50 Freestyle Men - Final A Juniors 3 et plus : 17 ans et plus (Wednesday 28 December 2022 - 18h56) | ||||||||||
1. | MAURER Kris | 2000 | SUI | SVB | 00:24.34 | 1149 pts | ||||
2. | RETZKE Thondup | 2000 | SUI | SVB | 00:24.39 | 1145 pts | ||||
3. | WALLET Mateo | 2004 | FRA | DUNKERQUE NATATION | 00:24.43 | 1142 pts | ||||
4. | SAUDEMONT Felix | 2001 | FRA | AQUATIS NATATION VITRY | 00:24.72 | 1122 pts | ||||
5. | BULBO Noah | 2003 | BEL | DENAIN NAT. PORTE DU HAINAUT | 00:24.76 | 1119 pts | ||||
6. | MAGNIER Thomas | 2005 | FRA | ALBERT SPORT NATATION | 00:24.78 | 1118 pts | ||||
50 Freestyle Men - Final A Juniors 1 et 2 : 15-16 ans (Wednesday 28 December 2022 - 18h54) | ||||||||||
1. | SAUCY Gaetan | 2006 | SUI | SVB | 00:23.61 | 1201 pts | ARRAS | |||
2. | PETRE Olivier | 2006 | BEL | DENAIN NAT. PORTE DU HAINAUT | 00:24.96 | 1106 pts | ||||
3. | REMACLE Nathan | 2006 | BEL | SWIMMING TEAM DISON | 00:25.58 | 1063 pts | ||||
4. | LAOUINI Ibrahim | 2007 | FRA | BEAUVAISIS AQUATIC CLUB | 00:26.36 | 1011 pts | ||||
5. | WROLYK-LHERMITTE Hugo | 2006 | FRA | BEAUVAISIS AQUATIC CLUB | 00:26.83 | 980 pts | ||||
6. | LECOCQ Aurelien | 2007 | FRA | AVAN VILLENEUVE-D'ASCQ | 00:27.20 | 956 pts | ||||
50 Freestyle Men - Final A Jeunes et moins : 6-14 ans (Wednesday 28 December 2022 - 18h52) | ||||||||||
1. | BEKAERT Mathys | 2009 | FRA | DUNKERQUE NATATION | 00:26.14 | 1026 pts | ||||
2. | PETITFRÈRE Théo | 2008 | FRA | RACING CLUB ARRAS | 00:26.40 | 1008 pts | ||||
3. | LUKIANOFF Aldar | 2008 | BEL | LIEGE MOSAN | 00:26.57 | 997 pts | ||||
4. | MICHEL Augustin | 2008 | FRA | STADE BÉTHUNE PÉLICAN CLUB | 00:26.61 | 995 pts | ||||
5. | BLECOT Noé | 2008 | FRA | BEAUVAISIS AQUATIC CLUB | 00:26.63 | 993 pts | ||||
6. | SLEPOV Bogdan | 2008 | BEL | DENAIN NAT. PORTE DU HAINAUT | 00:27.30 | 950 pts | ||||
50 Freestyle Men - Prelims (Wednesday 28 December 2022 - 15h23) | ||||||||||
1. | SAUCY Gaetan | 2006 | SUI | SVB | 00:23.62 | 1200 pts | QFA | ARRAS | ||
2. | MAURER Kris | 2000 | SUI | SVB | 00:24.54 | 1135 pts | QFA | |||
3. | SAUDEMONT Felix | 2001 | FRA | AQUATIS NATATION VITRY | 00:24.82 | 1115 pts | QFA | |||
4. | MAGNIER Thomas | 2005 | FRA | ALBERT SPORT NATATION | 00:24.86 | 1112 pts | QFA | |||
5. | RETZKE Thondup | 2000 | SUI | SVB | 00:24.91 | 1109 pts | QFA | |||
6. | BULBO Noah | 2003 | BEL | DENAIN NAT. PORTE DU HAINAUT | 00:24.92 | 1108 pts | QFA | |||
7. | WALLET Mateo | 2004 | FRA | DUNKERQUE NATATION | 00:24.99 | 1103 pts | QFA | |||
