100 Breaststroke Men - Final A (Friday 27 April 2018 - 17h50) | ||||||||||
1. | BOURSAC CERVERA LORTET Thomas | 1999 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 01:03.66 | 1223 pts | ||||
2. | OSWALD Thomas | 2000 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 01:04.51 | 1200 pts | ||||
CE - OCCITANIE / TOULOUSE | ||||||||||
3. | VIQUERAT Antoine | 1998 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 01:04.53 | 1200 pts | ||||
4. | RENARD Remi | 1999 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 01:05.80 | 1166 pts | ||||
CE - OCCITANIE / TOULOUSE | ||||||||||
5. | KARGBO Michaël | 1985 | FRA | ASPTT TOULOUSE | 01:07.23 | 1128 pts | ||||
6. | LASSERRE Kévin | 1998 | FRA | CN ANTIBES | 01:07.27 | 1127 pts | ||||
7. | BOUCHER Millian | 2002 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 01:08.60 | 1092 pts | ||||
CE - OCCITANIE / TOULOUSE | ||||||||||
8. | FOURNIER Pierrick | 2001 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 01:09.57 | 1067 pts | ||||
CE - OCCITANIE / TOULOUSE | ||||||||||
100 Breaststroke Men - Final B Juniors 3-4 : 17-18 ans (Friday 27 April 2018 - 17h47) | ||||||||||
1. | GUTH Guillaume | 2000 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 01:09.89 | 1059 pts | ||||
CE - OCCITANIE / TOULOUSE | ||||||||||
2. | DULIN Aubin | 2000 | FRA | CN AUCH | 01:10.56 | 1042 pts | ||||
3. | PELISSOU Enzo | 2000 | FRA | ASPTT TOULOUSE | 01:10.90 | 1033 pts | ||||
4. | GARCIA Pablo | 2000 | FRA | ASPTT TOULOUSE | 01:11.89 | 1008 pts | ||||
5. | BAALI Ilias | 2001 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 01:12.71 | 988 pts | ||||
6. | MARTÍ Gerard | 2000 | ESP | GIROSONA | 01:13.43 | 971 pts | ||||
7. | LLANTIA Romain | 2001 | FRA | CNS ST-ESTÈVE | 01:13.86 | 960 pts | ||||
8. | DELON Adrien | 2000 | FRA | CN AUCH | 01:13.95 | 958 pts | ||||
100 Breaststroke Men - Final C Juniors 1-2 : 15-16 ans (Friday 27 April 2018 - 17h44) | ||||||||||
1. | GRUART Leo | 2002 | FRA | STADE OLYMPIQUE CHAMBÉRY | 01:10.63 | 1040 pts | ||||
2. | FREROT Thomas | 2003 | FRA | CANET 66 NATATION | 01:11.54 | 1017 pts | ||||
3. | SALETES Jacques | 2003 | FRA | US COLOMIERS NATATION | 01:12.29 | 999 pts | ||||
4. | CARAYON Philippe | 2002 | FRA | CN BALMA | 01:12.61 | 991 pts | ||||
5. | VASLET Edgar | 2003 | FRA | SPORTING CLUB GRAULHET | 01:14.72 | 939 pts | ||||
6. | TIPHAIGNE Romain | 2002 | FRA | US COLOMIERS NATATION | 01:14.81 | 937 pts | ||||
7. | MARTI Isaac | 2002 | ESP | GIROSONA | 01:15.44 | 922 pts | ||||
8. | MALLEGOL Igor | 2003 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 01:16.70 | 892 pts | ||||
100 Breaststroke Men - Prelims (Friday 27 April 2018 - 09h33) | ||||||||||
1. | BOURSAC CERVERA LORTET Thomas | 1999 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 01:04.15 | 1210 pts | QFA | |||
2. | VIQUERAT Antoine | 1998 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 01:04.94 | 1189 pts | QFA | |||
3. | OSWALD Thomas | 2000 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 01:04.96 | 1188 pts | QFA | |||
CE - OCCITANIE / TOULOUSE | ||||||||||
4. | RENARD Remi | 1999 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 01:06.35 | 1151 pts | QFA | |||
CE - OCCITANIE / TOULOUSE | ||||||||||
