50 Backstroke Men - Final A Juniors 3/4 + séniors : 17 ans et plus (Sunday 23 April 2023 - 16h22) | ||||||||||
1. | ALLEMANDET Mathieu | 1998 | FRA | CN DOLE & REG | 00:27.71 | 1126 pts | ||||
2. | DRUET Lenni | 2006 | FRA | CN DOLE & REG | 00:28.13 | 1102 pts | ||||
3. | COURAUD Victor | 2006 | FRA | CN NEVERS | 00:29.95 | 998 pts | ||||
4. | ROUX Louis | 2001 | FRA | CNM ST-GERMAIN-DU-PUY | 00:30.75 | 954 pts | ||||
5. | GIRAND Enzo | 2006 | FRA | ASA VAUZELLES | 00:31.41 | 919 pts | ||||
6. | BIERJON Robin | 2005 | FRA | MONTLUÇON NATATION | 00:33.84 | 794 pts | ||||
50 Backstroke Men - Final A Juniors 1/2 : 15-16 ans (Sunday 23 April 2023 - 16h19) | ||||||||||
1. | BOIS Mahe | 2007 | FRA | CN NEVERS | 00:29.29 | 1035 pts | ||||
2. | BOURGEOIS Paul-Frédéric | 2008 | FRA | CN DOLE & REG | 00:30.29 | 979 pts | ||||
3. | BRIFFAUD Valentin | 2008 | FRA | ASA VAUZELLES | 00:30.33 | 977 pts | ||||
4. | MASSOTTE Louis | 2007 | FRA | CN DOLE & REG | 00:32.75 | 849 pts | ||||
5. | FRICOUT Louis | 2007 | FRA | MONTLUÇON NATATION | 00:32.94 | 840 pts | ||||
6. | MILLET Evan | 2008 | FRA | CN DOLE & REG | 00:33.52 | 810 pts | ||||
7. | DOMINGUES Emery | 2008 | FRA | MONTLUÇON NATATION | 00:35.03 | 737 pts | ||||
8. | LAVALLEE Gabriel | 2008 | FRA | CN NEVERS | 00:35.30 | 724 pts | ||||
50 Backstroke Men - Final A Benjamins : 13-14 ans (Sunday 23 April 2023 - 16h17) | ||||||||||
1. | LLABJANI Dilian | 2009 | FRA | NAT VILLEFRANCHE EN BEAUJOLAIS | 00:31.78 | 899 pts | ||||
2. | QUENTIN Samuel | 2009 | FRA | CHARTRES METROPOLE NAT | 00:32.60 | 857 pts | ||||
3. | CORDIER Elliot | 2009 | FRA | CHARTRES METROPOLE NAT | 00:33.92 | 791 pts | ||||
4. | LIMA LEITE Enzo | 2009 | FRA | CHARTRES METROPOLE NAT | 00:34.20 | 777 pts | ||||
5. | BROSSARD Victor | 2009 | FRA | CHER | 00:34.78 | 749 pts | ||||
6. | AKTAS Kenan | 2010 | FRA | NAT VILLEFRANCHE EN BEAUJOLAIS | 00:35.85 | 698 pts | ||||
7. | ENJELVIN Tom | 2010 | FRA | CHARTRES METROPOLE NAT | 00:37.87 | 608 pts | ||||
8. | GIRAULT Solal | 2009 | FRA | MONTLUÇON NATATION | 00:40.05 | 517 pts | ||||
50 Backstroke Men - Prelims (Sunday 23 April 2023 - 09h41) | ||||||||||
1. | DRUET Lenni | 2006 | FRA | CN DOLE & REG | 00:28.45 | 1083 pts | QFA | |||
2. | ALLEMANDET Mathieu | 1998 | FRA | CN DOLE & REG | 00:29.46 | 1026 pts | QFA | |||
3. | BOIS Mahe | 2007 | FRA | CN NEVERS | 00:29.57 | 1019 pts | QFA | |||
