50 Backstroke Men - Final A Juniors-Seniors : 15 ans et plus (Sunday 5 June 2022 - 14h51) | ||||||||||
1. | LE COZ Cédric | 2002 | FRA | SCA 2000 EVRY | 00:28.27 | 0.00 | 1093 pts | |||
2. | NEBBACHE Walid | 2006 | FRA | SCA 2000 EVRY | 00:29.00 | 0.00 | 1051 pts | |||
3. | BAROUKEL Axel | 2002 | FRA | MOISSY SPORT NATATION | 00:29.04 | 0.00 | 1049 pts | |||
4. | HERMEREL Gabriel | 2005 | FRA | CN BEAUNE | 00:29.55 | 0.00 | 1020 pts | |||
5. | BRIZAT Yassine | 2007 | FRA | SCA 2000 EVRY | 00:30.72 | 0.00 | 956 pts | |||
50 Backstroke Men - Final A Jeunes : 12-14 ans (Sunday 5 June 2022 - 14h49) | ||||||||||
1. | LAGROUH Adam | 2008 | FRA | SCA 2000 EVRY | 00:31.42 | 0.00 | 918 pts | |||
2. | ELJAYI Ihab | 2008 | FRA | SCA 2000 EVRY | 00:32.22 | 0.00 | 877 pts | |||
3. | GARNIER Mathis | 2008 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:33.28 | 0.00 | 822 pts | |||
4. | BOUCHARD OUELLET Jules | 2008 | FRA | CLUB NAUTIQUE DE L'ARPAJONNAIS | 00:33.78 | 0.00 | 797 pts | |||
5. | CATAYEE Joackim | 2010 | FRA | SCA 2000 EVRY | 00:35.92 | 0.00 | 695 pts | |||
50 Backstroke Men - Final A Avenirs : 6-11 ans (Sunday 5 June 2022 - 14h46) | ||||||||||
1. | MARINO Luca | 2011 | FRA | SCA 2000 EVRY | 00:42.78 | 0.00 | 414 pts | |||
2. | LAPERGUE Arséne | 2011 | FRA | CN BEAUNE | 00:44.36 | 0.00 | 360 pts | |||
3. | MANDON Aymeric | 2012 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:44.75 | 0.00 | 347 pts | |||
4. | LEFRANC Aarone | 2011 | FRA | CLUB NAUTIQUE DE L'ARPAJONNAIS | 00:45.98 | 0.00 | 308 pts | |||
5. | ROUX Justin | 2012 | FRA | MONTCEAU ON | 01:02.28 | 0.00 | 11 pts | |||
50 Backstroke Men - Prelims (Saturday 4 June 2022 - 14h17) | ||||||||||
1. | LE COZ Cédric | 2002 | FRA | SCA 2000 EVRY | 00:28.27 | 1093 pts | QFA | |||
2. | NEBBACHE Walid | 2006 | FRA | SCA 2000 EVRY | 00:28.53 | 1078 pts | QFA | |||
3. | BAROUKEL Axel | 2002 | FRA | MOISSY SPORT NATATION | 00:29.00 | 1051 pts | QFA | |||
4. | BRIZAT Yassine | 2007 | FRA | SCA 2000 EVRY | 00:30.68 | 958 pts | QFA | |||
5. | LAGROUH Adam | 2008 | FRA | SCA 2000 EVRY | 00:30.75 | 954 pts | QFA | |||
6. | HERMEREL Gabriel | 2005 | FRA | CN BEAUNE | 00:30.77 | 953 pts | QFA | |||
7. | DUPIRE Joris | 1998 | FRA | MOISSY SPORT NATATION | 00:31.34 | 923 pts | ||||
8. | NEBBACHE Ismael | 2005 | FRA | SCA 2000 EVRY | 00:31.79 | 899 pts | ||||
9. | ELJAYI Ihab | 2008 | FRA | SCA 2000 EVRY | 00:31.91 | 893 pts | QFA | |||
10. | GARNIER Mathis | 2008 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:32.65 | 854 pts | QFA | |||
11. | JERBI Wissem | 2007 | FRA | US RIS-ORANGIS | 00:33.32 | 820 pts | ||||
12. | FOURNIER Thomas | 2004 | FRA | CN DE LA BRESSE LOUHANNAISE | 00:33.36 | 818 pts | ||||
13. | HERMAN Florentin | 2000 | FRA | CLUB NAUTIQUE DE L'ARPAJONNAIS | 00:33.57 | 808 pts | ||||
