50 Backstroke Women - Finale A (Saturday 30 June 2018 - 17h09) | ||||||||||
1. | MAYOT Axelle | 2002 | FRA | SPN POITIERS | 00:31.58 | 1100 pts | ||||
2. | GEORGE Isis | 2003 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | 00:31.83 | 1086 pts | ||||
3. | DARS Tessa | 2003 | FRA | AS LA TESTE | 00:32.16 | 1068 pts | ||||
4. | ROCHAIS Albane | 2002 | FRA | SPN POITIERS | 00:32.57 | 1047 pts | ||||
5. | KIMI Hinatea | 2001 | FRA | AQUA LONS BARRACUDAS | 00:32.60 | 1045 pts | ||||
6. | GRANDJEAN Ilona | 2002 | FRA | BORDEAUX ÉTUDIANTS CLUB | 00:32.84 | 1032 pts | ||||
7. | CARTI Amandine | 2003 | FRA | BORDEAUX ÉTUDIANTS CLUB | 00:32.92 | 1028 pts | ||||
8. | CLERC Enola | 2003 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 00:33.14 | 1017 pts | ||||
9. | LIALY Emma | 2004 | FRA | CERCLE DES NAGEURS SAINTES | 00:33.48 | 999 pts | ||||
10. | CASTEL Ainhoa | 2001 | FRA | UNION ST-BRUNO BORDEAUX | 00:35.39 | 902 pts | ||||
50 Backstroke Women - Finale B (Saturday 30 June 2018 - 17h07) | ||||||||||
1. | MAZEYRIE Heïdi | 2003 | FRA | DAUPHINS SECTION PALOISE | 00:33.00 | 1024 pts | ||||
2. | CONTAL Esther | 2004 | FRA | SU AGEN | 00:33.45 | 1000 pts | ||||
3. | LARIAU-LABREE Camille | 2001 | FRA | AQUA LONS BARRACUDAS | 00:33.57 | 994 pts | ||||
4. | BARTHELEMY Clara | 2002 | FRA | CN GUÉRET | 00:33.60 | 993 pts | ||||
5. | GRIMAUD Nolwenn | 2002 | FRA | UNION ST-BRUNO BORDEAUX | 00:34.11 | 966 pts | ||||
6. | BEC Anabel | 2004 | FRA | GIRONDINS BORDEAUX | 00:34.33 | 955 pts | ||||
7. | GOURAUD Blandine | 2004 | FRA | SN PARTHENAY | 00:34.38 | 953 pts | ||||
8. | AVRARD Laly | 2003 | FRA | ROYAN OCÉAN CLUB NATATION | 00:34.56 | 944 pts | ||||
9. | FATTA-TAUZIA Amaya | 2003 | FRA | DAUPHINS SECTION PALOISE | 00:34.73 | 935 pts | ||||
10. | CHATEAU Emma | 2002 | FRA | AS LIBOURNE NATATION | 00:34.89 | 927 pts | ||||
50 Backstroke Women - Finale C (Saturday 30 June 2018 - 17h02) | ||||||||||
1. | ECHARRY Lide | 2003 | FRA | CN HENDAYE | 00:33.53 | 996 pts | ||||
2. | CHUM Alice | 2003 | FRA | DAUPHINS AIXE-SUR-VIENNE | 00:34.07 | 968 pts | ||||
3. | BIZIERE Tessa | 2004 | FRA | DAUPHINS SECTION PALOISE | 00:34.63 | 940 pts | ||||
4. | QUIARD-COUTANT Maé | 2003 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 00:34.66 | 939 pts | ||||
5. | PASCAULT Enola | 2004 | FRA | SPN POITIERS | 00:34.75 | 934 pts | ||||
5. | CHOQUET DECOOL Lisa | 2003 | FRA | SA MÉRIGNAC | 00:34.75 | 934 pts | ||||
7. | VIELFAURE Sarah | 2004 | FRA | CMO BASSENS NATATION | 00:34.77 | 933 pts | ||||
