50 Butterfly Men - Final A (Sunday 26 May 2019 - 16h11) | ||||||||||
1. | GONTIER Thomas | 2002 | FRA | CALAIS NATATION | 00:26.85 | 1096 pts | ||||
2. | BERNARD Erwin | 2000 | FRA | RACING CLUB ARRAS | 00:27.07 | 1082 pts | ||||
3. | DELHAYE Bastien | 2002 | FRA | STADE BÉTHUNE PÉLICAN CLUB | 00:27.72 | 1039 pts | ||||
4. | BUTEAUX Elie | 2002 | FRA | STADE BÉTHUNE PÉLICAN CLUB | 00:28.83 | 969 pts | ||||
5. | BUQUET Mathis | 2000 | FRA | RACING CLUB ARRAS | 00:28.84 | 969 pts | ||||
6. | DELPLANQUE David | 2000 | FRA | RACING CLUB ARRAS | 00:29.66 | 919 pts | ||||
50 Butterfly Men - Final B (Sunday 26 May 2019 - 16h09) | ||||||||||
1. | BLERVAQUE Felicien | 2003 | FRA | STADE BÉTHUNE PÉLICAN CLUB | 00:29.71 | 916 pts | ||||
2. | DZIARSKI Theo | 2003 | FRA | RACING CLUB ARRAS | 00:29.82 | 909 pts | ||||
3. | GIVERN Enzo | 2004 | FRA | BERCK NATATION | 00:29.89 | 905 pts | ||||
4. | VAQUETTE Noah | 2005 | FRA | ENC ACHICOURT | 00:30.11 | 892 pts | ||||
5. | ANDRIEU Mathéo | 2003 | FRA | AUCHEL NATATION | 00:30.12 | 891 pts | ||||
6. | BONARDEL Antoine | 2003 | FRA | CN COURRIÈRES | 00:30.71 | 857 pts | ||||
50 Butterfly Men - Final C Messieurs 12 ans - 16 ans : 12-16 ans (Sunday 26 May 2019 - 16h07) | ||||||||||
1. | CAMBOUR Martin | 2003 | FRA | RACING CLUB ARRAS | 00:31.00 | 840 pts | ||||
2. | GUILBERT Robin | 2005 | FRA | AUCHEL NATATION | 00:31.23 | 827 pts | ||||
3. | BARBIER Matteo | 2004 | FRA | STADE BÉTHUNE PÉLICAN CLUB | 00:31.29 | 823 pts | ||||
4. | GOURNAY Tom | 2004 | FRA | DAUPHINS ST-OMER | 00:31.48 | 812 pts | ||||
5. | AUGUSTE Rémi | 2004 | FRA | ENC ACHICOURT | 00:31.80 | 794 pts | ||||
6. | DELAHOUSSE Lucas | 2004 | FRA | ENC ACHICOURT | 00:32.69 | 745 pts | ||||
50 Butterfly Men - Prelims (Sunday 26 May 2019 - 10h26) | ||||||||||
1. | GONTIER Thomas | 2002 | FRA | CALAIS NATATION | 00:26.20 | 1139 pts | QFA | |||
2. | DEY Grégoire | 2002 | FRA | CN COURRIÈRES | 00:26.49 | 1120 pts | QFA | |||
3. | CABO-HURLE Kevin | 1993 | FRA | SC THIONVILLE | 00:27.29 | 1067 pts | QFA | |||
4. | BERNARD Erwin | 2000 | FRA | RACING CLUB ARRAS | 00:27.31 | 1066 pts | QFA | |||
5. | DELHAYE Bastien | 2002 | FRA | STADE BÉTHUNE PÉLICAN CLUB | 00:27.53 | 1052 pts | QFA | |||
6. | DELPLANQUE David | 2000 | FRA | RACING CLUB ARRAS | 00:27.93 | 1026 pts | QFA | |||
7. | DUQUENOY Corentin | 2002 | FRA | CN COURRIÈRES | 00:28.03 | 1020 pts | QFB | |||
8. | BUQUET Mathis | 2000 | FRA | RACING CLUB ARRAS | 00:28.61 | 983 pts | QFB | |||
9. | CONSTANT Jules | 2001 | FRA | DAUPHINS ST-OMER | 00:29.11 | 952 pts | QFB | |||
10. | BUTEAUX Elie | 2002 | FRA | STADE BÉTHUNE PÉLICAN CLUB | 00:29.34 | 938 pts | QFB | |||
11. | GIVERN Enzo | 2004 | FRA | BERCK NATATION | 00:29.40 | 934 pts | QFB | |||
12. | DEKEUKELARE Nathan | 2003 | FRA | CN COURRIÈRES | 00:29.74 | 914 pts | QFB | |||
13. | ANDRIEU Mathéo | 2003 | FRA | AUCHEL NATATION | 00:29.81 | 910 pts | QFC | |||
14. | BONARDEL Antoine | 2003 | FRA | CN COURRIÈRES | 00:29.83 | 909 pts | QFC | |||
