50 Butterfly Women - Final A Seniors : 18 ans et plus (Sunday 15 April 2018 - 15h27) | ||||||||||
1. | ALMEIDA Julia | 1998 | FRA | CERCLE DES NAGEURS DE TALENCE | 00:28.50 | +0.71 | 1179 pts | |||
2. | HOYAUX Maiwenn | 2000 | FRA | CERCLE DES NAGEURS DE TALENCE | 00:30.75 | +0.81 | 1037 pts | |||
3. | TISSIERE Manon | 1997 | FRA | GIRONDINS BORDEAUX | 00:31.45 | +0.67 | 995 pts | |||
4. | DAUGE Samantha | 2000 | FRA | BORN ET EAU CLUB MIMIZAN | 00:33.90 | +0.55 | 854 pts | |||
5. | PINILLA VILLACAMPA Marina | 2000 | ESP | ZOITI 89 | 00:36.47 | +0.74 | 717 pts | |||
--- | CHAUVANCY Aurélia | 1997 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | DNS dec |
--- | ||||
50 Butterfly Women - Final A Juniors 3ème et 4ème année : 16-17 ans (Sunday 15 April 2018 - 15h24) | ||||||||||
1. | ALONSO ARRIETA Ainhoa | 2001 | ESP | GIPUZKOA | 00:30.04 | +0.77 | 1081 pts | |||
2. | DELCROS Emeline | 2001 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:30.26 | +0.67 | 1067 pts | |||
3. | ETXEBESTE NIETO Ainara | 2002 | ESP | GIPUZKOA | 00:30.57 | +0.74 | 1048 pts | |||
4. | SAVIO Chiara | 2002 | FRA | DAUPHINS SECTION PALOISE | 00:30.93 | +0.70 | 1026 pts | |||
5. | PEREZ PEREZ Ane | 2002 | ESP | GIPUZKOA | 00:31.57 | +0.77 | 988 pts | |||
6. | LEGRAND Laura | 2002 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | 00:33.89 | +0.73 | 854 pts | |||
7. | PELTIER Morgane | 2001 | FRA | CAHORS NATATION | 00:35.09 | +0.73 | 789 pts | |||
8. | GIL ARANBURU Garazi | 2001 | ESP | SDC ECHAVACOIZ | 00:35.78 | +0.56 | 753 pts | |||
50 Butterfly Women - Final A Juniors 1ère et 2ème année : 14-15 ans (Sunday 15 April 2018 - 15h22) | ||||||||||
1. | ILZARBE DAZA June | 2004 | ESP | GIPUZKOA | 00:30.73 | +0.76 | 1038 pts | |||
2. | HERNANDEZ IBARZABAL Ane | 2004 | ESP | GIPUZKOA | 00:30.83 | +0.78 | 1032 pts | |||
3. | MARTIN FERNANDEZ Ainhoa | 2003 | ESP | GIPUZKOA | 00:31.26 | +0.72 | 1006 pts | |||
4. | FAURE Coralie | 2003 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | 00:31.57 | +0.76 | 988 pts | |||
5. | CARRERE Héloïse | 2003 | FRA | DAUPHINS BAGNÈRES-DE-BIGORRE | 00:31.79 | +0.73 | 975 pts | |||
6. | ARZALLUZ GARZON Joane | 2004 | ESP | GIPUZKOA | 00:32.42 | +0.79 | 938 pts | |||
7. | MATILLA EZQUIOGA Maddi | 2004 | ESP | GIPUZKOA | 00:32.80 | +0.82 | 916 pts | |||
8. | ASNARD Alizée | 2004 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | 00:33.40 | +0.70 | 882 pts | |||
50 Butterfly Women - Final A Jeunes : 9-13 ans (Sunday 15 April 2018 - 15h19) | ||||||||||
1. | LALIENA RUBIO Marta | 2005 | ESP | ZOITI 89 | 00:31.55 | +0.71 | 989 pts | |||
