50 Backstroke Women - Final A Seniors : 18 ans et plus (Sunday 15 April 2018 - 15h07) | ||||||||||
1. | GALLEGO GUALLAR Yolanda | 2000 | ESP | ZOITI 89 | 00:33.51 | +0.67 | 997 pts | |||
2. | CAUSSADE Sarah | 2000 | FRA | LOURDES NATATION | 00:33.90 | +0.74 | 977 pts | |||
3. | DAUGE Samantha | 2000 | FRA | BORN ET EAU CLUB MIMIZAN | 00:36.39 | +0.87 | 854 pts | |||
4. | PINILLA VILLACAMPA Marina | 2000 | ESP | ZOITI 89 | 00:37.01 | +0.63 | 824 pts | |||
5. | BORNES Anaelle | 2000 | FRA | CAHORS NATATION | 00:41.20 | +0.81 | 639 pts | |||
50 Backstroke Women - Final A Juniors 3ème et 4ème année : 16-17 ans (Sunday 15 April 2018 - 15h04) | ||||||||||
1. | GUELLEC Fanny | 2001 | FRA | SCN BLAGNAC | 00:35.32 | +0.72 | 906 pts | |||
2. | RAYMOND Inès | 2002 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | 00:36.53 | +0.71 | 847 pts | |||
3. | LEGRAND Laura | 2002 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | 00:36.55 | +0.74 | 846 pts | |||
4. | LHOMMEL Coralie | 2001 | FRA | MARSOUINS DU COMMINGES | 00:36.56 | +0.68 | 846 pts | |||
5. | ESCAFFRE Lucine | 2002 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | 00:37.12 | +0.84 | 819 pts | |||
6. | HALM Célia | 2002 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:38.10 | +0.91 | 774 pts | |||
7. | DAUGE Alicia | 2002 | FRA | BORN ET EAU CLUB MIMIZAN | 00:39.37 | +0.86 | 717 pts | |||
8. | VILLACAMPA Maria | 2002 | ESP | ZOITI 89 | 00:40.39 | +0.87 | 673 pts | |||
50 Backstroke Women - Final A Juniors 1ère et 2ème année : 14-15 ans (Sunday 15 April 2018 - 15h02) | ||||||||||
1. | MARTIN FERNANDEZ Leire | 2003 | ESP | GIPUZKOA | 00:32.03 | +0.68 | 1075 pts | |||
2. | GEORGE Isis | 2003 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | 00:32.30 | +0.70 | 1061 pts | |||
3. | BARRUSOCORRALES Maria | 2003 | ESP | GIPUZKOA | 00:33.33 | +0.78 | 1007 pts | |||
4. | MAZEYRIE Heïdi | 2003 | FRA | DAUPHINS SECTION PALOISE | 00:33.38 | +0.65 | 1004 pts | |||
5. | SEVILLANO EL KADI Paula | 2003 | ESP | GIPUZKOA | 00:33.99 | +0.80 | 973 pts | |||
6. | LOPEZ MARTINEZ DE FALCON Lucia | 2004 | ESP | SDC ECHAVACOIZ | 00:35.77 | +0.89 | 884 pts | |||
7. | BIZIERE Tessa | 2004 | FRA | DAUPHINS SECTION PALOISE | 00:35.86 | +0.74 | 879 pts | |||
8. | PITA CASTILLO Paola | 2004 | ESP | SDC ECHAVACOIZ | 00:37.97 | +0.68 | 780 pts | |||
50 Backstroke Women - Final A Jeunes : 9-13 ans (Sunday 15 April 2018 - 15h00) | ||||||||||
1. | LECOQ Marie | 2005 | FRA | LOURDES NATATION | 00:37.24 | +0.65 | 813 pts | |||
2. | GONI RUIZ Ana | 2006 | ESP | SDC ECHAVACOIZ | 00:38.10 | +0.73 | 774 pts | |||
3. | LALIENA NASARRE Ana | 2005 | ESP | ZOITI 89 | 00:39.19 | +0.93 | 725 pts | |||
4. | HVALA Zoé | 2005 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:39.59 | -0.95 | 707 pts | |||
5. | RESSENCOURT Mia | 2008 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:42.04 | +0.96 | 604 pts | |||
6. | OBERLE Oceane | 2005 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:42.98 | +0.94 | 567 pts | |||
