50 Backstroke Men - Final A (Monday 3 July 2017 - 16h02) | ||||||||||
1. | TARRAT Samuel | 2000 | FRA | BIARRITZ OLYMPIQUE | 00:28.16 | 1100 pts | ||||
2. | SENTENAC Charlie | 1999 | FRA | GIRONDINS BORDEAUX | 00:28.19 | 1098 pts | ||||
3. | DE GROOT Samuel | 1999 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE BRIVE | 00:28.39 | 1086 pts | ||||
4. | DURIEUX Arthur | 1998 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | 00:28.43 | 1084 pts | ||||
5. | ABBA Ugo | 2000 | FRA | SPN POITIERS | 00:28.84 | 1061 pts | ||||
6. | PARENT Clement | 1999 | FRA | AQUA LONS BARRACUDAS | 00:29.40 | 1029 pts | ||||
7. | PROUST Baptiste | 2001 | FRA | CS MELLE | 00:29.76 | 1009 pts | ||||
8. | MAROLEAU Thomas | 2000 | FRA | ROCHEFORT NEPTUNE CLUB | 00:30.02 | 994 pts | ||||
9. | DUJARRIC Achille | 2001 | FRA | A.C AGGLOMERATION PERIGUEUX | 00:30.17 | 986 pts | ||||
10. | PAQUET Théo | 2001 | FRA | CN LA SOUTERRAINE | 00:30.19 | 985 pts | ||||
50 Backstroke Men - Final B (Monday 3 July 2017 - 16h00) | ||||||||||
1. | IMBERT Nicolas | 1998 | FRA | UNION ST-BRUNO BORDEAUX | 00:30.03 | 994 pts | ||||
2. | POOL-JONES Jonah | 2002 | FRA | BIARRITZ OLYMPIQUE | 00:30.20 | 984 pts | ||||
3. | DURIEUX Quentin | 2001 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | 00:30.21 | 984 pts | ||||
4. | GUIBERT Théo | 1999 | FRA | ROCHEFORT NEPTUNE CLUB | 00:30.39 | 974 pts | ||||
5. | MALFATTI Hugo | 2000 | FRA | BAYONNE-AVIRON BAYONNAIS | 00:30.65 | 960 pts | ||||
6. | POUILLET Theo | 2002 | FRA | STADE MONTOIS NATATION | 00:30.72 | 956 pts | ||||
7. | TROUVE Jacob | 2002 | FRA | SN PARTHENAY | 00:31.11 | 935 pts | ||||
8. | COUTIN Maxime | 2000 | FRA | CERCLE DES NAGEURS SAINTES | 00:31.22 | 929 pts | ||||
9. | GARCIA Lucas | 1998 | FRA | GIRONDINS BORDEAUX | 00:31.28 | 926 pts | ||||
10. | BLANCHARD Matthieu | 1999 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 00:32.09 | 883 pts | ||||
50 Backstroke Men - Final C JUNIORS 1 et 2 : 15-16 ans (Monday 3 July 2017 - 15h56) | ||||||||||
1. | BOURDOIS Augustin | 2002 | FRA | CN RUFFEC | 00:31.44 | 917 pts | ||||
2. | GINESTET Antton | 2001 | FRA | AQUA LONS BARRACUDAS | 00:31.57 | 911 pts | ||||
3. | FERDONNET Melvin | 2002 | FRA | DAUPHINS CHÂTELLERAULT | 00:32.14 | 881 pts | ||||
4. | WADOUX Ilian | 2001 | FRA | GIRONDINS BORDEAUX | 00:32.15 | 880 pts | ||||
5. | HEBERT Vincent | 2002 | FRA | CN GUÉRET | 00:32.17 | 879 pts | ||||
6. | DULHOSTE Oihan | 2002 | FRA | AQUA LONS BARRACUDAS | 00:32.21 | 877 pts | ||||
7. | CONTARINO Francesco | 2002 | FRA | BORDEAUX ÉTUDIANTS CLUB | 00:32.39 | 868 pts | ||||
8. | RIBES Paul | 2002 | FRA | GIRONDINS BORDEAUX | 00:32.40 | 867 pts | ||||
9. | DOUVIER Paul-Victor | 2001 | FRA | ASSOCIATION ORNON NATATION | 00:33.03 | 835 pts | ||||
--- | COUDERT Hugo | 2001 | FRA | CLUB DAUPHINS USSEL | DNS dec |
--- | ||||
50 Backstroke Men - Prelims (Monday 3 July 2017 - 10h30) | ||||||||||
1. | TARRAT Samuel | 2000 | FRA | BIARRITZ OLYMPIQUE | 00:28.45 | 1083 pts | QFA | |||
2. | DE GROOT Samuel | 1999 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE BRIVE | 00:28.55 | 1077 pts | QFA | |||
3. | SENTENAC Charlie | 1999 | FRA | GIRONDINS BORDEAUX | 00:28.58 | 1075 pts | QFA | |||
4. | DURIEUX Arthur | 1998 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | 00:28.66 | 1071 pts | QFA | |||
5. | PARENT Clement | 1999 | FRA | AQUA LONS BARRACUDAS | 00:29.29 | 1035 pts | QFA | |||
6. | ABBA Ugo | 2000 | FRA | SPN POITIERS | 00:29.43 | 1027 pts | QFA | |||
7. | PAQUET Théo | 2001 | FRA | CN LA SOUTERRAINE | 00:29.65 | 1015 pts | QFA | |||
