50 Freestyle Men - Prelims Jeunes 3 : 14 ans (Saturday 23 June 2018 - 17h35) | ||||||||||
1. | RAYNAL Thibaut | 2004 | FRA | OLERON NATATION | 00:29.64 | 806 pts | ||||
2. | ARSIVAUD Yan | 2004 | FRA | CERCLE DES NAGEURS SAINTES | 00:30.67 | 747 pts | ||||
3. | CHETOUANE Paul | 2004 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 00:31.08 | 724 pts | ||||
4. | ROBINEAU Brieuc | 2004 | FRA | CLUB DAUPHINS COGNAC | 00:31.32 | 710 pts | ||||
5. | FORGERIT Paul | 2004 | FRA | CERCLE DES NAGEURS SAINTES | 00:31.61 | 694 pts | ||||
6. | SOUCHET Charles | 2004 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 00:32.13 | 666 pts | ||||
7. | PREVOST Quentin | 2004 | FRA | CERCLE NAG. BOCAGE BRESSUIRAIS | 00:32.14 | 666 pts | ||||
8. | BIDOT Hugo | 2004 | FRA | BOCA SEVRES NAUTIQUE CLUB | 00:32.46 | 649 pts | ||||
9. | TIPHONET Raphael | 2004 | FRA | ANGOULEME N CHARENTE | 00:32.50 | 647 pts | ||||
10. | KNOPIK Thibaut | 2004 | FRA | US CHAUVIGNY | 00:32.62 | 640 pts | ||||
11. | HAYET Rémi | 2004 | FRA | CS MELLE | 00:33.53 | 593 pts | ||||
12. | RAYNAUD Maxence | 2004 | FRA | CERCLE NAG. BOCAGE BRESSUIRAIS | 00:33.56 | 592 pts | ||||
13. | LONNI Erwan | 2004 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 00:34.30 | 555 pts | ||||
14. | BONNIN Dorian | 2004 | FRA | CERCLE DES NAGEURS SAINTES | 00:34.68 | 537 pts | ||||
15. | POISSON Lucas | 2004 | FRA | AS NAGEURS LOUDUN | 00:35.74 | 487 pts | ||||
16. | FOURREAU Dylan | 2004 | FRA | CNT CHASSENEUIL | 00:36.19 | 467 pts | ||||
17. | GARD Gabriel | 2004 | FRA | CERCLE DES NAGEURS SAINTES | 00:39.41 | 333 pts | ||||
18. | BELAUD Tanguy | 2004 | FRA | CLUB AQUAT. DE HTE-SAINTONGE | 00:39.86 | 317 pts | ||||
50 Freestyle Men - Prelims Jeunes 2 : 13 ans (Saturday 23 June 2018 - 17h24) | ||||||||||
1. | CHEVALIER Noah | 2005 | FRA | CERCLE NAG. BOCAGE BRESSUIRAIS | 00:31.81 | 684 pts | ||||
2. | BOCK Charles | 2005 | FRA | ASPTT POITIERS | 00:32.69 | 637 pts | ||||
3. | MAZOUIN Clément | 2005 | FRA | CNT CHASSENEUIL | 00:32.94 | 624 pts | ||||
4. | CARDINEAU Louis | 2005 | FRA | CS MELLE | 00:34.34 | 553 pts | ||||
5. | NEDELEC Mathis | 2005 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 00:35.62 | 492 pts | ||||
6. | FOURNIER Armand | 2005 | FRA | SN PARTHENAY | 00:35.78 | 485 pts | ||||
7. | COQUET Paulin | 2005 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 00:36.03 | 474 pts | ||||
8. | DUMAS GANI Mathis | 2005 | FRA | ANGOULEME N CHARENTE | 00:36.06 | 472 pts | ||||
9. | ROUILLARD Mathieu | 2005 | FRA | CERCLE DES NAGEURS SAINTES | 00:36.56 | 450 pts | ||||
10. | DELHOMME Léo | 2005 | FRA | CERCLE DES NAGEURS SAINTES | 00:36.62 | 447 pts | ||||
11. | MECHIN Clément | 2005 | FRA | ROCHEFORT NEPTUNE CLUB | 00:37.08 | 428 pts | ||||
12. | DUFRAISSE Lucas | 2005 | FRA | NC ST-JEAN-D'ANGÉLY | 00:37.23 | 421 pts | ||||
