100 Backstroke Men - Final A (Saturday 24 November 2018 - 17h27) | ||||||||||
1. | BIDARD Clément | 2001 | FRA | MULHOUSE ON | 00:58.43 | 1150 pts | ||||
CE - GRAND-EST / MULHOUSE | ||||||||||
2. | FURST Stephane | 2000 | FRA | ERSTEIN AQUATIC CLUB | 01:00.55 | 1090 pts | ||||
3. | BRIESCH Louis | 2003 | FRA | DAUPHINS OBERNAI | 01:01.78 | 1056 pts | ||||
CAF - GRAND-EST / OBERNAI | ||||||||||
4. | LEIBEL Florian | 2001 | FRA | ERSTEIN AQUATIC CLUB | 01:02.52 | 1036 pts | ||||
5. | SIREROL Thomas | 2002 | FRA | ERSTEIN AQUATIC CLUB | 01:03.28 | 1015 pts | ||||
6. | FICHER Merlin | 2005 | FRA | CN VOUZIERS | 01:03.74 | 1003 pts | ||||
7. | DANGUEL Benjamin | 1997 | FRA | SC SÉLESTAT | 01:05.33 | 961 pts | ||||
8. | DEROUET Noah | 2003 | FRA | DAUPHINS DE ST-LOUIS | 01:06.15 | 940 pts | ||||
100 Backstroke Men - Final B (Saturday 24 November 2018 - 17h24) | ||||||||||
1. | ANSEL Amédée | 2005 | FRA | C.N DU FLORIVAL GUEBWILLER | 01:06.55 | 930 pts | ||||
2. | CENTLIVRE Paulin | 2002 | FRA | THANN OLYMPIC N | 01:07.87 | 896 pts | ||||
3. | STENGEL Leo | 2002 | FRA | MULHOUSE ON | 01:08.72 | 875 pts | ||||
4. | ARNOLD Paul | 2000 | FRA | C.N DU FLORIVAL GUEBWILLER | 01:09.14 | 864 pts | ||||
5. | LEHMANN Lucas | 2003 | FRA | THANN OLYMPIC N | 01:09.18 | 863 pts | ||||
6. | LEFEBVRE Paul | 2004 | FRA | MULHOUSE ON | 01:09.48 | 856 pts | ||||
7. | WAGNER Guillaume | 2004 | FRA | SR COLMAR | 01:09.98 | 844 pts | ||||
8. | HUG-DREYFUS Neal | 2005 | FRA | MULHOUSE ON | 01:12.04 | 794 pts | ||||
100 Backstroke Men - Final C (Saturday 24 November 2018 - 17h21) | ||||||||||
1. | EL FAQIR Waël | 2006 | FRA | SR COLMAR | 01:13.37 | 763 pts | ||||
2. | FOEHRENBACH Antoine | 2005 | FRA | CNHT WESSERLING | 01:30.77 | 412 pts | ||||
3. | DEROUET Inaki | 2006 | FRA | DAUPHINS DE ST-LOUIS | 01:32.59 | 382 pts | ||||
4. | COSTE Thomas | 2007 | FRA | MULHOUSE ON | 01:42.41 | 237 pts | ||||
100 Backstroke Men - Prelims (Saturday 24 November 2018 - 10h29) | ||||||||||
1. | BIDARD Clément | 2001 | FRA | MULHOUSE ON | 00:58.25 | 1155 pts | QFA | |||
CE - GRAND-EST / MULHOUSE | ||||||||||
2. | FURST Stephane | 2000 | FRA | ERSTEIN AQUATIC CLUB | 01:00.60 | 1089 pts | QFA | |||
3. | MALACHI Constantin | 1997 | MDA | LÉO-L. SCHILTIGHEIM-BISCHHEIM | 01:02.10 | 1047 pts | QFA | |||
4. | BRIESCH Louis | 2003 | FRA | DAUPHINS OBERNAI | 01:02.65 | 1032 pts | QFA | |||
CAF - GRAND-EST / OBERNAI | ||||||||||
5. | LEIBEL Florian | 2001 | FRA | ERSTEIN AQUATIC CLUB | 01:02.90 | 1026 pts | QFA | |||
6. | SIREROL Thomas | 2002 | FRA | ERSTEIN AQUATIC CLUB | 01:03.66 | 1005 pts | QFA | |||
