50 Breaststroke Men - Final A (Sunday 6 May 2018 - 15h40) | ||||||||||
1. | BUSSIERE Theo | 1995 | FRA | CN MARSEILLE | 00:27.96 | 1257 pts | ||||
2. | DENCAUSSE Jean | 1997 | FRA | CN MARSEILLE | 00:28.72 | 1215 pts | ||||
3. | LOTH Matthias | 1994 | FRA | CN MARSEILLE | 00:29.77 | 1158 pts | ||||
4. | SCHAEFER Clément | 1998 | FRA | CERCLE DES NAGEURS DE TALENCE | 00:30.39 | 1125 pts | ||||
5. | JOLLY Quentin | 1998 | FRA | UNION ST-BRUNO BORDEAUX | 00:30.97 | 1094 pts | ||||
6. | GOUDENECHE Pierre | 1998 | FRA | UNION ST-BRUNO BORDEAUX | 00:31.39 | 1073 pts | ||||
7. | GAWRON Axel | 2001 | FRA | CN ST-ASTIER | 00:31.46 | 1069 pts | ||||
8. | BORG Fabio | 2002 | FRA | CN MARSEILLE | 00:31.65 | 1059 pts | ||||
50 Breaststroke Men - Final B (Sunday 6 May 2018 - 15h38) | ||||||||||
1. | MIKULOVIC Emile | 2000 | FRA | ANGOULEME N CHARENTE | 00:32.05 | 1039 pts | ||||
2. | HUGUET Simon | 1999 | FRA | A.C AGGLOMERATION PERIGUEUX | 00:32.31 | 1026 pts | ||||
3. | LARDIN Grégoire | 2002 | FRA | BIARRITZ OLYMPIQUE | 00:32.93 | 995 pts | ||||
4. | SALANAVE Matteo | 1997 | FRA | GIRONDINS BORDEAUX | 00:33.66 | 959 pts | ||||
5. | GUERET Antoine | 1998 | FRA | SAUMUR NATATION | 00:33.93 | 946 pts | ||||
6. | DANDI Jules | 2003 | FRA | BORN ET EAU CLUB MIMIZAN | 00:33.94 | 945 pts | ||||
7. | LABIDI Sabri | 2002 | FRA | CERCLE DES NAGEURS SAINTES | 00:34.40 | 923 pts | ||||
8. | MILLAGOU Paul | 2003 | FRA | GIRONDINS BORDEAUX | 00:34.92 | 898 pts | ||||
50 Breaststroke Men - Prelims (Sunday 6 May 2018 - 10h03) | ||||||||||
1. | BUSSIERE Theo | 1995 | FRA | CN MARSEILLE | 00:27.95 | 1257 pts | QFA | R GPJB | ||
2. | DENCAUSSE Jean | 1997 | FRA | CN MARSEILLE | 00:28.79 | 1211 pts | QFA | |||
3. | LOTH Matthias | 1994 | FRA | CN MARSEILLE | 00:29.46 | 1175 pts | QFA | |||
4. | SCHAEFER Clément | 1998 | FRA | CERCLE DES NAGEURS DE TALENCE | 00:30.10 | 1140 pts | QFA | |||
5. | DEBEUCKELAERE Alain | 1994 | FRA | SC THIONVILLE | 00:30.34 | 1128 pts | QFA | |||
6. | VAHE Guillaume | 2001 | FRA | NANTES NATATION | 00:30.93 | 1097 pts | QFA | |||
7. | ANDRÉ Loïc | 2001 | FRA | CHARTRES METROPOLE NAT | 00:30.94 | 1096 pts | QFA | |||
8. | JOLLY Quentin | 1998 | FRA | UNION ST-BRUNO BORDEAUX | 00:31.00 | 1093 pts | QFA | |||
9. | GOUDENECHE Pierre | 1998 | FRA | UNION ST-BRUNO BORDEAUX | 00:31.03 | 1091 pts | QFB | |||
10. | MORNET Thomas | 2001 | FRA | CHARTRES METROPOLE NAT | 00:31.37 | 1074 pts | QFB | |||
