50 Butterfly Men - Final A (Sunday 29 April 2018 - 15h38) | ||||||||||
1. | GAETAN Lucas | 1996 | FRA | LYON NATATION METROPOLE | 00:25.61 | 1179 pts | ||||
2. | BERTAIL Jocelyn | 2001 | FRA | NAUTIC CLUB SORBIERS | 00:26.37 | 1128 pts | ||||
3. | ROUX Romain | 2001 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:26.42 | 1125 pts | ||||
4. | BOUTTERIN Tristan | 1999 | FRA | USN VEDENE | 00:27.47 | 1056 pts | ||||
5. | CHEIKH Noé | 2003 | FRA | ST-ETIENNE NATATION | 00:27.82 | 1033 pts | ||||
6. | STAGNI Alexis | 2001 | FRA | AC DÉCINES | 00:28.02 | 1020 pts | ||||
7. | TAYAKOUT Reis | 2000 | FRA | ST-ETIENNE NATATION | 00:28.05 | 1018 pts | ||||
8. | MEY Maxence | 2001 | FRA | TRITON CLUB BELLEVILLE | 00:29.01 | 958 pts | ||||
50 Butterfly Men - Final B (Sunday 29 April 2018 - 15h36) | ||||||||||
1. | BARRE Corentin | 2002 | FRA | TCN CHAMPIGNEULLES | 00:27.57 | 1049 pts | ||||
2. | ROQUES Martin | 2002 | FRA | MONTPELLIER PAILLADE NATATION | 00:27.84 | 1032 pts | ||||
3. | CARRUEL Jean | 2001 | FRA | AQUA CLUB FOREZIEN | 00:28.58 | 985 pts | ||||
4. | REBOUL Florian | 2002 | FRA | AQUA CLUB FOREZIEN | 00:28.90 | 965 pts | ||||
5. | LO SARDO Romain | 2002 | FRA | AQUA CLUB FOREZIEN | 00:29.13 | 951 pts | ||||
6. | BLONDIN Gauthier | 2001 | FRA | ST-ETIENNE NATATION | 00:29.54 | 926 pts | ||||
7. | MARBAIS Julian | 2002 | FRA | TCN CHAMPIGNEULLES | 00:29.81 | 910 pts | ||||
8. | GARGALLO Niels | 2002 | FRA | ST-ETIENNE NATATION | 00:29.83 | 909 pts | ||||
50 Butterfly Men - Final C JEUNE : 12-14 ans (Sunday 29 April 2018 - 15h34) | ||||||||||
1. | PIERRON Gauthier | 2004 | FRA | TCN CHAMPIGNEULLES | 00:30.50 | 869 pts | ||||
2. | KLIS Simon | 2005 | FRA | CN VAL DE FENSCH SERÉMANGE | 00:33.13 | 721 pts | ||||
3. | LOPEZ Mattéo | 2005 | FRA | USN VEDENE | 00:36.94 | 532 pts | ||||
50 Butterfly Men - Prelims (Friday 27 April 2018 - 17h05) | ||||||||||
1. | GAETAN Lucas | 1996 | FRA | LYON NATATION METROPOLE | 00:25.52 | 1185 pts | QFA | |||
2. | BERTAIL Jocelyn | 2001 | FRA | NAUTIC CLUB SORBIERS | 00:26.59 | 1113 pts | QFA | |||
2. | BOCHATON Florian | 1997 | FRA | ST-ETIENNE NATATION | 00:26.59 | 1113 pts | QFA | |||
4. | ROUX Romain | 2001 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:26.79 | 1100 pts | QFA | |||
5. | BOUTTERIN Tristan | 1999 | FRA | USN VEDENE | 00:27.41 | 1059 pts | QFA | |||
6. | STAGNI Alexis | 2001 | FRA | AC DÉCINES | 00:27.82 | 1033 pts | QFA | |||
7. | CHEIKH Noé | 2003 | FRA | ST-ETIENNE NATATION | 00:27.85 | 1031 pts | QFA | |||
8. | TAYAKOUT Reis | 2000 | FRA | ST-ETIENNE NATATION | 00:28.04 | 1019 pts | QFA | |||
9. | MEY Maxence | 2001 | FRA | TRITON CLUB BELLEVILLE | 00:28.05 | 1018 pts | QFB | |||
10. | CARRUEL Jean | 2001 | FRA | AQUA CLUB FOREZIEN | 00:28.36 | 999 pts | QFB | |||