13. | GALLIENNE Louis | 2005 | FRA | ANGOULEME N CHARENTE | 00:37.28 | 419 pts | ||||
14. | BERTIN Noah | 2005 | FRA | NC ST-JEAN-D'ANGÉLY | 00:37.44 | 412 pts | ||||
15. | DE LIMA Matheo | 2005 | FRA | ANGOULEME N CHARENTE | 00:37.59 | 406 pts | ||||
16. | YOULET-BOILARD Florian | 2005 | FRA | ANGOULEME N CHARENTE | 00:37.72 | 401 pts | ||||
17. | MOURRAIN Alexandre | 2005 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 00:37.88 | 394 pts | ||||
18. | DUPAS Charles | 2005 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 00:38.09 | 385 pts | ||||
19. | THEBAULT Florent | 2005 | FRA | CN RUFFEC | 00:38.27 | 378 pts | ||||
20. | MOUNIER Paul | 2005 | FRA | CERCLE DES NAGEURS SAINTES | 00:39.26 | 339 pts | ||||
21. | ARBOGAST Maxime | 2005 | FRA | CNT CHASSENEUIL | 00:39.84 | 317 pts | ||||
--- | GRANIER Thomas | 2005 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | DNS dec |
--- | ||||
--- | BAUDRY Aymeric | 2005 | FRA | CLUB AQUAT. DE HTE-SAINTONGE | DNS dec |
--- | ||||
--- | SAJAIA Torniké | 2005 | FRA | ANGOULEME N CHARENTE | DNS dec |
--- | ||||
50 Freestyle Men - Prelims Jeunes 1 : 12 ans (Saturday 23 June 2018 - 17h08) | ||||||||||
1. | BRONDEAU Raphaël | 2006 | FRA | CN NIORT | 00:31.96 | 675 pts | ||||
2. | LOUSLEY Alexis | 2006 | FRA | CS MELLE | 00:33.90 | 575 pts | ||||
3. | DUCLAP Damien | 2006 | FRA | ROCHEFORT NEPTUNE CLUB | 00:34.12 | 564 pts | ||||
4. | CORBELLE Louis | 2006 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 00:34.28 | 556 pts | ||||
5. | CHRETIEN Théo | 2006 | FRA | ROCHEFORT NEPTUNE CLUB | 00:34.69 | 536 pts | ||||
6. | HUCHET Pierre | 2006 | FRA | SN PARTHENAY | 00:34.88 | 527 pts | ||||
7. | LEMAITRE Noé | 2006 | FRA | ASPTT POITIERS | 00:35.14 | 515 pts | ||||
8. | NADAUD Axel | 2006 | FRA | CN MONTMORILLON | 00:35.20 | 512 pts | ||||
9. | BALUTEAU Paul | 2006 | FRA | CERCLE DES NAGEURS SAINTES | 00:35.44 | 501 pts | ||||
10. | REGNIER Gabin | 2006 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 00:35.56 | 495 pts | ||||
11. | DANANCHET Mael | 2006 | FRA | CS MELLE | 00:36.14 | 469 pts | ||||
12. | HERMIN Tristan | 2006 | FRA | SN PARTHENAY | 00:36.90 | 435 pts | ||||
13. | SOCHACKI Arthur | 2006 | FRA | ANGOULEME N CHARENTE | 00:36.92 | 434 pts | ||||
14. | GUENOUN Baptiste | 2006 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 00:37.60 | 406 pts | ||||
15. | MARTINAUD Quentin | 2006 | FRA | CLUB DAUPHINS COGNAC | 00:37.64 | 404 pts | ||||
16. | BIDOT Thomas | 2006 | FRA | BOCA SEVRES NAUTIQUE CLUB | 00:38.12 | 384 pts | ||||
17. | TESSON Sabbah | 2006 | FRA | CN NIORT | 00:38.52 | 368 pts | ||||
18. | BIDOT Lucas | 2006 | FRA | BOCA SEVRES NAUTIQUE CLUB | 00:39.17 | 343 pts | ||||
19. | VAN CAENEGHEM Jules | 2006 | FRA | CN NIORT | 00:39.36 | 335 pts | ||||
20. | BASTIDE Charles | 2006 | FRA | CS MELLE | 00:39.97 | 313 pts | ||||
