100 Freestyle Men - Final A JUNIORS ET + : 15 ans et plus (Sunday 14 April 2019 - 17h00) | ||||||||||
1. | COURT Maxime | 1998 | FRA | ST-ETIENNE NATATION | 00:53.64 | 1134 pts | ||||
2. | SAUCIER Dorian | 2001 | FRA | ASM CHAMALIERES NATATION | 00:53.96 | 1123 pts | ||||
3. | FALCOU Aubry | 1996 | FRA | CLUB DE NATATION DE SASSENAGE | 00:54.15 | 1117 pts | ||||
4. | CAMELIN Corentin | 2000 | FRA | ALLIANCE NATATION BESANCON | 00:54.47 | 1106 pts | ||||
5. | GUIMET Jeremie | 2001 | FRA | CLUB DE NATATION DE SASSENAGE | 00:55.11 | 1085 pts | ||||
6. | NGUYEN Steven | 2001 | FRA | AC DÉCINES | 00:55.18 | 1082 pts | ||||
7. | CAUMES Mathieu | 2002 | FRA | DAUPHINS ROMANAIS PÉAGEOIS | 00:55.27 | 1079 pts | ||||
8. | PAGANELLI Tom | 2003 | FRA | USB LONGWY NATATION | 00:57.22 | 1016 pts | ||||
100 Freestyle Men - Final A Jeunes : 12-14 ans (Sunday 14 April 2019 - 16h55) | ||||||||||
1. | BERNARD-PLANESSE Eliott | 2005 | FRA | EN TOURS | 00:57.65 | 1003 pts | ||||
2. | ANSEL Amédée | 2005 | FRA | C.N DU FLORIVAL GUEBWILLER | 00:58.01 | 991 pts | ||||
3. | PASEK Engueran | 2005 | FRA | C VIKINGS DE ROUEN | 00:59.64 | 941 pts | ||||
4. | TOMBETTE Ilyan | 2005 | FRA | C VIKINGS DE ROUEN | 01:00.64 | 910 pts | ||||
5. | HUVET-PANSARD Paul | 2005 | FRA | EN TOURS | 01:01.10 | 896 pts | ||||
6. | MISRAOUI Wassim | 2005 | FRA | CLUB DE NATATION DE SASSENAGE | 01:01.28 | 891 pts | ||||
7. | JOUTY Romain | 2005 | FRA | SEYNOD NATATION | 01:04.07 | 810 pts | ||||
8. | PELLIN Yanis | 2005 | FRA | AMBERIEU NAT BUGEY COTIERE | 01:06.01 | 756 pts | ||||
100 Freestyle Men - Final B JUNIORS ET + : 15 ans et plus (Sunday 14 April 2019 - 16h58) | ||||||||||
1. | SPESSOTTO Johan | 2000 | FRA | GRENOBLE ALP'38 | 00:55.58 | 1069 pts | ||||
2. | MEY Maxence | 2001 | FRA | TRITON CLUB BELLEVILLE | 00:55.92 | 1058 pts | ||||
3. | FAVROT Romain | 2002 | FRA | TRITON CLUB BELLEVILLE | 00:56.13 | 1051 pts | ||||
4. | MAILLOT Antoine | 2002 | FRA | EN TOURS | 00:56.55 | 1038 pts | ||||
5. | BUMSEL Maxence | 2002 | FRA | TRITON CLUB BELLEVILLE | 00:56.67 | 1034 pts | ||||
6. | FRIAT Alexis | 2002 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:57.18 | 1018 pts | ||||
6. | DURIEUX Yannick | 2002 | BEL | USB LONGWY NATATION | 00:57.18 | 1018 pts | ||||
8. | VALLET Thomas | 2000 | FRA | SN OYONNAX | 00:57.74 | 1000 pts | ||||
100 Freestyle Men - Prelims (Sunday 14 April 2019 - 10h22) | ||||||||||
1. | SAUCIER Dorian | 2001 | FRA | ASM CHAMALIERES NATATION | 00:53.54 | 1137 pts | QFA | |||
2. | COURT Maxime | 1998 | FRA | ST-ETIENNE NATATION | 00:53.75 | 1130 pts | QFA | |||
3. | FALCOU Aubry | 1996 | FRA | CLUB DE NATATION DE SASSENAGE | 00:54.35 | 1110 pts | QFA | |||
4. | CAUMES Mathieu | 2002 | FRA | DAUPHINS ROMANAIS PÉAGEOIS | 00:54.69 | 1099 pts | QFA | |||
5. | GUIMET Jeremie | 2001 | FRA | CLUB DE NATATION DE SASSENAGE | 00:54.88 | 1092 pts | QFA | |||
