50 Butterfly Men - Final A (Saturday 30 June 2018 - 20h16) | ||||||||||
1. | PICOCHE Louis | 2002 | FRA | CN BREST | 00:25.20 | 0.00 | 1207 pts | |||
2. | COURCELLE Quentin | 1992 | FRA | C PAUL-BERT RENNES | 00:25.31 | 0.00 | 1200 pts | |||
3. | PECH Killian | 2002 | FRA | CN BREST | 00:25.68 | 0.00 | 1174 pts | |||
4. | RENIER Jean | 2001 | FRA | DAUPHINS ELORN LANDERNEAU | 00:25.76 | 0.00 | 1169 pts | |||
5. | SALAUN Julien | 2001 | FRA | CN BREST | 00:26.35 | 0.00 | 1129 pts | |||
6. | LE FLOCH Baptiste | 1999 | FRA | CN BREST | 00:26.78 | 0.00 | 1101 pts | |||
7. | FALQUERO Nathan | 2001 | FRA | LES NAGEURS BIGOUDENS | 00:26.80 | 0.00 | 1099 pts | |||
8. | LEBLANC Arthur | 1999 | FRA | ECN CHARTRES-DE-BRETAGNE | 00:27.07 | 0.00 | 1082 pts | |||
50 Butterfly Men - Final B (Saturday 30 June 2018 - 20h14) | ||||||||||
1. | GICQUELET Antoine | 1999 | FRA | C REDON NATATION | 00:26.41 | 0.00 | 1125 pts | |||
2. | LAINÉ Melaine | 2001 | FRA | CN FOUGÈRES | 00:26.76 | 0.00 | 1102 pts | |||
3. | BAZIN Guillaume | 2001 | FRA | CN LAMBALLE | 00:26.81 | 0.00 | 1099 pts | |||
4. | RAYMOND Augustin | 2000 | FRA | UNION QUIMPER NATATION | 00:26.82 | 0.00 | 1098 pts | |||
5. | MALLET Pierre | 1998 | FRA | ECN CHARTRES-DE-BRETAGNE | 00:27.02 | 0.00 | 1085 pts | |||
6. | BOURDEL Lucas | 2001 | FRA | CN LAMBALLE | 00:27.31 | 0.00 | 1066 pts | |||
7. | LE NENA Arthur | 1996 | FRA | LORIENT NATATION | 00:27.51 | 0.00 | 1053 pts | |||
8. | EVEN Mathias | 2000 | FRA | CNP LOUDÉAC | 00:27.80 | 0.00 | 1034 pts | |||
50 Butterfly Men - Final C MESSIEURS 16 ans et moins : 15-16 ans (Saturday 30 June 2018 - 20h12) | ||||||||||
1. | MONOT Kilian | 2002 | FRA | DAUPHINS ELORN LANDERNEAU | 00:26.93 | 0.00 | 1091 pts | |||
2. | PETITEAU Robin | 2002 | FRA | C PAUL-BERT RENNES | 00:27.34 | 0.00 | 1064 pts | |||
3. | DENIOT Titouan | 2002 | FRA | ECN CHARTRES-DE-BRETAGNE | 00:27.35 | 0.00 | 1063 pts | |||
4. | BEKONO Pierre | 2002 | FRA | C PAUL-BERT RENNES | 00:27.56 | 0.00 | 1050 pts | |||
5. | LE GOFF Yann | 2003 | FRA | UNION QUIMPER NATATION | 00:28.06 | 0.00 | 1018 pts | |||
6. | VERGER Maxime | 2003 | FRA | C PAUL-BERT RENNES | 00:28.51 | 0.00 | 989 pts | |||
7. | BOILLOT Claude | 2002 | FRA | ST-MALO NATATION | 00:28.58 | 0.00 | 985 pts | |||
8. | POUPLIN Valentin | 2002 | FRA | ECN CHARTRES-DE-BRETAGNE | 00:28.99 | 0.00 | 960 pts | |||
50 Butterfly Men - Prelims (Saturday 30 June 2018 - 16h12) | ||||||||||
1. | COURCELLE Quentin | 1992 | FRA | C PAUL-BERT RENNES | 00:25.38 | +0.71 | 1195 pts | QFA | ||
2. | RENIER Jean | 2001 | FRA | DAUPHINS ELORN LANDERNEAU | 00:25.91 | +0.72 | 1159 pts | QFA | ||
3. | PICOCHE Louis | 2002 | FRA | CN BREST | 00:25.96 | +0.61 | 1155 pts | QFA | ||
4. | SALAUN Julien | 2001 | FRA | CN BREST | 00:26.12 | +0.66 | 1145 pts | QFA | ||