21. | NOUVEAU Raphael | 2006 | FRA | CLUB DAUPHINS COGNAC | 00:40.00 | 311 pts | ||||
22. | DESCAMPS Joseph | 2006 | FRA | ANGOULEME N CHARENTE | 00:40.19 | 305 pts | ||||
23. | HERBRETEAU Noe | 2006 | FRA | ANGOULEME N CHARENTE | 00:40.67 | 287 pts | ||||
24. | PLANCHON Benoit | 2006 | FRA | CN NIORT | 00:41.32 | 265 pts | ||||
25. | PARRE Raphael | 2006 | FRA | ROCHEFORT NEPTUNE CLUB | 00:42.93 | 213 pts | ||||
26. | FORGERIT Guillaume | 2006 | FRA | CERCLE DES NAGEURS SAINTES | 00:43.66 | 192 pts | ||||
27. | BERCE Matheo | 2006 | FRA | ROCHEFORT NEPTUNE CLUB | 00:44.50 | 168 pts | ||||
--- | LARA Antoine | 2006 | FRA | CLUB AQUAT. DE HTE-SAINTONGE | DNS dec |
--- | ||||
--- | PIBOLLEAU Radouan | 2006 | FRA | NC ST-JEAN-D'ANGÉLY | DNS dec |
--- | ||||
50 Freestyle Men - Prelims Avenirs 2 : 11 ans (Sunday 24 June 2018 - 11h44) | ||||||||||
1. | NICAUD Thomas | 2007 | FRA | CNT CHASSENEUIL | 00:37.32 | 417 pts | ||||
2. | GONCALVES Bastien | 2007 | FRA | ASPTT POITIERS | 00:37.38 | 415 pts | ||||
3. | DANDEU Louis | 2007 | FRA | NC ST-JEAN-D'ANGÉLY | 00:37.48 | 411 pts | ||||
4. | BURET Martin | 2007 | FRA | CS MELLE | 00:38.16 | 382 pts | ||||
5. | SALLE Nino | 2007 | FRA | CS MELLE | 00:38.27 | 378 pts | ||||
6. | CAN Aurélien | 2007 | FRA | CLUB DAUPHINS COGNAC | 00:38.80 | 357 pts | ||||
7. | COUSIN PECASTAINGS Abel | 2007 | FRA | SPN POITIERS | 00:39.02 | 348 pts | ||||
8. | LABUSSIERE Hugo | 2007 | FRA | CN MONTMORILLON | 00:39.88 | 316 pts | ||||
9. | HIANE Nael | 2007 | FRA | ANGOULEME N CHARENTE | 00:39.97 | 313 pts | ||||
10. | PASQUET Benjamin | 2007 | FRA | US CHAUVIGNY | 00:40.08 | 309 pts | ||||
11. | GAVENC--VETEAU Kylian | 2007 | FRA | NC ST-JEAN-D'ANGÉLY | 00:40.28 | 301 pts | ||||
12. | BOSSY Yanis | 2007 | FRA | US CHAUVIGNY | 00:40.59 | 290 pts | ||||
13. | AUDINEAU Raphael | 2007 | FRA | NC ST-JEAN-D'ANGÉLY | 00:40.65 | 288 pts | ||||
14. | HARLY Mathis | 2007 | FRA | CERCLE DES NAGEURS SAINTES | 00:40.83 | 282 pts | ||||
15. | DURAND Tao | 2007 | FRA | US CHAUVIGNY | 00:41.20 | 269 pts | ||||
16. | DOUESSIN Ylan | 2007 | FRA | CERCLE NAG. BOCAGE BRESSUIRAIS | 00:42.14 | 238 pts | ||||
17. | SEDRATI Mohamed | 2007 | FRA | ANGOULEME N CHARENTE | 00:42.29 | 233 pts | ||||
18. | DELAGRAVE Paul | 2007 | FRA | CN NIORT | 00:42.35 | 231 pts | ||||
19. | CHOLLET Alexis | 2007 | FRA | SN PARTHENAY | 00:42.85 | 216 pts | ||||
20. | VOLLAUD Kylian | 2007 | FRA | CLUB DAUPHINS COGNAC | 00:43.86 | 186 pts | ||||
21. | PAPUCHON Anatole | 2007 | FRA | SPN POITIERS | 00:44.00 | 182 pts | ||||
22. | SOKHAL Amine | 2007 | FRA | CN NIORT | 00:44.09 | 180 pts | ||||
23. | BERTIN Titouan | 2007 | FRA | NC ST-JEAN-D'ANGÉLY | 00:44.38 | 172 pts | ||||
24. | VILLE Noan | 2007 | FRA | CS MELLE | 00:44.79 | 161 pts | ||||
25. | BAILLY Maxence | 2007 | FRA | CERCLE NAG. BOCAGE BRESSUIRAIS | 00:45.38 | 146 pts | ||||
