50 Backstroke Women - Final A juniors 3 - juniors 4 - senior : 16 ans et plus (Saturday 22 February 2020 - 19h22) | ||||||||||
1. | FREUND Margot | 2002 | FRA | ASPTT NANCY | 00:31.28 | 1116 pts | ||||
2. | COEUR Marion | 2004 | FRA | RC BRON DÉCINES NATATION | 00:31.74 | 1091 pts | ||||
CAF - AUVERGNE-RHONE-ALPES / LYON | ||||||||||
3. | PIERRON Marie | 2001 | FRA | ASPTT NANCY | 00:31.86 | 1085 pts | ||||
4. | NDOYE-BROUARD Maty | 2004 | FRA | DAUPHINS D'ANNECY | 00:31.87 | 1084 pts | ||||
5. | RIVOIRARD Pia | 2002 | FRA | ST-ETIENNE NATATION | 00:32.19 | 1067 pts | ||||
6. | DUCHENES Marion | 2003 | FRA | RC BRON DÉCINES NATATION | 00:32.33 | 1059 pts | ||||
7. | KHEDHER Dorra | 2002 | TUN | NAT VILLEFRANCHE EN BEAUJOLAIS | 00:32.39 | 1056 pts | ||||
8. | BLANLOEIL Magdalena | 2003 | FRA | DAUPHINS ROMANAIS PÉAGEOIS | 00:32.52 | 1049 pts | ||||
50 Backstroke Women - Final A jeunes 3 - juniors 1 - juniors : 13-15 ans (Saturday 22 February 2020 - 19h18) | ||||||||||
1. | DOMINGEON Manon | 2005 | FRA | NAT VILLEFRANCHE EN BEAUJOLAIS | 00:33.06 | 1021 pts | ||||
2. | RAVALOHERY Irina | 2005 | FRA | RC BRON DÉCINES NATATION | 00:33.29 | 1009 pts | ||||
3. | MAYLIE LAROSE Aglaé | 2005 | FRA | RC BRON DÉCINES NATATION | 00:33.30 | 1008 pts | ||||
4. | RIBARDIERE Anna | 2005 | FRA | CHASSIEU NATATION | 00:33.84 | 980 pts | ||||
5. | WONG Camille | 2006 | SUI | GENEVE NATATION 1885 | 00:33.86 | 979 pts | ||||
6. | DUTEIL Marie-Laurence | 2006 | FRA | EN PIERRELATTE ATOM'SPORTS | 00:34.42 | 951 pts | ||||
7. | FABRE Manon | 2006 | FRA | NAT VILLEFRANCHE EN BEAUJOLAIS | 00:34.78 | 933 pts | ||||
--- | LINOSIER Lou-Ann | 2005 | FRA | ST-ETIENNE NATATION | DNS dec |
--- | ||||
50 Backstroke Women - Final B juniors 3 - juniors 4 - senior : 16 ans et plus (Saturday 22 February 2020 - 19h20) | ||||||||||
1. | TISLER Romane | 2002 | FRA | ASPTT NANCY | 00:31.84 | 1086 pts | ||||
2. | CERAN Marine | 2003 | FRA | STADE OLYMPIQUE CHAMBÉRY | 00:32.47 | 1052 pts | ||||
3. | PINQUE Thais | 2003 | FRA | ST-ETIENNE NATATION | 00:32.48 | 1051 pts | ||||
4. | PILLER Oceane | 2002 | SUI | GENEVE NATATION 1885 | 00:33.31 | 1008 pts | ||||
5. | MARCHI Marylou | 2004 | FRA | AS ROANNE NATATION | 00:33.39 | 1004 pts | ||||
6. | N GUYEN DUC LONG Paolina | 2003 | FRA | CN BOURG-EN-BRESSE | 00:34.44 | 950 pts | ||||
7. | FLORE-THEBAULT Alicia | 2004 | FRA | NAUTIC CLUB SORBIERS | 00:34.76 | 934 pts | ||||
8. | ARMAND Agathe | 2004 | FRA | CN BOURG-EN-BRESSE | 00:35.65 | 889 pts | ||||
50 Backstroke Women - Final B jeunes 3 - juniors 1 - juniors : 13-15 ans (Saturday 22 February 2020 - 19h16) | ||||||||||
1. | ABDUL BAKI Silhouette | 2006 | LBN | GENEVE NATATION 1885 | 00:33.97 | 974 pts | ||||
2. | TOURNIER Amandine | 2005 | FRA | US ST-EGRÈVE | 00:33.98 | 973 pts | ||||
