100 Butterfly Men - Final A (Sunday 2 February 2020 - 16h48) | ||||||||||
1. | PECH Killian | 2002 | FRA | CN BREST | 00:56.23 | 1207 pts | ||||
CAF - BRETAGNE / BREST | ||||||||||
2. | SOULAS Alexis | 2000 | FRA | NANTES NATATION | 00:56.95 | 1185 pts | ||||
CAF - PAYS DE LA LOIRE / LA CHAPELLE SUR ERDRE | ||||||||||
3. | PICOCHE Louis | 2002 | FRA | CN BREST | 00:56.99 | 1184 pts | ||||
CAF - BRETAGNE / BREST | ||||||||||
4. | RENIER Jean | 2001 | FRA | CN BREST | 00:57.97 | 1155 pts | ||||
5. | PERESSE Justin | 2003 | FRA | CN BREST | 00:58.25 | 1147 pts | ||||
CAF - BRETAGNE / BREST | ||||||||||
6. | LE CORRE Ivan | 2004 | FRA | CERCLE DES NAGEURS ST-BRIEUC | 00:59.60 | 1108 pts | ||||
CAF - BRETAGNE / BREST (Eau libre) | ||||||||||
100 Butterfly Men - Final B (Sunday 2 February 2020 - 16h45) | ||||||||||
1. | CARRE Benjamin | 2000 | FRA | DINARD OLYMPIQUE N | 00:59.61 | 1108 pts | ||||
2. | CHEVE Baptiste | 2002 | FRA | CNP DE SAINT-LO | 00:59.94 | 1098 pts | ||||
3. | KUPRATSEVITCH Vadim | 1996 | FRA | CNP LOUDÉAC | 01:00.25 | 1089 pts | ||||
4. | CRUSSON Ewan | 2003 | FRA | LORIENT NATATION | 01:00.65 | 1078 pts | ||||
5. | LINDMANN Alexandre | 2003 | FRA | CN BREST | 01:01.03 | 1067 pts | ||||
CAF - BRETAGNE / BREST (Eau libre) | ||||||||||
6. | ALBAR Amaury | 2004 | FRA | DAUPHINS ELORN LANDERNEAU | 01:01.50 | 1054 pts | ||||
100 Butterfly Men - Final C JUNIORS 1 et - : 12-16 ans (Sunday 2 February 2020 - 16h43) | ||||||||||
1. | GAUTIER Matheo | 2004 | FRA | CN GUINGAMP | 01:01.35 | 1058 pts | ||||
2. | MORVAN-LEMASSON Nael | 2005 | FRA | CN BREST | 01:02.35 | 1031 pts | ||||
3. | AIT MESBAH Sid Ahmed Lounis | 2005 | ALG | CN BREST | 01:02.54 | 1025 pts | ||||
4. | HOURMAND Victor | 2004 | FRA | UN PLOËRMEL | 01:03.98 | 986 pts | ||||
5. | CROCQ Gaspard | 2005 | FRA | C PAUL-BERT RENNES | 01:04.05 | 984 pts | ||||
6. | HOUSSIN Elouen | 2004 | FRA | CERCLE DES NAGEURS ST-BRIEUC | 01:04.39 | 975 pts | ||||
100 Butterfly Men - Prelims (Sunday 2 February 2020 - 10h10) | ||||||||||
1. | PECH Killian | 2002 | FRA | CN BREST | 00:56.34 | 1203 pts | QFA | |||
CAF - BRETAGNE / BREST | ||||||||||
2. | PICOCHE Louis | 2002 | FRA | CN BREST | 00:57.48 | 1169 pts | QFA | |||
CAF - BRETAGNE / BREST | ||||||||||
3. | RENIER Jean | 2001 | FRA | CN BREST | 00:57.63 | 1165 pts | QFA | |||
4. | SOULAS Alexis | 2000 | FRA | NANTES NATATION | 00:58.14 | 1150 pts | QFA | |||