11. | DUTEL Yanis | 2000 | FRA | NAT VILLEFRANCHE EN BEAUJOLAIS | 00:31.67 | 1058 pts | QFB | |||
12. | BORG Fabio | 2002 | FRA | CN MARSEILLE | 00:31.73 | 1055 pts | QFB | |||
13. | GAWRON Axel | 2001 | FRA | CN ST-ASTIER | 00:31.74 | 1055 pts | QFB | |||
14. | MIKULOVIC Emile | 2000 | FRA | ANGOULEME N CHARENTE | 00:31.90 | 1047 pts | QFB | |||
15. | HUGUET Simon | 1999 | FRA | A.C AGGLOMERATION PERIGUEUX | 00:32.05 | 1039 pts | QFB | |||
16. | HAMOUCHANE Souhail | 1997 | MAR | AAS SARCELLES NATATION 95 | 00:32.62 | 1010 pts | QFB | |||
17. | VARICHON Antoine | 1999 | FRA | LOURDES NATATION | 00:33.48 | 968 pts | ||||
18. | LARDIN Grégoire | 2002 | FRA | BIARRITZ OLYMPIQUE | 00:33.51 | 966 pts | ||||
19. | SALANAVE Matteo | 1997 | FRA | GIRONDINS BORDEAUX | 00:33.75 | 955 pts | ||||
20. | DANDI Jules | 2003 | FRA | BORN ET EAU CLUB MIMIZAN | 00:33.91 | 947 pts | ||||
21. | GUERET Antoine | 1998 | FRA | SAUMUR NATATION | 00:34.16 | 935 pts | ||||
22. | LABIDI Sabri | 2002 | FRA | CERCLE DES NAGEURS SAINTES | 00:34.53 | 917 pts | ||||
23. | MILLAGOU Paul | 2003 | FRA | GIRONDINS BORDEAUX | 00:34.70 | 909 pts | ||||
24. | BERGES Etienne | 2003 | FRA | ASCPA PESSAC NATATION | 00:34.71 | 908 pts | ||||
25. | VERMARE Orson | 2000 | FRA | ANDERNOS ESPADONS THALASSA | 00:35.10 | 890 pts | ||||
26. | LE GUEVEL Thibault | 2000 | FRA | CARHAIX NATATION | 00:35.52 | 870 pts | ||||
27. | SANCHON Jérémy | 2003 | FRA | ASCPA PESSAC NATATION | 00:35.70 | 862 pts | ||||
28. | CESAT Oier | 2003 | FRA | A. URKIROLAK SJ DE LUZ-CIBOURE | 00:35.86 | 855 pts | ||||
29. | CHENAF Curtis | 2003 | FRA | ASCPA PESSAC NATATION | 00:36.04 | 846 pts | ||||
29. | SULTANBEKOV Kirill | 2002 | RUS | CERCLE DES NAGEURS DE TALENCE | 00:36.04 | 846 pts | ||||
31. | PIERRE-GABRIEL Dimitri | 2001 | FRA | SCN BLAGNAC | 00:36.73 | 815 pts | ||||
32. | FAVREAU Julien | 2004 | FRA | CN BISCARROSSE | 00:36.89 | 808 pts | ||||
33. | ROBIN Thomas | 2003 | FRA | BIARRITZ OLYMPIQUE | 00:37.47 | 782 pts | ||||
34. | LECONTE Baptiste | 2004 | FRA | ASCPA PESSAC NATATION | 00:38.44 | 740 pts | ||||
35. | REPUSSEAU Tanguy | 2000 | FRA | ANDERNOS ESPADONS THALASSA | 00:38.67 | 730 pts | ||||
36. | CANELAS Jules | 2000 | FRA | ANDERNOS ESPADONS THALASSA | 00:41.10 | 631 pts | ||||
37. | GUERIN Enzo | 2003 | FRA | CN BISCARROSSE | 00:41.68 | 608 pts | ||||
--- | PREVOT Bernard | 1952 | FRA | GIRONDINS BORDEAUX | DNS dec |
--- | ||||
--- | DIAS Enzo | 2000 | FRA | SB BORDEAUX BASTIDE | DNS dec |
--- |