8. | INNES Amélie | 2004 | GBR | OLORON NATATION 64 | 00:35.11 | 916 pts | ||||
9. | RODRIGUEZ CHAUSSON Loreto | 2003 | ESP | CN HENDAYE | 00:35.20 | 912 pts | ||||
10. | RICHARDEAU Agathe | 2004 | FRA | GIRONDINS BORDEAUX | 00:35.24 | 910 pts | ||||
50 Backstroke Women - Prelims (Saturday 30 June 2018 - 10h16) | ||||||||||
1. | DARS Tessa | 2003 | FRA | AS LA TESTE | 00:31.85 | 1085 pts | QFA | |||
2. | MAYOT Axelle | 2002 | FRA | SPN POITIERS | 00:31.89 | 1083 pts | QFA | |||
3. | GEORGE Isis | 2003 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | 00:32.33 | 1059 pts | QFA | |||
4. | ROCHAIS Albane | 2002 | FRA | SPN POITIERS | 00:32.35 | 1058 pts | QFA | |||
5. | KIMI Hinatea | 2001 | FRA | AQUA LONS BARRACUDAS | 00:32.85 | 1032 pts | QFA | |||
6. | LIALY Emma | 2004 | FRA | CERCLE DES NAGEURS SAINTES | 00:33.00 | 1024 pts | QFA | |||
6. | CLERC Enola | 2003 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 00:33.00 | 1024 pts | QFA | |||
8. | GRANDJEAN Ilona | 2002 | FRA | BORDEAUX ÉTUDIANTS CLUB | 00:33.20 | 1013 pts | QFA | |||
9. | CARTI Amandine | 2003 | FRA | BORDEAUX ÉTUDIANTS CLUB | 00:33.21 | 1013 pts | QFA | |||
10. | CASTEL Ainhoa | 2001 | FRA | UNION ST-BRUNO BORDEAUX | 00:33.26 | 1010 pts | QFA | |||
11. | BARTHELEMY Clara | 2002 | FRA | CN GUÉRET | 00:33.52 | 997 pts | QFB | |||
12. | LARIAU-LABREE Camille | 2001 | FRA | AQUA LONS BARRACUDAS | 00:33.97 | 974 pts | QFB | |||
13. | MAZEYRIE Heïdi | 2003 | FRA | DAUPHINS SECTION PALOISE | 00:34.03 | 971 pts | QFB | |||
13. | GOURAUD Blandine | 2004 | FRA | SN PARTHENAY | 00:34.03 | 971 pts | QFB | |||
15. | AVRARD Laly | 2003 | FRA | ROYAN OCÉAN CLUB NATATION | 00:34.05 | 970 pts | QFB | |||
16. | GRIMAUD Nolwenn | 2002 | FRA | UNION ST-BRUNO BORDEAUX | 00:34.21 | 961 pts | QFB | |||
17. | CONTAL Esther | 2004 | FRA | SU AGEN | 00:34.34 | 955 pts | QFB | |||
18. | CHATEAU Emma | 2002 | FRA | AS LIBOURNE NATATION | 00:34.42 | 951 pts | QFB | |||
19. | FATTA-TAUZIA Amaya | 2003 | FRA | DAUPHINS SECTION PALOISE | 00:34.47 | 948 pts | QFB | |||
20. | BEC Anabel | 2004 | FRA | GIRONDINS BORDEAUX | 00:34.54 | 945 pts | QFB | |||
21. | GUEDE Camille | 2001 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 00:34.56 | 944 pts | ||||
21. | ECHARRY Lide | 2003 | FRA | CN HENDAYE | 00:34.56 | 944 pts | ||||
23. | CHUM Alice | 2003 | FRA | DAUPHINS AIXE-SUR-VIENNE | 00:34.60 | 942 pts | ||||
24. | GUILLET Manon | 2001 | FRA | CN MONTMORILLON | 00:34.72 | 936 pts | ||||
25. | PASCAULT Enola | 2004 | FRA | SPN POITIERS | 00:34.85 | 929 pts | QFC | |||