CAF - PAYS DE LA LOIRE / LA CHAPELLE SUR ERDRE | ||||||||||
5. | PERESSE Justin | 2003 | FRA | CN BREST | 00:58.47 | 1141 pts | QFA | |||
CAF - BRETAGNE / BREST | ||||||||||
6. | LE CORRE Ivan | 2004 | FRA | CERCLE DES NAGEURS ST-BRIEUC | 01:00.15 | 1092 pts | QFA | |||
CAF - BRETAGNE / BREST (Eau libre) | ||||||||||
7. | CHEVE Baptiste | 2002 | FRA | CNP DE SAINT-LO | 01:00.27 | 1089 pts | QFB | |||
8. | CARRE Benjamin | 2000 | FRA | DINARD OLYMPIQUE N | 01:00.58 | 1080 pts | QFB | |||
9. | KUPRATSEVITCH Vadim | 1996 | FRA | CNP LOUDÉAC | 01:00.60 | 1080 pts | QFB | |||
10. | ALBAR Amaury | 2004 | FRA | DAUPHINS ELORN LANDERNEAU | 01:00.64 | 1078 pts | QFB | |||
11. | CRUSSON Ewan | 2003 | FRA | LORIENT NATATION | 01:00.91 | 1071 pts | QFB | |||
12. | PETITEAU Robin | 2002 | FRA | C PAUL-BERT RENNES | 01:00.98 | 1069 pts | QFB | |||
13. | LINDMANN Alexandre | 2003 | FRA | CN BREST | 01:01.08 | 1066 pts | ||||
CAF - BRETAGNE / BREST (Eau libre) | ||||||||||
14. | VERGER Maxime | 2003 | FRA | C PAUL-BERT RENNES | 01:01.38 | 1058 pts | ||||
15. | PICHOT Julien | 2001 | FRA | AURAY NATATION | 01:01.87 | 1044 pts | ||||
16. | LEPELLETIER Lucas | 2002 | FRA | CNP DE SAINT-LO | 01:01.94 | 1042 pts | ||||
17. | BILLARD Elouen | 2001 | FRA | CNP LOUDÉAC | 01:02.16 | 1036 pts | ||||
18. | GAUTIER Matheo | 2004 | FRA | CN GUINGAMP | 01:02.27 | 1033 pts | QFC | |||
19. | COTTEN Eloan | 2003 | FRA | C PAUL-BERT RENNES | 01:02.37 | 1030 pts | ||||
20. | BOURSE Dorian | 2003 | FRA | AURAY NATATION | 01:02.49 | 1027 pts | ||||
21. | MORVAN-LEMASSON Nael | 2005 | FRA | CN BREST | 01:02.87 | 1016 pts | QFC | |||
22. | HOURMAND Victor | 2004 | FRA | UN PLOËRMEL | 01:03.32 | 1004 pts | QFC | |||
23. | JOUAN Theo | 2000 | FRA | CERCLE DES NAGEURS ST-BRIEUC | 01:03.43 | 1001 pts | ||||
23. | IVIC Yoni | 2001 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 01:03.43 | 1001 pts | ||||
25. | POTERIE Arthur | 2001 | FRA | C PAUL-BERT RENNES | 01:03.48 | 1000 pts | ||||
26. | AIT MESBAH Sid Ahmed Lounis | 2005 | ALG | CN BREST | 01:03.52 | 999 pts | QFC | |||
27. | CARRE Ivan | 2003 | FRA | CN AVRANCHES | 01:03.54 | 998 pts | ||||
28. | CROCQ Gaspard | 2005 | FRA | C PAUL-BERT RENNES | 01:03.78 | 992 pts | QFC | |||
29. | DUBEAU Nicolas | 2003 | FRA | C REDON NATATION | 01:03.94 | 987 pts | ||||
30. | MASSE Victorien | 2001 | FRA | CNP LOUDÉAC | 01:04.14 | 982 pts | ||||