3. | BOURDON Lucie | 2007 | FRA | LYON NATATION METROPOLE | 00:34.19 | 962 pts | ||||
4. | BOUTENZER Ambre | 2006 | FRA | NAT VILLEFRANCHE EN BEAUJOLAIS | 00:34.31 | 956 pts | ||||
5. | OLLINET Emeline | 2005 | FRA | STADE OLYMPIQUE CHAMBÉRY | 00:34.82 | 931 pts | ||||
6. | WITSCH Shauna | 2005 | IRL | CLUB DE NATATION DE SASSENAGE | 00:36.02 | 871 pts | ||||
7. | PERRET Margaux | 2006 | FRA | NAUTIC CLUB SORBIERS | 00:36.09 | 868 pts | ||||
8. | BAUS Annaelle | 2006 | FRA | NAT VILLEFRANCHE EN BEAUJOLAIS | 00:37.00 | 825 pts | ||||
50 Backstroke Women - Prelims (Friday 21 February 2020 - 16h18) | ||||||||||
1. | FREUND Margot | 2002 | FRA | ASPTT NANCY | 00:31.12 | 1125 pts | QFA | |||
2. | COEUR Marion | 2004 | FRA | RC BRON DÉCINES NATATION | 00:31.25 | 1118 pts | QFA | |||
CAF - AUVERGNE-RHONE-ALPES / LYON | ||||||||||
3. | NDOYE-BROUARD Maty | 2004 | FRA | DAUPHINS D'ANNECY | 00:31.70 | 1093 pts | QFA | |||
4. | KHEDHER Dorra | 2002 | TUN | NAT VILLEFRANCHE EN BEAUJOLAIS | 00:31.73 | 1092 pts | QFA | |||
5. | DUCHENES Marion | 2003 | FRA | RC BRON DÉCINES NATATION | 00:31.77 | 1089 pts | QFA | |||
6. | PIERRON Marie | 2001 | FRA | ASPTT NANCY | 00:31.78 | 1089 pts | QFA | |||
7. | RIVOIRARD Pia | 2002 | FRA | ST-ETIENNE NATATION | 00:31.79 | 1088 pts | QFA | |||
8. | BLANLOEIL Magdalena | 2003 | FRA | DAUPHINS ROMANAIS PÉAGEOIS | 00:32.07 | 1073 pts | QFA | |||
9. | PINQUE Thais | 2003 | FRA | ST-ETIENNE NATATION | 00:32.22 | 1065 pts | QFB | |||
10. | CERAN Marine | 2003 | FRA | STADE OLYMPIQUE CHAMBÉRY | 00:32.37 | 1057 pts | QFB | |||
11. | RAVALOHERY Irina | 2005 | FRA | RC BRON DÉCINES NATATION | 00:32.41 | 1055 pts | QFA | |||
12. | TISLER Romane | 2002 | FRA | ASPTT NANCY | 00:32.50 | 1050 pts | QFB | |||
13. | MAYLIE LAROSE Aglaé | 2005 | FRA | RC BRON DÉCINES NATATION | 00:32.78 | 1035 pts | QFA | |||
14. | PILLER Oceane | 2002 | SUI | GENEVE NATATION 1885 | 00:33.11 | 1018 pts | QFB | |||
15. | MARCHI Marylou | 2004 | FRA | AS ROANNE NATATION | 00:33.20 | 1013 pts | QFB | |||
16. | DOMINGEON Manon | 2005 | FRA | NAT VILLEFRANCHE EN BEAUJOLAIS | 00:33.30 | 1008 pts | QFA | |||
17. | WONG Camille | 2006 | SUI | GENEVE NATATION 1885 | 00:34.00 | 972 pts | QFA | |||
18. | FLORE-THEBAULT Alicia | 2004 | FRA | NAUTIC CLUB SORBIERS | 00:34.02 | 971 pts | QFB | |||
19. | RIBARDIERE Anna | 2005 | FRA | CHASSIEU NATATION | 00:34.06 | 969 pts | QFA | |||
20. | ESCHENLAUER Lucie | 2004 | FRA | VALS DU DAUPHINE OLYMPIC | 00:34.07 | 968 pts | QFB | |||
21. | LINOSIER Lou-Ann | 2005 | FRA | ST-ETIENNE NATATION | 00:34.18 | 963 pts | QFA | |||
22. | DUTEIL Marie-Laurence | 2006 | FRA | EN PIERRELATTE ATOM'SPORTS | 00:34.39 | 952 pts | QFA | |||
23. | FABRE Manon | 2006 | FRA | NAT VILLEFRANCHE EN BEAUJOLAIS | 00:34.45 | 949 pts | QFA | |||
