100 Backstroke Men - Final A (Saturday 1 February 2020 - 16h20) | ||||||||||
1. | MARTINEAU Achille | 2003 | FRA | CN MONTMORILLON | 01:03.83 | +0.60 | 1001 pts | |||
2. | OUVRARD-STALKOWSKI Adam | 2003 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 01:05.85 | +0.64 | 948 pts | |||
3. | VILLENEAU Gabin | 2004 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 01:07.45 | +0.69 | 907 pts | |||
4. | DENIS Mathys | 2002 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 01:08.08 | +0.70 | 891 pts | |||
5. | BRUNEL Sam | 2005 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 01:08.51 | +0.70 | 880 pts | |||
6. | BLANCHARD Tristan | 2003 | FRA | CERCLE DES NAGEURS SAINTES | 01:09.17 | +0.71 | 864 pts | |||
7. | LAGOUANELLE Liam | 2005 | FRA | ROCHEFORT NEPTUNE CLUB | 01:09.63 | +0.64 | 852 pts | |||
8. | BARRE-CARDON Louis | 2004 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 01:10.61 | +0.71 | 828 pts | |||
100 Backstroke Men - Final B (Saturday 1 February 2020 - 16h17) | ||||||||||
1. | AUTIN Clément | 2004 | FRA | CS MELLE | 01:11.70 | +0.72 | 802 pts | |||
2. | DA SILVA Quentin | 2003 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 01:13.28 | +0.68 | 765 pts | |||
3. | BRIERE Nolan | 2005 | FRA | CERCLE DES NAGEURS SAINTES | 01:13.98 | +0.65 | 749 pts | |||
4. | COQUET Paulin | 2005 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 01:14.19 | +0.78 | 744 pts | |||
5. | FAIVRE Matéo | 2003 | FRA | ANGOULEME N CHARENTE | 01:15.54 | +0.72 | 713 pts | |||
6. | DEVEAU Arthur | 2004 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 01:15.78 | +0.72 | 708 pts | |||
7. | CHAUVET Basile | 2004 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 01:16.09 | +0.80 | 701 pts | |||
8. | BIZIEUX Raphael | 2005 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 01:18.90 | +0.77 | 640 pts | |||
100 Backstroke Men - Prelims (Saturday 1 February 2020 - 09h51) | ||||||||||
1. | MARTINEAU Achille | 2003 | FRA | CN MONTMORILLON | 01:05.22 | 964 pts | QFA | |||
2. | OUVRARD-STALKOWSKI Adam | 2003 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 01:06.80 | 923 pts | QFA | |||
3. | VILLENEAU Gabin | 2004 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 01:07.06 | 917 pts | QFA | |||
4. | LAGOUANELLE Liam | 2005 | FRA | ROCHEFORT NEPTUNE CLUB | 01:07.97 | 894 pts | QFA | |||
5. | BRUNEL Sam | 2005 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 01:08.10 | 890 pts | QFA | |||
6. | BLANCHARD Tristan | 2003 | FRA | CERCLE DES NAGEURS SAINTES | 01:08.47 | 881 pts | QFA | |||
7. | DENIS Mathys | 2002 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 01:09.59 | 853 pts | QFA | |||
8. | BARRE-CARDON Louis | 2004 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 01:09.94 | 845 pts | QFA | |||
9. | DA SILVA Quentin | 2003 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 01:12.11 | 792 pts | QFB | |||
10. | FAIVRE Matéo | 2003 | FRA | ANGOULEME N CHARENTE | 01:13.29 | 765 pts | QFB | |||
11. | CHAUVET Basile | 2004 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 01:13.73 | 755 pts | QFB | |||
12. | AUTIN Clément | 2004 | FRA | CS MELLE | 01:13.83 | 752 pts | QFB | |||
13. | BRIERE Nolan | 2005 | FRA | CERCLE DES NAGEURS SAINTES | 01:14.04 | 747 pts | QFB | |||
14. | DEVEAU Arthur | 2004 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 01:14.74 | 731 pts | QFB | |||
15. | BIZIEUX Raphael | 2005 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 01:14.86 | 729 pts | QFB | |||
16. | COQUET Paulin | 2005 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 01:15.39 | 717 pts | QFB | |||
17. | RIBON-CHAUDAT Lochlan | 2004 | FRA | CNT CHASSENEUIL | 01:15.91 | 705 pts | ||||
18. | HERBRECHT Benjamin | 2007 | FRA | CHARENTE-MARITIME | 01:15.93 | 705 pts | ||||
19. | THIROUARD Audric | 2007 | FRA | CHARENTE-MARITIME | 01:16.13 | 700 pts | ||||
20. | THOUVENOT Matthias | 2004 | FRA | ANGOULEME N CHARENTE | 01:16.31 | 696 pts | ||||
21. | BRULE Valentin | 2008 | FRA | CN MONTMORILLON | 01:17.49 | 670 pts | ||||
22. | BERTHOMES Louis | 2007 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 01:17.65 | 667 pts | ||||
23. | REGNIER Gabin | 2006 | FRA | CHARENTE-MARITIME | 01:18.38 | 651 pts | ||||
24. | MENOUARD Yanis | 2005 | FRA | ROCHEFORT NEPTUNE CLUB | 01:18.73 | 643 pts | ||||
25. | KELKAL Adane | 2006 | FRA | CHARENTE-MARITIME | 01:18.77 | 643 pts | ||||
26. | CARDINEAU Louis | 2005 | FRA | CS MELLE | 01:20.16 | 613 pts | ||||
27. | MILLIAND Roman | 2005 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 01:23.19 | 552 pts | ||||
28. | CHÂTEAU LOUIS Yannis | 2007 | FRA | CN NIORT | 01:23.27 | 550 pts | ||||
29. | PEROCHON Sami | 2003 | FRA | LES SABLES D'OLONNE D.P.O | 01:23.31 | 549 pts | ||||
30. | REGNIER Marin | 2008 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 01:25.30 | 511 pts | ||||
31. | FRANGIN Pierre | 2008 | FRA | CN NIORT | 01:25.55 | 506 pts | ||||
32. | MECHIN Clément | 2005 | FRA | ROCHEFORT NEPTUNE CLUB | 01:26.38 | 490 pts | ||||
33. | SALLE Nino | 2007 | FRA | CS MELLE | 01:26.53 | 488 pts | ||||
34. | CAILLAUD Angel | 2008 | FRA | CN MONTMORILLON | 01:28.19 | 457 pts | ||||
35. | BENABDI Younes | 2008 | FRA | CN NIORT | 01:32.92 | 376 pts | ||||
36. | MASSONNEAU Jules | 2008 | FRA | CHARENTE-MARITIME | 01:33.31 | 370 pts | ||||
37. | ARBOGAST Maxime | 2005 | FRA | CNT CHASSENEUIL | 01:38.43 | 292 pts | ||||
--- | POUPIN Anthony | 1992 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | DNS dec |
--- | ||||
--- | COUTANCEAU Julien | 2002 | FRA | CN LUÇON | DNS dec |
--- | ||||
--- | LACELLERIE Hugo | 2005 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | DSQ |
--- |