4. | COURAUD Victor | 2006 | FRA | CN NEVERS | 00:30.23 | 983 pts | QFA | |||
5. | BRIFFAUD Valentin | 2008 | FRA | ASA VAUZELLES | 00:31.01 | 940 pts | QFA | |||
6. | ROUX Louis | 2001 | FRA | CNM ST-GERMAIN-DU-PUY | 00:31.19 | 931 pts | QFA | |||
7. | GIRAND Enzo | 2006 | FRA | ASA VAUZELLES | 00:31.63 | 907 pts | QFA | |||
8. | BOURGEOIS Paul-Frédéric | 2008 | FRA | CN DOLE & REG | 00:31.67 | 905 pts | QFA | |||
9. | LLABJANI Dilian | 2009 | FRA | NAT VILLEFRANCHE EN BEAUJOLAIS | 00:32.16 | 880 pts | QFA | |||
10. | QUENTIN Samuel | 2009 | FRA | CHARTRES METROPOLE NAT | 00:32.72 | 851 pts | QFA | |||
11. | MASSOTTE Louis | 2007 | FRA | CN DOLE & REG | 00:33.17 | 828 pts | QFA | |||
12. | MILLET Evan | 2008 | FRA | CN DOLE & REG | 00:33.37 | 818 pts | QFA | |||
13. | LIMA LEITE Enzo | 2009 | FRA | CHARTRES METROPOLE NAT | 00:33.74 | 799 pts | QFA | |||
14. | FRICOUT Louis | 2007 | FRA | MONTLUÇON NATATION | 00:34.17 | 778 pts | QFA | |||
15. | BIERJON Robin | 2005 | FRA | MONTLUÇON NATATION | 00:34.21 | 776 pts | QFA | |||
16. | BROSSARD Victor | 2009 | FRA | CHER | 00:34.81 | 747 pts | QFA | |||
17. | DOMINGUES Emery | 2008 | FRA | MONTLUÇON NATATION | 00:35.46 | 716 pts | QFA | |||
18. | LAVALLEE Gabriel | 2008 | FRA | CN NEVERS | 00:35.58 | 711 pts | QFA | |||
19. | CORDIER Elliot | 2009 | FRA | CHARTRES METROPOLE NAT | 00:35.60 | 710 pts | QFA | |||
20. | CORTET Corentin | 2007 | FRA | US LA CHARITE NATATION | 00:35.66 | 707 pts | ||||
21. | AKTAS Kenan | 2010 | FRA | NAT VILLEFRANCHE EN BEAUJOLAIS | 00:36.25 | 680 pts | QFA | |||
22. | POZZOBON Amaury | 2008 | FRA | CHARTRES METROPOLE NAT | 00:36.69 | 660 pts | ||||
23. | GERDT Maksim | 2007 | FRA | CN DOLE & REG | 00:37.78 | 612 pts | ||||
24. | CHARTIER Théo | 2007 | FRA | US LA CHARITE NATATION | 00:38.56 | 578 pts | ||||
25. | ENJELVIN Tom | 2010 | FRA | CHARTRES METROPOLE NAT | 00:39.25 | 550 pts | QFA | |||
26. | PROIX Alix | 2007 | FRA | CN NEVERS | 00:39.97 | 521 pts | ||||
27. | GIRAULT Solal | 2009 | FRA | MONTLUÇON NATATION | 00:40.31 | 507 pts | QFA | |||
28. | LALIGANT Côme | 2009 | FRA | CN DOLE & REG | 00:41.58 | 458 pts | ||||
29. | HOFSTEDE Benjamin | 2010 | FRA | CHER | 00:41.76 | 451 pts | ||||
30. | CHAPELAIN Amaël | 2010 | FRA | US LA CHARITE NATATION | 00:44.51 | 355 pts | ||||
31. | LEROY Emile | 2010 | FRA | CHER | 00:45.81 | 313 pts |