2. | GALACHE Adriadna | 2005 | ESP | ZOITI 89 | 00:35.29 | +0.72 | 779 pts | |||
3. | GABARRE JIMENEZ Blanca | 2005 | ESP | ZOITI 89 | 00:36.66 | +0.54 | 708 pts | |||
4. | RESSENCOURT Mia | 2008 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:41.85 | 470 pts | ||||
5. | OBERLE Oceane | 2005 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:44.80 | +0.72 | 357 pts | |||
6. | ESPARZA ABAURREA Olaia | 2006 | ESP | SDC ECHAVACOIZ | 00:45.81 | 322 pts | ||||
50 Butterfly Women - Prelims (Sunday 15 April 2018 - 09h18) | ||||||||||
1. | ALMEIDA Julia | 1998 | FRA | CERCLE DES NAGEURS DE TALENCE | 00:28.61 | +0.67 | 1172 pts | QFA | ||
2. | ALONSO ARRIETA Ainhoa | 2001 | ESP | GIPUZKOA | 00:30.11 | +0.74 | 1076 pts | QFA | ||
3. | DELCROS Emeline | 2001 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:30.64 | +0.73 | 1044 pts | QFA | ||
4. | HOYAUX Maiwenn | 2000 | FRA | CERCLE DES NAGEURS DE TALENCE | 00:30.87 | +0.77 | 1030 pts | QFA | ||
5. | ILZARBE DAZA June | 2004 | ESP | GIPUZKOA | 00:30.91 | +0.77 | 1027 pts | QFA | ||
6. | ETXEBESTE NIETO Ainara | 2002 | ESP | GIPUZKOA | 00:30.94 | +0.71 | 1025 pts | QFA | ||
7. | HERNANDEZ IBARZABAL Ane | 2004 | ESP | GIPUZKOA | 00:31.00 | +0.78 | 1022 pts | QFA | ||
8. | MARTIN FERNANDEZ Ainhoa | 2003 | ESP | GIPUZKOA | 00:31.28 | +0.74 | 1005 pts | QFA | ||
9. | SAVIO Chiara | 2002 | FRA | DAUPHINS SECTION PALOISE | 00:31.39 | +0.75 | 998 pts | QFA | ||
10. | LALIENA RUBIO Marta | 2005 | ESP | ZOITI 89 | 00:31.52 | +0.70 | 991 pts | QFA | ||
11. | PEREZ PEREZ Ane | 2002 | ESP | GIPUZKOA | 00:31.64 | +0.77 | 983 pts | QFA | ||
12. | FAURE Coralie | 2003 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | 00:31.94 | +0.74 | 966 pts | QFA | ||
13. | CARRERE Héloïse | 2003 | FRA | DAUPHINS BAGNÈRES-DE-BIGORRE | 00:32.05 | +0.74 | 959 pts | QFA | ||
14. | TISSIERE Manon | 1997 | FRA | GIRONDINS BORDEAUX | 00:32.56 | +0.71 | 930 pts | QFA | ||
15. | ARZALLUZ GARZON Joane | 2004 | ESP | GIPUZKOA | 00:32.75 | +0.80 | 919 pts | QFA | ||
16. | MATILLA EZQUIOGA Maddi | 2004 | ESP | GIPUZKOA | 00:33.26 | +0.75 | 890 pts | QFA | ||
17. | DAUGE Samantha | 2000 | FRA | BORN ET EAU CLUB MIMIZAN | 00:33.43 | +0.67 | 880 pts | QFA | ||
18. | ASNARD Alizée | 2004 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | 00:33.70 | +0.71 | 865 pts | QFA | ||
19. | CHAUVANCY Aurélia | 1997 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:33.76 | +0.58 | 862 pts | QFA | ||
20. | LEGRAND Laura | 2002 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | 00:33.83 | +0.75 | 858 pts | QFA | ||
21. | PELTIER Morgane | 2001 | FRA | CAHORS NATATION | 00:34.56 | +0.70 | 818 pts | QFA | ||