5. | PECH Killian | 2002 | FRA | CN BREST | 00:26.41 | +0.64 | 1125 pts | QFA | ||
6. | FALQUERO Nathan | 2001 | FRA | LES NAGEURS BIGOUDENS | 00:26.52 | +0.83 | 1118 pts | QFA | ||
7. | LE FLOCH Baptiste | 1999 | FRA | CN BREST | 00:26.53 | +0.68 | 1117 pts | QFA | ||
8. | LEBLANC Arthur | 1999 | FRA | ECN CHARTRES-DE-BRETAGNE | 00:26.75 | +0.69 | 1103 pts | QFA | ||
9. | BAZIN Guillaume | 2001 | FRA | CN LAMBALLE | 00:26.86 | +0.57 | 1095 pts | QFB | ||
10. | GICQUELET Antoine | 1999 | FRA | C REDON NATATION | 00:26.88 | +0.70 | 1094 pts | QFB | ||
11. | JAN Benoît | 1992 | FRA | CN FOUGÈRES | 00:26.89 | +0.72 | 1093 pts | QFB | ||
12. | LAINÉ Melaine | 2001 | FRA | CN FOUGÈRES | 00:26.90 | +0.62 | 1093 pts | QFB | ||
13. | RAYMOND Augustin | 2000 | FRA | UNION QUIMPER NATATION | 00:26.92 | +0.65 | 1091 pts | QFB | ||
14. | LE NENA Arthur | 1996 | FRA | LORIENT NATATION | 00:26.99 | +0.68 | 1087 pts | QFB | ||
15. | MALLET Pierre | 1998 | FRA | ECN CHARTRES-DE-BRETAGNE | 00:27.00 | 1086 pts | QFB | |||
16. | BOURDEL Lucas | 2001 | FRA | CN LAMBALLE | 00:27.01 | +0.49 | 1086 pts | QFB | ||
17. | EVEN Mathias | 2000 | FRA | CNP LOUDÉAC | 00:27.09 | +0.74 | 1080 pts | |||
18. | MONOT Kilian | 2002 | FRA | DAUPHINS ELORN LANDERNEAU | 00:27.12 | +0.69 | 1078 pts | QFC | ||
19. | JOLY Killian | 2000 | FRA | DINARD OLYMPIQUE N | 00:27.14 | +0.66 | 1077 pts | |||
19. | LE GALL Yann | 2000 | FRA | CERCLE DES NAGEURS ST-BRIEUC | 00:27.14 | +0.74 | 1077 pts | |||
21. | JOUAN Theo | 2000 | FRA | CERCLE DES NAGEURS ST-BRIEUC | 00:27.32 | +0.72 | 1065 pts | |||
22. | PETITEAU Robin | 2002 | FRA | C PAUL-BERT RENNES | 00:27.58 | 1048 pts | QFC | |||
23. | MASSE Victorien | 2001 | FRA | CNP LOUDÉAC | 00:27.60 | +0.64 | 1047 pts | |||
24. | DENIOT Titouan | 2002 | FRA | ECN CHARTRES-DE-BRETAGNE | 00:27.64 | +0.69 | 1045 pts | QFC | ||
25. | LE CLAINCHE Lucas | 2000 | FRA | BAUD NATATION | 00:27.78 | +0.65 | 1036 pts | |||
26. | PICHOT Julien | 2001 | FRA | AURAY NATATION | 00:27.80 | +0.73 | 1034 pts | |||
27. | ZFIZEF Sofiane | 2001 | FRA | CERCLE DES NAGEURS ST-BRIEUC | 00:27.88 | +0.71 | 1029 pts | |||
28. | RICHEUX Theo | 1999 | FRA | OLYMPIQUE CLUB CESSON-SÉVIGNÉ | 00:27.97 | +0.80 | 1023 pts | |||
29. | POUPLIN Valentin | 2002 | FRA | ECN CHARTRES-DE-BRETAGNE | 00:28.02 | +0.70 | 1020 pts | QFC | ||
30. | KUPRATSEVITCH Vadim | 1996 | FRA | CNP LOUDÉAC | 00:28.04 | +0.72 | 1019 pts | |||
31. | OLLIVIER Arsene | 2001 | FRA | AURAY NATATION | 00:28.05 | +0.69 | 1018 pts | |||
32. | BEKONO Pierre | 2002 | FRA | C PAUL-BERT RENNES | 00:28.09 | +0.66 | 1016 pts | QFC | ||
33. | LE BAIL Titouan | 2001 | FRA | LANNION NATATION | 00:28.11 | +0.69 | 1015 pts | |||
34. | CORNILLEAU Eliott | 2001 | FRA | C PAUL-BERT RENNES | 00:28.23 | +0.71 | 1007 pts | |||
