100 Butterfly Men - Final A (Saturday 26 January 2019 - 17h42) | ||||||||||
1. | NEDELEC Colin | 2002 | FRA | NANTES NATATION | 00:57.92 | 1157 pts | ||||
CAF - PAYS DE LA LOIRE / LA CHAPELLE SUR ERDRE | ||||||||||
2. | AUBIN Samuel | 2001 | FRA | ANGERS NATATION | 00:59.11 | 1122 pts | ||||
3. | SOULAS Alexis | 2000 | FRA | NANTES NATATION | 00:59.33 | 1116 pts | ||||
4. | GERIHANOV Movla | 2002 | FRA | ANGERS NATATION | 01:00.11 | 1093 pts | ||||
CAF - PAYS DE LA LOIRE / ANGERS | ||||||||||
5. | BEKONO Pierre | 2002 | FRA | CÔTES-D'ARMOR | 01:01.38 | 1058 pts | ||||
6. | DESPORTES Francois | 2002 | FRA | ANGERS NATATION | 01:02.50 | 1026 pts | ||||
100 Butterfly Men - Final B (Saturday 26 January 2019 - 17h40) | ||||||||||
1. | BOURDEL Lucas | 2001 | FRA | CÔTES-D'ARMOR | 01:02.45 | 1028 pts | ||||
2. | LEBOIS Pierre | 2000 | FRA | ANGERS NATATION | 01:02.70 | 1021 pts | ||||
CAF - PAYS DE LA LOIRE / ANGERS | ||||||||||
3. | HAVARD Tristan | 2001 | FRA | ANGERS NATATION | 01:03.06 | 1011 pts | ||||
4. | BEDUNEAU Maxime | 2002 | FRA | ANGERS NATATION | 01:03.55 | 998 pts | ||||
5. | JOUANNY Adrien | 2002 | FRA | CHOLET NATATION | 01:04.76 | 965 pts | ||||
6. | ROBLIN Simon | 2003 | FRA | CHOLET NATATION | 01:04.99 | 959 pts | ||||
100 Butterfly Men - Final C Jeunes : 12-14 ans (Saturday 26 January 2019 - 17h37) | ||||||||||
1. | GIGAN Mathéo | 2005 | FRA | ANGERS NATATION | 01:11.42 | 795 pts | ||||
2. | DELIMESLE Martin | 2006 | FRA | ANGERS NATATION | 01:12.43 | 771 pts | ||||
3. | GEFFLOT Clement | 2005 | FRA | ANGERS NATATION | 01:13.04 | 757 pts | ||||
4. | LAMISSE Raphaël | 2005 | FRA | ANGERS NATATION | 01:14.15 | 731 pts | ||||
5. | GASCOIN Sasha | 2006 | FRA | ANGERS NATATION | 01:15.12 | 708 pts | ||||
6. | GOUREAU Timéo | 2006 | FRA | NANTES NATATION | 01:20.34 | 594 pts | ||||
100 Butterfly Men - Prelims (Saturday 26 January 2019 - 10h45) | ||||||||||
1. | NEDELEC Colin | 2002 | FRA | NANTES NATATION | 00:58.33 | 1145 pts | QFA | |||
CAF - PAYS DE LA LOIRE / LA CHAPELLE SUR ERDRE | ||||||||||
2. | AUBIN Samuel | 2001 | FRA | ANGERS NATATION | 00:59.52 | 1110 pts | QFA | |||
3. | GERIHANOV Movla | 2002 | FRA | ANGERS NATATION | 00:59.77 | 1103 pts | QFA | |||
CAF - PAYS DE LA LOIRE / ANGERS | ||||||||||
4. | BEKONO Pierre | 2002 | FRA | CÔTES-D'ARMOR | 01:00.63 | 1079 pts | QFA | |||
5. | SOULAS Alexis | 2000 | FRA | NANTES NATATION | 01:01.04 | 1067 pts | QFA | |||
6. | RICHEUX Theo | 1999 | FRA | OLYMPIQUE CLUB CESSON-SÉVIGNÉ | 01:01.61 | 1051 pts | QFA | |||
7. | DESPORTES Francois | 2002 | FRA | ANGERS NATATION | 01:01.85 | 1044 pts | QFB | |||
8. | BOURDEL Lucas | 2001 | FRA | CÔTES-D'ARMOR | 01:01.91 | 1043 pts | QFB | |||