26. | DUMAS Mattis | 2007 | FRA | ANGOULEME N CHARENTE | 00:46.09 | 128 pts | ||||
27. | CHAUVAUD Ethan | 2007 | FRA | CERCLE DES NAGEURS SAINTES | 00:48.31 | 81 pts | ||||
28. | PINET Louis | 2007 | FRA | NC ST-JEAN-D'ANGÉLY | 00:51.56 | 32 pts | ||||
50 Freestyle Men - Prelims Avenirs 1 : 9-10 ans (Sunday 24 June 2018 - 11h30) | ||||||||||
1. | REGNIER Marin | 2008 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 00:35.46 | 500 pts | ||||
2. | DUPUIS Clément | 2008 | FRA | SPN POITIERS | 00:36.65 | 446 pts | ||||
3. | MOTHET Camille | 2008 | FRA | CN THOUARS | 00:38.08 | 386 pts | ||||
4. | GRABKOWIAK Luka | 2008 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 00:38.12 | 384 pts | ||||
5. | PHELIPPEAU Thomas | 2008 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 00:38.13 | 384 pts | ||||
6. | CERRUTO Mael | 2008 | FRA | NC ST-JEAN-D'ANGÉLY | 00:38.38 | 374 pts | ||||
7. | RAVARD-LASSERRE Lenny | 2009 | FRA | CLUB AQUAT. DE HTE-SAINTONGE | 00:38.94 | 351 pts | ||||
8. | CARDINEAU Jules | 2008 | FRA | ASPTT POITIERS | 00:39.28 | 338 pts | ||||
9. | DAOUX Mahé | 2008 | FRA | SN PARTHENAY | 00:39.76 | 320 pts | ||||
10. | MASSONNEAU Jules | 2008 | FRA | ROCHEFORT NEPTUNE CLUB | 00:39.90 | 315 pts | ||||
11. | DUCLAP Aurelien | 2008 | FRA | ROCHEFORT NEPTUNE CLUB | 00:40.45 | 295 pts | ||||
12. | ROCHAIS Arthur | 2008 | FRA | SPN POITIERS | 00:42.05 | 241 pts | ||||
13. | FAVIER Timothe | 2008 | FRA | SPN POITIERS | 00:42.82 | 217 pts | ||||
14. | DE POORTERE Loïs | 2008 | FRA | CERCLE NAG. BOCAGE BRESSUIRAIS | 00:42.84 | 216 pts | ||||
15. | GUENOUN Noé | 2008 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 00:43.38 | 200 pts | ||||
16. | FAVRIAU Mathis | 2008 | FRA | CN NIORT | 00:43.62 | 193 pts | ||||
17. | POUGEAS Samuel | 2008 | FRA | ASPTT POITIERS | 00:44.21 | 176 pts | ||||
18. | LHAMAS FERNANDEZ Leny | 2009 | FRA | ROCHEFORT NEPTUNE CLUB | 00:44.44 | 170 pts | ||||
19. | RAYNAUD Gaspard | 2009 | FRA | CN NIORT | 00:45.14 | 152 pts | ||||
20. | SOULET Hugo | 2009 | FRA | NC ST-JEAN-D'ANGÉLY | 00:46.54 | 118 pts | ||||
21. | BENABDI Younes | 2008 | FRA | CN NIORT | 00:46.67 | 115 pts | ||||
22. | CARMONA-GUERREY Kyllian | 2008 | FRA | CERCLE DES NAGEURS SAINTES | 00:47.15 | 105 pts | ||||
23. | LE TOUZIC Raphael | 2008 | FRA | NC ST-JEAN-D'ANGÉLY | 00:47.72 | 93 pts | ||||
24. | PEDRE Raphael | 2008 | FRA | ANGOULEME N CHARENTE | 00:48.06 | 86 pts | ||||
25. | LETHOUEIL Antonin | 2009 | FRA | CN THOUARS | 00:48.15 | 85 pts | ||||
26. | DUFLOS Thomas | 2009 | FRA | NC ST-JEAN-D'ANGÉLY | 00:51.91 | 28 pts | ||||
27. | MERHINO GUERIN Lothaire | 2009 | FRA | NC ST-JEAN-D'ANGÉLY | 01:08.30 | 1 pts | ||||
--- | LOPEZ Matis | 2009 | FRA | ANGOULEME N CHARENTE | DNS dec |
--- | ||||
--- | LEMAIRE Evan | 2009 | FRA | CN NIORT | DNS dec |
--- |