35. | JEGARD Jonathan | 1997 | FRA | CNP LOUDÉAC | 00:28.34 | 1000 pts | ||||
36. | VERGER Maxime | 2003 | FRA | C PAUL-BERT RENNES | 00:28.44 | +0.65 | 994 pts | QFC | ||
37. | SIMON Bastien | 2000 | FRA | ECN CHARTRES-DE-BRETAGNE | 00:28.46 | +0.69 | 993 pts | |||
38. | BOILLOT Claude | 2002 | FRA | ST-MALO NATATION | 00:28.47 | +0.69 | 992 pts | QFC | ||
39. | LE GOFF Yann | 2003 | FRA | UNION QUIMPER NATATION | 00:28.51 | +0.68 | 989 pts | QFC | ||
40. | LALANNE Jérémy | 2002 | FRA | DAUPHINS ELORN LANDERNEAU | 00:28.57 | +0.74 | 986 pts | |||
41. | LANDRE Lucas | 2002 | FRA | LES NAGEURS BIGOUDENS | 00:28.59 | +0.75 | 984 pts | |||
42. | HOUSSIN Kyrian | 2002 | FRA | CERCLE DES NAGEURS ST-BRIEUC | 00:28.66 | +0.71 | 980 pts | |||
43. | KOEHLER Benjamin | 2002 | FRA | CAUDAN NATATION | 00:28.76 | +0.66 | 974 pts | |||
44. | MOULIN Luc | 2001 | FRA | LANNION NATATION | 00:28.78 | +0.85 | 973 pts | |||
45. | DUBEAU Nicolas | 2003 | FRA | C REDON NATATION | 00:29.07 | +0.63 | 955 pts | |||
46. | LORRAIN Kieran | 2001 | FRA | LANNION NATATION | 00:29.10 | +0.72 | 953 pts | |||
47. | ARGANS Théo | 2000 | FRA | ECN CHARTRES-DE-BRETAGNE | 00:29.23 | +0.73 | 945 pts | |||
48. | PILLOT Martin | 2003 | FRA | CAUDAN NATATION | 00:29.26 | +0.72 | 943 pts | |||
49. | HENRIQUES-DELAUNAY Tristan | 2003 | FRA | LES NAGEURS BIGOUDENS | 00:29.47 | +0.80 | 930 pts | |||
50. | FEGAR Nathan | 2002 | FRA | CN GUINGAMP | 00:29.55 | +0.85 | 925 pts | |||
51. | AMICE Ewen | 2003 | FRA | C REDON NATATION | 00:29.61 | +0.80 | 922 pts | |||
52. | PHILIPPE Clement | 2003 | FRA | CN FOUGÈRES | 00:29.62 | +0.70 | 921 pts | |||
53. | RENIER Alexandre | 2003 | FRA | LORIENT NATATION | 00:29.63 | +0.73 | 921 pts | |||
53. | CARVAL Glen | 2003 | FRA | DOUARNENEZ NATATION | 00:29.63 | +0.68 | 921 pts | |||
55. | LE CLERE Arthur | 2000 | FRA | CNP LOUDÉAC | 00:29.82 | +0.73 | 909 pts | |||
56. | PERESSE Justin | 2003 | FRA | CN FOUGÈRES | 00:30.07 | +0.71 | 894 pts | |||
57. | BLAIS Tom | 2003 | FRA | DINAN NATATION SAUVETAGE | 00:30.23 | +0.73 | 885 pts | |||
58. | DECHANDON Evan | 2002 | FRA | LANVAUX OC GRANDCHAMP | 00:30.83 | +0.66 | 850 pts | |||
59. | PRIMOT Jordan | 2002 | FRA | LES NAGEURS BIGOUDENS | 00:31.15 | +0.77 | 831 pts | |||
60. | MAHEO Yann | 2002 | FRA | AURAY NATATION | 00:31.24 | +0.77 | 826 pts | |||
61. | TANGUY Victor | 2001 | FRA | PLOEMEUR NATATION | 00:31.51 | +0.81 | 811 pts | |||
62. | CASTREC Guillaume | 2003 | FRA | DOUARNENEZ NATATION | 00:31.79 | +0.70 | 795 pts | |||
63. | QUERE Eliott | 2001 | FRA | ECN CHARTRES-DE-BRETAGNE | 00:32.03 | +0.70 | 781 pts | |||
64. | RAMANANTSITONTA Harizo | 2001 | FRA | LANVAUX OC GRANDCHAMP | 00:32.41 | +0.78 | 760 pts | |||
--- | FAVENNEC Ugo | 2003 | FRA | PLOEMEUR NATATION | DNS dec |
--- |