24. | N GUYEN DUC LONG Paolina | 2003 | FRA | CN BOURG-EN-BRESSE | 00:34.48 | 948 pts | QFB | |||
25. | ARMAND Agathe | 2004 | FRA | CN BOURG-EN-BRESSE | 00:34.50 | 947 pts | ||||
26. | BROSSEAU Lola | 2004 | FRA | YERRES NATATION | 00:34.55 | 944 pts | ||||
27. | JANIN Juliette | 2000 | FRA | VILLEURBANNE NATATION | 00:34.56 | 944 pts | ||||
28. | BOURDON Lucie | 2007 | FRA | LYON NATATION METROPOLE | 00:34.65 | 939 pts | QFB | |||
29. | ABDUL BAKI Silhouette | 2006 | LBN | GENEVE NATATION 1885 | 00:34.66 | 939 pts | QFB | |||
29. | SASIEK Charlotte | 2001 | FRA | ASPTT NANCY | 00:34.66 | 939 pts | ||||
31. | BOUTENZER Ambre | 2006 | FRA | NAT VILLEFRANCHE EN BEAUJOLAIS | 00:34.72 | 936 pts | QFB | |||
32. | CHRONOPOULOS Jacqueline | 2004 | USA | NAT VILLEFRANCHE EN BEAUJOLAIS | 00:34.92 | 926 pts | ||||
33. | MONCHY Camille | 2003 | FRA | ASPTT NANCY | 00:35.00 | 922 pts | ||||
34. | FAURE Camille | 2004 | FRA | RC BRON DÉCINES NATATION | 00:35.06 | 919 pts | ||||
35. | ELAOUD Ines | 2003 | FRA | CERCLE DES NAGEURS DE PRIVAS | 00:35.12 | 916 pts | ||||
36. | OLLINET Emeline | 2005 | FRA | STADE OLYMPIQUE CHAMBÉRY | 00:35.14 | 915 pts | QFB | |||
37. | CHERET Juliette | 2003 | FRA | RC BRON DÉCINES NATATION | 00:35.16 | 914 pts | ||||
38. | TOURNIER Amandine | 2005 | FRA | US ST-EGRÈVE | 00:35.21 | 911 pts | QFB | |||
39. | BRIATTE Oceane | 2000 | FRA | STADE OLYMPIQUE CHAMBÉRY | 00:35.32 | 906 pts | ||||
39. | WITSCH Shauna | 2005 | IRL | CLUB DE NATATION DE SASSENAGE | 00:35.32 | 906 pts | QFB | |||
41. | SAVIGNY Laura | 2002 | FRA | USM SARAN | 00:35.34 | 905 pts | ||||
42. | COQ Louise | 2004 | FRA | CN TRICASTIN | 00:35.68 | 888 pts | ||||
43. | BAUS Annaelle | 2006 | FRA | NAT VILLEFRANCHE EN BEAUJOLAIS | 00:35.70 | 887 pts | QFB | |||
43. | PERRET Margaux | 2006 | FRA | NAUTIC CLUB SORBIERS | 00:35.70 | 887 pts | QFB | |||
45. | CARVALHO Oceane | 2003 | FRA | TEAM MARSEILLE NATATION | 00:35.73 | 886 pts | ||||
46. | CADIC Ana | 2005 | FRA | LYON NATATION METROPOLE | 00:35.80 | 882 pts | ||||
47. | WILD Priscilla | 2007 | SUI | GENEVE NATATION 1885 | 00:35.88 | 878 pts | ||||
48. | PEROZZO Lea | 2006 | FRA | TRITON CLUB BELLEVILLE | 00:35.96 | 874 pts | ||||
49. | CASCARINO Eloïse | 2003 | FRA | RC BRON DÉCINES NATATION | 00:35.97 | 874 pts | ||||
50. | MARINO Carla | 2007 | FRA | SCA 2000 EVRY | 00:36.07 | 869 pts | ||||
51. | VILLEMAGNE Agathe | 2006 | FRA | NAUTIC CLUB SORBIERS | 00:36.16 | 865 pts | ||||
52. | MIEZE Eva | 2006 | FRA | GENEVE NATATION 1885 | 00:36.27 | 859 pts | ||||
53. | ROLLAND Axelle | 2005 | FRA | STADE OLYMPIQUE CHAMBÉRY | 00:36.42 | 852 pts | ||||
54. | MERCIER Lise-Marie | 2006 | FRA | RC BRON DÉCINES NATATION | 00:36.50 | 848 pts | ||||
55. | PACCALIN Gabrielle | 2006 | FRA | RC BRON DÉCINES NATATION | 00:36.70 | 839 pts | ||||