6. | CAMELIN Corentin | 2000 | FRA | ALLIANCE NATATION BESANCON | 00:55.00 | 1088 pts | QFA | |||
7. | NGUYEN Steven | 2001 | FRA | AC DÉCINES | 00:55.47 | 1073 pts | QFA | |||
8. | PAGANELLI Tom | 2003 | FRA | USB LONGWY NATATION | 00:55.49 | 1072 pts | QFA | |||
9. | FAVROT Romain | 2002 | FRA | TRITON CLUB BELLEVILLE | 00:55.58 | 1069 pts | QFB | |||
10. | SPESSOTTO Johan | 2000 | FRA | GRENOBLE ALP'38 | 00:55.70 | 1065 pts | QFB | |||
11. | MAILLOT Antoine | 2002 | FRA | EN TOURS | 00:56.06 | 1054 pts | QFB | |||
12. | MEY Maxence | 2001 | FRA | TRITON CLUB BELLEVILLE | 00:56.08 | 1053 pts | QFB | |||
13. | FRIAT Alexis | 2002 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:56.46 | 1041 pts | QFB | |||
14. | DURIEUX Yannick | 2002 | BEL | USB LONGWY NATATION | 00:56.75 | 1031 pts | QFB | |||
15. | BUMSEL Maxence | 2002 | FRA | TRITON CLUB BELLEVILLE | 00:57.09 | 1020 pts | QFB | |||
16. | VALLET Thomas | 2000 | FRA | SN OYONNAX | 00:57.62 | 1004 pts | QFB | |||
17. | CHEIKH Noé | 2003 | FRA | ST-ETIENNE NATATION | 00:57.86 | 996 pts | ||||
18. | FEREYRE Tristan | 2004 | FRA | EN PIERRELATTE ATOM'SPORTS | 00:58.27 | 983 pts | ||||
19. | ROLET Loris | 2003 | FRA | ESPÉRANCE LONS-LE-SAUNIER | 00:58.40 | 979 pts | ||||
20. | LIBOZ Maxence | 2000 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:58.53 | 975 pts | ||||
21. | PICHOT Arthur | 2003 | FRA | EN TOURS | 00:58.56 | 974 pts | ||||
22. | GOLOMBEK Liam | 2003 | SUI | NS GENEVE | 00:58.81 | 966 pts | ||||
23. | ANSEL Amédée | 2005 | FRA | C.N DU FLORIVAL GUEBWILLER | 00:58.94 | 962 pts | QFA | |||
23. | BERNARD-PLANESSE Eliott | 2005 | FRA | EN TOURS | 00:58.94 | 962 pts | QFA | |||
25. | DUCHEMANN Noah | 2004 | FRA | CN BELLEGARDE | 00:59.32 | 951 pts | ||||
26. | BELMOUNES Lyès | 2003 | FRA | ST-ETIENNE NATATION | 00:59.33 | 950 pts | ||||
27. | LAVIALLE Kylian | 2004 | FRA | DAUPHINS ROMANAIS PÉAGEOIS | 00:59.47 | 946 pts | ||||
28. | ALISON Hugo | 2004 | FRA | US TOUL | 00:59.55 | 943 pts | ||||
29. | BESSON Amaury | 2004 | FRA | NAT VILLEFRANCHE EN BEAUJOLAIS | 00:59.72 | 938 pts | ||||
30. | PANEL Julien | 2003 | FRA | CN BOURG-EN-BRESSE | 00:59.96 | 931 pts | ||||
31. | GRANDPIERRE Jules | 2004 | FRA | ESPÉRANCE LONS-LE-SAUNIER | 01:00.08 | 927 pts | ||||
32. | CHARTIER Johan | 2001 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 01:00.11 | 926 pts | ||||
33. | HEMAR Enzo | 2003 | FRA | MONTÉLIMAR NAUTIC CLUB | 01:00.17 | 925 pts | ||||
34. | MOCHON Gabriel | 2002 | FRA | NAT VILLEFRANCHE EN BEAUJOLAIS | 01:00.23 | 923 pts | ||||
35. | MORVAN Alexandre | 2004 | FRA | DINAN NATATION SAUVETAGE | 01:00.44 | 916 pts | ||||
36. | RAPEBACH Thomas | 1999 | FRA | DAUPHINS LURE | 01:00.63 | 911 pts | ||||
37. | FAURE Clement | 2004 | FRA | CN BOURG-EN-BRESSE | 01:00.66 | 910 pts | ||||
38. | HUVET-PANSARD Paul | 2005 | FRA | EN TOURS | 01:00.87 | 903 pts | QFA | |||
39. | ARNOLD Paul | 2000 | FRA | C.N DU FLORIVAL GUEBWILLER | 01:01.05 | 898 pts | ||||