8. | DUPRE Baptiste | 2005 | FRA | MARCQ NATATION | 00:25.05 | 1099 pts | ||||
9. | VEUVE Cedric | 2003 | SUI | SVB | 00:25.40 | 1075 pts | ||||
10. | MALAPERT Geoffrey | 1991 | FRA | ALBERT SPORT NATATION | 00:25.49 | 1069 pts | ||||
10. | REMACLE Nathan | 2006 | BEL | SWIMMING TEAM DISON | 00:25.49 | 1069 pts | QFA | |||
12. | MAZZOLENI Victor | 2002 | FRA | AVAN VILLENEUVE-D'ASCQ | 00:25.51 | 1068 pts | ||||
13. | PETRE Olivier | 2006 | BEL | DENAIN NAT. PORTE DU HAINAUT | 00:25.57 | 1064 pts | QFA | |||
14. | MAGNIER Valentin | 2003 | FRA | ALBERT SPORT NATATION | 00:25.66 | 1058 pts | ||||
15. | MROZIK Oskar | 2003 | FRA | ALBERT SPORT NATATION | 00:25.99 | 1036 pts | ||||
16. | ADOLPHE Maxime | 2005 | FRA | PERONNE NATATION | 00:26.03 | 1033 pts | ||||
17. | CONCEICAO-SOUSA Luis-Gabriel | 2005 | BEL | DENAIN NAT. PORTE DU HAINAUT | 00:26.14 | 1026 pts | ||||
18. | GUILBERT Robin | 2005 | FRA | AUCHEL NATATION | 00:26.34 | 1012 pts | ||||
19. | BLECOT Noé | 2008 | FRA | BEAUVAISIS AQUATIC CLUB | 00:26.45 | 1005 pts | QFA | |||
20. | LEDUC Thomas | 2005 | BEL | LIEGE MOSAN | 00:26.46 | 1005 pts | ||||
21. | PETITFRÈRE Théo | 2008 | FRA | RACING CLUB ARRAS | 00:26.49 | 1003 pts | QFA | |||
22. | BAYE Guillaume | 1974 | FRA | LILLE UC NATATION | 00:26.54 | 999 pts | ||||
23. | LECOCQ Aurelien | 2007 | FRA | AVAN VILLENEUVE-D'ASCQ | 00:26.69 | 989 pts | QFA | |||
24. | BEKAERT Mathys | 2009 | FRA | DUNKERQUE NATATION | 00:26.70 | 989 pts | QFA | |||
25. | ANDRIEU Mathéo | 2003 | FRA | AUCHEL NATATION | 00:26.81 | 982 pts | ||||
26. | LAOUINI Ibrahim | 2007 | FRA | BEAUVAISIS AQUATIC CLUB | 00:26.88 | 977 pts | QFA | |||
27. | WROLYK-LHERMITTE Hugo | 2006 | FRA | BEAUVAISIS AQUATIC CLUB | 00:26.90 | 976 pts | QFA | |||
28. | LUKIANOFF Aldar | 2008 | BEL | LIEGE MOSAN | 00:26.97 | 971 pts | QFA | |||
29. | MORIAU Pierrick | 2007 | BEL | CNSW | 00:27.03 | 967 pts | ||||
30. | MICHEL Augustin | 2008 | FRA | STADE BÉTHUNE PÉLICAN CLUB | 00:27.09 | 964 pts | QFA | |||
31. | REGOST Jean | 1981 | FRA | AQUATIS NATATION VITRY | 00:27.15 | 960 pts | ||||
32. | D'HAILLECOURT Amory | 2003 | FRA | ENC ACHICOURT | 00:27.16 | 959 pts | ||||
33. | DUTHOIT Aurelien | 1997 | FRA | NC DU TERRITOIRE DE LUNEVILLE A BACCARAT | 00:27.19 | 957 pts | ||||
34. | VARVENNES Arthur | 2007 | BEL | CNT | 00:27.23 | 955 pts | ||||
35. | RAMETTE Lubin | 2006 | FRA | AUCHEL NATATION | 00:27.42 | 942 pts | ||||
36. | SLEPOV Bogdan | 2008 | BEL | DENAIN NAT. PORTE DU HAINAUT | 00:27.50 | 937 pts | QFA | |||