22. | ZAPATA CHURRUCA Leire | 2003 | ESP | SDC ECHAVACOIZ | 00:34.84 | +0.54 | 803 pts | |||
23. | GIL ARANBURU Garazi | 2001 | ESP | SDC ECHAVACOIZ | 00:34.90 | +0.83 | 799 pts | QFA | ||
24. | LHOMMEL Coralie | 2001 | FRA | MARSOUINS DU COMMINGES | 00:35.62 | +0.82 | 761 pts | |||
25. | MERESSE-GUILLAUME Juliette | 2001 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:35.86 | +0.49 | 749 pts | |||
26. | SUBRA Jeanne | 2004 | FRA | DAUPHINS BAGNÈRES-DE-BIGORRE | 00:35.97 | 743 pts | ||||
27. | GALACHE Adriadna | 2005 | ESP | ZOITI 89 | 00:36.23 | +0.73 | 730 pts | QFA | ||
28. | BRUN Pauline | 2003 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | 00:36.32 | +0.81 | 725 pts | |||
29. | ROSSI Clelia | 2004 | FRA | LOURDES NATATION | 00:36.37 | +0.84 | 723 pts | |||
30. | MOURLIN Sarah | 2001 | FRA | LOURDES NATATION | 00:36.58 | +0.71 | 712 pts | |||
31. | GABARRE JIMENEZ Blanca | 2005 | ESP | ZOITI 89 | 00:36.92 | +0.49 | 695 pts | QFA | ||
32. | ESTALLO ARNAL Salas | 2004 | ESP | ZOITI 89 | 00:37.24 | +0.71 | 679 pts | |||
33. | PINILLA VILLACAMPA Marina | 2000 | ESP | ZOITI 89 | 00:37.68 | +0.76 | 657 pts | QFA | ||
34. | GIL BEJARANO Amaia | 2003 | ESP | SDC ECHAVACOIZ | 00:37.79 | +0.53 | 652 pts | |||
35. | RAFFAELLO Manon | 2001 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:38.04 | +0.84 | 640 pts | |||
36. | CRUCHAGA CASADO Candela | 2003 | ESP | SDC ECHAVACOIZ | 00:38.61 | +0.78 | 613 pts | |||
37. | AUDIGANE Flavie | 2002 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:39.48 | +0.67 | 573 pts | |||
38. | BRAUD Maud | 2004 | FRA | CN LANNEMEZAN | 00:39.51 | +0.71 | 572 pts | |||
39. | LAUSSU Manon | 2003 | FRA | BORN ET EAU CLUB MIMIZAN | 00:40.13 | +0.68 | 544 pts | |||
40. | EL KADIRI Alia | 2004 | FRA | DAUPHINS BAGNÈRES-DE-BIGORRE | 00:40.56 | +0.77 | 525 pts | |||
41. | RUFFLE Aenor | 2004 | FRA | DAUPHINS BAGNÈRES-DE-BIGORRE | 00:41.06 | +0.80 | 504 pts | |||
42. | GIL LANCHO Nerea | 2001 | ESP | SDC ECHAVACOIZ | 00:41.24 | +0.66 | 496 pts | |||
43. | RESSENCOURT Mia | 2008 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:42.47 | +0.41 | 445 pts | QFA | ||
44. | OBERLE Oceane | 2005 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:43.63 | +0.72 | 400 pts | QFA | ||
45. | ESPARZA ABAURREA Olaia | 2006 | ESP | SDC ECHAVACOIZ | 00:45.21 | 343 pts | QFA | |||
46. | LACAZE Martine | 2004 | FRA | CN LANNEMEZAN | 00:52.57 | +0.69 | 133 pts | |||
--- | PRIEST Lucy | 2003 | GBR | CAHORS NATATION | DNS dec |
--- | ||||
--- | SALVADOR JUAN Izarbe | 2004 | ESP | ZOITI 89 | DSQ |
--- |