25. | DUPEUX Juliette | 2003 | FRA | CN ST-ASTIER | 00:34.85 | 929 pts | ||||
27. | RICHARDEAU Pauline | 2001 | FRA | GIRONDINS BORDEAUX | 00:34.87 | 928 pts | ||||
28. | BIZIERE Tessa | 2004 | FRA | DAUPHINS SECTION PALOISE | 00:34.93 | 925 pts | QFC | |||
29. | QUIARD-COUTANT Maé | 2003 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 00:35.07 | 918 pts | ||||
30. | RODRIGUEZ CHAUSSON Loreto | 2003 | ESP | CN HENDAYE | 00:35.21 | 911 pts | ||||
31. | JOLLY Léonie | 2002 | FRA | UNION ST-BRUNO BORDEAUX | 00:35.22 | 911 pts | ||||
32. | VIALLE Jehanne | 2002 | FRA | ASPTT LIMOGES | 00:35.31 | 906 pts | ||||
33. | BOURGEOIS Elena | 2003 | FRA | ASPTT LIMOGES | 00:35.35 | 904 pts | ||||
34. | RICHARDEAU Agathe | 2004 | FRA | GIRONDINS BORDEAUX | 00:35.48 | 898 pts | QFC | |||
34. | INNES Amélie | 2004 | GBR | OLORON NATATION 64 | 00:35.48 | 898 pts | QFC | |||
36. | MILLAGOU Sarah | 2001 | FRA | GIRONDINS BORDEAUX | 00:35.54 | 895 pts | ||||
37. | CHOQUET DECOOL Lisa | 2003 | FRA | SA MÉRIGNAC | 00:35.56 | 894 pts | ||||
38. | AMIEL Noa | 2002 | FRA | ASCPA PESSAC NATATION | 00:35.66 | 889 pts | ||||
39. | VIELFAURE Sarah | 2004 | FRA | CMO BASSENS NATATION | 00:35.73 | 886 pts | QFC | |||
40. | PAPEIX Elorria | 2004 | FRA | CN LA SOUTERRAINE | 00:35.75 | 885 pts | QFC | |||
41. | LAROCHE Mila | 2004 | FRA | BIARRITZ OLYMPIQUE | 00:35.85 | 880 pts | QFC | |||
42. | GIRAULT Laurie | 2001 | FRA | ASPTT LIMOGES | 00:35.99 | 873 pts | ||||
43. | MAZERY Ninon | 2003 | FRA | SN PARTHENAY | 00:36.09 | 868 pts | ||||
44. | KHARBOUCH Rania | 2004 | FRA | SU AGEN | 00:36.11 | 867 pts | QFC | |||
45. | LOBRE Alexia | 2003 | FRA | UNION ST-BRUNO BORDEAUX | 00:36.19 | 863 pts | ||||
46. | DEYRIS Eline | 2002 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | 00:36.21 | 862 pts | ||||
47. | ANDRIANARISATA Ravaka-Elhody | 1998 | MAD | ASPTT LIMOGES | 00:36.22 | 862 pts | ||||
48. | SAUSSEAU Bertille | 2002 | FRA | CN NIORT | 00:36.28 | 859 pts | ||||
49. | SOUVIRAA Mathilde | 2004 | FRA | BAYONNE-AVIRON BAYONNAIS | 00:36.31 | 857 pts | QFC | |||
50. | BUREAU Camille | 2004 | FRA | SPN POITIERS | 00:36.34 | 856 pts | QFC | |||
50. | DAUGE Samantha | 2000 | FRA | BORN ET EAU CLUB MIMIZAN | 00:36.34 | 856 pts | ||||
52. | LEGRAND Laura | 2002 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | 00:36.35 | 856 pts | ||||
53. | ZANCHETTA Elena | 2001 | FRA | A.C AGGLOMERATION PERIGUEUX | 00:36.37 | 855 pts | ||||