37. | BOROWSKI Brayan | 2007 | BEL | CNSW | 00:27.52 | 936 pts | ||||
37. | AVETAND Titouan | 2008 | FRA | BEAUVAISIS AQUATIC CLUB | 00:27.52 | 936 pts | ||||
39. | GALAND Luc | 2008 | FRA | STADE BÉTHUNE PÉLICAN CLUB | 00:27.53 | 935 pts | ||||
40. | VAN HEIRWEGHE Maxime | 2008 | BEL | AQUA CLUB BRAINE L'ALLEUD | 00:27.56 | 933 pts | ||||
41. | CABO Esteban | 2007 | BEL | DENAIN NAT. PORTE DU HAINAUT | 00:27.60 | 931 pts | ||||
42. | THERY Mathieu | 2005 | FRA | PERONNE NATATION | 00:27.61 | 930 pts | ||||
43. | LEBAS Vivien | 1994 | FRA | AQUATIS NATATION VITRY | 00:27.65 | 928 pts | ||||
44. | PAPANEAU Pierrick | 1994 | FRA | PELICAN CLUB DE VALENCIENNES | 00:27.80 | 918 pts | ||||
45. | MILAN Jérome | 1980 | FRA | AQUATIS NATATION VITRY | 00:27.86 | 915 pts | ||||
46. | GOMEZ Kenyon | 2007 | FRA | MARCQ NATATION | 00:27.91 | 911 pts | ||||
47. | VANDERSTICHELEN Oscar | 2008 | BEL | CNT | 00:27.95 | 909 pts | ||||
48. | STEVENS Matteo | 2007 | BEL | SWIMMING TEAM DISON | 00:27.99 | 906 pts | ||||
49. | LAVIALLE Alan | 2005 | BEL | DENAIN NAT. PORTE DU HAINAUT | 00:28.05 | 903 pts | ||||
50. | DOYEN Noe | 2006 | BEL | SWIMMING TEAM DISON | 00:28.21 | 893 pts | ||||
51. | THYSSEN Matteo | 2008 | BEL | SWIMMING TEAM DISON | 00:28.31 | 887 pts | ||||
52. | BOUHADIBA Anes | 2009 | FRA | DUNKERQUE NATATION | 00:28.41 | 880 pts | ||||
52. | BREMER Yanis | 2005 | FRA | MARCQ NATATION | 00:28.41 | 880 pts | ||||
54. | FAUX Lucas | 2006 | FRA | HIPPO. MONTIGNY-EN-GOHELLE | 00:28.44 | 879 pts | ||||
55. | BOUGHERBAL Wassim | 2007 | FRA | BEAUVAISIS AQUATIC CLUB | 00:28.46 | 877 pts | ||||
56. | LECLERCQ Lucas | 2007 | BEL | SWIMMING TEAM DISON | 00:28.49 | 875 pts | ||||
57. | ZEGAYE Imrane | 2007 | BEL | LIEGE MOSAN | 00:28.79 | 857 pts | ||||
58. | VERLEY Axel | 2008 | FRA | DAUPHINS ST-OMER | 00:28.92 | 849 pts | ||||
59. | GUILLEMANT Noa | 2005 | FRA | ENC ACHICOURT | 00:28.94 | 848 pts | ||||
60. | DECROCK Noah | 2007 | FRA | RACING CLUB ARRAS | 00:28.95 | 847 pts | ||||
61. | STRUYS Gabriel | 2009 | BEL | SWIMMING TEAM DISON | 00:29.00 | 844 pts | ||||
62. | MATELSKI Timothey | 2006 | FRA | RACING CLUB ARRAS | 00:29.09 | 839 pts | ||||
63. | RAMET Louis | 2006 | FRA | TRITONS LUMBRES | 00:29.16 | 835 pts | ||||
64. | HOUFFLIN Louis | 2006 | FRA | RACING CLUB ARRAS | 00:29.38 | 822 pts | ||||
65. | BECUE Mathys | 2008 | FRA | AVAN VILLENEUVE-D'ASCQ | 00:29.53 | 813 pts | ||||
66. | BECCART Paul | 2006 | FRA | AUCHEL NATATION | 00:29.64 | 806 pts | ||||
