100 Backstroke Men - Final A (Saturday 30 June 2018 - 18h14) | ||||||||||
1. | BREFUEL Simon | 1997 | FRA | CANET 66 NATATION | 00:56.96 | +0.62 | 1192 pts | |||
2. | BERG Max | 2002 | FRA | MONTPELLIER METROPOLE NATATION | 00:59.99 | +0.68 | 1106 pts | |||
3. | VARGAS Valentin | 1993 | ARG | CANET 66 NATATION | 01:01.49 | +0.61 | 1064 pts | |||
4. | HUGUET Mathis | 2001 | FRA | CNS ST-ESTÈVE | 01:02.19 | +0.58 | 1045 pts | |||
5. | CAUSSE Vincent | 2002 | FRA | CN CÉVENNES ALÈS | 01:02.85 | +0.68 | 1027 pts | |||
6. | DUICAN Robert-Ionut | 2001 | ROU | NAUTIC CLUB NÎMES | 01:03.53 | +0.61 | 1009 pts | |||
7. | PESQUET Sidney | 2001 | FRA | CN NARBONNE | 01:03.54 | +0.60 | 1009 pts | |||
8. | GUIGON Maxence | 2003 | FRA | CN CÉVENNES ALÈS | 01:03.98 | +0.61 | 997 pts | |||
100 Backstroke Men - Final B (Saturday 30 June 2018 - 18h12) | ||||||||||
1. | LECHAT Anthony | 2002 | FRA | MONTAUBAN NATATION | 01:05.50 | +0.62 | 957 pts | |||
2. | PEYRAUD Louis | 2001 | FRA | CN LUNEL | 01:05.82 | +0.69 | 949 pts | |||
3. | ROGER Ivan | 2001 | FRA | MONTPELLIER METROPOLE NATATION | 01:06.04 | +0.64 | 943 pts | |||
4. | GUYOT Noan | 2003 | FRA | ASPTT MONTPELLIER | 01:06.14 | +0.71 | 940 pts | |||
5. | DIDIER Ugo | 2001 | FRA | CN CUGNAUX | 01:06.22 | +0.70 | 938 pts | |||
6. | HERVET Dorian | 2002 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 01:06.75 | +0.62 | 925 pts | |||
7. | CHIOTTI Noah | 2003 | FRA | AQUA GRIMPE MILLAU GRANDS CAUSSES | 01:07.16 | +0.60 | 914 pts | |||
8. | FOUERT-POURET Axel | 2003 | FRA | CN CUGNAUX | 01:08.30 | +0.72 | 885 pts | |||
100 Backstroke Men - Final C Juniors 1 et 2 : 15-16 ans (Saturday 30 June 2018 - 18h10) | ||||||||||
1. | CANO Alexian | 2003 | FRA | CN CARCASSONNE | 01:06.44 | +0.69 | 933 pts | |||
2. | SYLVESTRE Sacha | 2003 | FRA | C.N BEZIERS MEDITERRANEE | 01:06.63 | +0.64 | 928 pts | |||
3. | DZHYNDZHYRYSTYY Denis | 2003 | UKR | NAUTIC CLUB NÎMES | 01:07.65 | +0.56 | 902 pts | |||
4. | MAFFRE Florian | 2003 | FRA | US CARMAUX NATATION | 01:07.95 | +0.61 | 894 pts | |||
5. | JOURDA Dimitri | 2003 | FRA | GRAND RODEZ NATATION | 01:08.04 | +0.66 | 892 pts | |||
6. | GIBBINS Percy | 2002 | GBR | C.N BEZIERS MEDITERRANEE | 01:08.36 | +0.73 | 884 pts | |||
7. | QUENESCOURT Tom | 2003 | FRA | TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO | 01:08.65 | +0.75 | 877 pts | |||
8. | MOURET Téo | 2003 | FRA | MONTPELLIER PAILLADE NATATION | 01:08.70 | +0.66 | 875 pts | |||
100 Backstroke Men - Prelims (Saturday 30 June 2018 - 10h28) | ||||||||||
1. | BREFUEL Simon | 1997 | FRA | CANET 66 NATATION | 00:58.54 | +0.70 | 1147 pts | QFA | ||
2. | BERG Max | 2002 | FRA | MONTPELLIER METROPOLE NATATION | 00:59.67 | +0.61 | 1115 pts | QFA | ||
3. | VARGAS Valentin | 1993 | ARG | CANET 66 NATATION | 01:00.96 | +0.63 | 1079 pts | QFA | ||
4. | HUGUET Mathis | 2001 | FRA | CNS ST-ESTÈVE | 01:02.10 | +0.58 | 1047 pts | QFA | ||
5. | PESQUET Sidney | 2001 | FRA | CN NARBONNE | 01:02.82 | +0.65 | 1028 pts | QFA | ||
6. | DUICAN Robert-Ionut | 2001 | ROU | NAUTIC CLUB NÎMES | 01:02.85 | +0.60 | 1027 pts | QFA | ||
7. | CAUSSE Vincent | 2002 | FRA | CN CÉVENNES ALÈS | 01:03.09 | +0.67 | 1021 pts | QFA | ||
8. | GUIGON Maxence | 2003 | FRA | CN CÉVENNES ALÈS | 01:04.27 | +0.60 | 989 pts | QFA | ||
9. | MELER Bastien | 2002 | FRA | MONTAUBAN NATATION | 01:04.51 | +0.69 | 983 pts | QFB | ||
10. | HERVET Dorian | 2002 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 01:05.96 | +0.61 | 945 pts | QFB | ||
11. | GUYOT Noan | 2003 | FRA | ASPTT MONTPELLIER | 01:06.31 | +0.69 | 936 pts | QFB | ||