7. | LARRIBÈRE Aina | 2006 | FRA | E.P SEMEAC TARBES NAT | 00:43.08 | +0.69 | 563 pts | |||
8. | HALM Elsa | 2006 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:43.11 | +0.75 | 562 pts | |||
50 Backstroke Women - Prelims (Sunday 15 April 2018 - 09h00) | ||||||||||
1. | MARTIN FERNANDEZ Leire | 2003 | ESP | GIPUZKOA | 00:32.24 | +0.71 | 1064 pts | QFA | ||
2. | RIPA LORENTE Sofia | 2002 | ESP | SDC ECHAVACOIZ | 00:32.26 | +0.60 | 1063 pts | QFA | ||
3. | GEORGE Isis | 2003 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | 00:33.27 | +0.67 | 1010 pts | QFA | ||
4. | MAZEYRIE Heïdi | 2003 | FRA | DAUPHINS SECTION PALOISE | 00:33.29 | +0.66 | 1009 pts | QFA | ||
5. | BARRUSOCORRALES Maria | 2003 | ESP | GIPUZKOA | 00:33.71 | +0.63 | 987 pts | QFA | ||
6. | SEVILLANO EL KADI Paula | 2003 | ESP | GIPUZKOA | 00:33.74 | +0.77 | 985 pts | QFA | ||
7. | CAUSSADE Sarah | 2000 | FRA | LOURDES NATATION | 00:33.93 | +0.72 | 976 pts | QFA | ||
8. | GALLEGO GUALLAR Yolanda | 2000 | ESP | ZOITI 89 | 00:35.28 | +0.68 | 908 pts | QFA | ||
9. | LOPEZ MARTINEZ DE FALCON Lucia | 2004 | ESP | SDC ECHAVACOIZ | 00:35.36 | +0.92 | 904 pts | QFA | ||
10. | GUELLEC Fanny | 2001 | FRA | SCN BLAGNAC | 00:35.87 | +0.85 | 879 pts | QFA | ||
11. | PITA CASTILLO Paola | 2004 | ESP | SDC ECHAVACOIZ | 00:36.04 | +0.78 | 871 pts | QFA | ||
12. | BIZIERE Tessa | 2004 | FRA | DAUPHINS SECTION PALOISE | 00:36.05 | +0.96 | 870 pts | QFA | ||
13. | LHOMMEL Coralie | 2001 | FRA | MARSOUINS DU COMMINGES | 00:36.25 | +0.93 | 860 pts | QFA | ||
14. | PINILLA VILLACAMPA Marina | 2000 | ESP | ZOITI 89 | 00:36.44 | +0.64 | 851 pts | QFA | ||
15. | GIL Anaya | 2003 | FRA | CAHORS NATATION | 00:36.60 | 844 pts | ||||
16. | LEGRAND Laura | 2002 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | 00:36.84 | 832 pts | QFA | |||
17. | PEREZ Marie-Lou | 2003 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:37.05 | +1.13 | 822 pts | |||
18. | CHAPMAN AZPIROTZ Naia | 2004 | ESP | SDC ECHAVACOIZ | 00:37.51 | +0.70 | 801 pts | |||
19. | ESCAFFRE Lucine | 2002 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | 00:37.53 | +0.62 | 800 pts | QFA | ||
20. | DUCHMANN Emma | 2003 | FRA | DAUPHINS SECTION PALOISE | 00:37.68 | +0.62 | 793 pts | |||
21. | RAYMOND Inès | 2002 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | 00:37.84 | +0.89 | 786 pts | QFA | ||
21. | TILHAC Lily | 2003 | FRA | DAUPHINS BAGNÈRES-DE-BIGORRE | 00:37.84 | +0.73 | 786 pts | |||
23. | RAYMOND Agathe | 2003 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | 00:37.94 | +0.58 | 781 pts | |||
24. | RIBARDIERE Hannaé | 2004 | FRA | DAUPHINS SECTION PALOISE | 00:38.14 | +0.80 | 772 pts | |||
25. | DAUGE Samantha | 2000 | FRA | BORN ET EAU CLUB MIMIZAN | 00:38.16 | 771 pts | QFA | |||
26. | POUSTIS Chloé | 2004 | FRA | DAUPHINS BAGNÈRES-DE-BIGORRE | 00:38.79 | +0.64 | 742 pts | |||
27. | HALM Célia | 2002 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:38.80 | +0.68 | 742 pts | QFA | ||
28. | LECOQ Marie | 2005 | FRA | LOURDES NATATION | 00:38.91 | +0.69 | 737 pts | QFA | ||
