100 Backstroke Men - Final A Seniors : 19 ans et plus (Saturday 27 May 2023 - 16h08) | ||||||||||
1. | MAK Marcus | 2004 | CAN | ISLAND SWIM CLUB | 00:58.05 | 1161 pts | ||||
2. | SEYE Matthieu | 2002 | SEN | VILLEJUIF NATATION | 00:58.58 | 1145 pts | ||||
3. | LETT Steven | 2004 | CAN | GO KINGFISH | 00:59.25 | 1126 pts | ||||
4. | MARIE JOSEPH Baptiste | 2004 | FRA | ETOILES 92 | 00:59.34 | 1124 pts | ||||
5. | HUET-LEBERRUYER Titouan | 2003 | FRA | CS CLICHY 92 | 01:00.39 | 1094 pts | ||||
6. | LOCHOSHVILI Roman | 2004 | FRA | CS CLICHY 92 | 01:01.73 | 1057 pts | ||||
7. | GRANDIN MARTIN Numa | 2002 | FRA | VILLEJUIF NATATION | 01:02.58 | 1034 pts | ||||
8. | SANCHON Jérémy | 2003 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 01:05.41 | 959 pts | ||||
100 Backstroke Men - Final B Juniors 3 et 4 : 17-18 ans (Saturday 27 May 2023 - 16h06) | ||||||||||
1. | SENECHAL Maxime | 2006 | FRA | AMIENS METROPOLE NAT. | 00:59.51 | 1119 pts | ||||
CAF - HAUTS-DE-FRANCE / AMIENS | ||||||||||
2. | BENBARA Moncef | 2006 | ALG | ALGÉRIE | 00:59.65 | 1115 pts | ||||
3. | CALOTA Thomas | 2006 | FRA | VILLEJUIF NATATION | 01:01.81 | 1055 pts | ||||
4. | SNEP Damien | 2006 | FRA | SN VERSAILLES | 01:02.18 | 1045 pts | ||||
5. | MIALOT Rémi | 2005 | FRA | CA ORSAY | 01:04.31 | 988 pts | ||||
6. | COTTIN Antoine | 2005 | FRA | AQUACLUB LE PECQ MARLY | 01:04.91 | 972 pts | ||||
7. | SOULIE Victor | 2005 | FRA | CS MEAUX NATATION | 01:04.98 | 970 pts | ||||
8. | GUILLAUME Gael | 2006 | FRA | CS MEAUX NATATION | 01:05.81 | 949 pts | ||||
100 Backstroke Men - Final C Juniors 1 et 2 : 15-16 ans (Saturday 27 May 2023 - 16h03) | ||||||||||
1. | GENDRIER Esteban | 2007 | FRA | CSN GUYANCOURT | 01:02.83 | 1028 pts | ||||
2. | LAKHDARI Adam | 2007 | FRA | CSA KREMLIN-BICETRE | 01:03.60 | 1007 pts | ||||
3. | BONAMY Etienne | 2007 | FRA | RACING CLUB DE FRANCE | 01:04.83 | 974 pts | ||||
4. | AIT LARBI Amar | 2008 | FRA | SO ROSNY | 01:05.09 | 968 pts | ||||
5. | DUYCK Mathieu | 2007 | FRA | CSN GUYANCOURT | 01:05.41 | 959 pts | ||||
6. | LEGOT Gabriel | 2007 | FRA | SN MONTGERON | 01:06.11 | 941 pts | ||||
7. | HERASYMENKO Leonid | 2007 | UKR | STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE | 01:06.90 | 921 pts | ||||
8. | THOMAS Alexis | 2008 | FRA | CLAMART NATATION 92 | 01:07.63 | 902 pts | ||||
100 Backstroke Men - Prelims (Saturday 27 May 2023 - 09h48) | ||||||||||
1. | LETT Steven | 2004 | CAN | GO KINGFISH | 00:59.15 | 1129 pts | QFA | |||
