240 pts | QFA | |||
57. | IOUALALEN Marc-Arave | 2007 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:55.30 | 194 pts | ||||
58. | DE WAELE Florian | 2008 | BEL | ESPADON LEUZE NATATION | 01:05.24 | 37 pts | ||||
--- | HAJKO Samuel | 2001 | SVK | SWIMMING CLUB PEZINOK | DNS dec |
--- | ||||
--- | TAILLARDAT Loic | 2007 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | DNS |
--- |