54. | COURTOIS Lucie | 2001 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE TULLE | 00:36.52 | 847 pts | ||||
55. | LEMAIRE Mélanie | 2002 | FRA | CN NIORT | 00:36.55 | 846 pts | ||||
56. | LASTERE Chloé | 2002 | FRA | CMO BASSENS NATATION | 00:36.59 | 844 pts | ||||
57. | AHYEE LABART Marie | 2004 | FRA | BORN ET EAU CLUB MIMIZAN | 00:36.60 | 844 pts | ||||
58. | COIFFARD Clemence | 2003 | FRA | BAYONNE-AVIRON BAYONNAIS | 00:36.62 | 843 pts | ||||
59. | BERNADOU Lola | 2004 | FRA | AS LIBOURNE NATATION | 00:36.76 | 836 pts | ||||
60. | VARAJAO Sandy | 2001 | FRA | ASCPA PESSAC NATATION | 00:36.80 | 834 pts | ||||
61. | RAYNAUD Manon | 2001 | FRA | CERCLE NAG. BOCAGE BRESSUIRAIS | 00:36.82 | 833 pts | ||||
62. | DUCHMANN Emma | 2003 | FRA | DAUPHINS SECTION PALOISE | 00:36.90 | 829 pts | ||||
63. | ITHURBIDE Marie | 2002 | FRA | A. URKIROLAK SJ DE LUZ-CIBOURE | 00:36.93 | 828 pts | ||||
64. | TONDUT Maïa | 2003 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 00:37.07 | 821 pts | ||||
65. | ALAIN Agathe | 2002 | FRA | CERCLE NAG. BOCAGE BRESSUIRAIS | 00:37.15 | 818 pts | ||||
66. | THIROUARD Pomeline | 2004 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 00:37.19 | 816 pts | ||||
67. | ROBERT Flora | 2003 | FRA | GIRONDINS BORDEAUX | 00:37.25 | 813 pts | ||||
68. | BEAUDEMOULIN Louise | 2003 | FRA | NOBLAT AQUATIQUE CLUB | 00:37.33 | 809 pts | ||||
69. | PLAINO Lisa | 2003 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE BRIVE | 00:37.47 | 803 pts | ||||
70. | ROBERT Solene | 2002 | FRA | BAYONNE-AVIRON BAYONNAIS | 00:37.48 | 802 pts | ||||
71. | SWIDERSKI Caroline | 2004 | FRA | AS ST-MÉDARD-EN-JALLES | 00:37.51 | 801 pts | ||||
72. | COURTOIS Emilie | 2004 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE TULLE | 00:37.63 | 795 pts | ||||
73. | GANIZATE Lou | 2004 | FRA | GIRONDINS BORDEAUX | 00:37.64 | 795 pts | ||||
74. | ESCAFFRE Lucine | 2002 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | 00:37.71 | 792 pts | ||||
75. | ALBISTUR Victoria | 2004 | FRA | A. URKIROLAK SJ DE LUZ-CIBOURE | 00:37.90 | 783 pts | ||||
76. | NAUD Louane | 2004 | FRA | CLUB DAUPHINS COGNAC | 00:38.18 | 770 pts | ||||
77. | SEUDRE Emma | 2004 | FRA | ROCHEFORT NEPTUNE CLUB | 00:38.19 | 770 pts | ||||
78. | MAHAUD Adèle | 2002 | FRA | CERCLE DES NAGEURS SAINTES | 00:38.24 | 767 pts | ||||
79. | LABETOULLE Elodie | 2004 | FRA | CN GUÉRET | 00:38.26 | 766 pts | ||||
80. | HOFMANN Maya | 2002 | FRA | AS LA TESTE | 00:38.28 | 765 pts | ||||
81. | GERBAUD Ilona | 2002 | FRA | ASSJ NATATION VIENNE GLANE | 00:38.40 | 760 pts |