40. | MOLIARD Aloïs | 2003 | FRA | AMBERIEU NAT BUGEY COTIERE | 01:01.18 | 894 pts | ||||
41. | PASEK Engueran | 2005 | FRA | C VIKINGS DE ROUEN | 01:01.45 | 886 pts | QFA | |||
42. | SEVE Nael | 2004 | FRA | CN BOURG-EN-BRESSE | 01:01.70 | 879 pts | ||||
43. | FANTAUZZI Nicolas | 2003 | FRA | AC DÉCINES | 01:02.40 | 858 pts | ||||
44. | TOMBETTE Ilyan | 2005 | FRA | C VIKINGS DE ROUEN | 01:02.41 | 858 pts | QFA | |||
45. | CHAUSSE Adrian | 2004 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 01:02.44 | 857 pts | ||||
46. | GONZALEZ Yannis | 2004 | FRA | MONTÉLIMAR NAUTIC CLUB | 01:02.70 | 849 pts | ||||
47. | NONY Raphaël | 2001 | FRA | AC DÉCINES | 01:02.82 | 846 pts | ||||
48. | PELLIN Yanis | 2005 | FRA | AMBERIEU NAT BUGEY COTIERE | 01:02.86 | 845 pts | QFA | |||
49. | MISRAOUI Wassim | 2005 | FRA | CLUB DE NATATION DE SASSENAGE | 01:03.29 | 832 pts | QFA | |||
50. | MARX Thibaut | 2004 | FRA | C.N DU FLORIVAL GUEBWILLER | 01:03.30 | 832 pts | ||||
51. | JOUTY Romain | 2005 | FRA | SEYNOD NATATION | 01:03.38 | 830 pts | QFA | |||
52. | DANTAS Mathis | 2005 | FRA | CN BELLEGARDE | 01:03.91 | 814 pts | ||||
53. | RASOAMIARAMANANA Guillaume | 2004 | FRA | ST-ETIENNE NATATION | 01:03.95 | 813 pts | ||||
54. | LEFEBRE Théo | 2004 | FRA | CN NEUFCHÂTEAU | 01:04.08 | 810 pts | ||||
55. | BOSSU--GHERARDI Hugo | 2004 | FRA | CN BOURG-EN-BRESSE | 01:04.14 | 808 pts | ||||
56. | KEROUANI Hissam | 2004 | FRA | AC DÉCINES | 01:04.19 | 806 pts | ||||
57. | MALFONDET Noah | 2006 | FRA | AMBERIEU NAT BUGEY COTIERE | 01:04.50 | 798 pts | ||||
58. | COTTENCEAU Matthieu | 2005 | FRA | C VIKINGS DE ROUEN | 01:04.55 | 796 pts | ||||
59. | FRANCK Michel | 2004 | FRA | CN BOURG-EN-BRESSE | 01:04.59 | 795 pts | ||||
60. | DELAMARE Paul | 2006 | FRA | C VIKINGS DE ROUEN | 01:04.72 | 791 pts | ||||
61. | PILLONEL Jeremy | 2004 | SUI | FRIBOURG NATATION | 01:04.83 | 788 pts | ||||
62. | BOISSIERE Loïc | 2002 | FRA | PONT DE CLAIX N GUC WP | 01:04.97 | 784 pts | ||||
63. | SEON Clément | 2004 | FRA | AQUA CLUB FOREZIEN | 01:05.15 | 779 pts | ||||
64. | GARBAA Hamza | 2005 | FRA | C VIKINGS DE ROUEN | 01:05.41 | 772 pts | ||||
65. | BOUANANI Yacine | 2004 | FRA | AC DÉCINES | 01:05.82 | 761 pts | ||||
66. | ZEGHICHI Elias | 2005 | FRA | C VIKINGS DE ROUEN | 01:06.16 | 751 pts | ||||
67. | COLLOMB Loïs | 2004 | FRA | AQUA CLUB FOREZIEN | 01:06.46 | 743 pts | ||||
67. | MONTET Arthur | 2006 | FRA | CN BOURG-EN-BRESSE | 01:06.46 | 743 pts | ||||
69. | CLUZEAU Amazury | 2004 | SUI | FRIBOURG NATATION | 01:06.84 | 733 pts | ||||
70. | VENTURA André | 2006 | FRA | C VIKINGS DE ROUEN | 01:07.09 | 726 pts | ||||
71. | TOMÉ Gaspard | 2005 | FRA | SN OYONNAX | 01:07.14 | 725 pts | ||||
72. | SCHOPS David | 2004 | FRA | CN THONON-LES-BAINS | 01:07.36 | 719 pts | ||||
73. | GRANDJEAN Mathis | 2003 | FRA | AMBERIEU NAT BUGEY COTIERE | 01:07.46 | 716 pts | ||||