9. | LEBOIS Pierre | 2000 | FRA | ANGERS NATATION | 01:02.87 | 1016 pts | QFB | |||
CAF - PAYS DE LA LOIRE / ANGERS | ||||||||||
10. | HAVARD Tristan | 2001 | FRA | ANGERS NATATION | 01:03.24 | 1006 pts | QFB | |||
11. | BEDUNEAU Maxime | 2002 | FRA | ANGERS NATATION | 01:04.12 | 982 pts | QFB | |||
12. | JOUANNY Adrien | 2002 | FRA | CHOLET NATATION | 01:04.31 | 977 pts | QFB | |||
13. | ROBLIN Simon | 2003 | FRA | CHOLET NATATION | 01:04.36 | 976 pts | ||||
14. | GAY Yael | 2002 | FRA | CHOLET NATATION | 01:04.74 | 966 pts | ||||
15. | BLAIS Victor | 2000 | FRA | ANGERS NATATION | 01:04.87 | 962 pts | ||||
16. | SCOLAN Mathieu | 1996 | FRA | CN LAMBALLE | 01:04.89 | 962 pts | ||||
17. | HAMON Victor | 2002 | FRA | CHOLET NATATION | 01:05.00 | 959 pts | ||||
18. | PHELIPPEAU Arthur | 2002 | FRA | ANGERS NATATION | 01:05.18 | 954 pts | ||||
19. | RUTIN Killian | 2001 | FRA | ASPTT NANTES | 01:06.17 | 928 pts | ||||
20. | MARCHAND Alexis | 2003 | FRA | ANGERS NATATION | 01:06.70 | 914 pts | ||||
21. | PRUVOT Jules | 2003 | FRA | AS CARQUEFOU | 01:06.97 | 907 pts | ||||
22. | ARNAULT Corentin | 2002 | FRA | CHOLET NATATION | 01:08.44 | 869 pts | ||||
23. | BEAUNOIR Louca | 2003 | FRA | CHOLET NATATION | 01:08.57 | 866 pts | ||||
24. | FLAMANT Leon | 1999 | FRA | ANGERS NATATION | 01:08.76 | 861 pts | ||||
25. | BERTHOME Aloïs | 2003 | FRA | SAUMUR NATATION | 01:10.10 | 828 pts | ||||
26. | LEMONNIER Nathan | 2001 | FRA | ANGERS NATATION | 01:10.11 | 828 pts | ||||
27. | MONDON Léo | 2004 | FRA | ANGERS NATATION | 01:11.21 | 801 pts | ||||
28. | DAGUET Matthieu | 1999 | FRA | ANGERS NATATION | 01:11.37 | 797 pts | ||||
29. | GIGAN Mathéo | 2005 | FRA | ANGERS NATATION | 01:11.40 | 796 pts | QFC | |||
30. | DELIMESLE Martin | 2006 | FRA | ANGERS NATATION | 01:13.54 | 745 pts | QFC | |||
31. | NAKACHE Yannis | 2002 | FRA | SAUMUR NATATION | 01:14.96 | 712 pts | ||||
32. | BOBINEAU Flavien | 2001 | FRA | CERCLE NAG. BOCAGE BRESSUIRAIS | 01:14.99 | 711 pts | ||||
33. | GEFFLOT Clement | 2005 | FRA | ANGERS NATATION | 01:15.02 | 710 pts | QFC | |||
34. | BERTHOME Antonin | 2001 | FRA | SAUMUR NATATION | 01:15.31 | 704 pts | ||||
35. | LAMISSE Raphaël | 2005 | FRA | ANGERS NATATION | 01:16.64 | 674 pts | QFC | |||
36. | GASCOIN Sasha | 2006 | FRA | ANGERS NATATION | 01:17.46 | 656 pts | QFC | |||
37. | GOHIER Nathan | 2003 | FRA | CN FLERS | 01:17.47 | 655 pts | ||||
38. | MILLET Achille | 2002 | FRA | JOUÉ NATATION | 01:18.10 | 642 pts | ||||
39. | HALLEREAU Elie | 2005 | FRA | CN BEAUPREAU | 01:20.27 | 595 pts | QFC | |||
40. | GOUREAU Timéo | 2006 | FRA | NANTES NATATION | 01:20.48 | 591 pts | ||||
41. | CORNIC Jean | 2006 | FRA | ANGERS NATATION | 01:23.62 | 527 pts |