14. | BOUCHARD OUELLET Jules | 2008 | FRA | CLUB NAUTIQUE DE L'ARPAJONNAIS | 00:34.46 | 764 pts | QFA | |||
15. | CATAYEE Joackim | 2010 | FRA | SCA 2000 EVRY | 00:35.21 | 728 pts | QFA | |||
16. | VAUBOURG Lilian | 2009 | FRA | CLUB NAUTIQUE DE L'ARPAJONNAIS | 00:36.56 | 666 pts | ||||
17. | DIALLO Salihou | 2009 | FRA | SCA 2000 EVRY | 00:36.94 | 649 pts | ||||
18. | COURAUD Gabriel | 2010 | FRA | CN NEVERS | 00:37.23 | 636 pts | ||||
19. | BAROUKEL Gil | 1973 | FRA | MOISSY SPORT NATATION | 00:38.10 | 598 pts | ||||
20. | CILLO Noé | 2010 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:38.26 | 591 pts | ||||
21. | MUSAEV Daniel | 2010 | FRA | MONTCEAU ON | 00:38.94 | 563 pts | ||||
22. | HECKER--BERNARD Martin | 2010 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:39.65 | 533 pts | ||||
23. | ROUX Maxime | 2008 | FRA | MONTCEAU ON | 00:40.36 | 505 pts | ||||
24. | REDOUANE Sami | 2008 | FRA | SCA 2000 EVRY | 00:40.72 | 491 pts | ||||
25. | FOURNIER Renaud | 1973 | FRA | CN DE LA BRESSE LOUHANNAISE | 00:41.90 | 446 pts | ||||
26. | MARINO Luca | 2011 | FRA | SCA 2000 EVRY | 00:42.01 | 442 pts | QFA | |||
27. | VAUBOURG Christophe | 1972 | FRA | CLUB NAUTIQUE DE L'ARPAJONNAIS | 00:42.60 | 421 pts | ||||
28. | BUSH Lawrence | 2009 | FRA | CLUB NAUTIQUE DE L'ARPAJONNAIS | 00:43.16 | 401 pts | ||||
29. | SACLIER Anatole | 2010 | FRA | MONTCEAU ON | 00:43.37 | 394 pts | ||||
30. | DUHAMEL--ARNOUX Antoine | 2009 | FRA | MOISSY SPORT NATATION | 00:43.98 | 373 pts | ||||
31. | SUDRES Joshaa | 2009 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:44.56 | 353 pts | ||||
32. | LAPERGUE Arséne | 2011 | FRA | CN BEAUNE | 00:44.92 | 342 pts | QFA | |||
33. | MANDON Aymeric | 2012 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:46.56 | 290 pts | QFA | |||
34. | ROUX Simon | 2010 | FRA | MONTCEAU ON | 00:47.72 | 257 pts | ||||
35. | TERTA Adam | 2010 | FRA | SCA 2000 EVRY | 00:48.22 | 243 pts | ||||
36. | LEFRANC Aarone | 2011 | FRA | CLUB NAUTIQUE DE L'ARPAJONNAIS | 00:49.27 | 215 pts | QFA | |||
37. | FICEK Enzo | 2011 | FRA | MONTCEAU ON | 00:56.79 | 65 pts | QFA | |||
38. | ROUX Justin | 2012 | FRA | MONTCEAU ON | 00:57.82 | 52 pts | ||||
39. | LAPERGUE Hadrien | 2013 | FRA | CN BEAUNE | 00:58.69 | 41 pts | ||||
40. | JOLY Baptiste | 2014 | FRA | CN BEAUNE | 00:58.74 | 41 pts | ||||
--- | DANJEAN Vassily | 2007 | FRA | CN DE LA BRESSE LOUHANNAISE | DNS dec |
--- | ||||
--- | YOUNG Dorian | 1988 | FRA | CN PONTARLIER | DNS dec |
--- | ||||
--- | GAGNEPAIN Maxim | 2005 | FRA | MOISSY SPORT NATATION | DNS dec |
--- | ||||
--- | MAUSSION Sacha | 2010 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | DNS dec |
--- | ||||
--- | KABLITZ Marc | 2010 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | DSQ |
--- | ||||
--- | HONGNIAT Charly | 2006 | FRA | CN PONTARLIER | DSQ |
--- |