74. | MULLER Nicolas | 2005 | FRA | C.N DU FLORIVAL GUEBWILLER | 01:07.47 | 716 pts | ||||
75. | ROLET Adan | 2006 | FRA | ESPÉRANCE LONS-LE-SAUNIER | 01:07.79 | 707 pts | ||||
76. | DJOUROU LOROU David | 2006 | FRA | NS GENEVE | 01:08.12 | 699 pts | ||||
77. | CARNACINA Riccardo | 2006 | ITA | SEYNOD NATATION | 01:08.64 | 685 pts | ||||
78. | GENAUDY Camille | 2004 | FRA | CN BOURG-EN-BRESSE | 01:08.84 | 680 pts | ||||
79. | BOSCHUNG Arthur | 2005 | SUI | FRIBOURG NATATION | 01:09.24 | 669 pts | ||||
80. | BACHTOU MONIN Yanis | 2005 | FRA | CN BOURG-EN-BRESSE | 01:09.54 | 662 pts | ||||
81. | TAMPLIN Enzo | 2004 | FRA | CN THONON-LES-BAINS | 01:09.69 | 658 pts | ||||
82. | RIS Ludovic | 2006 | SUI | NS GENEVE | 01:09.87 | 653 pts | ||||
83. | BOISSIERE Nicolas | 2004 | FRA | PONT DE CLAIX N GUC WP | 01:10.61 | 634 pts | ||||
84. | FOULON Lucas | 2005 | FRA | AC DÉCINES | 01:10.68 | 633 pts | ||||
85. | THEVENON Pablo | 2003 | FRA | PONT DE CLAIX N GUC WP | 01:11.31 | 617 pts | ||||
86. | PETITJEAN Malo | 2006 | FRA | ESPÉRANCE LONS-LE-SAUNIER | 01:11.57 | 611 pts | ||||
87. | DUBOURG PIRODDI Theo | 2005 | FRA | SEYNOD NATATION | 01:11.81 | 605 pts | ||||
88. | CHAMEL Enzo | 1998 | FRA | CS CHAMONIX | 01:12.22 | 595 pts | ||||
89. | PARENTE Cyril | 2002 | FRA | PONT DE CLAIX N GUC WP | 01:12.66 | 584 pts | ||||
90. | BOUDOT Jules | 2007 | FRA | AMBERIEU NAT BUGEY COTIERE | 01:12.84 | 580 pts | ||||
91. | RAPEBACH Samuel | 2005 | FRA | DAUPHINS LURE | 01:13.60 | 561 pts | ||||
92. | CORDONNIER Timothé | 2006 | FRA | DAUPHINS LURE | 01:13.96 | 553 pts | ||||
93. | DEMOND Evan | 2005 | FRA | SN OYONNAX | 01:14.07 | 550 pts | ||||
94. | BLANCHON Louis | 2005 | FRA | ESPÉRANCE LONS-LE-SAUNIER | 01:14.62 | 538 pts | ||||
95. | TAULEIGNE Mathias | 2007 | FRA | C.N DU FLORIVAL GUEBWILLER | 01:14.84 | 532 pts | ||||
96. | NACHON Félicien | 2007 | FRA | ESPÉRANCE LONS-LE-SAUNIER | 01:15.31 | 522 pts | ||||
97. | DUPUIT Yvan | 2006 | FRA | SN OYONNAX | 01:15.82 | 510 pts | ||||
98. | PAU Clément | 2007 | FRA | AMBERIEU NAT BUGEY COTIERE | 01:16.46 | 496 pts | ||||
99. | BREVET Tom | 2006 | FRA | CN BOURG-EN-BRESSE | 01:16.49 | 495 pts | ||||
100. | GARNIER Melvyn | 2006 | FRA | DINAN NATATION SAUVETAGE | 01:16.62 | 492 pts | ||||
101. | NOIR Lucas | 2006 | FRA | ESPÉRANCE LONS-LE-SAUNIER | 01:16.64 | 492 pts | ||||
102. | GROSS Marc | 2004 | FRA | C.N DU FLORIVAL GUEBWILLER | 01:17.67 | 469 pts | ||||
103. | SAUGUES Mathéo | 2006 | FRA | SN OYONNAX | 01:17.89 | 464 pts | ||||
104. | KORAÏCHI Waël | 2007 | FRA | SN OYONNAX | 01:21.40 | 392 pts | ||||
105. | LAROCCA Dario | 2006 | FRA | C.N DU FLORIVAL GUEBWILLER | 01:21.60 | 388 pts | ||||
106. | RONGIER Eliott | 2007 | FRA | CN BOURG-EN-BRESSE | 01:24.00 | 342 pts | ||||
--- | GAUDRY Hugo | 2000 | FRA | AC DÉCINES | DNS dec |
--- | ||||
--- | PERRET Samuel | 2005 | FRA | CN BOURG-EN-BRESSE | DNS dec |
--- | ||||
--- | NOTH Yael | 2004 | SUI | FRIBOURG NATATION | DNS dec |
--- |