15. | VAQUETTE Noah | 2005 | FRA | ENC ACHICOURT | 00:29.84 | 908 pts | QFC | |||
16. | BLERVAQUE Felicien | 2003 | FRA | STADE BÉTHUNE PÉLICAN CLUB | 00:30.07 | 894 pts | QFC | |||
17. | DZIARSKI Theo | 2003 | FRA | RACING CLUB ARRAS | 00:30.11 | 892 pts | QFC | |||
18. | GUILBERT Robin | 2005 | FRA | AUCHEL NATATION | 00:30.23 | 885 pts | QFC | |||
19. | AUGUSTE Rémi | 2004 | FRA | ENC ACHICOURT | 00:30.30 | 881 pts | ||||
20. | SCHOONAERT Antoine | 2001 | FRA | DAUPHINS ST-OMER | 00:30.66 | 859 pts | ||||
21. | BARBIER Matteo | 2004 | FRA | STADE BÉTHUNE PÉLICAN CLUB | 00:31.15 | 831 pts | ||||
22. | BEN Gregoire | 1999 | FRA | CALAIS NATATION | 00:31.33 | 821 pts | ||||
23. | CAMBOUR Martin | 2003 | FRA | RACING CLUB ARRAS | 00:31.53 | 809 pts | ||||
24. | MATTIUZZI Cyril | 1997 | FRA | ENC ACHICOURT | 00:31.68 | 801 pts | ||||
25. | GAY Enzo | 2002 | FRA | TRITONS LUMBRES | 00:31.75 | 797 pts | ||||
26. | DELAHOUSSE Lucas | 2004 | FRA | ENC ACHICOURT | 00:31.84 | 792 pts | ||||
26. | GOURNAY Tom | 2004 | FRA | DAUPHINS ST-OMER | 00:31.84 | 792 pts | ||||
28. | VASSEUR Simon | 2003 | FRA | RACING CLUB ARRAS | 00:31.91 | 788 pts | ||||
29. | PINEAU Matheo | 2005 | FRA | CN COURRIÈRES | 00:31.95 | 786 pts | ||||
30. | FRISCOURT Mattéo | 2004 | FRA | CALAIS NATATION | 00:32.07 | 779 pts | ||||
31. | LEROY Remi | 2001 | FRA | CN DIVION | 00:32.17 | 774 pts | ||||
32. | DELBAY Enzo | 2004 | FRA | CN DIVION | 00:32.21 | 771 pts | ||||
33. | DETREZ Tom | 1999 | FRA | STADE BÉTHUNE PÉLICAN CLUB | 00:32.49 | 756 pts | ||||
34. | DUVAUCHELLE Hugo | 2007 | FRA | DAUPHINS ST-OMER | 00:32.99 | 729 pts | ||||
35. | MERCIER Florian | 2002 | FRA | ENC ACHICOURT | 00:33.24 | 716 pts | ||||
36. | WISSOCQ Aymeric | 2003 | FRA | CALAIS NATATION | 00:33.34 | 710 pts | ||||
37. | SAGOT Evann | 2003 | FRA | US MONTREUIL-SUR-MER | 00:33.47 | 703 pts | ||||
38. | VAQUETTE Nicolas | 2002 | FRA | ENC ACHICOURT | 00:33.67 | 693 pts | ||||
39. | BERTON Axel | 2002 | FRA | STADE BÉTHUNE PÉLICAN CLUB | 00:33.72 | 690 pts | ||||
40. | CARPENTIER Thomas | 2003 | FRA | STADE BÉTHUNE PÉLICAN CLUB | 00:33.78 | 687 pts | ||||
41. | GRAS Clement | 1997 | FRA | CN DIVION | 00:33.79 | 687 pts | ||||
42. | SIEDLECKI Martin | 2005 | FRA | ENC ACHICOURT | 00:33.90 | 681 pts | ||||
43. | TOURSEL Loic | 2005 | FRA | SN LENS | 00:34.15 | 668 pts | ||||
44. | BAYARD Jules | 2003 | FRA | DAUPHINS ST-OMER | 00:34.70 | 640 pts | ||||
45. | GAY Victor | 2004 | FRA | DAUPHINS ST-OMER | 00:34.72 | 639 pts | ||||
46. | COLLIQUET Raphaël | 2006 | FRA | SC BOULOGNE-SUR-MER | 00:35.09 | 620 pts | ||||
47. | LELONG Lucas | 2006 | FRA | CALAIS NATATION | 00:35.10 | 620 pts | ||||
48. | LAURENT Anatole | 2006 | FRA | RACING CLUB ARRAS | 00:35.66 | 593 pts | ||||
49. | HAREL Alexandre | 2004 | FRA | ENC ACHICOURT | 00:35.68 | 592 pts | ||||
50. | BEZZAOUYA Bilal | 2005 | FRA | CN COURRIÈRES | 00:36.12 | 570 pts | ||||
51. | JOAN Charlely | 2007 | FRA | CALAIS NATATION | 00:37.88 | 490 pts | ||||
--- | LOLLIOT Thomas | 2002 | FRA | AUCHEL NATATION | DNS dec |
--- |