50 Backstroke Men - Final A (Sunday 17 Mars 2019 - 15h54) | ||||||||||
1. | ROIGNANT Aymeric | 1999 | FRA | ANGERS NATATION | 00:27.98 | 1110 pts | ||||
2. | TARRAT Samuel | 2000 | FRA | NANTES NATATION | 00:28.12 | 1102 pts | ||||
3. | RASTOUIL Hugo | 2001 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:28.73 | 1067 pts | ||||
4. | TAVERNIER Florian | 1996 | FRA | ASPTT NANTES | 00:29.99 | 996 pts | ||||
5. | CORMIER Martin | 2001 | FRA | SN LE LUDE | 00:30.07 | 992 pts | ||||
6. | MAROLEAU Thomas | 2000 | FRA | ANGERS NATATION | 00:30.41 | 973 pts | ||||
50 Backstroke Men - Final B (Sunday 17 Mars 2019 - 15h52) | ||||||||||
1. | LEROY Aurele | 2003 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:30.29 | 979 pts | ||||
2. | BODART Baptiste | 1999 | FRA | CN LE MANS | 00:30.42 | 972 pts | ||||
3. | TROUDE Yoann | 2003 | FRA | AS CHERBOURG NATATION | 00:30.56 | 965 pts | ||||
4. | PAÏS Amaury | 2000 | FRA | AS CHERBOURG NATATION | 00:30.62 | 961 pts | ||||
5. | LUTHER Thomas | 2002 | FRA | CN FONTENAY-LE-COMTE | 00:31.35 | 922 pts | ||||
6. | BOULON Baptiste | 2000 | FRA | ST-SÉBASTIEN NATATION | 00:31.54 | 912 pts | ||||
50 Backstroke Men - Final C (Sunday 17 Mars 2019 - 15h50) | ||||||||||
1. | GUILLEMET Quentin | 2003 | FRA | CN FONTENAY-LE-COMTE | 00:30.81 | 951 pts | ||||
2. | LARDEUX Hugo | 2001 | FRA | ES SEGRÉ | 00:31.21 | 930 pts | ||||
3. | MONFORT Lucas | 2001 | FRA | ANGERS NATATION | 00:31.27 | 926 pts | ||||
4. | LE CLEC'H Morgan | 1995 | FRA | NANTES NATATION | 00:31.47 | 916 pts | ||||
5. | MARTY Edouard | 2003 | FRA | ES SEGRÉ | 00:31.52 | 913 pts | ||||
6. | ANTUNES Thomas | 2002 | FRA | CA EVRON | 00:32.09 | 883 pts | ||||
50 Backstroke Men - Prelims (Sunday 17 Mars 2019 - 09h51) | ||||||||||
1. | ROIGNANT Aymeric | 1999 | FRA | ANGERS NATATION | 00:27.95 | 1112 pts | QFA | |||
2. | TARRAT Samuel | 2000 | FRA | NANTES NATATION | 00:28.58 | 1075 pts | QFA | |||
3. | RASTOUIL Hugo | 2001 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:29.17 | 1042 pts | QFA | |||
4. | CORMIER Martin | 2001 | FRA | SN LE LUDE | 00:29.41 | 1028 pts | QFA | |||
5. | MAROLEAU Thomas | 2000 | FRA | ANGERS NATATION | 00:30.14 | 988 pts | QFA | |||
6. | TAVERNIER Florian | 1996 | FRA | ASPTT NANTES | 00:30.28 | 980 pts | QFA | |||
7. | BLAIS Victor | 2000 | FRA | ANGERS NATATION | 00:30.31 | 978 pts | QFB | |||
8. | BODART Baptiste | 1999 | FRA | CN LE MANS | 00:30.41 | 973 pts | QFB | |||
9. | LEROY Aurele | 2003 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:30.51 | 967 pts | QFB | |||
10. | TROUDE Yoann | 2003 | FRA | AS CHERBOURG NATATION | 00:30.61 | 962 pts | QFB | |||
11. | BOULON Baptiste | 2000 | FRA | ST-SÉBASTIEN NATATION | 00:30.77 | 953 pts | QFB | |||
12. | PAÏS Amaury | 2000 | FRA | AS CHERBOURG NATATION | 00:30.81 | 951 pts | QFB | |||
13. | PROENCA Adam | 1997 | FRA | MARLIN AQUA SPORT ANCENIS | 00:30.85 | 949 pts | QFC | |||
14. | LUTHER Thomas | 2002 | FRA | CN FONTENAY-LE-COMTE | 00:30.97 | 943 pts | QFC | |||