2. | MARIE JOSEPH Baptiste | 2004 | FRA | ETOILES 92 | 00:59.28 | 1126 pts | QFA | |||
3. | SEYE Matthieu | 2002 | SEN | VILLEJUIF NATATION | 00:59.34 | 1124 pts | QFA | |||
4. | MAK Marcus | 2004 | CAN | ISLAND SWIM CLUB | 00:59.37 | 1123 pts | QFA | |||
5. | CURTI Léo | 2004 | FRA | RUEIL ATHLETIC CLUB | 00:59.69 | 1114 pts | QFA | |||
6. | SENECHAL Maxime | 2006 | FRA | AMIENS METROPOLE NAT. | 00:59.80 | 1111 pts | QFB | |||
CAF - HAUTS-DE-FRANCE / AMIENS | ||||||||||
7. | BENBARA Moncef | 2006 | ALG | ALGÉRIE | 00:59.99 | 1106 pts | QFB | |||
8. | HUET-LEBERRUYER Titouan | 2003 | FRA | CS CLICHY 92 | 01:00.28 | 1098 pts | QFA | |||
9. | SNEP Damien | 2006 | FRA | SN VERSAILLES | 01:01.83 | 1055 pts | QFB | |||
10. | LOCHOSHVILI Roman | 2004 | FRA | CS CLICHY 92 | 01:01.91 | 1053 pts | QFA | |||
11. | CALOTA Thomas | 2006 | FRA | VILLEJUIF NATATION | 01:02.56 | 1035 pts | QFB | |||
12. | PASSANI Henri-Dominique | 2002 | FRA | ETOILES 92 | 01:02.67 | 1032 pts | QFA | |||
13. | GRANDIN MARTIN Numa | 2002 | FRA | VILLEJUIF NATATION | 01:02.92 | 1025 pts | ||||
14. | GENDRIER Esteban | 2007 | FRA | CSN GUYANCOURT | 01:03.55 | 1008 pts | QFC | |||
15. | SAADE Jad | 2003 | FRA | CN ASNIÈRES | 01:03.56 | 1008 pts | ||||
16. | COTTIN Antoine | 2005 | FRA | AQUACLUB LE PECQ MARLY | 01:04.41 | 985 pts | QFB | |||
17. | MIALOT Rémi | 2005 | FRA | CA ORSAY | 01:04.42 | 985 pts | QFB | |||
18. | DUYCK Mathieu | 2007 | FRA | CSN GUYANCOURT | 01:05.04 | 969 pts | QFC | |||
19. | LAKHDARI Adam | 2007 | FRA | CSA KREMLIN-BICETRE | 01:05.17 | 965 pts | QFC | |||
20. | SANCHON Jérémy | 2003 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 01:05.22 | 964 pts | ||||
21. | BONAMY Etienne | 2007 | FRA | RACING CLUB DE FRANCE | 01:05.51 | 957 pts | QFC | |||
22. | GUILLAUME Gael | 2006 | FRA | CS MEAUX NATATION | 01:05.72 | 951 pts | QFB | |||
23. | AIT LARBI Amar | 2008 | FRA | SO ROSNY | 01:05.79 | 949 pts | QFC | |||
24. | SOULIE Victor | 2005 | FRA | CS MEAUX NATATION | 01:05.98 | 944 pts | QFB | |||
25. | AUCUIT Axel | 2005 | FRA | CS MEAUX NATATION | 01:05.99 | 944 pts | ||||
26. | DA SILVA Hugo | 2005 | FRA | U.S CRETEIL NATATION | 01:06.09 | 942 pts | ||||
27. | LE MIRRONET Pierrick | 2005 | FRA | RUEIL ATHLETIC CLUB | 01:06.50 | 931 pts | ||||
28. | LEGOT Gabriel | 2007 | FRA | SN MONTGERON | 01:06.57 | 929 pts | QFC | |||
29. | HERASYMENKO Leonid | 2007 | UKR | STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE | 01:06.98 | 919 pts | QFC | |||