31. | HOUSSIN Elouen | 2004 | FRA | CERCLE DES NAGEURS ST-BRIEUC | 01:04.32 | 977 pts | QFC | |||
32. | AMICE Ewen | 2003 | FRA | C REDON NATATION | 01:04.43 | 974 pts | ||||
33. | DREZET Sébastien | 2005 | FRA | ST-NAZAIRE ATLANTIQUE NATATION | 01:04.56 | 971 pts | ||||
34. | RENIER Alexandre | 2003 | FRA | LORIENT NATATION | 01:04.69 | 967 pts | ||||
35. | LE ROCH Lomig | 2005 | FRA | UN PLOËRMEL | 01:05.03 | 958 pts | ||||
36. | BAZIN Guillaume | 2001 | FRA | CN LAMBALLE | 01:05.55 | 944 pts | ||||
37. | DUTREUIL Kylian | 1999 | FRA | CNP LOUDÉAC | 01:06.45 | 921 pts | ||||
38. | HEUDRE Armand | 2004 | FRA | VANNES AGGLO NATATION | 01:06.95 | 908 pts | ||||
39. | CARIO Trémeur | 2004 | FRA | CN FOUGÈRES | 01:07.56 | 892 pts | ||||
40. | CAHU Thibault | 2005 | FRA | CN BREST | 01:07.60 | 891 pts | ||||
41. | CHARENTON Hugo | 2003 | FRA | CNP DE SAINT-LO | 01:07.84 | 885 pts | ||||
42. | GROT Maëlan | 2005 | FRA | CN MORLAIX | 01:07.95 | 882 pts | ||||
43. | DAGUIER Ethan | 2003 | FRA | CNP DE SAINT-LO | 01:08.09 | 878 pts | ||||
44. | LECLERC Yann | 2001 | FRA | CNP LOUDÉAC | 01:08.55 | 867 pts | ||||
45. | CHARPIOT Arthur | 2003 | FRA | ECN CHARTRES-DE-BRETAGNE | 01:08.67 | 864 pts | ||||
46. | LE COMTE François | 2003 | FRA | C REDON NATATION | 01:09.14 | 852 pts | ||||
47. | SALAUN Mathieu | 2005 | FRA | UNION QUIMPER NATATION | 01:09.18 | 851 pts | ||||
48. | PERAN Sacha | 2003 | FRA | CN MORLAIX | 01:09.26 | 849 pts | ||||
49. | POUPLIN Valentin | 2002 | FRA | C PAUL-BERT RENNES | 01:09.32 | 847 pts | ||||
50. | RAYMOND Pierre-Yves | 2005 | FRA | UNION QUIMPER NATATION | 01:11.11 | 803 pts | ||||
51. | GIROU Ewan | 2003 | FRA | CN CONCARNEAU | 01:11.19 | 801 pts | ||||
52. | BERTAUX Sony | 2005 | FRA | CN GUINGAMP | 01:12.16 | 778 pts | ||||
53. | BOBET Pierre | 2005 | FRA | UN PLOËRMEL | 01:13.32 | 750 pts | ||||
54. | ROUFFIGNAC Louis | 2004 | FRA | C REDON NATATION | 01:15.01 | 711 pts | ||||
55. | LE POTTIER Kévin | 2006 | FRA | CNP LOUDÉAC | 01:16.36 | 680 pts | ||||
--- | BOURDEL Lucas | 2001 | FRA | CN LAMBALLE | DNS |
--- | ||||
--- | LE CLAINCHE Lucas | 2000 | FRA | C PAUL-BERT RENNES | DNS |
--- | ||||
--- | VAHE Guillaume | 2001 | FRA | NANTES NATATION | DNS |
--- | ||||
CAF - PAYS DE LA LOIRE / LA CHAPELLE SUR ERDRE | ||||||||||
--- | LE GOFF Eden | 2005 | FRA | AURAY NATATION | DNS |
--- |