67. | DELVALLEE Remi | 2005 | FRA | MARSOUINS ST-SAULVE | 00:29.65 | 806 pts | ||||
68. | PERFETTINI Alexandre | 2007 | FRA | MARCQ NATATION | 00:29.67 | 805 pts | ||||
69. | LEMOINE Samuel | 2008 | FRA | AQUATIS NATATION VITRY | 00:29.71 | 802 pts | ||||
70. | ODELOT Cyril | 2006 | FRA | ALBERT SPORT NATATION | 00:29.72 | 802 pts | ||||
71. | BALBI Marc-Antoine | 2009 | FRA | WEPPES NATATION | 00:29.75 | 800 pts | ||||
72. | LEDOUX Louis | 2005 | FRA | CN FOURMIES | 00:29.79 | 797 pts | ||||
73. | LEFEBVRE Flavien | 2006 | FRA | AUCHEL NATATION | 00:29.81 | 796 pts | ||||
74. | GUILBERT Victor | 2010 | FRA | AUCHEL NATATION | 00:29.92 | 790 pts | ||||
75. | GENIN Alexandre | 2009 | BEL | AQUA CLUB BRAINE L'ALLEUD | 00:30.13 | 778 pts | ||||
76. | CARON Bastian | 2009 | FRA | ST-AMAND NAT PORTE DU HAINAUT | 00:30.16 | 776 pts | ||||
77. | BAILLY Séraphin | 2008 | FRA | DAUPHINS ST-OMER | 00:30.19 | 774 pts | ||||
78. | MOLLA Raphael | 2010 | FRA | DUNKERQUE NATATION | 00:30.65 | 748 pts | ||||
79. | KOTHONIDIS Alexandre | 2010 | BEL | BOUST | 00:30.67 | 747 pts | ||||
79. | MOERMAN Arthur | 2009 | BEL | CNT | 00:30.67 | 747 pts | ||||
81. | TOUSSAINT Alexis | 2001 | FRA | AVAN VILLENEUVE-D'ASCQ | 00:31.42 | 705 pts | ||||
82. | HINCELIN Hugo | 2007 | FRA | CN FOURMIES | 00:31.45 | 703 pts | ||||
83. | CHANGEUX Marc | 2007 | FRA | LILLE UC NATATION | 00:31.82 | 683 pts | ||||
84. | MASAITIS Mantas | 2010 | BEL | AQUA CLUB BRAINE L'ALLEUD | 00:31.93 | 677 pts | ||||
85. | LASCARACHE Christian | 2010 | BEL | AQUA CLUB BRAINE L'ALLEUD | 00:32.07 | 669 pts | ||||
86. | DENIS Telio | 2009 | FRA | ST-AMAND NAT PORTE DU HAINAUT | 00:32.09 | 668 pts | ||||
87. | BUY Pavel | 2009 | FRA | DAUPHINS ST-OMER | 00:32.15 | 665 pts | ||||
88. | HANNON Harold | 2010 | FRA | DUNKERQUE NATATION | 00:32.62 | 640 pts | ||||
89. | BOUSSEMART Nathan | 2010 | FRA | ST-AMAND NAT PORTE DU HAINAUT | 00:32.63 | 640 pts | ||||
90. | MOREAU Sébastien | 1990 | FRA | HIPPO. MONTIGNY-EN-GOHELLE | 00:32.70 | 636 pts | ||||
91. | FAUCHE Emile | 2010 | BEL | BOUST | 00:32.90 | 626 pts | ||||
92. | NOGUEIRA-CUVELIER Milan | 2009 | FRA | AVAN VILLENEUVE-D'ASCQ | 00:32.91 | 625 pts | ||||
93. | FITTEN Benjamin | 2009 | FRA | DC CREUTZWALD | 00:32.99 | 621 pts | ||||
94. | AMBAUM Laurent | 1971 | FRA | LILLE UC NATATION | 00:33.17 | 612 pts | ||||
95. | BENARD Louis | 2009 | FRA | CN FOURMIES | 00:33.31 | 605 pts | ||||