15. | MONFORT Lucas | 2001 | FRA | ANGERS NATATION | 00:31.02 | 940 pts | QFC | |||
16. | LARDEUX Hugo | 2001 | FRA | ES SEGRÉ | 00:31.11 | 935 pts | QFC | |||
17. | LE CLEC'H Morgan | 1995 | FRA | NANTES NATATION | 00:31.30 | 925 pts | QFC | |||
18. | GUILLEMET Quentin | 2003 | FRA | CN FONTENAY-LE-COMTE | 00:31.39 | 920 pts | QFC | |||
19. | ANTUNES Thomas | 2002 | FRA | CA EVRON | 00:31.65 | 906 pts | ||||
20. | MARTY Edouard | 2003 | FRA | ES SEGRÉ | 00:31.69 | 904 pts | ||||
21. | DA SILVA Quentin | 2003 | FRA | EN CHANTONNAY | 00:31.70 | 904 pts | ||||
22. | PARAIS Emeric | 1996 | FRA | AS CARQUEFOU | 00:31.74 | 902 pts | ||||
23. | BOHN Matthieu | 2004 | FRA | NANTES NATATION | 00:32.05 | 885 pts | ||||
24. | GILLET Sosthene | 2004 | FRA | CHALLANS NATATION | 00:32.06 | 885 pts | ||||
25. | ALEXANDRE Emile | 2002 | FRA | JS COULAINES | 00:32.19 | 878 pts | ||||
26. | DELAIN Hadrien | 2004 | FRA | ANGERS NATATION | 00:32.41 | 867 pts | ||||
27. | DELHAYE Shivam | 2004 | FRA | ST-NAZAIRE ATLANTIQUE NATATION | 00:32.53 | 861 pts | ||||
28. | RUTIN Killian | 2001 | FRA | ASPTT NANTES | 00:32.71 | 851 pts | ||||
29. | CAILLAUD Manuel | 2001 | FRA | ANGERS NATATION | 00:32.84 | 845 pts | ||||
29. | RICHARD Titouan | 2000 | FRA | ANGERS NATATION | 00:32.84 | 845 pts | ||||
31. | VAUPRE Antoine | 2002 | FRA | CN LE MANS | 00:32.88 | 843 pts | ||||
32. | FALCAO Ronan | 2004 | FRA | CHALLANS NATATION | 00:33.05 | 834 pts | ||||
33. | BARRE-CARDON Louis | 2004 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:33.50 | 811 pts | ||||
34. | GESLIN Thomas | 2003 | FRA | AS AVRILLÉ NATATION | 00:33.68 | 802 pts | ||||
35. | ROUSSE Raphael | 2003 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:33.80 | 796 pts | ||||
36. | RAMBEAU-DURAND Clément | 2003 | FRA | AS CARQUEFOU | 00:33.81 | 796 pts | ||||
37. | CHAUVET Basile | 2004 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:33.87 | 793 pts | ||||
38. | HUNAULT Eliott | 2003 | FRA | STADE LAVAL | 00:33.88 | 793 pts | ||||
39. | LEMONNIER Nathan | 2001 | FRA | ANGERS NATATION | 00:34.16 | 779 pts | ||||
40. | HOTTIER Arthur | 2003 | FRA | ES SEGRÉ | 00:34.29 | 772 pts | ||||
41. | BILLAUD Eliott | 2003 | FRA | EN CHANTONNAY | 00:34.34 | 770 pts | ||||
42. | CAPELLARO Enzo | 2004 | FRA | AS AVRILLÉ NATATION | 00:34.37 | 769 pts | ||||
43. | POIRIER Mathis | 1999 | FRA | CN BEAUPREAU | 00:34.41 | 767 pts | ||||
44. | KLEIN Calvin | 2004 | FRA | ALLONNES JEUNESSE SPORTIVE | 00:34.64 | 755 pts | ||||
45. | JANNOT Tommy | 2004 | FRA | NOZAY OMNISPORTS | 00:34.65 | 755 pts | ||||
46. | COUSQUER Baptiste | 2003 | FRA | SAUMUR NATATION | 00:34.84 | 746 pts | ||||
47. | GEFFROUAIS Ewen | 2004 | FRA | AS CARQUEFOU | 00:35.04 | 736 pts | ||||
48. | LEPERCHEY-AVRILLON Morgan | 2003 | FRA | JS COULAINES | 00:35.49 | 715 pts | ||||
49. | BREAUD Valentin | 2003 | FRA | ST-SÉBASTIEN NATATION | 00:35.63 | 709 pts | ||||
50. | DAVID Clément | 2004 | FRA | AS CARQUEFOU | 00:35.67 | 707 pts |