5. | LASSERRE Kévin | 1998 | FRA | CN ANTIBES | 01:07.51 | 1120 pts | QFA | |||
6. | KARGBO Michaël | 1985 | FRA | ASPTT TOULOUSE | 01:08.03 | 1107 pts | QFA | |||
7. | BOUCHER Millian | 2002 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 01:08.53 | 1094 pts | QFA | |||
CE - OCCITANIE / TOULOUSE | ||||||||||
8. | FOURNIER Pierrick | 2001 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 01:08.88 | 1085 pts | QFA | |||
CE - OCCITANIE / TOULOUSE | ||||||||||
9. | GUTH Guillaume | 2000 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 01:09.31 | 1074 pts | QFB | |||
CE - OCCITANIE / TOULOUSE | ||||||||||
10. | MICHEL Victor | 1995 | FRA | C PAUL-BERT RENNES | 01:09.72 | 1063 pts | ||||
11. | GRUART Leo | 2002 | FRA | STADE OLYMPIQUE CHAMBÉRY | 01:11.33 | 1022 pts | QFC | |||
12. | DULIN Aubin | 2000 | FRA | CN AUCH | 01:11.48 | 1019 pts | QFB | |||
13. | GARCIA Pablo | 2000 | FRA | ASPTT TOULOUSE | 01:11.79 | 1011 pts | QFB | |||
14. | FREROT Thomas | 2003 | FRA | CANET 66 NATATION | 01:12.83 | 985 pts | QFC | |||
15. | CLERISSE Bradley | 1998 | ESP | GIROSONA | 01:12.89 | 984 pts | ||||
16. | PELISSOU Enzo | 2000 | FRA | ASPTT TOULOUSE | 01:12.94 | 983 pts | QFB | |||
17. | SALETES Jacques | 2003 | FRA | US COLOMIERS NATATION | 01:13.01 | 981 pts | QFC | |||
18. | TIPHAIGNE Romain | 2002 | FRA | US COLOMIERS NATATION | 01:13.24 | 975 pts | QFC | |||
19. | LEGUAY Jean-Baptiste | 1996 | FRA | TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO | 01:13.33 | 973 pts | ||||
20. | CARAYON Philippe | 2002 | FRA | CN BALMA | 01:13.48 | 969 pts | QFC | |||
21. | MARTÍ Gerard | 2000 | ESP | GIROSONA | 01:13.64 | 965 pts | QFB | |||
22. | BAALI Ilias | 2001 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 01:13.81 | 961 pts | QFB | |||
23. | MARTI Isaac | 2002 | ESP | GIROSONA | 01:13.85 | 960 pts | QFC | |||
24. | MALLEGOL Igor | 2003 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 01:14.31 | 949 pts | QFC | |||
25. | LLANTIA Romain | 2001 | FRA | CNS ST-ESTÈVE | 01:14.49 | 945 pts | QFB | |||
26. | VASLET Edgar | 2003 | FRA | SPORTING CLUB GRAULHET | 01:14.54 | 944 pts | QFC | |||
27. | CARMONA Elian | 2002 | FRA | CN AUCH | 01:14.63 | 941 pts | ||||
28. | DELON Adrien | 2000 | FRA | CN AUCH | 01:14.78 | 938 pts | QFB | |||
29. | VERGER Maxime | 2003 | FRA | C PAUL-BERT RENNES | 01:14.79 | 938 pts | ||||
30. | COMPAN Francois | 2003 | FRA | AQUA GRIMPE MILLAU GRANDS CAUSSES | 01:15.73 | 915 pts | ||||
31. | BESSEDE Téo | 2002 | FRA | ASPTT TOULOUSE | 01:15.79 | 914 pts | ||||
32. | DUNIAUD Eliott | 2000 | FRA | ALBI NATATION | 01:17.18 | 881 pts | ||||
33. | BEN ABDALLAH Yanis | 2002 | FRA | ASPTT TOULOUSE | 01:18.53 | 850 pts | ||||
34. | SZCZEPANIAK Thomas | 2000 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 01:18.87 | 842 pts | ||||
35. | LE GUILY Esteban | 1999 | FRA | CN PAMIERS | 01:19.03 | 839 pts | ||||
36. | SOLÉ Arnaud | 2002 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 01:19.91 | 819 pts | ||||
37. | GONCALVES Jordan | 2001 | FRA | SPORTING CLUB GRAULHET | 01:20.24 | 812 pts | ||||
38. | RAPICAULT Sofiane | 2003 | FRA | ASPTT TOULOUSE | 01:20.52 | 805 pts | ||||
39. | MONTANE Germinal | 2003 | FRA | US COLOMIERS NATATION | 01:20.95 | 796 pts |