10. | ROQUES Martin | 2002 | FRA | MONTPELLIER PAILLADE NATATION | 00:28.36 | 999 pts | QFB | |||
12. | THEREZE Quentin | 2002 | FRA | LOIR-ET-CHER | 00:28.49 | 991 pts | QFB | |||
13. | BARRE Corentin | 2002 | FRA | TCN CHAMPIGNEULLES | 00:28.56 | 986 pts | QFB | |||
14. | GREMIAU Fabien | 2000 | FRA | LOIR-ET-CHER | 00:28.72 | 976 pts | QFB | |||
15. | LO SARDO Romain | 2002 | FRA | AQUA CLUB FOREZIEN | 00:29.11 | 952 pts | QFB | |||
16. | BLONDIN Gauthier | 2001 | FRA | ST-ETIENNE NATATION | 00:29.34 | 938 pts | QFB | |||
17. | REBOUL Florian | 2002 | FRA | AQUA CLUB FOREZIEN | 00:29.47 | 930 pts | ||||
18. | GARGALLO Niels | 2002 | FRA | ST-ETIENNE NATATION | 00:29.69 | 917 pts | ||||
19. | MARBAIS Julian | 2002 | FRA | TCN CHAMPIGNEULLES | 00:29.75 | 913 pts | ||||
20. | BAHLOUL Adan | 2003 | FRA | NAUTIC CLUB SORBIERS | 00:29.82 | 909 pts | ||||
21. | RODRIGUEZ Johan | 1992 | FRA | NAUTIC CLUB SORBIERS | 00:29.89 | 905 pts | ||||
22. | QUINET Martin | 2003 | FRA | LOIR-ET-CHER | 00:29.98 | 900 pts | ||||
23. | BUMSEL Maxence | 2002 | FRA | TRITON CLUB BELLEVILLE | 00:29.99 | 899 pts | ||||
24. | PAOLUCCI Paul | 2003 | FRA | TCN CHAMPIGNEULLES | 00:30.01 | 898 pts | ||||
25. | GRONDIN Florent | 2001 | FRA | CN VAL DE FENSCH SERÉMANGE | 00:30.18 | 888 pts | ||||
26. | VICINI Quentin | 2001 | FRA | CN VAL DE FENSCH SERÉMANGE | 00:30.38 | 876 pts | ||||
27. | MARCHER Lucas | 2002 | FRA | CN VAL DE FENSCH SERÉMANGE | 00:30.55 | 866 pts | ||||
28. | FEVRIER Bastien | 2000 | FRA | FOS NATATION | 00:31.14 | 832 pts | ||||
29. | PEYRIEUX Andy | 2002 | FRA | ST-ETIENNE NATATION | 00:31.46 | 813 pts | ||||
30. | PIERRON Gauthier | 2004 | FRA | TCN CHAMPIGNEULLES | 00:31.48 | 812 pts | QFC | |||
31. | ESCOFFIER Antoine | 2001 | FRA | CN ST-CHAMOND | 00:31.62 | 804 pts | ||||
32. | LOFFEL Dylan | 2003 | FRA | AQUA CLUB FOREZIEN | 00:31.82 | 793 pts | ||||
33. | ROQUES Adam | 2002 | FRA | MONTPELLIER PAILLADE NATATION | 00:31.95 | 786 pts | ||||
34. | CLASADONTE Enzo | 2003 | FRA | TCN CHAMPIGNEULLES | 00:32.67 | 746 pts | ||||
35. | KLIS Simon | 2005 | FRA | CN VAL DE FENSCH SERÉMANGE | 00:32.92 | 733 pts | QFC | |||
36. | MESSAOUDI Gibril | 2003 | FRA | ST-ETIENNE NATATION | 00:33.81 | 686 pts | ||||
37. | LOPEZ Mattéo | 2005 | FRA | USN VEDENE | 00:36.99 | 530 pts | QFC | |||
38. | VERPIOT Enzo | 2001 | FRA | STADE OLYMPIQUE CHAMBÉRY | 00:38.78 | 451 pts | ||||
39. | FERRIER Arthur | 1995 | FRA | ST-ETIENNE NATATION | 00:43.73 | 266 pts | ||||
--- | ANDRAS Leo | 1998 | FRA | SAL ST-PRIEST NATATION | DNS dec |
--- | ||||
--- | GOUDJIL Hylan | 2006 | FRA | ST-ETIENNE NATATION | DNS dec |
--- | ||||
--- | ROY Antoine | 2000 | FRA | CN CARPENTRAS | DNS dec |
--- | ||||
--- | FANTAUZZI Nicolas | 2003 | FRA | AC DÉCINES | DNS dec |
--- |