55. | CHECLER Solène | 2004 | FRA | YERRES NATATION | 00:36.70 | 839 pts | ||||
57. | BERNARD Clemence | 2006 | FRA | CERCLE DES NAGEURS DE PRIVAS | 00:36.94 | 827 pts | ||||
58. | VAXELAIRE Emma | 2006 | FRA | ENTENTE DELLE ETUEFFONT N 99 | 00:37.17 | 817 pts | ||||
59. | COUTENET Marine | 2004 | FRA | AS ROANNE NATATION | 00:37.34 | 809 pts | ||||
60. | MICHEL Charline | 2006 | FRA | US ST-EGRÈVE | 00:37.35 | 808 pts | ||||
61. | ODILLE Maelle | 2004 | FRA | US ST-EGRÈVE | 00:37.49 | 802 pts | ||||
62. | LEPROVOST Nina | 2008 | FRA | AQUA CLUB PONTAULT-ROISSY | 00:37.70 | 792 pts | ||||
63. | PUYDEBOIS Gwendoline | 2007 | FRA | RC BRON DÉCINES NATATION | 00:38.09 | 774 pts | ||||
64. | ZEMMOU Kenza | 2007 | FRA | RC BRON DÉCINES NATATION | 00:38.16 | 771 pts | ||||
65. | PAUMOND Clemence | 2004 | FRA | DAUPHINS MATHEYSINS | 00:38.19 | 770 pts | ||||
66. | MALCLES Aude | 2005 | FRA | NATATION SUD ARDECHE | 00:38.28 | 765 pts | ||||
67. | HEINRICH Romane | 2006 | FRA | TRITON CLUB BELLEVILLE | 00:38.50 | 755 pts | ||||
68. | RAHMANI Sarah | 2005 | FRA | CN DE VALENTIGNEY | 00:38.53 | 754 pts | ||||
69. | ROUSSEL-QUESADA Elisa | 2007 | FRA | NATATION SUD ARDECHE | 00:38.77 | 743 pts | ||||
70. | JOUANNIN Emma | 2007 | FRA | DAUPHINS MATHEYSINS | 00:39.09 | 729 pts | ||||
71. | MABILLARD Audrey | 2005 | SUI | GENEVE NATATION 1885 | 00:39.13 | 727 pts | ||||
72. | GAMELON Anna | 2007 | FRA | RC BRON DÉCINES NATATION | 00:39.38 | 716 pts | ||||
73. | COCCO Mélinda | 2007 | FRA | RC BRON DÉCINES NATATION | 00:39.47 | 712 pts | ||||
74. | PARIS Laurette | 2007 | FRA | DAUPHINS MATHEYSINS | 00:39.81 | 698 pts | ||||
75. | TAYARI Meissane | 2006 | FRA | TEAM MARSEILLE NATATION | 00:39.88 | 695 pts | ||||
76. | QUAQUIN Ambre | 2006 | FRA | CMO VÉNISSIEUX | 00:40.17 | 682 pts | ||||
76. | CREMILLIEUX Florette | 2006 | FRA | DAUPHINS MATHEYSINS | 00:40.17 | 682 pts | ||||
78. | MARCHAND Mathilde | 2007 | FRA | RC BRON DÉCINES NATATION | 00:40.24 | 679 pts | ||||
79. | BILLET Liona | 2004 | FRA | DAUPHINS MATHEYSINS | 00:41.22 | 638 pts | ||||
80. | SAUNIER Albane | 2007 | FRA | A.S MURE NATATION | 00:41.24 | 637 pts | ||||
81. | RASTELLO Louna | 2007 | FRA | VILLEURBANNE NATATION | 00:41.83 | 613 pts | ||||
82. | MARTIN Meline | 2006 | FRA | DAUPHINS MATHEYSINS | 00:42.13 | 601 pts | ||||
82. | ONTEIRAL Lena | 2006 | FRA | DAUPHINS MATHEYSINS | 00:42.13 | 601 pts | ||||
84. | GALLOY Melisse | 2005 | FRA | DAUPHINS MATHEYSINS | 00:42.41 | 589 pts | ||||
85. | JOUANNIN Demy | 2005 | FRA | DAUPHINS MATHEYSINS | 00:43.84 | 534 pts | ||||
--- | CHARLES Lea | 1999 | FRA | CMO VÉNISSIEUX | DNS dec |
--- | ||||
--- | DIOP Oumy | 2003 | SEN | GRENOBLE NATATION | DSQ |
--- | ||||
CAF - AUVERGNE-RHONE-ALPES / LYON |