30. | THOMAS Alexis | 2008 | FRA | CLAMART NATATION 92 | 01:07.02 | 918 pts | QFC | |||
31. | REDON Jules | 2005 | FRA | RSC MONTREUIL | 01:07.08 | 916 pts | ||||
32. | DIDERIK Ilyess | 2008 | NED | CS MEAUX NATATION | 01:07.48 | 906 pts | ||||
33. | VODDEN Ryan | 2008 | GBR | CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE | 01:07.69 | 901 pts | ||||
CAF - ILE-DE-FRANCE / ST GERMAIN EN LAYE | ||||||||||
34. | GUY Gregoire | 2008 | FRA | RACING CLUB DE FRANCE | 01:08.01 | 893 pts | ||||
35. | CLEMENT Bastien | 2007 | FRA | S.M MONTROUGE | 01:09.30 | 860 pts | ||||
36. | GAMEIRO DOS SANTOS Tiago | 2008 | POR | AQUACLUB LE PECQ MARLY | 01:09.42 | 858 pts | ||||
37. | BENALI Zakarya | 2008 | MAR | AS.CHELLES AQUATIQUE | 01:09.46 | 857 pts | ||||
38. | MAJCHER Marius | 2008 | FRA | CN LE PLESSIS-ROBINSON | 01:09.53 | 855 pts | ||||
39. | SAVILOV Maxime | 2008 | UKR | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 01:10.17 | 839 pts | ||||
40. | DUBUS Elliot | 2007 | FRA | HIRSON NATATION | 01:10.25 | 837 pts | ||||
41. | DA COSTA Lucas | 2008 | FRA | CS MEAUX NATATION | 01:10.33 | 835 pts | ||||
42. | AZIZI Seifeddine | 2008 | FRA | CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE | 01:10.64 | 828 pts | ||||
CAF - ILE-DE-FRANCE / ST GERMAIN EN LAYE | ||||||||||
43. | MUNOZ Emilio | 2007 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 01:11.11 | 816 pts | ||||
44. | COLOGON-HASSAMBAY Arthur | 2008 | FRA | CLAMART NATATION 92 | 01:11.62 | 804 pts | ||||
45. | ELIAS-MENET Alexandre | 2005 | FRA | CA L'HAY-LES-ROSES | 01:11.67 | 803 pts | ||||
46. | LARAYEDH Ilyes | 2008 | FRA | ASS SPORTIVE BOUVINES | 01:11.74 | 801 pts | ||||
47. | MOULIN LEGENDRE Swann | 2008 | FRA | TREMBLAY AC | 01:11.81 | 800 pts | ||||
48. | CUPILLARD Alix | 2008 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 01:11.98 | 796 pts | ||||
49. | MARTIN Timeo | 2008 | FRA | C.N OZOIR-LA-FERRIERE | 01:13.91 | 750 pts | ||||
50. | LOISEAU Camille | 2008 | FRA | CS CLICHY 92 | 01:13.93 | 750 pts | ||||
51. | PEREIRA--NUSSBAUM Gabin | 2008 | FRA | CN MAISONS-ALFORT | 01:14.31 | 741 pts | ||||
52. | PRADIER Joseph | 2008 | FRA | CLUB NAUTIQUE DOMREMY 13 | 01:15.66 | 711 pts | ||||
53. | DEROUELLE Estève | 2008 | FRA | CA ORSAY | 01:18.18 | 655 pts | ||||
54. | TROMBOFSKY Julian | 2008 | FRA | AQUA CLUB PONTAULT-ROISSY | 01:22.74 | 561 pts | ||||
--- | LEROY Romain | 2007 | FRA | NAUTIC CLUB RAMBOUILLET | DNS dec |
--- | ||||
--- | CAYUELA Tristan | 2005 | FRA | CA L'HAY-LES-ROSES | DSQ |
--- |