12. | FOUERT-POURET Axel | 2003 | FRA | CN CUGNAUX | 01:06.76 | +0.74 | 924 pts | QFB | ||
13. | ROGER Ivan | 2001 | FRA | MONTPELLIER METROPOLE NATATION | 01:06.85 | +0.62 | 922 pts | QFB | ||
14. | LECHAT Anthony | 2002 | FRA | MONTAUBAN NATATION | 01:06.88 | +0.66 | 921 pts | QFB | ||
15. | PEYRAUD Louis | 2001 | FRA | CN LUNEL | 01:07.00 | +0.68 | 918 pts | QFB | ||
16. | CHIOTTI Noah | 2003 | FRA | AQUA GRIMPE MILLAU GRANDS CAUSSES | 01:07.11 | +0.58 | 915 pts | QFB | ||
17. | BERGER Paul | 2000 | FRA | DAUPHINS CLERMONT-L'HÉRAULT | 01:07.12 | +0.65 | 915 pts | |||
18. | DIDIER Ugo | 2001 | FRA | CN CUGNAUX | 01:07.17 | +0.75 | 914 pts | |||
19. | QUENESCOURT Tom | 2003 | FRA | TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO | 01:07.35 | +0.41 | 909 pts | QFC | ||
20. | DZHYNDZHYRYSTYY Denis | 2003 | UKR | NAUTIC CLUB NÎMES | 01:07.37 | +0.54 | 909 pts | QFC | ||
21. | SYLVESTRE Sacha | 2003 | FRA | C.N BEZIERS MEDITERRANEE | 01:07.63 | +0.61 | 902 pts | QFC | ||
22. | CANO Alexian | 2003 | FRA | CN CARCASSONNE | 01:07.69 | +0.70 | 901 pts | QFC | ||
23. | MOURET Téo | 2003 | FRA | MONTPELLIER PAILLADE NATATION | 01:07.89 | +0.65 | 896 pts | QFC | ||
24. | JOURDA Dimitri | 2003 | FRA | GRAND RODEZ NATATION | 01:08.05 | +0.73 | 892 pts | QFC | ||
25. | MAFFRE Florian | 2003 | FRA | US CARMAUX NATATION | 01:08.17 | +0.61 | 889 pts | QFC | ||
26. | PREVOT Philippe | 2001 | FRA | LAUDUN L'ARDOISE A.C | 01:08.63 | +0.77 | 877 pts | |||
27. | GIBBINS Percy | 2002 | GBR | C.N BEZIERS MEDITERRANEE | 01:09.27 | +0.73 | 861 pts | QFC | ||
28. | FOUQUET Damien | 2001 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 01:09.40 | +0.72 | 858 pts | |||
29. | MONS GONCALVES Romaric | 2000 | FRA | CN NARBONNE | 01:09.44 | +0.72 | 857 pts | |||
30. | DELCHIDRE Ugo | 2003 | FRA | NAUTIC CLUB NÎMES | 01:09.92 | +0.70 | 845 pts | |||
31. | TELLIER Théo | 2002 | FRA | BEAUCAIRE TARASCON AC | 01:09.98 | +0.52 | 844 pts | |||
32. | GOBIN Alexis | 2003 | FRA | US COLOMIERS NATATION | 01:10.12 | +0.74 | 840 pts | |||
33. | CABANEL Pablo | 2002 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 01:10.25 | +0.58 | 837 pts | |||
34. | LAFORGUE Théo | 2002 | FRA | E.P SEMEAC TARBES NAT | 01:10.74 | +0.64 | 825 pts | |||
35. | VICENTE Quentin | 2003 | FRA | CASTRES SPORTS NAUTIQUES | 01:10.77 | +0.77 | 825 pts | |||
36. | CONTANT Samuel | 2003 | FRA | NAUTIC CLUB NÎMES | 01:11.50 | +0.69 | 807 pts | |||
37. | LEBLANC Lucas | 2003 | FRA | CN AUCH | 01:11.64 | +0.70 | 804 pts | |||
38. | VILLEPREUX Lilian | 2002 | FRA | CERCLE AQUATIQUE PISCENOIS | 01:11.65 | +0.69 | 803 pts | |||
39. | EXTRAT Milan | 2003 | FRA | CN LUNEL | 01:12.24 | +0.80 | 789 pts | |||
40. | LACLAVETINE-ODOKINE Nathan | 2001 | FRA | C.N DE ST-AFFRIQUE | 01:14.79 | +0.77 | 730 pts | |||
41. | MALHERBE Lénaïc | 2003 | FRA | TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO | 01:15.30 | +0.81 | 719 pts | |||
42. | LHOMMEL Kevin | 1999 | FRA | CN LANNEMEZAN | 01:15.83 | +0.94 | 707 pts | |||
43. | MAILHE Florian | 2002 | FRA | C.N BEZIERS MEDITERRANEE | 01:16.04 | +0.78 | 702 pts | |||
44. | RIGAUD Pierrick | 2003 | FRA | CNS ST-ESTÈVE | 01:17.22 | +0.63 | 676 pts | |||
45. | ROBERT Sylvain | 1999 | FRA | AVENIR MURET NATATION | 01:18.22 | +0.78 | 654 pts | |||
--- | ALEXANDRE Emile | 2002 | FRA | ASPTT MONTPELLIER | DNS dec |
--- | ||||
--- | MONTRIEUL Melvin | 2003 | FRA | CN LUNEL | DNS dec |
--- | ||||
--- | GUILBAUD Thomas | 2003 | FRA | CNS ST-ESTÈVE | DNS dec |
--- |