96. | DEWALLE Louis | 2010 | FRA | DAUPHINS ST-OMER | 00:33.33 | 604 pts | ||||
97. | HADIRI Aylal | 2009 | FRA | AVAN VILLENEUVE-D'ASCQ | 00:33.39 | 600 pts | ||||
98. | TETAERT--DERMY Eliott | 2010 | FRA | PERONNE NATATION | 00:33.51 | 594 pts | ||||
99. | MONTARON Ethan | 2009 | FRA | AVAN VILLENEUVE-D'ASCQ | 00:34.32 | 554 pts | ||||
100. | ZAHID Ismael | 2009 | FRA | AVAN VILLENEUVE-D'ASCQ | 00:34.33 | 554 pts | ||||
101. | BLAIRON Joseph | 2010 | FRA | ST-AMAND NAT PORTE DU HAINAUT | 00:34.38 | 551 pts | ||||
102. | LEQUETTE Noah | 2008 | FRA | RACING CLUB ARRAS | 00:34.81 | 530 pts | ||||
103. | AUDOUAIRE Erwan | 2011 | FRA | ST-AMAND NAT PORTE DU HAINAUT | 00:35.08 | 518 pts | ||||
104. | OUKAS Eyyub | 2010 | FRA | AVAN VILLENEUVE-D'ASCQ | 00:35.19 | 512 pts | ||||
105. | TERLUTTE Thomas | 2009 | FRA | TRITONS LUMBRES | 00:35.28 | 508 pts | ||||
106. | SEYDI Yanis | 2012 | BEL | BOUST | 00:35.32 | 506 pts | ||||
107. | LEGRAIN Nathan | 2008 | FRA | DAUPHINS ST-OMER | 00:35.51 | 498 pts | ||||
108. | RINGOT Valentin | 2010 | FRA | RACING CLUB ARRAS | 00:35.99 | 476 pts | ||||
109. | DEPECKER Colin | 2011 | FRA | RACING CLUB ARRAS | 00:36.04 | 473 pts | ||||
110. | DUPUIS Louis | 2011 | FRA | RACING CLUB ARRAS | 00:36.96 | 433 pts | ||||
111. | KHARDANI Koussay | 2012 | BEL | BOUST | 00:37.10 | 427 pts | ||||
112. | CHOQUET Kénaël | 2010 | FRA | TRITONS LUMBRES | 00:38.28 | 378 pts | ||||
113. | MESSIER Aurélien | 1983 | FRA | LILLE UC NATATION | 00:38.59 | 365 pts | ||||
114. | DETOMBE Lucien | 2010 | BEL | AQUA CLUB BRAINE L'ALLEUD | 00:38.85 | 355 pts | ||||
115. | DETOMBE Gaspard | 2012 | BEL | AQUA CLUB BRAINE L'ALLEUD | 00:39.74 | 321 pts | ||||
116. | VASSAL Mathis | 2011 | FRA | TRITONS LUMBRES | 00:41.45 | 261 pts | ||||
117. | DURY Jonathan | 2012 | BEL | SWR | 00:41.75 | 251 pts | ||||
118. | CABOCHE Tom | 2011 | FRA | RACING CLUB ARRAS | 00:50.32 | 48 pts | ||||
--- | DANILOV Borys | 2004 | UKR | RACING CLUB ARRAS | DNS dec |
--- | ||||
--- | DEFERNEZ Maxance | 2000 | FRA | CN COURRIÈRES | DNS dec |
--- | ||||
--- | SAUVAGE Arthur | 2009 | FRA | RACING CLUB ARRAS | DNS dec |
--- | ||||
--- | WERBROUCK Luka | 2004 | FRA | ALBERT SPORT NATATION | DNS dec |
--- | ||||
--- | CARPENTIER Thomas | 2003 | FRA | STADE BÉTHUNE PÉLICAN CLUB | DNS dec |
--- | ||||
--- | BENSASSI Abdallah | 2009 | BEL | CNSW | DNS dec |
--- | ||||
--- | THIEULEUX Basile | 2009 | FRA | DAUPHINS ST-OMER | DNS dec |
--- | ||||
--- | LEFRERE Pierre | 2010 | FRA | ALBERT SPORT NATATION | DSQ |
--- |