8. | PROUST Baptiste | 2001 | FRA | CS MELLE | 00:29.69 | 1013 pts | QFA | |||
9. | MAROLEAU Thomas | 2000 | FRA | ROCHEFORT NEPTUNE CLUB | 00:29.79 | 1007 pts | QFA | |||
10. | DUJARRIC Achille | 2001 | FRA | A.C AGGLOMERATION PERIGUEUX | 00:29.84 | 1004 pts | QFA | |||
11. | IMBERT Nicolas | 1998 | FRA | UNION ST-BRUNO BORDEAUX | 00:29.85 | 1004 pts | QFB | |||
12. | MRABET Taha | 1986 | FRA | ASSJ NATATION VIENNE GLANE | 00:30.07 | 992 pts | QFB | |||
13. | POOL-JONES Jonah | 2002 | FRA | BIARRITZ OLYMPIQUE | 00:30.23 | 983 pts | QFB | |||
14. | GUIBERT Théo | 1999 | FRA | ROCHEFORT NEPTUNE CLUB | 00:30.39 | 974 pts | QFB | |||
15. | RINCON-GIMENEZ Nolan | 2000 | FRA | ASSOCIATION ORNON NATATION | 00:30.65 | 960 pts | QFB | |||
16. | DURIEUX Quentin | 2001 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | 00:30.73 | 956 pts | QFB | |||
17. | MALFATTI Hugo | 2000 | FRA | BAYONNE-AVIRON BAYONNAIS | 00:30.75 | 954 pts | QFB | |||
18. | POUILLET Theo | 2002 | FRA | STADE MONTOIS NATATION | 00:30.84 | 950 pts | QFB | |||
19. | GAUTIER Arthur | 2001 | FRA | SPN POITIERS | 00:30.89 | 947 pts | QFB | |||
20. | COUTIN Maxime | 2000 | FRA | CERCLE DES NAGEURS SAINTES | 00:31.31 | 924 pts | QFB | |||
21. | TROUVE Jacob | 2002 | FRA | SN PARTHENAY | 00:31.39 | 920 pts | QFC | |||
22. | GARCIA Lucas | 1998 | FRA | GIRONDINS BORDEAUX | 00:31.40 | 920 pts | ||||
23. | BLANCHARD Matthieu | 1999 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 00:31.57 | 911 pts | ||||
24. | GINESTET Antton | 2001 | FRA | AQUA LONS BARRACUDAS | 00:31.69 | 904 pts | QFC | |||
25. | RABADAN Nicolas | 1998 | FRA | STADE MONTOIS NATATION | 00:31.88 | 894 pts | ||||
26. | BOURDOIS Augustin | 2002 | FRA | CN RUFFEC | 00:31.95 | 891 pts | QFC | |||
27. | SEVERIN Anthony | 2001 | FRA | MAREMNE ADOUR COTE-SUD NAT | 00:31.97 | 890 pts | QFC | |||
28. | FRAILE Julian | 2002 | FRA | MAREMNE ADOUR COTE-SUD NAT | 00:32.00 | 888 pts | QFC | |||
29. | HEBERT Vincent | 2002 | FRA | CN GUÉRET | 00:32.08 | 884 pts | QFC | |||
30. | DULHOSTE Oihan | 2002 | FRA | AQUA LONS BARRACUDAS | 00:32.36 | 869 pts | QFC | |||
31. | REPUSSEAU Tanguy | 2000 | FRA | ANDERNOS ESPADONS THALASSA | 00:32.38 | 868 pts | ||||
32. | RIBES Paul | 2002 | FRA | GIRONDINS BORDEAUX | 00:32.41 | 867 pts | QFC | |||
33. | BERNEDE Thomas | 2000 | FRA | AS LIBOURNE NATATION | 00:32.44 | 865 pts | ||||
34. | FERDONNET Melvin | 2002 | FRA | DAUPHINS CHÂTELLERAULT | 00:32.45 | 865 pts | QFC | |||
35. | PRADOUX Bertrand | 1999 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE TULLE | 00:32.76 | 849 pts | ||||
36. | HELLEGOUARCH Ethan | 2000 | FRA | CMO BASSENS NATATION | 00:32.81 | 846 pts | ||||
37. | DOUVIER Paul-Victor | 2001 | FRA | ASSOCIATION ORNON NATATION | 00:32.83 | 845 pts | QFC | |||
38. | WADOUX Ilian | 2001 | FRA | GIRONDINS BORDEAUX | 00:33.20 | 826 pts | ||||
39. | PAGENOT Antonin | 2000 | FRA | CN ST-ASTIER | 00:33.37 | 818 pts | ||||
40. | SERRE Thomas | 2000 | FRA | AS AMBARÈS | 00:33.43 | 815 pts | ||||
41. | CONTARINO Francesco | 2002 | FRA | BORDEAUX ÉTUDIANTS CLUB | 00:33.44 | 814 pts | ||||
42. | RIBON-CHAUDAT Lorn | 2000 | FRA | CNT CHASSENEUIL | 00:33.45 | 814 pts | ||||
43. | COUDERT Hugo | 2001 | FRA | CLUB DAUPHINS USSEL | 00:33.46 | 813 pts | ||||
44. | DENIS Mathys | 2002 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 00:33.67 | 803 pts | ||||
45. | BELKACEMI Timothée | 2001 | FRA | CERCLE DES NAGEURS SAINTES | 00:35.18 | 730 pts | ||||
--- | BOCQUILLON Colin | 2001 | FRA | SU AGEN | DNS dec |
--- |