29. | GONI RUIZ Ana | 2006 | ESP | SDC ECHAVACOIZ | 00:39.26 | +0.68 | 722 pts | QFA | ||
30. | PICCOLO Enora | 2004 | FRA | LOURDES NATATION | 00:39.79 | +0.76 | 698 pts | |||
31. | HVALA Zoé | 2005 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:40.02 | +0.35 | 688 pts | QFA | ||
32. | BRAUD Maud | 2004 | FRA | CN LANNEMEZAN | 00:40.13 | +0.73 | 684 pts | |||
33. | VILLACAMPA Maria | 2002 | ESP | ZOITI 89 | 00:40.55 | 666 pts | QFA | |||
34. | LALIENA NASARRE Ana | 2005 | ESP | ZOITI 89 | 00:40.58 | +0.71 | 665 pts | QFA | ||
35. | PEREZ ABOS Elena | 2003 | ESP | ZOITI 89 | 00:40.87 | +0.89 | 652 pts | |||
36. | ALLEGRE Mathilde | 2004 | FRA | MARSOUINS DU COMMINGES | 00:41.17 | +0.64 | 640 pts | |||
37. | BOIRIE Camille | 2004 | FRA | DAUPHINS BAGNÈRES-DE-BIGORRE | 00:41.21 | 638 pts | ||||
38. | DAUGE Alicia | 2002 | FRA | BORN ET EAU CLUB MIMIZAN | 00:41.30 | +0.92 | 634 pts | |||
39. | BORNES Anaelle | 2000 | FRA | CAHORS NATATION | 00:41.75 | +1.00 | 616 pts | QFA | ||
40. | RESSENCOURT Mia | 2008 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:41.78 | +0.95 | 615 pts | QFA | ||
41. | GARI SERAL Mar | 2004 | ESP | ZOITI 89 | 00:41.83 | +0.80 | 613 pts | |||
42. | GALACHE ARELLANO Virginia | 2004 | ESP | ZOITI 89 | 00:42.19 | 598 pts | ||||
43. | OBERLE Oceane | 2005 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:42.31 | +0.69 | 593 pts | QFA | ||
44. | DAURENSAN Alix | 2001 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:42.48 | +0.71 | 587 pts | |||
45. | HALM Elsa | 2006 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:42.69 | +0.86 | 578 pts | QFA | ||
46. | LARRIBÈRE Aina | 2006 | FRA | E.P SEMEAC TARBES NAT | 00:42.83 | +0.60 | 573 pts | QFA | ||
47. | LARROUDE Sarah | 2001 | FRA | DAUPHINS SECTION PALOISE | 00:42.92 | +0.81 | 569 pts | |||
48. | LARROUYAT Aurelie | 2002 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:43.49 | +0.89 | 547 pts | |||
49. | BENITES Marcia alejandra | 2004 | ESP | ZOITI 89 | 00:43.56 | +0.75 | 545 pts | |||
50. | ACHARD Romane | 2006 | FRA | CN LANNEMEZAN | 00:43.97 | +0.51 | 529 pts | |||
51. | SALVADOR JUAN Izarbe | 2004 | ESP | ZOITI 89 | 00:44.12 | +0.62 | 523 pts | |||
52. | CORREDERA Julia | 2005 | ESP | ZOITI 89 | 00:45.24 | 482 pts | ||||
53. | ESPARZA ABAURREA Olaia | 2006 | ESP | SDC ECHAVACOIZ | 00:45.47 | +0.81 | 474 pts | |||
54. | GAUTIER Zoe | 2007 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:47.41 | +0.60 | 407 pts | |||
55. | ROUANET Kitty | 2007 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:47.71 | +0.81 | 397 pts | |||
56. | ETCHEVERRY Maylis | 2003 | FRA | BORN ET EAU CLUB MIMIZAN | 00:48.14 | +0.69 | 383 pts | |||
57. | LACAZE Martine | 2004 | FRA | CN LANNEMEZAN | 00:48.72 | +0.75 | 365 pts | |||
58. | BERNARDEZ Elisa | 2005 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:49.41 | +0.73 | 344 pts | |||
--- | LOUGE Héléna | 2003 | FRA | CN LANNEMEZAN | DNS dec |
--- | ||||
--- | BENARD Amélie | 2004 | FRA | SCN BLAGNAC | DNS dec |
--- |