7. | FICHER Merlin | 2005 | FRA | CN VOUZIERS | 01:03.89 | 999 pts | QFA | |||
8. | DANGUEL Benjamin | 1997 | FRA | SC SÉLESTAT | 01:03.98 | 997 pts | QFA | |||
9. | DEROUET Noah | 2003 | FRA | DAUPHINS DE ST-LOUIS | 01:06.34 | 935 pts | QFB | |||
10. | MULLER Nicolas | 2001 | FRA | SUNDGAU NATATION | 01:06.93 | 920 pts | QFB | |||
11. | ANSEL Amédée | 2005 | FRA | C.N DU FLORIVAL GUEBWILLER | 01:07.10 | 916 pts | QFB | |||
12. | KLEIN Axel | 2000 | FRA | VAGUE BETSCHDORF | 01:07.38 | 909 pts | QFB | |||
13. | STENGEL Leo | 2002 | FRA | MULHOUSE ON | 01:08.79 | 873 pts | QFB | |||
14. | RIBER Victor | 2000 | FRA | C.N DU FLORIVAL GUEBWILLER | 01:08.86 | 871 pts | QFB | |||
15. | CENTLIVRE Paulin | 2002 | FRA | THANN OLYMPIC N | 01:08.99 | 868 pts | QFB | |||
16. | ARNOLD Paul | 2000 | FRA | C.N DU FLORIVAL GUEBWILLER | 01:09.00 | 868 pts | QFB | |||
17. | LEHMANN Lucas | 2003 | FRA | THANN OLYMPIC N | 01:09.48 | 856 pts | QFC | |||
18. | WAGNER Guillaume | 2004 | FRA | SR COLMAR | 01:10.21 | 838 pts | QFC | |||
19. | LEFEBVRE Paul | 2004 | FRA | MULHOUSE ON | 01:10.38 | 834 pts | QFC | |||
20. | HUG-DREYFUS Neal | 2005 | FRA | MULHOUSE ON | 01:12.32 | 788 pts | QFC | |||
21. | CAILLEAUD Joachim | 2004 | FRA | THANN OLYMPIC N | 01:12.73 | 778 pts | QFC | |||
22. | BEAUCAMP Tom | 2004 | FRA | AC MOLSHEIM MUTZIG | 01:12.76 | 777 pts | QFC | |||
23. | SCHLEGEL Nicolas | 2004 | FRA | C.N DU FLORIVAL GUEBWILLER | 01:13.17 | 768 pts | QFC | |||
24. | EL FAQIR Waël | 2006 | FRA | SR COLMAR | 01:13.52 | 759 pts | QFC | |||
25. | FREY Nicolas | 2001 | FRA | THANN OLYMPIC N | 01:14.05 | 747 pts | ||||
26. | LE SAULNIER Corentin | 2004 | FRA | KAYSERSBERG NATATION | 01:14.10 | 746 pts | ||||
27. | BARTOLOMEI Elouan | 2004 | FRA | DAUPHINS OBERNAI | 01:14.42 | 739 pts | ||||
28. | WISHAUPT Lucas | 2003 | FRA | MULHOUSE ON | 01:15.01 | 725 pts | ||||
29. | REIBEL Matthias | 2004 | FRA | ERSTEIN AQUATIC CLUB | 01:16.88 | 684 pts | ||||
30. | LOPEZ VILLAVERDE Neizar | 2003 | FRA | LÉO-L. SCHILTIGHEIM-BISCHHEIM | 01:18.32 | 652 pts | ||||
31. | MORIS Adrien | 2004 | FRA | SC SÉLESTAT | 01:18.45 | 649 pts | ||||
32. | GERMAIN Leo | 2004 | FRA | DAUPHINS OBERNAI | 01:19.63 | 624 pts | ||||
33. | FOEHRENBACH Antoine | 2005 | FRA | CNHT WESSERLING | 01:29.43 | 435 pts | ||||
34. | COSTE Thomas | 2007 | FRA | MULHOUSE ON | 01:40.64 | 261 pts | ||||
35. | DEROUET Inaki | 2006 | FRA | DAUPHINS DE ST-LOUIS | 01:40.94 | 257 pts | ||||
--- | RICHERT Baptiste | 2004 | FRA | DAUPHINS OBERNAI | DNS dec |
--- |